Громадянин іноземної держави (нерезидент), який не має посвідки на тимчасове або постійне проживання в Україні має право бути засновником Товариства на території України. Документом, що посвідчує його особу при реєстрації Товариства може бути його паспорт громадянина іноземної держави. Проте, громадянин іноземної держави, який не має постійного місця проживання в Україні, відповідно до визначення наданого Законом України «Про режим іноземного інвестування», є іноземним інвестором і грошові кошти які вносіться ним як вклад в статутний капітал Товариства мають статус іноземної інвестиції. Тож Засновник-нерезидент не має права проводити іноземну інвестицію, зокрема, вносити готівкові грошові кошти до статутного капіталу юридичної особи (ЮО) через термінал/касу банку або касу юридичної особи. Поповнити статутний капітал підприємства можна винятково у безготівковій формі через рахунки, відкриті в українських банках. Коли нерезидент вносить кошти у національній валюті до статутного капіталу юридичної особи, створеної відповідно до законодавства України, — це одна з форм іноземних інвестицій (ст. 2, 3 Закону № 93). Іноземні інвестори — це суб’єкти, які провадять інвестиційну діяльність на території України, зокрема фізичні особи – іноземці, які не мають постійного місця проживання на території України і не обмежені у дієздатності
Внесення учасником – нерезидентом вкладу до статутного капіталу юридичної особи – резидента має свої особливості.
Умови, порядок, особливості проведення валютних операцій, пов’язаних з інвестиційною діяльністю іноземних інвесторів в Україні, встановлює розділ VI Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 № 5. Інвестувати в Україні, зокрема вносити кошти до статутного капіталу юридичної особи-резидента, іноземний інвестор може в один зі способів, а саме:
1). Переказати іноземну валюту/гривню з-за кордону:
— на відкритий у місцевому банку власний рахунок;
— поточний, інвестиційний, рахунок умовного зберігання (ескроу), в т. ч. через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів, відкриті в українських банках;
— безпосередньо на поточний рахунок резидента в Україні;
2) Перерахувати кошти у гривні/іноземній валюті на території України із власного інвестиційного рахунку на поточний рахунок резидента або інвестиційний.
Тож слід бути уважними та ретельно дотримуватись вимог чинного законодавства при формуванні статутного капіталу нерезидентом, оскільки порушення вимог встановлених НБУ може наприклад, стати причиною неможливості виплатити суму дивідендів, або спричинити інші незручності наприклад при перевірці з боку державних органів, на яких покладено функції контролю за дотриманням податкового, валютного законодавства.
Комментарии