Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 26 ноября 2024, вопрос №123296 500₴

Що до розьяснення господарськоі діяльності

Доброго дня, треба консультація стосовно нежитлового приміщення в якому є кілька власників. Це невеличкий офісний центр в якому є 4 поверхи. У кожного власника свій поверх. У мене у власності 4 поверх . Але в цьому приміщенні зараз є проблема з дахом, який тече. Я як власниця 4 поверху, постійно потерпаю від затоплення своіх приміщень. Писала листи основним співласникам будівлі, на які вони не реагують. Я за свої кошти роблю поточні ремонти даху , але це не може бути постійно. Прошу вашоі допомоги в розвьязанні питання як трактує цівільний кодекс данну ситуацію, адже криша захищає не тільки моі приміщення, і на мій погляд являється спільною власністю. Будь ласка проконсультуйте мене з цього питання. Дякую.

Ответы юристов (12)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, що ви писали це дуже добре, це досудове врегулювання питання. Якщо вони вас проігнорують. вам треба подати позов про компенсацію коштів за утримання спільної будівлі. Але у такому випадку треба, мати документи які підтверджують витрати. Чеки і т.д.

    Корнійчук Євген Іванович

    Ст.360 Цивільного

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15

    Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Лариса!

    Відповідно до статей 4 і 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками спільного майна. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

    У статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники зобов’язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.

    Кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

    Отже, проведення будь якого його ремонту (включно із дахом) та його фінансування є обов’язком співвласників багатоквартирного будинку (власників квартир та нежитлових приміщень у цьому будинку) з моменту набуття у власність квартир чи нежитлових приміщень шляхом приватизації, купівлі тощо.

    Також відповідно до статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та нежитлових приміщень є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, дахута елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках.

    Я не знаю, чи визначена у Вас серед співвласникі якась форма управління, але стаття 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах.

    До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт.

    Крім того, з цього ж приводу Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зазначає:

    Стаття 11. Управління багатоквартирним будинком управителем.

    1. Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

    2. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.

    3. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

    4. Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є:

    • 1) перелік послуг;
    • 2) вимоги до якості послуг;
    • 3) права і обов’язки сторін;
    • 4) відповідальність сторін за порушення договору;
    • 5) ціна послуг;
    • 6) порядок оплати послуг;
    • 7) порядок і умови внесення змін до договору;
    • 8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.

    5. Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов’язковим для виконання всіма співвласниками.

    Управитель протягом одного місяця з дня підписання з ним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов’язаний надати під власноручний підпис або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору (змін до нього), завірений підписом управителя. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника примірник договору в електронній формі надсилається йому на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій за контактними даними, зазначеними у заяві. У такому разі надання такому співвласнику або надсилання йому рекомендованим листом примірника договору не вимагається.

    6. Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк.

    До договорів, предметом яких не є управління багатоквартирним будинком, передбачене частиною шостою цієї статті, обмеження щодо строку договору не застосовується.

    Стаття 12. Витрати на управління багатоквартирним будинком.

    1. Витрати на управління багатоквартирним будинком включають:

    1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;

    2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

    2-1) витрати, пов’язані з виконанням зобов’язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності;

    3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення;

    4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

    2. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

    3. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

    4. Зобов’язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

    При вирішення питання пов'язаного з ремонтом та обслуговуванням будинку, в якому знаходяться згадані Вами офісні приміщенняслід спиратися на наступні закони та підзаконні акти:

    Посилання на законодавство (веб-портал Верховної Ради України):

    1. Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.
    2. Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII.
    3. Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 № 2482-XII.
    4. Постанова Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869.
    5. Постанова Кабінету Міністрів України «Про механізм впровадження Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”» від 08.10.1992 № 572.
    6. Наказ Держжитлокомунгоспу України «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд» від 10.08.2004 № 150.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Лариса Клиент 7 часов назад

      доброго дня це стосується окремоі будівлі нежитлового приміщення?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Я не зовсім розумію останнє Ваше питання. Мова ж йде про окремий комплекс нежитлових приміщень (офісів), які належать відповідно чотирьом співвласникам, включно з Вами?

        Якщо так, то моя відповідь стосується саме усього цього будинку.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Також хотів би задати уточнююче питання:

        Чи є у Вас якась форма організації співвласників будинку?

    Лариса Клиент 6 часов назад

    Так мова іде про окремий комплекс Торгівельно офісний центр 4 поверхи де є 4 власника

    • Айвазян Юрій Климентійович

      В такому випадку всі наведені мною норми законів прямо стосуються і Вашого будинку.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Власніть зобов’язує. Власники майна зобов’язані утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

    Статтею 360 Цивільного кодексу України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними із спільним майном. Правило статті 360 Цивільного кодексу України застосовується незалежно від того, хто із співвласників виступив стороною за договірними зобов’язаннями щодо спільного майна, за умови що даний співвласник мав право укладати цей договір.

