Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
912 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, мій син військовий вже 3 роки. Та почались в нього психічні розлади різного характеру. Місяць перебував на стаціонарному лікуванні у психіатричній лікарні. Сьогодні виписали з діагнозом F43.2. Сказали їхати назад у частину то він і приїхав. Які подальші правові заходи зі сторони військової частини та мого сина. Дякую за відповідь.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, пані Віто!
Вашого сина направили на ВЛК?
Якщо ні - то сину потрібно подати відповідний рапорт до командира.
З діагнозом F 43.2 (розлад адаптації) сина повинні визнати тимчасово непридатним до військової служби та надати відпустку або звільнити від виконання службових обов’язків за статтею 17 "Г" Розкладу хвороб, станів Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Направлення на медичний огляд ВЛК може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд.
У разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров’я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров’я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров’я (установи).
Тобто, якщо сина направили на лікування і в процесі з’ясувалося, що його стан здоров’я погіршився і він потребує проходження ВЛК, то лікар-куратор повинен був подати клопотанням на проходження ним військово-лікарської комісії.
Якщо ж госпіталь, де перебував Ваш син на лікуванні, не проводить ВЛК або відмовився його направити в інший госпіталь і повернув назад до в/ч, то у виписному епікризі у будь-якому випадку зазначається діагноз, спираючись на який потрібно написати рапорт командиру частини про направлення на ВЛК.
У Вашому ж випадку після прибуття до військової частини сину потрібно:
1. Написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК https://turbota.mil.gov.ua/wp-content/uploads/2023.... Рапорт можна подати особисто командиру або через застосунок Армія+. Рапорт повинні розглянути не пізніше 48 годин, відповідно до частини 9 Розділу ІІІ Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерстві оборони України
2. Отримати направлення від начальника медичної служби на проходження ВЛК з підписом командира в/ч.
Досить часто виникають проблеми з розглядом рапортів. Якщо військова частина або інші уповноважені особи незаконно відмовляють сину в направленні на ВЛК, його дії наступні:
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віта!
Діагноз Вашого сина віднесений до статті 17 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402, яка включає невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади F40-F48, F32, F33 (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматоформні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, ПТСР, депресивний епізод).
Згідно вищезазначеноої статті та з урахуванням перебігу хвороби встановлюються наступні ступені придатності до проходження військової служби:
а) при виражених, стійких психічних розладах з прогредієнтним перебігом - Непридатні до військової служби
б) при помірно виражених, тривалих або повторних психічних розладах - Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) при легких психічних розладах з виходом в одужання - Придатні
г) стан після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення; легкі невротичні розлади, які добре піддаються лікуванню та закінчуються одужанням - Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків
У відповідності із Додатком 2 (роз'яснення) до вищезгаданої статті:
1) до пункту «а» належать ПТСР з вираженою симптоматикою та прогредієнтним типом перебігу, виражений тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, виражений генералізований тривожний розлад, виражений обсесивно-компульсивний розлад, тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів, тяжкий депресивний епізод з психотичними симптомами, депресивні епізоди, ускладнені суїцидальними спробами, суїцидальними намірами, аутоагресивною поведінкою, які не піддаються лікуванню, з тривалістю хворобливих проявів понад 3 місяці з моменту виникнення клінічних хворобливих проявів.
2) до пункту «б» належать помірно виражені, тривалі або повторні невротичні розлади, ПТСР з помірно вираженою симптоматикою та стабільним типом перебігу, помірний тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, генералізований тривожний розлад, обсесивно-компульсивний розлад, помірний депресивний розлад, помірно виражені рекурентні депресивні розлади коли хворобливі явища, незважаючи на патогенетичне лікування, стійко утримуються і заважають особам виконувати обов’язки військової служби. Експертна постанова приймається після безуспішного стаціонарного лікування хворого не менше двадцяти одного дня.
3) до пункту «в» належать помірно виражені, короткотривалі (до трьох тижнів) невротичні розлади зі сприятливим перебігом, ПТСР з регредієнтним типом перебігу, помірний депресивний епізод із сприятливим перебігом.
4) до пункту «г» належать стани після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення, які потребують лікування, реабілітації, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
При легких невротичних розладах, які добре піддаються лікуванню та закінчуються одужанням, приймається постанова «Придатний до військової служби.
Вашому сину потрібно звернутися до командира із письмовим рапортом щодо направленням його на проходження ВЛК задля визначення ступеня придатності до проходження військової служби у зв'язку зі змінами у стані здоров'я. Зразок такого рапорту знайдете за посиланням https://turbota.mil.gov.ua/zrazky-documentiv/catt-....
Як також рапорт можна подати через застосунок Армія +, але тільки за умови того, що безпосередній командир надвсть Вашому сину ID-номер.
Враховуючи діагноз Вашого сина F43.2 - порушення адаптації, йому можуть надати тимчасову непридатність, відпустку за станом здоров'я на 30 діб або ж призначити звільнення від виконання службових обов’язків на деякий час.
Станом на зараз Наказом Міністерства оборони України № 531 від 6 серпня 2024 року, встановлено 2 види рапортів: паперовий та електронний.
