Якщо накладено арешт на рахунок для пенсійних, соціальних виплат та/або заробітної плати

Блокування карткових рахунків громадян, які стали боржниками у виконавчому провадженні, є вимушеною мірою для стягнення заборгованості. Людина може навіть не здогадуватись про те, що картку заблоковано, поки не скористається нею. Часто, лише внаслідок звернення до банку з приводу блокування картки, особа дізнається про наявність рішення суду або виконавчого напису нотаріуса про стягнення з неї коштів. Крім того, кошти можуть арештувати через існуючу заборгованість зі сплати аліментів чи штрафів. Це передбачено Законом України «Про виконавче провадження».

Враховуючи сучасні умови безготівкового розрахунку, практика блокування карткових рахунків набула масового характеру. За загальним правилом, стягнення грошових коштів з боржників повинно проводитися в межах сум заборгованості без зупинення банком операцій за рахунком клієнта.

Однак мало кому з пересічних громадян відомо, що накладення арешту на карткові рахунки для пенсійних, соціальних виплат, заробітних плат – це табу.

Не підлягають арешту в порядку, встановленому Законом «Про виконавче провадження», кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Це обгрунтовується тим, що людина буде позбавлена джерел до існування, отже буде порушено її право на соціальний захист.

Статтею 46 Конституцією України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законодавством України заборонено накладати арешт на рахунок, на який надходять пенсійні, соціальні виплати, заробітна плата, стипендія тощо. Ним передбачено окремий порядок здійснення таких відрахувань. Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію. Це визначено статтею 69 Закону України «Про виконавче впровадження».

Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, вам необхідно звернутись до органів виконавчої служби і надати документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат. Це може бути довідка з бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо.

Якщо після цього виконавча служба не зніме арешт, ви маєте право оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.

І для інформації на майбутнє: якщо рахунок, на який здійснюється зарахування зарплати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, є поточним, тому арешт може бути накладено, як на усі доступні кошти боржника.

Щоб у майбутньому такий рахунок не заблокували, необхідно відкрити в банку рахунок виключно для зарахування цільових надходжень і не отримувати на цей рахунок інших. Тоді банк повинен буде повернути виконавцю постанову про арешт коштів боржника за такою карткою без виконання.

Якщо вам складно прийняти рішення, пов’язане з розблокуванням рахунку, Ви можете скористатись он-лайн допомогою адвоката.


Рейтинг: 4 - 6 голосов

Автор статьи


Неверчак Євген Борисович

Адвокат, г. Полтава

Возраст: 47 лет 25 лет опыта На проекте 4 года
Всего консультаций: 15 Платных консультаций: 1

Гражданское право, Трудовое право, Семейное право, Недвижимо...

нет отзывов

Комментарии