Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
917 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
джерело походження коштів
Така ситуація, в моїй сім'ї погані стосунки між мамою та бабусею і я маю питання: якщо моя бабуся продасть квартиру моїй мамі, але дасть дорувення на користування цими грошима мені, чи ці гроші будуть законним джерелом походження?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (13)
Юрист, м. Черкаси, 7 років досвіду
Доброго дня, Євгеній!Довіреності на користування грошима не існує. Можливий варіант - доручення на використання грошових коштів (доручення вчинити певні дію), але в такому випадку гроші не підлягають поверненню. Або довіреність на розпорядження грошовими коштами (гроші не підлягають поверненню)В будь-якому випадку, всі зазначені варіанти потребують нотаріального посвідчення. Проще всього зробити договір позики і посвідчити її в нотаріуса.
Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду
Доброго дня! підтримую відповідть колеги. Дорувіреності на користування, розпорядження коштами не існує.
по вашому питанню: ці гроші будуть законним джерелом походження? відповідь так, законне джерело походження, кошти за реалізацію власного майна. Податки і збори сплатить нотаріус, як податковий агент.
Бабуся вам кошти може подарувати.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
1 Подарок в виде денежной суммы, заверенный у нотариуса, будет законным источником происхождения.
Согласно ГКУ, ст. 719. ч.5. Договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Если сумма подарка больше 17 грн. * 50=850 грн., то нужно заверять нотариально такой договор дарения.
2. На основании статьи 717 Гражданского кодекса Украины:
Договор дарения – это документ, подтверждающий передачу права собственности от дарителя к одариваемому человеку на безвозмездной основе – бесплатно.
Юрист, м. Одеса, 33 роки досвіду
Євгенію, перш ніж відповісти предметно є зустрічне запитання - а для чого вам треба підтверджувати джерело походження? яка мета питання?
Самі по собі гроші, що передані в дар, є законним джерелом. Питання в іншому - що це за ситуація, яка вимагає документального підтвердження?
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый день. . По договору купли-продажи одна сторона (продавец) передает или обязуется передать имущество (товар) в собственность другой стороне (покупателю), а покупатель принимает или обязуется принять имущество (товар) и уплатить за него определенную денежную сумму. Ст. 655 ГК Украины. Поэтому мать обязана передать деньги за квартиру продавцу, а как бабушка распорядится ними, это уже ее дело. Передавая деньги вам, бабушка может оформить их как подарок у нотариуса.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Ваша бабуся після продажу квартири може подарувати Вам отримані кошти на підставі договору дарування з нотаріалним посвідченням , джерело походження цілком законне , адже вказані кошти від реалізації власного майна бабусі, вона може розпорядитися ними як забажає.
Підтвердженням для Вас про походження коштів буде нотаріальний договір дарування від бабусі, що цілком законно.
якщо надалі виникнуть обставини для підтвердження доходу Ви подаете у 2021 році декларацію до податкової за місцем реєстрації " про майновий стан та доходи у якій серед іншого вказуєте отримання доходу у вигляді коштовного подарунку у вигляді грошових коштів, згідно договору дарування (ЯКИЙ додається до декларації як доказ походження коштів, та відповідно сплачуєте:
ПДФО -18%
ВЗ -1,5%
Довіреності на розпорядження коштами не передбачено у законодавстві.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Євгенію! Бабуся розпоряджається коштами від продажу належної їй квартири на власний розсуд, у тому числі, може Вам їх подарувати, заповісти, придбати для Вас якесь майно тощо. Ці гроші або придбане за них майно цілком законні.
Відповідно до ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" доходами, одержаними злочинним шляхом, є будь-які активи, одержані прямо чи опосередковано внаслідок вчинення злочину, зокрема валютні цінності, рухоме та нерухоме майно, майнові та немайнові права, незалежно від їх вартості. Але це не Ваш випадок.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Євгенію!
Не зовсім зрозуміла логіка таких дій!
Чи ці гроші будуть законним джерелом походження? - Звичайно будуть, але враховувати потрібно багато нюансів.
По-перше, як зазначають колеги, доручення на користування грошовими коштами в юридичній природі не існує.
По-друге, якщо Ви хочете якось оформити перехід Вам цих грошей, то є два варіанти:
1. Укладення договору дарування, тобто бабуся подарує Вам ці кошти, і як розумієте, потім вже воним будуть вважатися суто Вашою власністю.
2. Ви укладете договір договір позики грошей.
