Камерально-документальна перевірка або безмежна фантазія податківців

Ті, хто постійно займається оскарженням рішень/дій податкового органу може впевнено сказати, що податківці є доволі креативними (і це дійсно так).

Наразі, пропоную розглянути доволі унікальний випадок проведення "квазі" камерально-документальної перевірки (це звісно жарт).

За фактичними обставинами, контролюючий орган, під час проведення камеральної перевірки зробив висновок щодо нереальності господарської операції з придбання відповідних товарів, без аналізу первинних документів, виключно на підставі податкових декларацій.

Фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності подання платником податкової звітності, візуальну перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).

Тобто, під час проведення камеральної перевірки не можуть перевірятися інші питання, крім перевірки податкової звітності суцільним рядком. Документами, що мають відношення до такої перевірки, є саме податкові декларації (розрахунки) і ніякі інші. Якщо ж під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Тим більше, податківці в жодному разі не можуть визнавати господарські операції нереальними в межах проведення камеральної перевірки.

Як встановили суди попередніх інстанцій, в ході спірної камеральної перевірки податковим органом встановлено, що Товариство придбало такі товари, засоби для миття, комп`ютерну техніку, спортивний одяг (взуття), паливо, побутову техніку та реалізовує товари (роботи, послуги): вугілля, труби, засоби гігієни, побутову хімію, телефони, послуг з розробки рухомого повітряного комплексу для магнітометрії земних шарів, розробки та дослідження структури матеріалів для виготовлення геофізичних електродів. Виходячи із вищенаведеного на підприємстві відбувається обрив ланцюга по придбаних товарах та перетворення (пересорт) реалізованого товару, що свідчить про порушення податкового законодавства та формування схемного податкового кредиту.

Безумовно, одна з найулюбленіших "казок" податкового органу, яка має виключно фіскальний підхід, однак платники податків звикли до такої аргументації, однак під час саме документальних перевірок, і аж ніяк не під час камеральних.

Таким чином, контролюючим органом проведено камеральну перевірку, за результатами якої встановлено нереальність здійснення господарської операції у зв`язку з відсутністю технічних умов для надання послуг та відсутністю кваліфікованих трудових ресурсів, що свідчить про те, що контролюючим органом було фактично перевірено порядок визначення складу податкових зобов`язань та повнота їх нарахування, а це, відповідно до пункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, є предметом документальної перевірки, а не камеральної.

Даний спір було розглянуто в межах постанови Верховного Суду у справі № 813/2519/17..

Такі випадку свідчать про те, що податківці постійно намагаються "удосконалити" порядок і процедуру адміністрування податків, та нехтують навіть легальним порядком проведення податкових перевірок.


Автор статьи


Шумар Евгений Александрович

Юрист, г. Харьков

Возраст: 23 года На проекте 8 месяцев
Всего консультаций: 74 Платных консультаций: 21

Гражданское право, Трудовое право, Семейное право, Недвижимо...

5 отзывов

Комментарии