Процес позбавлення батьківських прав. Підстави для позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав є однією з найсерйозніших санкцій, що можуть бути застосовані до батьків, які не виконують своїх обов'язків перед дитиною. Це крайній захід, який використовується для захисту прав та інтересів дитини, і регулюється Сімейним кодексом України (СКУ). У цій статті ми розглянемо основні підстави для позбавлення батьківських прав, процедуру та наслідки такого рішення.

Кого можуть позбавити батьківських прав? Які підстави для позбавлення батьківських прав? Як позбавити матір батьківських прав?

Батьківських прав можуть позбавити обох батьків, або окремо матір чи батька, які не виконують своїх обов’язків щодо виховання дитини або вчиняють інші дії, що призводять до негативного розвитку дитини або порушують її права.

Підставами для позбавлення батьківських прав, відповідно до статті 164 СКУ, можуть бути:

  1. Ухилення від виконання батьківських обов’язків. Батьки зобов’язані виховувати, доглядати та забезпечувати свою дитину всім необхідним для нормального її розвитку. Систематична відсутність цього піклування, в тому числі і матеріальне невиконання обов’язків, може стати підставою для позбавлення батьківських прав.
  2. Жорстоке поводження з дитиною. Це стосується як фізичного, так і психічного насильства, яке завдає шкоди дитині. Сюди також відноситься будь-яка форма експлуатації дитини: використання дитини для отримання доходів, примушування до важкої праці, залучення до злочинної діяльності тощо.
  3. Хронічний алкоголізм або наркоманія. Якщо батьки страждають від алкогольної чи наркотичної залежності, що робить їх небезпечними або неспроможними виконувати свої обов'язки щодо дитини.
  4. Невизнання дитини. Якщо один із батьків відмовився забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
  5. Відсутність батьківського контролю або підтримки, що призводить до небезпечних ситуацій для дитини.
  6. Систематичне нехтування потребами дитини, наприклад, відсутність належного догляду, харчування або освіти.
  7. Вчинення злочинів, які можуть загрожувати безпеці дитини.

Яка процедура позбавлення батьківських прав?

Отож, процедура така:

  1. Подання позову. Позбавлення батьківських прав здійснюється виключно через суд. Право на подачу позову мають один із батьків, опікун чи піклувальник, органи опіки та піклування, а також дитячі установи, у яких перебуває дитина.
  2. Розгляд справи судом. Суд розглядає справу з урахуванням усіх обставин, залучає органи опіки та піклування, а також заслуховує самих батьків та, у разі необхідності, дитину. Суд повинен ретельно оцінити всі докази та аргументи.
  3. Висновок органів опіки та піклування. Органи опіки обов’язково надають суду свій висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав, ґрунтуючись на інтересах дитини. Висновок цих органів є важливим, але не обов’язковим для суду при винесенні рішення.
  4. Винесення рішення. Якщо суд встановить, що існують достатні підстави для позбавлення батьківських прав, він ухвалює відповідне рішення.

Які наслідки позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав має серйозні правові наслідки для батька або матері права, яких були позбавлені через суд:

  1. Втрати всіх прав, пов'язаних із батьківством. Після позбавлення батьківських прав особа втрачає право на спілкування з дитиною, її виховання, право на участь у житті дитини та на її захист, в тому числі: надання згоди на зміну прізвища дитини, дозвіл на перетин кордону тощо;
  2. Втрата права на будь-які пільги чи державну допомогу, яку отримували чи могли отримати родини з дітьми;
  3. Втрата права на спадкування. Батьки, які позбавлені прав, не можуть успадковувати після своєї дитини. Однак, дитина зберігає право на спадщину після своїх батьків.
  4. Збереження обов'язку утримувати дитину. Незважаючи на позбавлення батьківських прав, обов’язок сплачувати аліменти на дитину залишається.
  5. Можливість усиновлення дитини. Після позбавлення батьківських прав інші особи можуть усиновити дитину, і в такому випадку юридичний зв'язок з біологічними батьками повністю припиняється.
  6. При позбавленні батьківських прав, дитина не зобов'язана доглядати за батьками, у повнолітньої дитини відсутній обов'язок піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Чи можна відновити батьківські права, які в установленому законом порядку були позбавлені?

