Задайте вопрос юристу

840 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 11 июня 2024, вопрос №112126 650₴

Оформлення відстрочки підстава дружина з інвалідністю 2-ї групи, безстрокова

Добрий день! В мене таке питання, в 2023 пройшов ВЛК і був визнаний обмежено придатним за декількома пунктами, але й Знятий з військового обліку за «Постановою 684 МОУ, абзац 2, через захворювання нервової системи.
В 2023 році в ТЦК, мені сказали, що оформлювати відстрочку в звʼязку з інвалідністю дружини не потрібно, так як і так знятий!
Зараз на блок посту вручили повістку, який порадити алгоритм дій, одразу подавати заяву на відстрочку?
Чи потрібен акт постійного догляду за дружиною?
Чи мають право ТЦК відправити на повторне ВЛК?

Ответы юристов (4)

  Дерій Владислав Олегович
  33.1%

  Доброго дня!

  Зараз на блок посту вручили повістку, який порадити алгоритм дій, одразу подавати заяву на відстрочку?

  Так, обов'язково подавайте заяву на відстрочку.

  З 18 ТРАВНЯ згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» нова редакція статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" виглядає так:

  Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  11) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

  Отже, Ви маєте право на відстрочку на підставі інвалідності дружини. Наявність інших родичів ніяким чином не впливає на отримання відстрочки.

  Згідно додатку 5 постанови КМУ 590 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

  1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

  2. Свідоцтво про шлюб

  3. Один із документів, що підтверджує інвалідність дружини:

  • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або
  • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або
  • пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або
  • довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності

  4. Військово-обліковий документ.

  Даний перелік документів є вичерпним, Вам не потрібно здійснювати догляд за дружиною, щоб оформити відстрочку. Наявність інших родичів не є підставою для відмови у оформленні відстрочки.

  Найближчим часом повинен зафункціонувати електронний кабінет військовозобов’язаного, цілком можливо, що оформити відстрочку можна через нього. Проте, на даний час це відбувається через ТЦК

  Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

  Коли до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

  Чи мають право ТЦК відправити на повторне ВЛК?

  Під час розгляду заяви про відстрочку та під час дії відстрочки - Вас не мають права направляти на ВЛК, адже згідно пункту 63 Постанови КМУ 560

  "Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

  У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

  Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом."

  Проте, 4 травня набув чинності Закон 3621-IX про повторний медичний огляд обмежено придатних https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3621-20#Text

  Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень даного Закону:

  2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

  Вже відбулися зміни до Наказу МОУ 402, в якому обмежену придатність виключили з постанов ВЛК. Вже розпочався переогляд на підтвердження придатності до служби тих людей, які були визнані обмежено придатними. Порядок оповіщення військовозобов’язаних (резервістів) та їх прибуття до ТЦК передбачений постановою КМУ № 560.

  Так як Вас визнали обмежно придатним - Ви підлягаєте переогляду.

  З повагою, юрист Дерій В.О.!

  Кирда Вячеслав Володимирович

  Вітаю Вас!

  Так,Ви маєте право на відстрочку від мобілізації. При чому - безумовне.

  ЗАКОН УКРАЇНИ

  Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

  Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

  1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  ...

  11) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

  16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі. Зокрема озвучена Вами підстава передбачатим подання такого пакету документів:

  свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

  Яка послідовність постановки на облік в ТЦК?

  Вищезазначена постанова КМУ передбачає наступним порядок оформлення відсточки від мобілізації:

  "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

  60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

  На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

  Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

  63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби..."

  З повагою!

  Айвазян Юрий Климентьевич
  25.1%

  Доброго дня, Віталію!

  Ви маєте право на відстрочку у зв'язку з інвалідність дружини ІІ групи. Постійний догляд при тому оформлювати не потрібно.

  Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

  "1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  11) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

  Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

  Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

  свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка):

  довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,

  або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

  або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,

  або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики".

  Згідно вищезгаданої Постанови Вас не мають права направити на ВЛК до прийняття рішення про надання відстрочки.

  "63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

  У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

  Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом".

  Проте, Ви не перебуваєте на обліку в ТЦК та СП, оскільки були зняті з останнього, а тому, цілком імовірно, що для постановки на облік військкомат направить Вас на проходження ВЛК.

  Отже, Вам потрібно перед явкою до ТЦК направити заяву про оформлення відстрочки Укрпоштою цінним листом з описом вкладення на адресу ТЦК. Таким чином Ви матимете доказ того, що попередили ТЦК про своє право на відстрочку.

  При явці до ТЦК намагайтесь подати одразу дві заяви: про взяття на облік та оформлення відстроки.

  "За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації".

  З повагою, адвокат Айвазян.

  Богун Сергій Павлович

  Доброго дня.

  Предметом регулювання статті 23 Закону України про мобілізацію є відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

  Згідно пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

  Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” наведені у Додатку №5 до Порядку.

  Згідно з Переліком надається наступний пакет документів:

  свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

  За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

  До моменту розгляду заяви Ви не підлягаєте ні мобілізації ні направленю на проходження ВЛК.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України