Начните консультацию с юристом онлайн
Вчитель української мови та літератури зі стажем роботи 30- ть років, зараз працює держслужбовцем. Чи повинен здавати цей вчитель іспит на підтвердження знань української мови? Дякую.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Іспит повинні здавати лише громадяни, які претендують на посаду держслужбовця. Якщо Ви вже є держслужбовцем, то Вам нічого проходити не потрібно.
1. Вимоги щодо відповідного рівня володіння державною мовою особами, визначеними статтею 9 цього Закону, встановлює Національна комісія зі стандартів державної мови.
2. Рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3 (держслужбовці), 4, 7, 9, 9-1, 10, 13 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою (далі - державний сертифікат), що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону.
3. Рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 2, 5, 6, 8, 11, 12, 14-16 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону.
4. Документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою, подається особою ДО обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою статті 9 цього Закону.
Отже, документом для підтвердження рівня володіння державною мовою для держслужбовці повинні державний сертифікат, а депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, посадові особи органів місцевого самоврядування - документ про повну загальну середню освіту.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, пані ВАЛЕНТИНО! На жаль такий сертифікат потрібен і пільг немає ні у кого при доступі до державної служби. Якщо Ви вже державний службовець, то звісно іспити без участі у конкурсі потреби немає. ВОДНОЧАС, під час дії воєнного стану подання сертифікату відстрочується до періоду закінчення воєнного стану. Мабуть Ви краще мене знаєте який зараз йде процес із розвитком мови в Україні, з новим Правописом та іншими аспектами.
На жаль іспити на знання мови покликані зовсім не вирішити питання володіння державною мовою серед державних службовців. Це просто освоєння грошей, корупція та політичне питання. Тому, на жаль, усі мають проходити такі іспити при вступі на державну службу, адже виключень законом не передбачено ні для кого. Навіть для осіб, які мають науковий ступінь кандитата або доктора філологічних наук.
Зважаючи на наведене, у сфері доступу до державної служби було введено норму сумнівної конституційності щодо того, що володіння державною мовою має встановлювати лише Національна комісія зі стандартів державної мови.
Усі кваліфікації, атестати, дипломи, свідоцтва про вільне володіння державною мовою - не рахуються для осіб, які ще не вступили на державну службу.
Так відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну службу":
Право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які володіють державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче:
1) магістра - для посад категорій "А" і "Б";
2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В".
В той же час, пункт 5 частини першої статті 25 цього Закону передбачає:
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію:
{Пункт 5 частини першої статті 25 в редакції Законів № 117-IX від 19.09.2019, № 2704-VIII від 25.04.2019, № 3760-IX від 04.06.2024}
ПРИ ЦЬОМУ.
З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану" від 12 травня 2022 року № 2259-IX внесено зміни до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", відповідно до яких у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб’єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, призначені без конкурсного відбору, не можуть бути переведені на інші посади державної служби або посади в органах місцевого самоврядування.
Ця норма не застосовується при призначенні на посади державної служби, за якими спеціальним законом встановлено порядок виконання обов’язків у разі відсутності керівника державного органу (у тому числі у разі припинення його повноважень чи звільнення з посади), крім випадків, якщо встановлений спеціальним законом порядок неможливо застосувати через відсутність осіб, на яких може бути покладено виконання обов’язків керівника державного органу.
ВОДНОЧАС, незважаючи на ст. 19 Закону, з урахуванням ст. 20, 25 Закону про державну службу, не передбачено звільнення чи направлення на атестацію осіб, які вже перебувають на державній службі.
Оскільки згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, то Ви не зобов"язані діяти всупереч закону та проходити будь-які атестації зі знання державної мови.