Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 14 мая 2020, вопрос №19521

Писать заявление Как адвокат. Писать отзыв. Писать решение суда.

К вам как к адвокату обратился Ясенко Кемал по защите его права на наследство и собственность.

Он 10.12.1984 г. заключил брак с Ясенко Юлией и в том же месяце они купили дом в с. Лищики на ул. Липки, 25 в результате чего владельцем дома стала Ясенко Юлия. Первые 5 лет Ясенько Юлия была здорова, а затем в ее поведении появились психические отклонения, в связи с чем она неоднократно лечилась в психоневрологических больницах.

05.02.2008 г. Ясенко Юлия умерла и через некоторое время Ясенко Кемал обратилась к нотариусу с заявлением о принятии наследства - 1/2 дома. Но нотариус ему сказала, что Ясенко Юлия еще 10.01.2004 г.. подарила свою 1/2 их общего дома соседу Сушеньку Николаю, который и сейчас является ее владельцем.

Детей у Ясенко Юлии нет.

Ответы юристов (4)

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Гражданский кодекс Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 369. Здійснення права спільної сумісної власності

    1. Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

    2. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

    У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

    Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена...

    Стаття 372. Поділ майна, що є у спільній сумісній власності...

    4. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.".

    "Стаття 225. Правові наслідки вчинення правочину дієздатною фізичною особою, яка у момент його вчинення не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними

    1. Правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.

    2. У разі наступного визнання фізичної особи, яка вчинила правочин, недієздатною позов про визнання правочину недійсним може пред'явити її опікун.

    3. Сторона, яка знала про стан фізичної особи у момент вчинення правочину, зобов'язана відшкодувати їй моральну шкоду, завдану у зв'язку із вчиненням такого правочину...

    Стаття 230. Правові наслідки вчинення правочину під впливом обману

    1. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.

    Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.";

    Следует получить, потребовать у нотариуса письменный отказ в совершении нотариального действия (выдаче свительства о правен на наследство) и подать в суд о признании договора дарения недействительным по основаниям приведенной выше статьи ГК и состояния здоровья дарителя";

    "Стаття 220. Правові наслідки недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору

    1. У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.".

    Договор дарения в данном случае подлежит признанию недействительным по нескольким основаниям, но согласно ст.220 ГК является ничтожным,т.е. не имеет юридической силы и не подлежит признанию недействительным. В этом случае следует обжаловать в суде надпись нотариуса об удостоверении договора дарения 1/2 дома как не подлежащей исполнению. Возможным также является обращение в полицию о совершении нотариусом действий, имеющих признаки ст.365-2 УК Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14):

    "1. Зловживання своїми повноваженнями аудитором, нотаріусом, оцінювачем, уповноваженою особою або службовою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, іншою особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, арбітражного керуючого, приватного виконавця, незалежного посередника, члена трудового арбітражу, третейського судді (під час виконання цих функцій), або державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, державним виконавцем, приватним виконавцем з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам або інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб, -

    карається обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до десяти років.".

    • Кирюшин Артем Андреевич

      "В этом случае следует обжаловать в суде надпись нотариуса об удостоверении договора дарения 1/2 дома как не подлежащей исполнению."

      Скажите - это вы серьезно?

      Вы сами такой способ правовой защиты придумали или подсказал кто?

    Змисла Марта
    Змисла Марта 4 года назад

    Юрист, г. Львов, 6 лет опыта

    Доброго вечора !

    В даному випадку, Ви можете звернутися до суду з позовом про визнання правочину недійсним в порядку ч.1 ст. 225 ЦКУ, яка встановлює, що правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.

    Однак, у описаній Вами ситуації я не розумію, наступного: якщо подружжя купило майно в процесі перебування у шлюбі, то таке майно належить їм на праві спільної сумісної власності, відповідно розпорядження здійснюється майном за спільною згодою та у разі укладання одним з подружжя правочину щодо спільного майна, за відсутності письмової згоди іншого з подружжя, такий правочин може бути визнаний недійсний. При цьому, майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності та в разі укладання правочину одним з подружжя без згоди іншого, такий правочин буде стосуватися цілого майна, а не частки.

    У описаній Вами ситуації, розпорядження відбулося частки у майні, а не цілого майна. То виникає ситуація, що перед тим, як розпорядитися майном, відбулося перетворення спільної сумісної на часткову власність з визначенням частки кожного у майні ?

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Задачки нужно решать самостоятельно или в рамках платной услуги - напишем все


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України