Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Військового квитка паперового не маю і не мав ніколи. Мені 42 роки. Після оголошення військового стану і мобілізацій в тцк не приходив. Дані в резерві оновив. З 09.06.2025 в резерві виявив червону стрічку з надписом : Вас розшукує ТЦК. На 01.07.2025 року маю документ що має надати право на відстрочку (інвалідність дитини до 18-ти років). Який алгоритм дій щоб оформити відстрочку? Чи потрібно буде отримувати паперовий ВОД і чи треба буде проходити ВЛК? І як це правильно зробити щоб перед цим силою не мобілізували?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
У зв'язку з тим, що Ваша дитина є особою з інвалідністю, Ви маєте 100% право на відстрочку, як батько останньої.
Ваша підстава для відстрочки та документи для її оформлення:
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
5) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
Згідно із Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
для підтвердження інвалідності дитини — медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарськоконсультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
для підтвердження родинних стосунків з батьками (для рідних батьків) — свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного;
Оскільки дані про Вас є у Єдиному реєстрі, то на обліку військовозобов'язаних в ТЦК Ви перебуваєте, незважаючи на те, що ніколи не отримували військовий квиток, а отже саме з цим проблем немає. Вам надсилали повістку? З якої причини Ви в розшуку?
Для того, аби отримати відстрочку Вам потрібно подати до ТЦК заяву (Додаток 4 до Постанови КМУ №560), документи, наведені нище для підтвердження права на відстрочку, паспорт, РНОКПП та електронний військово-обліковий документ (потрібно сформувати ПДФ файл з QR кодом).
Питання потрібно вирішувати як найшвидше, бо за умови того, що Ви перебуваєте у розшуку, працівники НПУ мають право доставити Вас до ТЦК у примусовому порядку задля складання протоколу та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Без оформленої відстрочки існує ризик бути мобілізованим навіть за умови того, що Ви маєте право на відстрочку.
Варіантів оформлення відстрочки в Вас є два:
1. Направити попередньо пакет документів до ТЦК Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення та після отримання рекомендованого листа представником ТЦК, готувати ще один пакет документів і вже йти до ТЦК персонально для подання заяви. Останню необхідно буде підготувати у двох примірниках, на одному з котрих працівник ТЦК повинен проставити дату та підпис. Це означатиме, що Ваша заява зареєстрована.
Ризики: ТЦК, скорше за все, направить Вас на проходження ВЛК та вимагатиме оформлення паперового ВОД ще до того моменту, як прийме заяву на відстрочку. Тобто, по суті, виходить так, що на момент пройдної ВЛК Ви ще не матиме оформленої відстрочки та навіть не подали документів до ТЦК.
Проте, у Вашому випадку Ви матимете підтвердження того, що повідомили ТЦК про своє право на відстрочку (рекомендоване повідомлення про вручення та опис вкладеного). Отже, у разі незаконих дій з боку ТЦК після проходження Вами ВЛК щодо видачі бойової повістки, Ви повинні будете відмовитись від останньої та зазначити у акті відмови, що маєте право на відстрочку, яке ТЦК не надав Вам реалізувати.
2. Направити документи поштою та чекати на оформлення відстрочки.
Ризики:
1. ТЦК не надасть Вам відповідь та не оформить відстрочку, тобто, проігнорує заяву.
2. ТЦК відмовить Вам у наданні відстрочки.
В обох вараінтах Ви зможете оскаржити дії ТЦК до адміністративного суду.
У Вас вже є належний військово-обліковий документ - е-ВОД, а отже Вам не потрібно оформлювати ще й паперовий. Тобто, є вибір: або оформлювати е-ВОД, або отримувати паперовий ВОД на бланку.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
1. Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559“Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа”.
2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
"в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ".
Щодо ВЛК, то при поданні заяви на відстрочку Вас не мають права направляти на проходження медогляду до моменту рішення комісії щодо надання Вам відстрочки.
Згідно пункту 63 Постанови КМУ №560:
"63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
З приводу розшуку, то порушення правил військового обліку не пов'язані із Вашим правом оформити відстрочку. Тож, будь які дії ТЦК пов'язані із тим, що спочатку потрібно сплатити штраф, а потім Вам вже оформлять відстрочку - неправомірні.
