Задайте питання юристу

982 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Адміністративне право, 08 березня 2026, питання №147054

Поновлення обліку, ВОД, відстрочка

Вітаю! Чоловік стояв на обліку. У 2025 році при оформленні айді дізнався, що у 2009 його визнали померлим. Військовий квиток втрачений під час переїзду. Через суд анулював той запис,паспорт отримав. Зараз має право на відстрочку по дитині з інвалідністю до 18 років. Не був впевнений, що його знято з обліку, але похід до Цнапу для оформлення відстрочки підтвердив, що все ж таки його знято - система дала відмову. Через Резерв ВОД теж не дає сформувати,пише " не знайдено по ІПН". Два дні тому він отримав повторно дублікат ІПН. Підкажіть , в його випадку постанова на облік це буде " відновлення обліку" чи " взяття на облік"? Чи будуть шукати старі записи про нього ТЦК у своїх архівах? Чи можуть виписати штраф за " порушення військового обліку"? Як правильно діяти, щоб поновити облік, отримати ВОД, оформити відстрочку і не бути незаконно мобілізованим до розгляду її комісією? Чи достатнім буде повідомити про наявність дитини з інвалідністю чи все ж таки наполягати зареєструвати письмову заяву на відстрочку, якщо наприклад скажуть " відстрочку розглянемо після проходження ВЛК"? Чи можна наполягати зареєструвати заяву на відстрочку у канцелярії ТЦК? Чи законною буде їхня відмова " Ми не приймаємо документи на відстрочку, йдіть у ЦНАП"? Дякую!

Відповіді юристів (8)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ситуація дійсно нестандартна. Чи пробували повторно встановити Резерв+?

    Підкажіть , в його випадку постанова на облік це буде " відновлення обліку" чи " взяття на облік"?

    Юридично це буде взяття на військовий облік. Оскільки запис про смерть анулює попередній статус, а старі паперові картки 2009 року, ймовірно, були передані в архів або знищені за терміном давності (або через статус "померлого"), ТЦК формуватиме його справу практично "з нуля".

    Чи будуть шукати старі записи про нього ТЦК у своїх архівах?

    Можуть спробувати знайти дані про його спеціальність чи попереднє місце служби, але для сучасного обліку він проходитиме процедуру ідентифікації заново.

    Чи можуть виписати штраф за " порушення військового обліку"?

    Ймовірність на отримання штрафу за ст. 210 КУпАП (порушення правил обліку) існує, але його можна і треба оскаржувати. Порушення не було умисним. Людина не могла стояти на обліку, оскільки держава визнала її померлою. Обов'язок поновити облік виник лише після отримання нового паспорта та рішення суду. Майте при собі копію рішення суду про анулювання запису про смерть. Це Ваш головний захист від звинувачень ТЦК.

    Як правильно діяти, щоб поновити облік, отримати ВОД, оформити відстрочку і не бути незаконно мобілізованим до розгляду її комісією?

    Згідно з Постановою Кабміну №1487 взяття на військовий облік відбувається автоматично (якщо є дані в реєстрах) або за особистої присутності.

    Можна також спробувати стати на облік за допомогою Резерв+

    На даний час існує лише електронний варіант ВОД (його можна роздрукувати). Військові квитки та тимчасові посвідчення вже не видають.

    Чоловік може спробувати подати до ТЦК заяву про автоматичне взяття його на облік.

    Чи достатнім буде повідомити про наявність дитини з інвалідністю чи все ж таки наполягати зареєструвати письмову заяву на відстрочку, якщо наприклад скажуть " відстрочку розглянемо після проходження ВЛК"?

    На жаль, не достатньо. Поки у чоловіка не оформлена відстрочка або він не подав заявку про відстрочку через ЦНАП - чоловік підлягає мобілізації. На жаль, звільнитися з військової служби на підставі інвалідності дитини (за наявності матері) - неможливо.

    Чи можна наполягати зареєструвати заяву на відстрочку у канцелярії ТЦК?

    ТЦК вже не приймає документи про відстрочку на пряму. Все через ЦНАП або Резерв+

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Юлія Клієнт день тому
      1. Дякую. Перевстановити резерв - це найперше ,що ми пробували зробити. Нічого не змінилося поки. " Заява про автоматичне взяття на облік" - це направити заяву з документами листом з повідомленням? Чи були у вашій практиці такі випадки? Стосовно відстрочки... Це ж не його провина,що його з обліку зняли і він не може її оформити! Якщо він звернеться в ТЦК ,щоб на облік стати є вірогідність того, що і облік ,і ВЛК,і мобілізація пройде в день звернення і ніхто його не відпустить до Цнапу відстрочку оформлювати? Як швидко формується ВОД в Резерві з моменту внесення даних? Якщо автоматично і швидко,то може поки комісію буде проходити,то встигне і на відстрочку подати? Звичайно,якщо її не на території ТЦК проходять...
      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка! Якщо чоловік особисто прибуде в ТЦК щоб на облік стати. то існує висока вірогідність того, що і облік, і ВЛК, і мобілізація пройде в день звернення і ніхто його не відпустить до ЦНАП.