Варто зазначити, що відновлення батьківських прав можливе, якщо обставини, які стали підставою для їх позбавлення, були усунуті. Це також вирішується через суд і лише за наявності доказів, що відновлення прав відповідає інтересам дитини.

Отже, позбавлення батьківських прав – це важливий інструмент для захисту прав дитини в ситуаціях, коли батьки не виконують своїх обов’язків або завдають шкоди дитині. Однак, це крайній захід, що застосовується тільки в тих випадках, коли інші заходи не дали результату. Суд завжди виходить із принципу найкращих інтересів дитини, зважаючи на всі обставини та докази, і позбавлення прав є серйозним рішенням, що тягне за собою значні наслідки для обох сторін.

Які документи необхідні для позбавлення батьківських прав?

Для подання позову про позбавлення батьківських прав до суду, необхідно підготувати та подати такі документи:

Позовна заява, яка містить опис ситуації та підстави для позбавлення батьківських прав (із посиланням на статтю 164 Сімейного кодексу України). Докладний виклад доказів неналежного виконання батьківських обов'язків відповідачем. Чітка вимога позбавити батьківських прав.

До позовної заяви, додаються наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини. Цей документ підтверджує, що відповідач є батьком або матір'ю дитини, щодо якої подається позов.
  • докази неналежного виконання батьківських обов'язків.

Це можуть бути різні документи залежно від обставин справи, зокрема: акти органів опіки та піклування, які підтверджують погане ставлення до дитини; документи з медичних установ або висновки психологів про фізичне або психологічне насильство; акти поліції щодо фактів домашнього насильства; рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності (якщо це стосується кримінальних дій батьків щодо дитини); підтвердження алкогольної чи наркотичної залежності, якщо це є підставою для позбавлення прав; документи, що підтверджують несплату аліментів або інші види ухилення від батьківських обов'язків.

Під час розгляду справи про позбавлення батьківських прав, орган опіки та піклування зобов'язаний провести перевірку умов життя дитини та її батьків і надати суду свій висновок про доцільність позбавлення батьківських прав. Цей документ додається до справи і є важливим доказом.

До кого звернутися за допомогою у позбавленні батьківських прав?

Для позбавлення батьківських прав, слід звернутись до сімейного адвоката, який володіє знаннями в галузі сімейного права, що в свою чергу зможе надати наступний перелік послуг:

  1. Консультація та представництво: Адвокат надає юридичні консультації, пояснюючи права та обов'язки клієнта, а також представляє його інтереси в суді.
  2. Підготовка документів: Адвокат допомагає підготувати всі необхідні документи для судового розгляду, включаючи позовну заяву, клопотання та докази.
  3. Збір доказів: Адвокат може допомогти в зборі свідчень, документів та інших матеріалів, які підтверджують позицію клієнта.
  4. Підтримка в суді: Адвокат представляє клієнта під час судових засідань, захищаючи його інтереси.
  5. Переговори: Якщо є можливість досягти угоди, адвокат може вести переговори з іншою стороною для досягнення компромісу.
  6. Оцінка ризиків: Адвокат допомагає оцінити шанси на успіх у справі і можливі наслідки рішення суду.

Рейтинг: 3 - 4 голосов

Автор статьи


Кирилець Марина Олександрівна

Адвокат, г. Киев

Возраст: 35 лет 14 лет опыта На проекте 2 месяца
Всего консультаций: 0 Платных консультаций: 0

Гражданское право, Трудовое право, Семейное право, Недвижимо...

нет отзывов

Комментарии