Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Таке питання: 07.2023 році ходив по повісці до ТЦК, пройшов ВЛК, маю справку як обм-придатний. Після встановлення Резерв+ маю статус "Знято", причина зняття "інше". ВЛК відсутнє. Після останнього оновлення Резеву побачив додаткові данні, а саме Дата взяття на облік "19.07.2023", підстава зняття/виключення з військового обліку "в інших випадках - за рішенням МО України (аб. 5 п. 2 ч 5 ст 37) . Що це означає та що я повинен робити?
Порушення обліку Резерв+ не показує (полоска сіра) Місто реестрації не міняв з 2001р
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Поняття «знятий з обліку» та «виключений з обліку» є відмінними.
Розглянемо різницю між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року.
«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.
Важливо! У зв’язку з запровадженням воєнного стану та змінами до законодавства, деякі особи, виключені з військового обліку, були поновлені у статусі військовозобов’язаного автоматично.
«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.
Правила військового обліку передбачають чіткий та вичерпний перелік підстав для зняття з військового обліку військовозобов’язаних. Так, зняти з військового обліку можна наступних військовозобов’язаних:
1) Військовозобов’язані, які змінюють місце проживання та переїжджають проживати в ту територію, на яку юрисдикція ТЦК та СП, де вони перебувають на обліку не поширюється.
Після цього у семиденний строк військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в тому ТЦК та СП, який поширює юрисдикцію на територію нового місця проживання військовозобов’язаного. Під час дії воєнного стану змінити місце проживання, місце прописки можливе лише з дозволу ТЦК та СП.
2) Особи, які були прийняті на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, у вищі військові навчальні заклади.
Такі особи підлягають взяттю на військовий облік у військові навчальні заклади, і на момент навчання у таких закладах не перебувають на обліку у ТЦК та СП.
3) Особи, які направлені для відбування покарання до виправних колоній, установ відбування покарань за вчинення злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.
Такі військовозобов’язані на момент відбування покарання чи застосування до них заходів медичного характеру знімаються з обліку в районних ТЦК та СП.
4) Особи, які були зараховані до ЗСУ.
5) Люди, які вибули за кордон.
6) В інших випадках військовозобов’язані підлягають зняттю з військового обліку військовозобов’язаних за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України (ЦЕ ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК В ОРГАНА СБУ АБО РОЗВІДКИ, РАНІШЕ БУЛО ПРИ ПРАЦІ В ПОЛІЦІЇ).
Після отримання відмітки «Знятий з військового обліку» військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в іншому ТЦК та СП або ж в іншому органі, де буде перебувати на військовому обліку.
Такий обов’язок – з’явитись у відповідний орган для постановки на військовий облік військовозобов’язаний повинен виконати протягом 7 днів з моменту зняття з обліку та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЩЕ ЦЕ МОЖЛИВО БУЛО НА ПІДСТАВІ НАКАЗУ МОУ 342.
ВСІ ХТО БУВ ЗНЯТИЙ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТАКИМ ЧИНОМ ЯК ВИ ( ПО НАКАЗУ МОУ 342), ПОВИННІ БУЛИ БУТИ ПОНОВЛЕНІ НА ОБЛІКУ.
Додаток №2
до мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22 червня 2015 року №322/2/2180дск «Організаційно-методичні вказівки щодо порядку проведення призову військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, в особливий період та його документального оформлення».
Пункт 11. Поновлення громадян на військовому обліку військовозобов`язаних, які були виключені (зняті) з нього за старим законодавством, проводяться у такому порядку:
на підставі отриманої інформації про місце реєстрації (перебування) громадянина на території яку обслуговує Р(М)ВК і який повинен за віком перебувати на військовому обліку, військовий комісар Р(М)ВК здійснює його виклик за допомогою повідомлення до Р(М)ВК;
перевіряє наявність військово-облікових документів, вилучає з архіву особову справу та обліково-послужну картку офіцера запасу (облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу) та уточнює підстави виключення з військового обліку (якщо під час уточнення військово-облікових ознак буде встановлено, що громадянин був виключений з військового обліку за діючим законодавством, він на військовому обліку не поновлюється) і робить запис у військово-облікових документах про постановку громадянина на військовий облік військовозобов`язаних;
направляє громадянина для проходження військово-лікарської комісії для встановлення його придатності до військової служби за станом здоров`я;
за умови встановлення придатності громадянина за станом здоров`я до військової служби здійснюється оформлення військового квитка та облікових документів. Після оформлення військово-облікових документів військовий квиток повертається його власникові, а особову справу офіцера запасу та обліково-послужну картку або облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу долучається до відповідних діючих картотек Р(М)ВК;
якщо за результатами військово-лікарської комісії було встановлено, що громадянин визнаний непридатним для проходження військової служби зі зняттям з військового облік, у військово-облікових документах робляться відповідні записи стосовно виключення даного громадянина з військового обліку за станом здоров`я.
НАКАЗ МОУ 342 ВІДМІНЕНИЙ.
ОСЬ РІШЕННЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ З ЦЬОГО ПРИВОДУ:
https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/87...
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. Антоне!
Чи маєте Ви право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”? Вам встановили обмежену придатність через хвороби, які пов’язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи?
Загалом невідомо, згідно якого рішення МО, можливо це був Наказ Міністерства оборони України 20.12.2017 № 684, який передбачав ПЕРЕЛІК випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов’язаних
Зняттю з військового обліку військовозобов’язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які:
Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 509 від 25.07.2024, проте на дату Вашу візиту до ТЦК він ще діяв.