Про це розповів Вам вище.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Дмитре!
Чи перебуваєте Ви на військовому обліку?
Якщо в Резерв+ Ви перебуваєте на обліку, то відстрочку Ви можете спробувати оформити дистанційно, відправивши документи про відстрочку поштою.
Якщо ж Ви не перебуваєте на військовому обліку або не формується електронний військово-обліковий документ, то оформити відстрочку Ви зможете лише після того як Вас візьмуть на військовий облік, Ви пройдете ВЛК та Вам оформлять паперовий ВОД. Всі ці процеси відбуваються за особистої присутності в ТЦК. Загалом процедура оформлення відстрочки може тривати 2-3 тижні.
Ваша підстава для відстрочки - ПУНКТ 5 ЧАСТИНИ 1 СТАТТІ 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ”згідно якого не підлягають мобілізації жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ЗА ПУНКТОМ 5:
1. Заява про відстрочку (Додаток 4)
2. Свідоцтво про народження дитини
3. Документ про інвалідність дитини (медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, АБО індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу)
4. Військово-обліковий документ (можна надати е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ)
5. Паспорт та РНОКПП
Згідно пункту 9 постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку (або де хочете стати на облік). Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. В ПЕРШУ ЧЕРГУ ЦЕ БУДЕ ДОКАЗОМ ТОГО, ЩО ВИ БАЖАЄТЕ СКОРИСТАТИСЬ СВОЇМ ПРАВОМ НА ВІДСТРОЧКУ, ЯКЩО ПРИ ОСОБИСТОМУ ВІЗИТІ ДО ТЦК ВОНИ НЕ БУДУТЬ РЕЄСТРУВАТИ ЗАЯВУ ПРО ВІДСТРОЧКУ.
Крім того, якщо у Вас сформується е-ВОД і Ви перебуваєте на обліку є можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:
1. Вам нададуть відстрочку.
2. Вам відмовлять у відстрочці
3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.
В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку або подати документи особисто з'явившись до ТЦК.
Якщо Ви не перебуваєте на військовому обліку або не формується е-ВОД, то без явки до ТЦК не обійтися.
При особистому візиті до ТЦК готуєте
Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою (квитанція та опис вкладеного). Крім того, Ви можете подати скаргу на ТЦК до поліції та зафіксувати порушення.
Адже згідно п. 58 постанови КМУ 560 Заява військовозобов’язаного підлягає ОБОВ'ЯЗКОВІЙ реєстрації в день її подання.
Під час розгляду документів про відстрочку та після її оформлення Вас не мають права мобілізувати.
Незважаючи на те, що в законодавстві не передбачено обов'язку проходити медичний огляд для видачі паперового ВОД та при оформленні відстрочки (виключення - якщо Ви є обмежено придатним), то Вас майже зі 100% ймовірністю направлять на ВЛК.
ПРОТЕ, в будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.
Якщо Ви не змінили приписне або Вам приходили повістки по яких Ви не явилися, або Ви не оновили дані до 16 липня 2024 року, то Вас можуть спробувати притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис.грн).
Якщо Ви перебуваєте в розшуку, то Вас можуть затримати представники поліції та доставити до ТЦК, тому щоб не бути мобілізованим носіть з собою документи про відстрочку.
ПРОТЕ, ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВІДМОВИ У ВІДСТРОЧЦІ.
Якщо у Вас є порушення, то є такі варіанти дій:
1. Сплатити штраф з 50 % знижкою (8500 грн). Для цього Вам потрібно подати Заяву про визнання правопорушення ДО моменту розгляду адміністративної справи. Після отримання заяви, начальник районного ТЦК та СП протягом 3 днів виносить постанову про накладення грошового штрафу без Вашої присутності. Постанова про накладення грошового штрафу може надійти на поштову адресу, мобільний застосунок Резерв+ або електронну пошту. У разі сплати штрафу протягом наступних 10 днів надається знижка у розмірі 50% (8500 грн). Після сплати грошового штрафу, квитанцію про оплату необхідно надати до районного ТЦК та СП. Сплата штрафу є підставою для зняття розшуку, а відповідно відмітки в Резерв+ про порушення правил військового обліку.