    Отже, участь кожного співвласника у витратах пов’язаних з управлінням, утриманням та збереженням спільного майнапередбачає необхідність несення витрат, які є необхідними для підтримки спільного майна у належному стані.

    Таким чином, кожен співвласник зобов’язаний брати участь у витратах щодо утримання майна, що є у спільній частковій власності, незалежно від того, хто із співвласників укладає правочин або здійснює фактичні дії, спрямовані на утримання спільного майна. Відповідно до частини 1 стстатті 544 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який виконав солідарний обов’язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.

    Отже, співвласник або співвласники, які зробили необхідні витрати на утримання майна, мають право вимагати від іншого співвласника або співвласників їх відшкодування.

    Для предявлення відповідної вимоги, форма співвласності на нерухоме майно, у вигляді спільної сумісної чи часткової, не має значення.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Спільна власність - це майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

    Спільна власність поділяється на:

    - спільну сумісну власність - власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності;

    - спільну часткову власність - власність двох чи більше осіб із визначенням часток.

    Діє також наступне правило, встановлене ч. 4 ст. 355 Цивільного кодексу України: спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.

    Особливістю спільного майна є те що є співвласники, володіють і користуються і розпоряджаються ним спільно.

    Згідно з ст. 369 Цивільного кодексу України розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, треба консультація стосовно нежитлового приміщення в якому є кілька власників. Це невеличкий офісний центр в якому є 4 поверхи. У кожного власника свій поверх. У мене у власності 4 поверх . Але в цьому приміщенні зараз є проблема з дахом, який тече. Я як власниця 4 поверху, постійно потерпаю від затоплення своіх приміщень. Писала листи основним співласникам будівлі, на які вони не реагують. Я за свої кошти роблю поточні ремонти даху , але це не може бути постійно. Прошу вашоі допомоги в розвьязанні питання як трактує цівільний кодекс данну ситуацію, адже криша захищає не тільки моі приміщення, і на мій погляд являється спільною власністю. Будь ласка проконсультуйте мене з цього питання. Дякую.

    На жаль, ситуація складна. Але загалом Ви правильно зробили, що подавали листи до інших співвласників. Спробуйте зробити це знову із посиланням на Цивільний кодекс України, зокрема статтю 360 ЦК України. Очевидно, що вирішити питання в позасудовому порядку навряд чи вийде, а тому будьте готові до подання позовної заяви до суду, якщо інші співласники не бажають брати участь в утриманні даху.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частковій власності

    1. Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно зі ст. 355 Цивільного кодексу України (ЦКУ) майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

    У Вашому випадку дах будівлі є спільним майном, адже він захищає всю будівлю, а не лише ваш поверх. Тому всі співвласники будівлі зобов’язані брати участь у його ремонті чи утриманні відповідно до своєї частки, адже згідно статті 322 ЦКУ власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

    Згідно зі ст. 369 ЦКУ, розпорядження спільним майном відбувається за згодою всіх співвласників.

    Якщо співвласники відмовляються виконувати свої обов’язки, Ви маєте право вимагати від них компенсації витрат на утримання майна.

    Це закріплено у ст. 360 ЦКУ, згідно якої співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

    Ваші дії для розв'язання ситуації:

    1. Надішліть офіційні письмові вимоги-претензії іншим співвласникам. У претензії зазначте:
    • Опис проблеми (течія даху, постійні пошкодження Вашого приміщення).
    • Перелік проведених вами ремонтних робіт (за Вашим коштом).
    • Вимогу скликати збори співвласників для вирішення питання капітального ремонту даху.

    Претензію надсилайте рекомендованим листом з описом вкладення або вручіть під підпис.

    Додатково: долучіть акт обстеження даху (можна скласти самостійно або звернутися до експертів), фото пошкоджень приміщень.

    2. Спробуйте залучити посередника для організації зборів співвласників (можна запросити юриста/адвоката або медіатора).
    3. Якщо співвласники продовжать ігнорувати ситуацію, Ви можете звернутися до суду з вимогою:
    • Визнати дах спільною власністю.
    • Зобов’язати співвласників брати участь у витратах на ремонт даху (розподіляються пропорційно часткам у спільній власності, наприклад, площі поверхів).
    • Якщо Ви вже здійснювали ремонти за власний рахунок, то маєте право вимагати компенсацію понесених витрат

    Підсумовуючи хочу сказати, що

    • Дах будівлі є спільною власністю і всі співвласники зобов’язані брати участь у його ремонті.
    • Спершу скористайтесь позасудовими методами врегулювання (претензії, збори, медіація).
    • Якщо це не допоможе, то питання потрібно вирішувати у судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024