Скасовані надмірні вимоги щодо оформлення письмового рапорту. Тепер, навіть якщо не дотримані вимоги щодо розміру полів, відступів, шрифтів, кольору чорнила чи друку, розміру та якості паперу, або є граматичні чи орфографічні помилки – це не причина відмовити в прийнятті рапорту. Також військовослужбовець не повинен додавати до рапорта документи, які вже є в командування, і не потрібно попередньо усно погоджувати паперовий чи електронний рапорт. Власноруч написаний рапорт також підлягає обов’язковому розгляду.
Наказом встановлені чіткі терміни розгляду письмового рапорту. Так, розгляд паперового рапорту військовослужбовців всіма його прямими командирами здійснюється невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу його подання щодо питань, які стосуються:
Рапорти щодо інших питань розглядаються у строк не більше 14 днів із дня його подання.
Подачу та рух електронного рапорту забезпечує мобільний додаток Армія+. У додатку впроваджено систему з унікальними ідентифікаційними номерами, дозволено використання електронних підписів.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВАШОМУ СИНУ НЕОБХІДНО ПРОЙТИ ВЛК ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ПРИДАТНОСТІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби з’являється у разі виявлення під час обстеження або лікування у медзакладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. У цьому випадку військовослужбовці и направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) медзакладу на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується лікується військовослужбовець (пункт 6.4. глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008).Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медичного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився.
Направлення на медичний огляд ВЛК (зразок у додатку 11) може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд (Пункт 6.1 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).
Якщо ти знаходишся у військовій частині, то направлення на медогляд ВЛК формує начальник медичної служби з підписом командира військової частини. В такому випадку, тобі потрібно:
У разі, якщо військова частина та інші уповноважені особи незаконно, на думку військовослужбовця, відмовляють йому в направленні на ВЛК, ТО необхідні такі дії:
Усі рапорти, які потребують розгляду (прийняття рішення) командиром військової частини, попередньо обов'язково реєструються службою діловодства.
Якщо на Ваш рапорт командування не реагує, тоді вступає в дію положення Розділу V Дисциплінарного статуту ЗСУ.
В такому разі Ви може скаржитися на дії командування.
ЗАКОН УКРАЇНИ
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/551-14#Text
РОЗДІЛ V.
110. Усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:
прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;
незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.
111. Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаються пропозиції.
ЗРАЗОК РАПОРТУ:
Командиру
___
(звання та П.І.Б. командира)
Військовослужбовця
___
(свою посаду, звання та ПІБ)
Р А П О Р Т
Я ___ маю різке та тривале погіршення стану мого здоров’я, що унеможливлює подальше проходження військової служби. Зокрема, у мене (детально вказати всі симптоми, указати, що саме болить, зазначити про загострення). Мій стан хвороби прогресує, загострюється. Через це можу ненароком учинити будь-яку небезпечну чи аварійну ситуацію не зі своєї вини, що може призвести навіть до жертв.
У зв’язку з вищевказаним, та згідно вимог «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402,прошу забезпечити надання мені законної можливості проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення придатності/непридатності до військової служби, для чого видати мені у встановленому порядку направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією; службову характеристику для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією та пакет інших необхідних документів.
Додатки (за наявності):
__ ___ 202_ року ___
(підпис)(прізвище та ініціали)
Відмова в направленні особи на медичний огляд для отримання висновку про ступінь придатності до служби неправомірна.
Усна скарга на гарячі лінії Міністерства оборони України за цими номерами: 0-800-500-442, 0-800-500-410, 044-454-44-99.
Звернення на електронну пошту Міністерства оборони України: zvernmou@post.mil.gov.ua, vzg@mil.gov.ua. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання військовослужбовця, викладено суть скарги. На письмовому зверненні має бути підпис заявника та дата. Строк розгляду – один місяць. Контролювати процес можна за номером (044) 253-11-56.
Звернення до регіональних приймалень Міноборони України.
Звернення до Командування медичних сил ЗС України, яке об'єднує під своїм управлінням усі військові шпиталі, санаторії, медичні служби військових частин тощо: +38 (044) 230-73-64, kms_zsu@post.mil.gov.ua.
У тексті звернення потрібно зазначити, що скарга подається на підставі п. 110 Дисциплінарного статуту ЗСУ на неправомірні дії / бездіяльність стосовно військовослужбовця з боку командирів або інших військовослужбовців. Це важливо зазначити, оскільки ст. 1 Закону "Про звернення громадян" забороняє звертатися військовослужбовцям щодо питань службової діяльності.
За Дисциплінарним статутом ЗСУ звернутись особисто або подати скаргу можна також до:
– посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку та інших державних органів;
– з інших питань службової діяльності, крім зазначених, до безпосереднього командира (начальника), дії якого оскаржуються;
– якщо особа, яка порушує права, невідома, то скарга подається в порядку підпорядкованості.
Зокрема, командири військових частин, начальники органів військового управління зобов’язані проводити особисте приймання військовослужбовців, членів їхніх сімей з питань, що стосуються діяльності військової частини.
