Начните консультацию с юристом онлайн
Чи можливе звільнення чоловіка з військової служби (одружені), підстава догляд за тещею (інвалід 2 групи), за умови, що жінка також служить (хоче продовжувати надалі нести службу)? Чи суд не розгляне це питання і може присудити що жінка повинна звільнитися?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, відповідно конституції України, діти повинні доглядати за своїми батьками.
У вашому випадку, можно було би звільнити чоловіка за умови що жінка сама потребує постійного догляду.
Є підстава для звільнення, якщо подружжя служить і має дитину віком до 18 років, один із батьків має право на звільнення з військової служби.
Тому якщо у вас ж дитина віком до 18 років можна звільнитися, за згаданою вами підставою ні.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Підстави для звільнення з військової служби за сімейними обставинами передбачені у статті 26 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу».
П.12 статті 26 каже, що під час воєнного стану військовослужбовці можуть звільнитися зокрема з наступних підстав:
Порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами, що потребують постійного стороннього догляду, визначено:
Вказані нормативно-правові акти визначають порядок та підстави отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.
Згідно з пунктами 1, 3 частини шостої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є особами з інвалідністю I групи; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями.
За змістом пунктів 6, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» надавачами соціальних послуг, зокрема, є фізичні особи, які включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (автоматизованої інформаційно-телекомунікаційна системи, призначеної для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг).
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд (частина сьома статті 13 Закону України «Про соціальні послуги»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.
Відповідно до положень частини четвертої статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до повноважень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, рад об`єднаних територіальних громад належать, серед іншого…забезпечення ведення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг на місцевому рівні. Формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг (ст.15 Закону). Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 99, згідно з положеннями якого за заявою надавача соціальних послуг у розділі «Надавачі соціальних послуг - фізичні особи» мають бути внесені відомості про надавачів соціальних послуг, які мають право на отримання витягу з цього Реєстру (пункти 32, 35, 36, 41).
Таким чином, для засвідчення відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг можуть отримати витяг з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який призначений для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг, визначених законодавством.
ЯК БАЧИМО ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО ЗВІЛЬНИТИСЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ НА ПІДСТАВІ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ ЗА ТЕЩЕЮ.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, пані Анно!
Чи потребує теща постійного догляду на підставі довідки ЛКК або МСЕК? Чи є інші родичі у тещі (чоловік або інші повнолітні діти чи інші близькі родичі)?
Крім того, у військовослужбовця можуть виникнути складнощі зі звільненням через те, що на даний час не узгоджена форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, який є одним із ключових документів для звільнення.
Отже, головними умовами для звільнення є:
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.
До членів сім'ї громадянина другого ступеня споріднення відносяться його рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
На даний час маємо проблематику в тому, що відсутня форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, відсутній порядок його отримання, не вказано органу, комісії, яка його видаватиме, не передбачені строки його надання.
Якщо теща не має потреби у постійному догляді, то, на жаль, у судовому порядку не вдасться звільнити чоловіка.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Анна!
Суд однозначно буде розглядати це питання, якщо позовна заява буде подана із додержанням всіх вимог. У даному випадку мова буде йти про оскарження відмови у звільненні зі служби до окружного адмінистративного суду.
Тобто, спочатку чоловіку необхідно звернутись до командира та подати рапорт на звільнення із підтверджуючими документами, які я навів нижче. Далі - отримати письмову відмову (якщо ВЧ відмовить) та упродовж місяця звернутись до суду.
Що стосується рішення суду, то останнє залежить від судді, яким розглядатиметься справа. Передбачити останнє та надати Вам 100% відповідь ніхто не зможе.
Можливо, суд прийде до висновку, що оскільки дружина бажає продовжувати службу, то доцільним буде саме звільнення чоловіка. А можливо, що рішення буде й таким, як Ви згадуєте у питанні, окільки саме діти мають прямий обов'язок доглядати за своїми батьками.
Тож, у кінцевому варіанті Ви не отримаєте відповіді, допоки не пройдете весь шлях.
Чи є в матері інші родичі окрім доньки та зятя? Матір потребує постійного догляду за висновком ЛКК?
12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
3) під час дії воєнного стану:
"необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я".
Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.
При поданні до звільнення з військової служби за підставами:
5. Через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», подаються:
копія аркуша бесіди;
копія рапорту військовослужбовця;
копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років);
документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме:
26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Складне питання. На мій погляд, військова частина може відмовити у звільненні. Починати потрібно саме з військової частини, куди подається рапорт про звільнення, а не одразу із суду. До суду є сенс звертатися тоді, коли буде офіційна відмова від військової частини.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
Стаття 26. Звільнення з військової служби
...
12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
...
3) під час дії воєнного стану:
...
необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Таким чином, Закон України "Про ВОіВС" передбачає доведення факту відсутності членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення.
ДЕТАЛІ ПРОЦЕДУРИ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ РЕГЛАМЕНТОВАНІ НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ ВІД 23.07.2024 № 495 "Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", ЯКИЙ ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ НА ЗВІЛЬНЕННЯ ПО КОЖНІЙ З ПІДСТАВ.
НАКАЗ НАБРАВ ЧИННОСТІ З 02.10.2024.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.07.2024 № 495
Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:
документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами);
один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ штучно запровадиво НОВИЙ ДОКУМЕНТ - АКТ ОБСТЕЖЕННЯ СІМЕЙНОГО СТАНУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ, який значно ускладню процедуру звільнення з військової служби.
НА ЖАЛЬ, АЛЕ ДЕТАЛІ ОТРИМАННЯ ТАКОГО АКТУ НАРАЗІ НЕВІДОМІ, ЗМІН ДО ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В ЗСУ НЕ БУЛО.
Щоб у ТЦК та СП з’явився обов’язок складати такі акти, має бути прописана процедура складання акту. І не в Наказі Міноборони, а в Указі Президента, який регулює порядок проходження військової служби. На сьогодні в Указ зміни не внесені, тому мій прогноз: поки президент цього не зробить, механізм складання акту буде залишатися мертвим, на жаль.
Але це не означає, що не варто пробувати. На мій погляд, ще й як варто. Для початку - треба звертатися до ТЦК за місцем проживання особи з інвалідністю із заявою про видачу Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця. Якщо буде АКТ - шанси на звільнення досить високі.
З повагою!