Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 25 квітня 2025, питання №135030 340₴

Відстрочка чоловіка по інвалідністі 3-ї групи дружини.

Доброго дня! Я та дружина ВПО. Дружина має ІІІ групу інвалідністі з дитинства, з вродженою вадою кисті лівої руки. Кисть не розвинена (її практично немає, пальці не сформовані). В статті 23, пункт 12 вказано, що за відсутністю кисті руки відстрочка надається. Але у дружини вона все ж є, хоч і не повноцінна. В ТЦК та СП юрист сказав, що цього не достатньо для надання відстрочки. Документи подавали стандартні плюс висновки лікарей. Як буди в данному випадку?

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Георгію!

    По якому діагнозу встановлена інвалідність дружини?

    Ваша підстава для відстрочки - пункт 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

    Для оформлення відстрочки Вам необхідно підготувати такі документи:

    • заява про відстрочку (додаток 4 до Порядку)
    • свідоцтво про шлюб
    • копія паспорта та РНОКПП дружини
    • документ про інвалідність дружини (довідка МСЕК або посвідчення інваліда, тощо)
    • Документи, що підтверджують причину інвалідності (програма реабілітації, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о, направлення та ін.)
    • Ваш військово-обліковий документ

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Рішення про відмову у наданні відстрочки (форма згідно з додатком 7) може бути оскаржене у судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Георгію!

    Який код за МХК-10 визначений щодо хвороби Вашої дружини? Інвалідність встановлена на підставі цієї хвороби?

    Ви отримали офіційну відмову комісії у наданні відстрочки (Додаток 7 до Постанови КМУ №560)?

    Згідно вищезазначеної Постанови КМУ №560:

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

    Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

    Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    В статті 23, пункт 12 вказано, що за відсутністю кисті руки відстрочка надається.

    Так, Ви праві, пункт 12 частини першої статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає наступне:

    "які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів".

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про шлюб

    та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка):

    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ,
    • або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи,
    • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
    • або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики

    та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.

    Як буди в данному випадку?

    Вам необхідно звертатись до суду із позовною заявою щодо скасування рішення комісії про відмову та зобов'язання розглянути Вашу заяву повторно, з урахуванням висновків суду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Георгій Клієнт 3 години тому

      МСЕК визначила код Q71.8

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Q71.8 Інші дефекти, що спричинюють укорочення верхньої(їх) кінцівки(ок). Цей код не зазначає саме відсутність кінцівки, як наприклад, Q71.3. Проте, на мою думку, навіть з урахуванням того, що дефект спричинений укороченням кінцівки, не можна зазначати, що Ваша дружина має кість. Тобто дана частина верхньої кінцівки не працює від слова зовсім.

        Я би на Вашому місці поборовся у суді за свою відстрочку.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    11 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт № 10449 Закону про мобілізацію та порядок проходження військової служби. Закон підписан Президентом та оприлюднен - він вступив в дію 18.05.24р.

    Закон України

    "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"

    8. У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами):

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів України

    від 16 травня 2024 р. № 560

    ПОРЯДОК

    проведення призову громадян на військову службу

    під час мобілізації, на особливий період

    56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ЗГІДНО ДОДАТКА 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560:

    МОЖЛИВО ВАМ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ТРЕБА БУДЕ ДОВОДИТИ СВОЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня! Я та дружина ВПО. Дружина має ІІІ групу інвалідністі з дитинства, з вродженою вадою кисті лівої руки. Кисть не розвинена (її практично немає, пальці не сформовані). В статті 23, пункт 12 вказано, що за відсутністю кисті руки відстрочка надається. Але у дружини вона все ж є, хоч і не повноцінна. В ТЦК та СП юрист сказав, що цього не достатньо для надання відстрочки. Документи подавали стандартні плюс висновки лікарей. Як буди в данному випадку?

    У даному випадку, у першу чергу, варто дочекатися відповіді від ТЦК та СП. Я так розумію, що заяву про оформлення відстрочки Ви все ж таки подали, документи мабуть наразі перебувають на розгляді в комісії ТЦК та СП. Тому треба дочекатися відповіді.

    Втім, я схиляюся до того, що все таки мабуть надійде відмова у наданні відстрочки. Чи буде вона правомірною? Сказати складно, але в будь-якому випадку наполегливо рекомендую Вам спробувати подати скаргу на відмову ТЦК до суду. У такому випадку, відмову краще отримати у відповідь на адвокатський запит, до прикладу.

    Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року №3633-ІХ пункти 11 та 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII викладено в іншій редакції та зазначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: …

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів...

    Буквально Ви під дану норму не підпадаєте, але варто спробувати оскаржити відмову в судовому порядку. Якщо вона надійде, наполегливо рекомендую Вам це робити.

    З повагою! Щасти Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Q71.8 Інші дефекти, що спричинюють укорочення верхньої(їх) кінцівки(ок)

    ТРЕБА У ЛІКАРІВ ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНИЙ ОПИСИ ВАДИ КІНЦІВКИ ТА ЇЇ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ.

    ЯКЩО, ЦЕ БУДЕ ВКАЗУВАТИ НА 100% ДИСФУНКЦІЮ КІСТІ - ЗВЕРТАЙТЕСЬ В СУД, В РАЗІ ВІДМОВИ ТЦКСП НАДАТИ ВАМ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України