Задайте вопрос юристу

827 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 28 августа 2019, вопрос №3614

Аліменти. Як зменшити суму аліментів

Доброго дня. У мене таке питання. Колишня дружина мого чоловіка плдала його на аліменти . В плзовній заяві вказала 2200 суму аліментів. Він безробітній . Чи можна зменшити суму аліментів до мінімальних. І що йому потрібно робити .

Ответы юристов (6)

    Пользователь не активен
    Общаться в чате Пользователь не активен 4 года назад

    Юрист, г. Киев, 6 лет опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Мар'яно, доброго дня!

    Почнемо з того, що відповідь на Ваше питання, зокрема, лежить в Сімейному кодексі України (далі - СК). Стаття 182 СК визначає, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Ми можемо зробити висновок з цього положення, що воно є суб'єктивним та в кожному випадку буде тлумачитися судом на основі доказів, які йому нададуть сторони, в даному випадку колишня дружина Вашого чоловіка і Ваш чоловік. Однак, ця ж стаття визначає, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Це нас відсилає до ЗУ "Про Державний бюджет України на 2019 рік", а саме до ст. 7, яка визначає для нас такі цифри:

    - дитині менше 6 років - 849, 5 грн;

    - дитині від 6 до 18 років - 1,059 грн.

    Таким чином, суму, яка заявила дружина зменшити можна, але тут вже залежить від обґрунтування і власне судді, бо згідно Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), суддя має право збирати докази самостійно, якщо це стосується захисту прав малолітніх/неповнолітніх (ч. 2 ст. 13).

    Попри вищенаведене, нещодавно Сімейний кодекс поповнився положенням, яке передбачає, що мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Тобто ми говоримо про своєрідний ідеальний стандарт на рівні 1699 грн. (до 6 років) та 2118 грн. (від 6 до 18 років), але це лише рекомендація, більше того з умовою достатності заробітку. Виходячи з Вашого повідомлення, Ваш чоловік безробітний, а отже і говорити про цей стандарт складно. Однак враховуйте, що відсутність заробітної плати не означає відсутність достатнього доходу, адже заробітна плата лише один з варіантів.

    Далі. У бік зменшення заявленої суми аліментів потрібно рухатися від того положення вище про "гармонійний розвиток дитини", а також ч. 1 ст. 182 СК, яка зазначає, що суд при визначенні аліментів буде враховувати, зокрема, таке:

    - стан здоров'я та матеріальне становище дитини й платника аліментів;

    - наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; - наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

    - інші обставини, що мають істотне значення.

    Вищенаведені положення, самі по собі, не означають гарантоване зменшення заявленої суми аліментів. Вам необхідно використати кожну можливу підставу, подати відповідний доказ наявності такої підстави та пояснити, що ця підстава є значним фінансовим тягарем для Вашого чоловіка, що буде базою для зменшення суми аліментів. Фактично, це алгоритм Ваших дій.

    Також зверну Вашу увагу, що є "інші обставини", а отже наведений перелік невичерпний, обмежується Вашою фантазією та розумною логікою під час обґрунтування. Варіанти таких обставин можна продивитися в судовій практиці.

    Наведене не є єдиним способом вирішення Вашої ситуації. Зокрема, якщо стосунки з колишньої дружиною Вашого чоловіка є такими, що спроможні на компроміс, то можна спробувати укласти Договір про сплату аліментів на дитину, що передбачено ст. 189 СК. Тоді у Вас відкриваються можливості щодо визначення суми аліментів, але знову ж таки, нижче 849, 5 грн. та 1, 059 грн. не стрибнете, бо інакше договір буде недійсним.

    Інші варіанти: дитина має власний дохід, який суттєво перевищує доходи батьків та повністю забезпечує дитину - це звільняє батьків від обов'язку утримувати дитину за рішенням суду (ст. 188 СК); укласти договір про припинення права на аліменти у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (ст. 190 СК); врегулювання спору за участі судді (ст. 201 ЦПК), але там вже свої нюанси.

    Також не забувайте, що сума аліментів, навіть після рішення суду, що набрало законної сили, ще не кінцева. Стаття 192 СК передбачає, що в разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я платника аліментів (Вашого чоловіка) або одержувача аліментів може бути подано позов про зміну розміру аліментів, але це вже деталі.

    Сподіваюся, що відповів на Ваше запитання.

    Гарного дня!

    • У нього немає власного майга і влссного авто. То що потрбно мати якісь довітки що це засвідчують ? і де їж брати ? І ще якв довідки плтрібно для доказу

    Жупинский Николай Андреевич
    Общаться в чате Жупинский Николай Андреевич 4 года назад

    Адвокат, г. Харьков, 25 лет опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Колишня дружина може просити будь яку суму аліментів на дитину, а вже батько вирішує, погоджуватись йому на цю суму чи ні. Якщо чоловіе не працює, то можливо така сума буде і завелика. З іншого боку, відсутність офіційного працевлаштування не звільняє батька від обов'язку утримувати свою дитину. Сума 2200 грн. - це напевно в межах рекомендованого розміру аліментів, якщо дитині вже більше шести років.

    • То потрібно якісь довідки давати.

    він не відмовляється платити . Просто меншу суму.

    Пользователь не активен
    Общаться в чате Пользователь не активен 4 года назад

    Юрист, г. Киев, 6 лет опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Пані Мар'яно!

    Почнемо з транспортних засобів. В Україні діє Єдиний державний реєстр транспортних засобів стосовно зареєстрованих транспортних засобів, їх власників та належних користувачів. Порядок отримання інформації з нього регулюється Постановою КМУ "Про деякі питання надання інформації про зареєстровані транспортні засоби, їх власників та належних користувачів" від 25.03.2016 № 260. Ви можете отримати інформацію з реєстру в електронному або паперовому вигляді. Однак, я раджу зупинитися на паперовому, оскільки електронний передбачає певну ідентифікацію, що Вам, на мою думку, не потрібно.

    Вам необхідно звернутися до територіального органу з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України із письмовим Запитом про надання витягу з Реєстру. Критерієм пошуку, який має бути зазначений в запиті є такий: про зареєстровані за фізичною особою транспортні засоби. Також, в Запиті Ви маєте вказати ПІБ та дату народження чоловіка, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Чоловік має подати Запит особисто та мати при собі оригінал і копію паспорта громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та прирівнюється до паспорту. Згідно вищенаведеної Постанови КМУ, плата за надання інформації за цим критерієм пошуку не справляється.

    Також прошу враховувати, що Реєстр існує не так давно, а тому наскільки він заповнений інформацією про транспортні засоби мені не відомо. Перш ніж йти в територіальний орган МВС, раджу подзвонити та проконсультуватися щодо питання отримання інформації з Реєстру, що дасть Вам впевненості в тому, що Ви все робите правильно. Контакти шукайте тут: http://hsc.gov.ua/


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України