Тим не менш, якщо Ви не є особою з інвалідністю, то Ви повинні пройти ВЛК до 5 червня 2025 року, адже були свого часу визнані обмежено придатним.
установлено , що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
На жаль, якщо Вас не викличуть повісткою, то Ви все рівно повинні самостійно явитися до ТЦК та пройти медичний огляд, якщо Ви цього не зробите, то Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис грн, проте якщо добровільно визнаєте своє правопорушення штраф буде на 50% меншим https://sud.ua/uk/news/publication/328359-preziden...).
Крім того:
1. Вас можуть внести в базу Нацполіції та оголосити в розшук
2. До зареєстрованого місця проживання можуть час від часу навідуватися правоохоронні органи, але вони не мають права проникати до нього.
3. При зустрічі з групою оповіщення на вулиці - Вас можуть затримати працівники поліції та доставити до ТЦК.
Якщо Ви явитесь до ТЦК без підстав для відстрочки та в разі визнання Вас придатним до військової служби - Ви підлягатимете мобілізації.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
дякую, саме так - встановили обмежену придатність через хвороби, які пов’язані з розладами психіки.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Антоне!
Яку хворобу Ви маєте? За якою статтею Розкладу хвороб Наказу МОУ Ви були визнані обмежено придатним? Можливо мова йде про зняття з обліку відповідно до Наказу МОУ №684, який втратив чинність 29.08.24 року?:
"ПЕРЕЛІК випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов’язаних
Зняттю з військового обліку військовозобов’язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які:
були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань;
за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров’я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов’язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки."
Відповідно до статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (у редакції станом на липень 2023 року):
"5. Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України:
2) з військового обліку військовозобов’язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
{Абзац третій пункту 2 частини п'ятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1150-IX від 28.01.2021, № 1417-IX від 27.04.2021}
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України".
Якщо Ви були визнані обмежено придатним, то мова про виключення йти однозначно не може. Тобто, станом на сьогодні Ви є військовозобов'язаним, який повинен перебувати на обліку в ТЦК та пройти переогляд ВЛК до 5 червня, якщо не є особою з інвалідністю або ж Вам ще немає 25 років.
Чи маєте Ви право на відстрочку станом на зараз?
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня. Таке питання: 07.2023 році ходив по повісці до ТЦК, пройшов ВЛК, маю справку як обм-придатний. Після встановлення Резерв+ маю статус "Знято", причина зняття "інше". ВЛК відсутнє. Після останнього оновлення Резеву побачив додаткові данні, а саме Дата взяття на облік "19.07.2023", підстава зняття/виключення з військового обліку "в інших випадках - за рішенням МО України (аб. 5 п. 2 ч 5 ст 37) . Що це означає та що я повинен робити?Порушення обліку Резерв+ не показує (полоска сіра) Місто реестрації не міняв з 2001р
Цікаво, давайте розбиратися. Редакція Закону України "Про ВОіВС" на липень 2023 року передбачала:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385)
...
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
...
5. Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України:
2) з військового обліку військовозобов’язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
ОТЖЕ, НАРАЗІ ВИ ЗНЯТІ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ЗА ДАНИМИ РЕЗЕРВ+ ЗА РІШЕННЯМ МОУ. ПЕРЕДБАЧИТИ, ПРО ЯКЕ РІШЕННЯ ЙДЕ МОВА - НЕМОЖЛИВО.
Тим не менше, не думаю, що це те зняття з військового обліку, яке надає Вам право на виїзд та на відстрочку від мобілізації. Але питання можна НЕ рухати до того часу, поки це не стане потрібно ТЦК. Але все залежить від того, як активно Ви пересуваєтеся.
Чинним законодавством, зокрема Законом України "Про ВОіВС", передбачено два поняття: зняття з військового обліку та виключення з військового обліку.
Інколи громадяни плутають ці поняття, що створює певні протиріччя у відносинах з ТЦК, а також зумовлює необхідність звернення до військових юристів/адвокатів. Давайте розбиратися!
Найпоширеніші підстави для зняття з військового обліку:
-переїзд в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
- прийняття на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України
-вибуття на строк більше трьох місяців за межі України тощо.
Найпоширеніші підстави для виключення з військового обліку:
- визнанння військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
- досягнення граничного віку перебування в запасі;
- припинення громадянство України;
- засудженння до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину тощо.
Тим не менше, виключення з військового обліку означає, що особа є невійськовозобов'язаною, не перебуває на обліку, не може бути призвана на військову службу тощо. Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку (але не по досягненню граничного віку) на повторний військовий облік за бажанням посадових осіб та органів (стаття 58 Конституції України). Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.
Зняття ж з обліку по суті є тимчасовим заходом і передбачає повернення на військовий облік через передбачений законом період. Якщо цього не відбувається, з тої чи іншої причини, можливе настання адміністративної відповідальності. Зняті з військового обліку особи, як правило, не мають права перетинати кордон. Окрема історія, зняття з обліку для виїзду за кордон на ПМЖ.
Знятися з обліку чоловік може при зміні місця реєстрації, але протягом визначеного законодавством строку (7 днів), він знову повинен стати на облік в іншому ТЦК та СП. За порушення - адміністративна відповідальність.
Важливо: якщо Ви були зняті з обліку за наказом № 342 від 2006 р., який наразі давно втратив чинність, Вас можуть повторно взяти на військовий облік, це цілком законно. Також велика кількість чоловіків були зняті з військового обліку в мирний час. Але у воєнний час вони підлягають військовому обліку, це також цілком законно.
З повагою! Щасти Вам!