2. Оскаржувати штраф у судовому порядку. Пістав може бути достатньо, зокрема:
КРІМ ТОГО, ЗГІДНО ПРИМІТКИ до статті 210 КУпАП - положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Тобто, всі Ваші дані повинні були міститись в реєстрах (ДМС, ДРАЦС, ДПС, МВС, реєстрі територіальної громади) і Ви зможете оскаржити штраф за неповідомлення даних, адже ТЦК має доступ до всіх цих реєстрів.
До того ж, існує позитивне рішення суду, де вказано, що взагалі ні в кого немає обов’язку оновлювати дані, адже на даний час президент видає укази про продовження мобілізації, а оновити дані потрібно після видачі указу про оголошення мобілізації. - https://reyestr.court.gov.ua/Review/124171619
Тому, якщо Ви не отримували повісток по яких не з'явилися – Вам не повинні виписати штраф.
Якщо Вас захочуть оштрафувати, то повинен відбутися розгляд справи, де Ви маєте право надавати пояснення та користуватися послугами правозахисника.
Ваша послідовність дій виглядає наступним чином:
1. Відправте рекомендованим листом з описом вкладеного заяву про відстрочку, копії документів , що підтверджують право на відстрочку (на кожній копії пишіть «Згідно з оригіналом», дата, підпис, Ваші ініціали). Якщо бажаєте – можете зробити нотаріальні копії. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.
2. При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.
3. Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
4. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК
5. В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вас направлять на ВЛК та визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.
6. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває до 15 днів.
7. Якщо Вас захочуть оштрафувати Ви можете визнати штраф та сплатити 8500 грн або оскаржувати його у судовому порядку
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Скоріш за все повістку відсилали поштою, бо батьки бачили в поштовій скринці повідомлення від пошти про те що є лист від ТЦК.
Так, у Резерві в середині місяця мене автоматично без моєї згоди і без ВЛК поставили на облік і є номер ВОД.
2. Направити документи поштою та чекати на оформлення відстрочки.
Я маю відправити завірені нотаріально копії цих документів? А витяг з Резерву про ВОД роздрукувати і теж відправити з пакетом документів? Чи може цей пакет відправити дружина чи я маю сам особисто відправляти ці документи укрпоштою?
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеТоді це однозначно розшук за неявкою по повістці. Тож, будьте готові, що при явці до ТЦК Вас притягнуть до адміністративної відповідальності.
Постанову керівника ТЦК Ви матимете право оскаржити у судовому порядку. Або ж, в іншому варіанті, можете погодитись із правопорушенням та сплатити 8,5 К штрафу замість 17К. Доречи, вже почали бета-тестування даної функції у Резерв+.
Головне визначитись, які саме дії Ви будете приймати з приводу штрафу, оскільки визнати останній та сплатити половину від суми мінімального штрафу Ви зможете тільки до моменту складаня постанови.
На жаль, це типове явище станом на сьогодні після змін, внесених до Постанови КМУ №932:
"17-1. Стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів” та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Проте, не можу сказати, що саме у Вашому випадку це погано, оскільки за умови неперебування Вас на військовому обліку в ТЦК все було б зробити набагато складніше.
Якщо Ви вирішили оформлювати відстрочку саме дистанційно, то раджу завірити всі копії документів нотаріально, аби не надавати ТЦК підстав відмовити Вам, наприклад, у зв'язку із поданням документів, які не засвідченні в установленому порядку.
Щодо витягу з Резерв+, то Вам необхідно сформувати е-ВОД з QR кодом, роздрукувати та прикласти до інших документів. Е-ВОД завіряти не потрібно.
Може відправити Ваша дружина, але саме від Вашого імені.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеУ випадку неявки по повістці у Вас є два варіанти - визнати штраф від ТЦК та сплатити 8500 грн або оскаржувати його у судовому порядку https://sud.ua/uk/news/publication/326020-esli-voe...
