Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Мені на роботі пропонують оформити бронювання через ТОВ, за умови що я самостійно буду сплачувати 20 000 в місяць. Але у мене немає військовго квитка, був у військоматі лише один раз 11 років назад коли вступав до університету, отримав прописне і все. У 27 років не з'являвся у військомат для отримання військового квитка, дані в ТЦК не оновлював, Резерв+ не встановлював.
На роботі кажуть головне щоб я не був у розшуку, а те що в мене немає військового квитка не проблема і вони все дистанційно оформлять. Але я сумніваюсь що без військового квитка і оновлених даних це вийде, а навіть якщо я отримаю бронювання, хіба при перевірці документів на вулиці тцк та поліція не матиме підстав "бусифікувати" мене якщо я без військовго документа і актуальних даних, навіть з бронюванням?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня! Мені на роботі пропонують оформити бронювання через ТОВ, за умови що я самостійно буду сплачувати 20 000 в місяць. Але у мене немає військовго квитка, був у військоматі лише один раз 11 років назад коли вступав до університету, отримав прописне і все. У 27 років не з'являвся у військомат для отримання військового квитка, дані в ТЦК не оновлював, Резерв+ не встановлював.На роботі кажуть головне щоб я не був у розшуку, а те що в мене немає військового квитка не проблема і вони все дистанційно оформлять. Але я сумніваюсь що без військового квитка і оновлених даних це вийде, а навіть якщо я отримаю бронювання, хіба при перевірці документів на вулиці тцк та поліція не матиме підстав "бусифікувати" мене якщо я без військовго документа і актуальних даних, навіть з бронюванням?
Для бронювання зовсім не обов'язково мати паперовий військово-обліковий документ. Достатньо лише згенерувати е-ВОД через Портал Дія або Резерв+. Якщо у Вас буде зазначено статус "військовозобов'язаний", Вас вже можуть бронювати, навіть якщо там не буде ВЛК та інших позицій.
https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
З юридичної точки зору так звані прочерки в позиціях за постановою КМУ щодо бронювання ні на що не впливають.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 2023 р. № 76 Київ
Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час
3. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
24. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
25. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
не перебуває у розшуку.
...
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Вам абсолютно правильно кажуть на роботі. Тому дуже важливо знати, що саме показує наразі Ваш Резерв+, а для цього його треба обов'язково встановити.
Погано, звичайно, що у Вас неактуальний паперовий ВОД, але це не є принциповим. Важливо, щоби у Резерві показувало, що Ви - військовозобов'язаний, та підтягувався тут або ж в Дії електронний ВОД. Ви повинні знати, що е-ВОД та паперовий ВОД є рівнозначними за своєю правовою силою.
Постановою КМУ №559 визначено, що військово-обліковий документ створюється в електронній та/або паперовій формі.
Для формування військово-облікового документу в електронній формі необхідно скористатися засобами:
Постанова 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації, за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про таку особу.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.
Наявність е-ВОД є принципово важливою через те, що бронювання здійснбється підприємством саме через засоби електронного зв'язку шляхом взаємодії із застосунком Дія. Це врегульовано Постановою КМУ від 14.01.2025 № 36 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Зокрема у пункті 2 Постанови зазначено:
"Установити, що під час бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, установ, організацій, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період починаючи з дня набрання чинності пунктом 3 змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 р. № 1332 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час”, або яким підтверджено такий статус починаючи з дня набрання чинності пунктом 3 зазначених змін, переведення у період з 22 січня 2025 р. до 1 березня 2025 р. військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік згідно з пунктом 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 57, ст. 3356), здійснюється без урахування строку, визначеного в абзаці першому пункту 29 зазначеного Порядку".
Відповідно, Дія в процесі бронювання перевіряє наявність саме е-ВОД, а ні паперового.
Звичайно, при активації Резерву можуть виникнути певні проблеми з тим, що Ви вчасно не оновили свої персональні дані, але це не факт. Крім того, отримати доступ до бронювання для Вас зараз важливіше, тому ризик цілком виправданий.
Доречи в усіх випадках перевірки Ваших документів пізніше е-ВОДу буде цілком достатньо.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ваші сумніви не безпідставні. Вам спочатку потрібно уточнити дані через Резерв+ і подивитись чи сформується електронний військово-обліковий документ. Якщо в Резерв+ буде вказано "дані в реєстрі Оберіг не знайдено" або "потребує уточнення", або "не на обліку", або "виявлені порушення" - то Вас не забронюють.
Загалом, для оформлення бронювання головне:
1. Сформувати електронний військово-обліковий документ через Резерв+, адже таким чином Ви уточните дані
2. Перебувати на обліку в ТЦК
3. В Резерв+ не повинно бути статусу про порушення правил військового та оголошення в розшук.
Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
Я знаю багато випадків, коли громадяни встановлювали Резерв+ та у них висвічувався статус про порушення правил військового обліку хоча повісток вони не отримували, в такому випадку будуть проблеми з бронюванням.
З 1 грудня 2024 року працівників бронюють виключно через ДІЮ. Сам процес займає до трьох днів.
Військовозобов’язані підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
2) військовозобов’язаного:
ОТЖЕ, як бачите, для бронювання головне, щоб сформувався е-ВОД через Резерв+, Ви були на обліку та у Вас не було порушення.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Військово-обліковий документ в електронній формі та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
З Е-ВОД бронювання можливе.