Стаття 1046. Договір позики
1. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Стаття 1047. Форма договору позики
1. Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
2. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
У цьому випадку вже виникне обов'язок для Вас повернути ці кошти в точно такій сумі, у якій вони бралися.
Також потрібно враховувати нюанс, що якщо Ви є державним службовцем, то будете зобов'язані показати відповідне надходження коштів у декларації відповідно до Закону України "Про запобігання корупції!".
Як бачите, наявні багато нюансів. Чи не простіше зробити по-іншому. Бабуся просто передасть Вам кошти на зберігання, або подарує невелику частину у зв'язку із родинними відносинами (головне щоб сума не перевищувала 102 тисячі гривень, якщо Ви державний службовець).
Всього найкращого!
Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду
Кошти отриманні від продажу будь якого майна будуть мати законне походження. Якщо власник цих коштів передає вам їх в управління, або видає довіреність на управляння цими коштами, або подарує їх вам все це будуть законні, для вас, джерела походження коштів.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Євгеній!
якщо моя бабуся продасть квартиру моїй мамі, але дасть дорувення на користування цими грошима мені, чи ці гроші будуть законним джерелом походження? - для вашої бабусі будуть, для Вас - ні.
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
Стаття 237. Поняття та підстави представництва
1. Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Стаття 238. Правочини, які може вчиняти представник
3. Представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом.
Тобто, бабуся не зможе оформити на Вас нотаріальну довіреність на користування коштами, отриманими від продажу її квартири. А тому необхідно, щоб ці кошти або їх частину бабуся Вам подарувала; або ж нехай подарує Вам квартиру і Ви самі її продасте кому захочете.
Всього Вам доброго!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Цивільний кодекс України (ЦК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 6. Акти цивільного законодавства і договір
1. Сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
2. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
3. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
4. Положення частин першої, другої і третьої цієї статті застосовуються і до односторонніх правочинів." -
про те, що договору на розпорядження грошовими коштами "не існує в природі", по-перше, не означає, що може існувати, по-друге, прямо передбачено, дозволено положенннями наведеної статті ЦК;
"Стаття 204. Презумпція правомірності правочину
1. Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Стаття 205. Форма правочину. Способи волевиявлення
1. Правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
2. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
3. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Стаття 206. Правочини, які можуть вчинятися усно
1. Усно можуть вчинятися правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність...
Стаття 208. Правочини, які належить вчиняти у письмовій формі...
3) правочини фізичних осіб між собою на суму, що перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, крім правочинів, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодексу; (більше 20 х 17 = 340 грн. - прим.авт)...
Стаття 209. Нотаріальне посвідчення правочину
1. Правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін...
Стаття 244. Представництво за довіреністю
1. Представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю...
Стаття 245. Форма довіреності
1. Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. (в той же час, за усталеною практикою, довіреність, видана фізичною особою, підлягає нотаріальному посвідченню - прим.авт.)...".
Отже: по-перше, договір про розпорядження грошовими коштами може бути укладений, поза (без) укладення договорів позики, дарування тощо; по-друге, договір розпорядження до 340 грн. може бути укладений в усній формі; по-третє, договір розпорядження сумою більше 340 має бути укладений в письмовій формі, при цьому, без обмеження сумою і без нотаріального посвідчення; по-четверте, довіреність на виконання договору розпорядження для представництва перед третіми особами має бути нотаріально посвідчена незалежно від суми за договором. В такому випадку кошти бабусі у Вас будуть мати законне походження.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Євгеній!
Якщо укласти договір дарування коштів, то буде підтвердження походженння коштів.
Відповідно до ч. 5 ст. 719 Цивільного кодексу України договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до ч. 1 ст. 717 ЦКУ за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Із цього визначення можна виокремити найголовніші ознаки, що відрізняють дарування від інших договорів.
1. Безоплатність. Дарування — договір, що не передбачає оплату.
Документ, згідно з яким обдаровуваний повинен вчинити дію майнового або немайнового характеру на користь дарувальника, не вважається договором дарування (ч. 2 ст. 717 ЦКУ).
Оскільки будь-який договір за загальним правилом передбачає оплату (ч. 5 ст. 626 ЦКУ), рекомендуємо у вашій угоді прямо вказувати на безоплатність передачі дарунка.
2. Дарувальник передає або зобов’язується передати майно (дарунок) у майбутньому. Ця фраза з диспозиції ст. 717 ЦКУ означає, що договір вважається укладеним з моменту узгодження сторонами всіх його істотних умов. При цьому договором дарування може бути встановлено обов’язок дарувальника передати дарунок у майбутньому через певний строк (у певний термін) або в разі настання відкладальної обставини (ч. 1 ст. 723 ЦКУ).