Якщо перебуваєте на військовому обліку, то Ви можете відправити копії документів про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного і повідомленням про вручення. Документи можете засвідчити власноруч, але все залежить від практики Вашого ТЦК, адже в більшості випадків нотаріальні копії приймають краще.
Бажано щоб Ви відправляли документи особисто. Якщо це буде робити дружина, то потрібно щоб у графі відправник були зазначені саме Ви.
Адвокат, г. Киев, 12 лет опыта
Общаться в чатеДобрий день. Якщо у вас є дитина з інвалідністю віком до 18 років, ви маєте повне право на відстрочку від мобілізації. Це прямо передбачено п.5 ч.1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", жоден територіальний центр комплектування не має права відмовити вам у цьому праві. Для оформлення відстрочки вам потрібно підготувати пакет документів: заява за формою Додатку 4 до Постанови КМУ №560, свідоцтво про народження дитини, медичний висновок або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, військово-обліковий документ (е-ВОД або паперовий ВОД), паспорт і РНОКПП. Усі копії засвідчуються підписом із приміткою "Згідно з оригіналом", дата та ініціали. За бажанням можете оформити нотаріальні копії. Я раджу спочатку надіслати цей пакет документів до ТЦК рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Це буде вашим доказом у разі, якщо ТЦК відмовиться зареєструвати заяву особисто або затягуватиме процес. Після цього,підготуйте другий ідентичний пакет документів і зверніться особисто до ТЦК, де ви перебуваєте на військовому обліку. При подачі вимагайте реєстрацію вашої заяви, а на своєму екземплярі отримайте відмітку про прийом тобто, дата, підпис, печатка.
До моменту ухвалення рішення комісією при ТЦК вас не мають права направляти на ВЛК. Це чітко зазначено в п.63 Постанови КМУ №560. Виняток, якщо ви раніше були визнані тимчасово непридатним або обмежено придатним і строк дії медичної довідки вже минув. Якщо вас все ж направляють на медкомісію, фіксуйте все у письмовому вигляді. У разі видачі бойової повістки без розгляду заяви про відстрочку - вимагайте складання акту відмови, де вкажете, що маєте законне право на відстрочку.
Якщо у вас вже є е-ВОД, оформлений через «Дію» або «Резерв+», вам не потрібно оформлювати паперовий ВОД. Обидва документи мають однакову юридичну силу і це прямо передбачено Постановою КМУ №559. Якщо ж ВОД не оформлений зовсім, тоді подайте додатково заяву про взяття на облік і заяву про видачу паперового ВОД. Але важливо: наявність ВОД не є передумовою для оформлення відстрочки, якщо ви вже перебуваєте на обліку. Комісія зобов’язана розглянути вашу заяву не пізніше 7 днів, максимум це до 15 днів, у разі якщо потрібні запити в інші органи. До моменту прийняття рішення мобілізація неможлива, у разі такого випадку- буде пряме порушення ваших прав і протиправна бездіяльність з боку посадовців ТЦК. Такі дії можуть бути оскаржені в суді.
Окремо хочу зазначити що порушення правил військового обліку - це окрема адміністративна відповідальність, яка не позбавляє вас права на відстрочку. Якщо ви не зявлялися за повісткою, не оновлювали дані до 16 липня 2024 року або не мали приписногоце адміністративне правопорушення за статтею 210-1 КУпАП яке карається штрафом. Але в цьому разі може сплатити штраф впродовж 10-ти днів зі знижкою в 50% розмірі, якщо подати заяву про визнання правопорушення до винесення постанови, або оскаржити штраф у суді, якщо повістка була вручена з порушеннями, минули строки притягнення, або дані про вас вже були в реєстрах (ДМС, ДРАЦС, ДПС) і ТЦК сам мав би отримати ці відомості.Сам факт розшуку або штрафу не може бути підставою для відмови в наданні відстрочки. Згідно з судовою практикою, ви не зобов’язані особисто прибути до ТЦК, якщо документи були подані поштою то цього достатньо для реалізації права на відстрочку.
