пеня за порушення строків розрахунків та воєнний стан, як форс-мажор

Погані новини для тих, хто досі вважає, що пеня за порушення строків розрахунків в іноземній валюті не нараховується під час воєнного стану.

Верховний Суд розглянув скаргу платника податків та визначив наступне.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки податковий орган виявив порушення платником вимог пункту 2 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» під час виконання зовнішньоекономічних контрактів з нерезидентом за період із 01 жовтня 2021 року по 31 серпня 2022 року, що стало підставою для нарахування пені за порушення термінів розрахунків.

Платник вважав, що податкове повідомлення-рішення було прийнято безпідставно, зважаючи на мораторій на нарахування пені під час карантину, а також на зупинення строку граничних розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності з огляду на форс-мажорні обставини.

Пеня за порушення строків розрахунків в іноземній валюті не є різновидом пені в розумінні підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, тому положення про мораторій на нарахування пені під час карантину не поширюється на такі правовідносини.

Закон України «Про валюту і валютні операції» містить спеціальні норми щодо нарахування пені за порушення граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями.

Введення воєнного стану в Україні не можна розцінювати як форс-мажорну обставину для неперерахування контрагентом-нерезидентом на рахунки платника коштів за поставлений товар в межах зовнішньоекономічних контрактів.


Автор статьи


Данилов Анатолій Валентинович

Адвокат, г. Днепр

Возраст: 44 года 19 лет опыта На проекте 1 месяц
Всего консультаций: 0 Платных консультаций: 0

Трудовое право, Корпоративное право, Административное право,...

нет отзывов

Комментарии