        Е-ВОД формується швидко, але йому можуть не дати скористатись телефоном, а ВЛК чоловік проходитиме в приміщенні ТЦК.

        Єдиний виняток, якщо чоловік піде до ТЦК з адвокатом та медичними документами або відкритим лікарняним. Тоді цілком можливо, що йому дадуть певний час на оформлення відстрочки.

    • Юлія Клієнт 21 година тому
      1. Дякую. " Чоловік може спробувати подати до ТЦК заяву про автоматичне взяття його на облік" - який варіант краще сприймається ТЦК: офіційним листом з описом вкладення чи можна і на електронну пошту відправити з КЕП? А може обидва варіанти використати для надійності? Для заяви про взяття на облік є якийсь шаблон чи пишеться у довільній формі? Дякую ще раз!
      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка!

        Для максимальної надійності можна укрпоштою і на електронну адресу з КЕП. Але основним вважайте саме паперовий лист.

        Законодавчо затвердженого «шаблону про автоматичне взяття» не існує, тому заява пишеться у довільній формі, але з дотриманням вимог Закону «Про звернення громадян».

        Структура заяви повинна містити:

        1. Шапку: Начальнику [Назва] ТЦК та СП, ПІБ заявника, адреса реєстрації, номер телефону, емейл та РНОКПП (ІПН).
        2. Назву: «Заява про взяття на військовий облік та актуалізацію облікових даних».
        3. Текст: Посилання на обставини (наприклад, рішення суду про скасування визнання померлим). Зазначте, що Ви додаєте копії документів, які є підставою для обліку.
        4. Прохання: «Прошу взяти мене на військовий облік / внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів...».
        5. Додатки: Перелік копій документів (паспорт, код, резерв+, рішення суду тощо).

        Як варіант можна спробувати через ДП "Документ" оформити біометричний закордонний паспорт і можливо чоловіка автоматично візьмуть на облік.

        Згідно п.14-3 постанови КМУ 1487

        Громадяни України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які не перебувають на військовому обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (крім випадків, коли такі громадяни не беруться на такий облік відповідно до законодавства), беруться на такий облік на підставі відомостей, отриманих Міноборони шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юлія!

    У Вашому випадку це буде однозначно "взяття на облік", ТЦК не буде відновлювати чоловіка на обліку. Якщо Ви бажаєте йти саме таким шляхом, то, тільки через суд з непередбачуваним результатом, на жаль.

    Я би радив чоловіку спробувати стати на облік через Резерв+, цілком можливо, що це йому вдасться, враховуючи обставини, які викладені Вами у питанні. В іншому ж варіанті можна чекати того моменту, допоки ТЦК не поставить чоловіка на облік автоматично.

    Похід ТЦК без оформленої відстрочки дуже ризикований та тягне за собою ризик мобілізації, незважаючи на право на відстрочку.

    Чоловік не зможе подати документи щодо відстрочки до ТЦК, оскільки це не передбачено законодавством. Відмова ТЦК приймати документи буде законною.

    З приводу ВОД, то чоловіку достатньо е-ВОД, оскільки з грудня 2025 року паперові військово-облікові документи більше не видаються.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Юлія Клієнт день тому

      Дякую. Якби ж через Резерв вийшло стати ,то я б тут не запитувала... Вже пробували і перевстановлювали його теж,але нічого не змінилося... " Не знайдено даних по ІПН..." Якщо ВОД формується в момент внесення даних в реєстр,може спробувати подати на відстрочку одразу через Резерв? Або якщо скажуть пройти ВЛК,то можна і через Цнап подати? Це ,звичайно ,якщо ВЛК проходять поза межами ТЦК,а не сусідньому кабінеті... А варіант з подачею документів на взяття на облік листом з повідомленням підійде? Чи вони все роблять для того,щоб змусити людину прийти до них? Як їх " переграти"?

      • Айвазян Юрій Климентійович
        Якщо ВОД формується в момент внесення даних в реєстр,може спробувати подати на відстрочку одразу через Резерв?

        Якщо дані будуть наявні у Реєстрі, то можна спробувати. Без цього запит не піде.

        Або якщо скажуть пройти ВЛК,то можна і через Цнап подати?

        Через ЦНАП можна подати тільки за умови наявності даних про облік у Реєстрі. в іншому ж варіанті формування заяви припиняється.

        А варіант з подачею документів на взяття на облік листом з повідомленням підійде?

        Спробуйте, але отримаєте стовідсоткову відмову.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України