Водночас з положень ст. 717 ЦКУ випливає, що можна «прив’язати» момент укладення договору до передачі майна. Наприклад, коли дарувальник передає дар обдаровуваному в момент підписання угоди.
3. Право власності на предмет договору. За договором дарування право власності на дарунок переходить до обдаровуваного.
ЗРАЗОК ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Д О Г О В І Р
ДАРУВАННЯ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Місто Київ, двадцять першого квітня дві тисячі одинадцятого року.
Ми: з однієї сторони – Гаращук Світлана Іванівна, проживаю в м. Києві, вул. Малиновського, буд. 1, кв. 12, реєстраційний номер облікової картки платника податків 5497628913, надалі за текстом «ДАРУВАЛЬНИК», та з другої сторони – Хоменко Тарас Валерійович, проживаю в м. Києві, вул. Щусєва, буд. 13, кв. 351, реєстраційний номер облікової картки платника податків 9486219573, надалі за текстом «ОБДАРОВУВАНИЙ», діючи добровільно, відповідно до власного вільного волевиявлення, що відповідає нашій внутрішній волі, перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам’яті, розуміючи значення своїх дій, попередньо ознайомлені з вимогами чинного законодавства щодо недійсності правочинів,
уклали даний договір про наступне:
1. Дарувальник подарувала та передала Обдаровуваному, а Обдаровуваний прийняв в дар від Дарувальника грошові кошти в сумі 1000 (десять тисяч) гривень 00 копійок.
2. Дарувальник заявляє, що є власником грошових коштів, які є предметом даного договору.
3. Дарувальник свідчить, що дійсно є власником грошових коштів, не має обмежень щодо свого права розпорядження грошовими коштами, грошові кошти, на момент укладення даного договору нікому іншому не подаровані, не відчужені іншим способом, права третіх осіб щодо грошових коштів відсутні, питання права власності на грошові кошти не є предметом судового розгляду, будь-які спори відносно зазначених грошових коштів відсутні, грошові кошти не внесені до статутного капіталу юридичної особи.
4. Згідно з ч. 1 ст. 722 Цивільного кодексу України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.
5. Сторони домовились, що прийняття Обдаровуваним примірника даного договору є прийняттям дарунка.
6. Відповідно до ч. 5 ст. 719 Цивільного кодексу України договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
7. Витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням даного договору, несе Обдаровуваний.
8. Нотаріусом роз‘яснено Сторонам положення чинного законодавства щодо порядку укладення договорів дарування, підстав та наслідків визнання їх недійсними, зміст статей 203, 717-730 Цивільного кодексу України, статей 59-65, 74 Сімейного кодексу України.
9. Ми, Сторони, підтверджуємо, що цей договір відповідає нашим дійсним намірам і не носить характеру фіктивного та удаваного правочину, укладається нами у відповідності зі справжньою нашою волею, без будь-якого застосування фізичного чи психічного тиску та на вигідних для нас умовах і не є результатом впливу тяжких обставин, договір укладається нами без застосування обману чи приховування фактів, які мають істотне значення, ми однаково розуміємо значення, умови договору, його природу і правові наслідки, бажаємо настання саме тих правових наслідків, що створюються даним договором, а також свідчимо, що договором визначені всі істотні умови, про що свідчать наші особисті підписи на договорі.
10. Сторони підтверджують, що домовились і не мають жодних зауважень, доповнень або суперечностей відносно умов даного договору.
11. Договір складено в двох примірниках, один з яких зберігається в справах приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мартинюк О.В., другий видається Обдаровуваному.
12. Чоловік Дарувальника надав свою згоду на дарування Дарувальником вищевказаних грошових коштів та на укладання нею даного договору у заяві, справжність підпису на якій засвідчено Карповою О.І., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, 21.04.2011 року, реєстровий номер 240.
ПІДПИСИ: ПІДПИС (Гаращук С.І.)
ПІДПИС (Хоменко Т.В.)
ПОСВІДЧУВАЛЬНИЙ НАПИС НОТАРІУСА
Юрист, м. Харків, 25 років досвіду
Якщо потрібне документальне підтвердження - договір дарування грошей.
Така ситуація, в моїй сім'ї погані стосунки між мамою та бабусею і я маю питання: якщо моя бабуся продасть квартиру моїй мамі, але дасть дорувення на користування цими грошима мені, чи ці гроші будуть законним джерелом походження?