Варто проконтролювати внесення скарги до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг, а також мати в себе підписану копію скарги, якщо подання здійснюється в письмовому вигляді.
Військовослужбовець має право на отримання письмової відповіді на скаргу. Подання скарги не звільняє від виконання службових обов’язків і наказів командирів (начальників). Таку скаргу можна спробувати подати до Військової служби правопорядку в ЗСУ (och_vsp@mil.gov.ua, (044) 454-73-08, (044) 454-73-03) з проханням видати подання відповідним державним органам чи посадовим особам щодо усунення порушень закону, причин і умов, що їм сприяють.
Військові та члени їхніх родин відтепер можуть направляти звернення на офіційну електронну адресу уповноваженої Президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Щоб скерувати звернення на розгляд уповноваженої Президента, необхідно:– скласти письмову (друковану або від руки) заяву на ім’я уповноваженої з детальним описом суті звернення;
– додати вичерпний перелік документів, які підтверджують звернення;
– надіслати заяву та супровідні документи на офіційну електронну скриньку zpv@apu.gov.ua, а також залишити email і номер мобільного телефону для зворотного зв’язку.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня, мій син військовий вже 3 роки. Та почались в нього психічні розлади різного характеру. Місяць перебував на стаціонарному лікуванні у психіатричній лікарні. Сьогодні виписали з діагнозом F43.2. Сказали їхати назад у частину то він і приїхав. Які подальші правові заходи зі сторони військової частини та мого сина. Дякую за відповідь.
Чи було проведено сину медичний огляд ВЛК під час перебування на стаціонарному лікуванні?
Чи є у Вас можливість додати до питання виписку (із приховуванням особистих даних, звісно)?
Треба розуміти, що зазначено у виписці і на що теоретично він може претендувати, якщо він не пройшов ВЛК. Якщо ВЛК не було, варто подавати рапорт про направлення на ВЛК.
По-перше, рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
По-друге, для того аби передбачити, точно спрогнозувати, таким чином замінити медичну комісію, юристи повинні володіти медичними знаннями хоча б на базовому рівні.
По-третє, давати +- предметні поради можливо лише після аналізу та вивчення Ваших медичних документів, а не просто формулювань діагнозів. При цьому, дуже важливими у кожному консультативному заключенні, виписці виступають рекомендації щодо лікування.
На мій погляд, Ваш основний упор має бути на статтю 17 Розкладу хвороб.
Стаття 17
Включено: невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади F40-F48, F32, F33 (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматоформні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, ПТСР, депресивний епізод).Виключено: ангіотрофоневроз (включено до статті 84)
а) при виражених, стійких психічних розладах з прогредієнтним перебігом
Непридатні до військової служби
б) при помірно виражених, тривалих або повторних психічних розладах
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) при легких психічних розладах з виходом в одужання
Придатні
г) стан після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення; легкі невротичні розлади, які добре піддаються лікуванню та закінчуються одужанням
Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків
Стаття 17:
1) до пункту «а» належать ПТСР з вираженою симптоматикою та прогредієнтним типом перебігу, виражений тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, виражений генералізований тривожний розлад, виражений обсесивно-компульсивний розлад, тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів, тяжкий депресивний епізод з психотичними симптомами, депресивні епізоди, ускладнені суїцидальними спробами, суїцидальними намірами, аутоагресивною поведінкою, які не піддаються лікуванню, з тривалістю хворобливих проявів понад 3 місяці з моменту виникнення клінічних хворобливих проявів.
2) до пункту «б» належать помірно виражені, тривалі або повторні невротичні розлади, ПТСР з помірно вираженою симптоматикою та стабільним типом перебігу, помірний тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, генералізований тривожний розлад, обсесивно-компульсивний розлад, помірний депресивний розлад, помірно виражені рекурентні депресивні розлади коли хворобливі явища, незважаючи на патогенетичне лікування, стійко утримуються і заважають особам виконувати обов’язки військової служби. Експертна постанова приймається після безуспішного стаціонарного лікування хворого не менше двадцяти одного дня.
3) до пункту «в» належать помірно виражені, короткотривалі (до трьох тижнів) невротичні розлади зі сприятливим перебігом, ПТСР з регредієнтним типом перебігу, помірний депресивний епізод із сприятливим перебігом.
4) до пункту «г» належать стани після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення, які потребують лікування, реабілітації, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
При легких невротичних розладах, які добре піддаються лікуванню та закінчуються одужанням, приймається постанова «Придатний до військової служби.
У БУДЬ-ЯКОМУ ВИПАДКУ ТРЕБА ПРОХОДИТИ МЕДИЧНИЙ ОГЛЯД ВЛК. МОЖЛИВО ДОВЕДЕТЬСЯ ОСКАРЖУВАТИ ЗАКЛЮЧЕННЯ ЛІКАРІВ.
3. Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК
3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов’язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз’ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз’яснення, оформлене листом.
ЗРАЗОК РАПОРТУ НА ВЛК ДОДАЮ.
З повагою! Міцного Вам!