Проте:
Згідно з пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
Згідно п. 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час:
протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
А оскільки Ви не оновили облікові дані згідно норм закону, більш всього Ви перебуваєте в розшуку.
Спробуйте згенерувати Е-ВОД. Подивіться, яка там інформація.
Особисто я сумніваюсь, що Вас забронюють.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, АНДРІЙ! Дуже сумнівна схема. Особливо враховуючи зазначений Вами регіон проживання. Можу однозначно сказати, що по правилам і закону - це неможливо. Прийом на облік в ТЦК лише за особистої явки та лише після проходження ВЛК. Прийняти на роботу до зарахування на облік ВЛК Вас не можуть теж. Звісно корупційне вирішення питання в Україні творить дива і робить законодавчі стіни прозорими... але щоб хтось просто так це робив, ще й в Одесі... Я звісно вірю у виграші в лотерею "Євроджекпот", але як то кажуть - не з нашим щастям.
Ви впевнені в цих людях і що це не ТЦК-схема, щоб поставити Вас на облік без Вашої участі, а потім швиденько поставити порушення правил обліку і розвести руками?!
Ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України, При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.
Тобто, вимога міститься лише щодо формальної наявності у особи військово-облікового документа. Перевірка факту перебування на обліку в ТЦК чи інших речей - не віднесені до компетенції роботодавця законом, але вчергове УРЯД замість виконання законів, своїми постановами згвалтував закон і визначив те, чого в законі немає.
АЛЕ Є НЮАНСИ БЕЗЗАКОННЯ В ДЕРЖАВІ і ФАКТУ РЕГУЛЮВАННЯ УРЯДОМ РЯДУ ПИТАНЬ ВСУПЕРЕЧ ЗАКОНУ СВОЇМИ ПОСТАНОВАМИ. А оскільки наразі відсутня незалежна, недоторкана та ефективна судова гілка влади адміністративної юрисдикції, оскаржити в судах будь-які навіть найгрубіші порушення прав людини і законності - неможливо.
Тому вимушені керуватися не тільки законом, а й постановами КМУ, наказами Міністерств, директивами та ін. підзаконними актами сумнівного характеру законності та конституційності.
В той же час, після прийняття на роботу роботодавець зобов"язаний прийняти робітника на персональний військовий облік. Та й прийняти на роботу фактично роботодавець без попереднього поновлення на обліку в ТЦК не може і ось чому.
Ст.ст. 33 - 34 Закону про в/о та в/с передбачає, що
Військовий облік усіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.
Відповідно до пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487). Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
{Пункт 81 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
Згідно з абзацами 1 - 2 пункту 21 Порядку № 1487, Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Відповідно до пункту 34 Порядку № 1487, З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
{Абзац другий пункту 34 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 801 від 09.07.2024, № 1558 від 31.12.2024}
ТОБТО, в силу приписів абзацу 2 пункту 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (в чинній редакції від 16.01.2025 р.), якщо дотримуватися інструкцій Уряду, роботодавець не має права приймати Вас на роботу без попереднього поновлення на обліку в ТЦК.
Звісно, що права громадян на працю не можуть регулюватися в порушення закону якимись постановами якогось Уряду... але в Україні зараз це норма, власне як і обмеження права на виїзд з України також не законом, а постановами Уряду.
Тому якщо роботодавець буде дотримуватися законодавства, яке воно не є ганебне, то Вас без поновлення на обліку не зможуть прийняти на роботу. А запорушення цих приписів ТЦК може потім не визнавати факт Вашого працевлаштування, незважаючи, що їм таких повноважень ніхто не надавав. Ще й штраф роботодавцю випишуть.
ВНАСЛІДОК НАВЕДЕНОГО, на жаль без попереднього візиту в ТЦК Вас не зможуть прийняти на роботу по існуючим правилам. Поставити на облік Вас теж формально не можуть.
Візит же в ТЦК може вилитись мобілізацією за принципом конвеєра і проходженням ВЛК за 1 день.
Звісно я зустрічав випадки, що дірява система Оберіг та Резерв+ дозволяє забронювати особу у статусі призовник або резервіст... Але це просто дірява система і таке бронювання ТЦК може поставити під сумнів.
Щодо вулиці, то різне буває. Формально Резерв+ Вам для пересування достатньо, якщо там буде бронювання. Проте, в Одесі, Харкові, Києві, Львові та ін. містах не завжди допомагає не те, що документ про бронювання, а й виключення з обліку чи навіть паспорт іноземного громадянина. На вулиці працюють люди з відхиленнями від норми психологічного та інтелектуального розвитку, без офіцерських звань та вищої освіти, здобутих належним чином... тому спочатку б"ють, калічать, бусифікують, а потім думають і розбираються...
ТОЖ звісно вирішувати Вам, я можу лише попередити про можливі наслідки юридичні та практичні... Кожен вирішує для себе сам та вживає можливі заходи для збереження свого життя. Одні можуть жити лише вільно пересуваючись по Одесі, тому їм треба легалізувати свій статус і захиститись від бусифікації, інші на ті гроші, які Ви сплачуватимете у вигляді податків для бронювання, можуть дочекатися закінчення цієї мобілізаційної вакханалії. У кожної людини своя індивідуальна ситуація і обговорювати її публічно немає сенсу та некоректно, на мій погляд.
В будь-якому разі бажаю Вам успіху та не бути всупереч Вашому бажанню мобілізованим!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)