Ось наступні кроки як мають виглядати ваші дії1. Надіслати заяву з копіями документів поштою з описом вкладення2. Звернутися особисто до ТЦК і подати документи вдруге з вимогою реєстрації3. У разі направлення на ВЛК -пройти її, але зафіксувати своє право на відстрочку4. Якщо рішення про відстрочку не ухвалено або ухвалено з порушеннями то звернутися до суду5. У разі загрози штрафу - обрати між визнанням порушення і сплатою зі знижкою або судовим оскарженням
З повагою, адвокат Євгеній Середницький.
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
І.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
5) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
ххх
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560
"ПОРЯДОК
проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період"
Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
ЗВЕРТАЮ ВАШУ УВАГУ, ЩО ЗАЯВА ПОДАЄТЬСЯ ОСОБИСТО, ПІСЛЯ ПРЕД'ЯВЛЕННЯ ВОД - ОТЖЕ, ЗАЯВИ ВІДПРАВЛЕНІ ПОШТОЮ ПО СУТІ НЕ РОЗГЛЯДАЮТЬСЯ.
59. За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
60.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
63. Військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії
ДОДАТОК 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560 ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА ЦИМ ПУНКТОМ (п.5 ст.23):
для підтвердження інвалідності дитини - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
для підтвердження родинних стосунків з батьками (для рідних батьків) - свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного;
ОТЖЕ, АЛГОРИТМ ВАШИХ ДІЙ:
1. ПІДГОТУВАТИ ПІДТВЕРДЖУЮЧИ ДОКУМЕНТИ.
2. ОСОБИСТО ЗВЕРНУТИСЯ ДР ТЦКСП ІЗ ЗАЯВОЮ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ТА ПРОКОНТРОЛЮВАТИ РЕЄСТРАЦІЮ ЗАЯВИ.
3. УСУНУТИ ПРОБЛЕМУ, ЯКА ПРИЗВЕЛА ДО ВАШОГО РОЗШУКУ ТЦКСП.
ІІ.
Доволі велика кількість військовозобовʼязаних громадяни України у віці від 25 до 60 років перебувають у розшуку зі сторони районних ТЦК та СП. Мова йде не про кримінальний розшук, а саме про необхідність здійснення адміністративного затримання працівниками поліції військовозобовʼязаного, який вчинив адміністративне правопорушення, у вигляді порушення правил військового обліку.
Метою такого розшуку є доставлення порушника до районного ТЦК та СП для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та винесення постанови про накладення грошового штрафу. За нині діючим законодавством, притягнення до такої відповідальності може відбуватись тільки за особистої присутності порушника.
Юридичною підставою для звернення до поліції для розшуку порушника є вчинення військовозобовʼязаним правопорушення, яке передбачено ст.210 або 210-1 КУпАП, тобто порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Правила військового обліку затвердженні постановою КМУ №1487, за порушення будь-якого з цих правил ТЦК та СП має право на звернення до поліції з метою розшуку порушника.
Найпоширенішими причинами розшуку є:
Після виявлення одного з таких правопорушень працівники ТЦК та СП вправі звернутись до органів поліції з повідомленням про необхідність здійснити розшук та адміністративне затримання порушника правил військового обліку з метою притягнення до адміністративної відповідальності. Відомості про фіксацію такого правопорушення вносяться в Єдиний державний реєстр військовозобовʼязаних. Відповідно в електронному військово-обліковому документі таких громадян наявна відмітка "виявлені порушення правил військового обліку".
Військовозобовʼязані, які перебувають в розшуку підлягають адміністративному затриманню працівниками поліції та доставленню до районного ТЦК та СП. Останній складає протокол та виписує постанову про притягнення до адміністративної відповідальності. Одночасно ТЦК може перевіряти наявність підстав для відстрочки від мобілізації та направляти на проходження військово-лікарської комісії з метою подальшого призову на військову службу.
Зняття з розшуку відбувається після призначення штрафу за порушення правил військового обліку, тобто після винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Винесення такої постанови відбувається за особистої присутності та участі у справі військовозобовʼязаного. Дистанційно зняти розшук без адміністративної відповідальності не можливо.