Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 16 апреля 2021, вопрос №41250 150₴

Обов’язки дітей до батьків

Доброго вечора!Ситуація :троє дітей одна мама (потребує 24/7догляд =будинок пристарілих((((як примусити дітей оплачувати таку послугу ????Якщо двоє з них не ідуть на контакт і взагалі не цікавляться мамою!!!!!!Діагноз в мами Паркінсона +Нервова шизофренія(((

Ответы юристов (6)

    Танача Юлія  Антонівна
    16.7%

    Доброго дня! Повнолітні діти зобов'язані утримувати своїх непрацездатних батьків. Зазначені Вами діагнози - підстава для встановлення інвалідності. Пропоную письмово звернутися до дітей від імені матері/керівника установи, де вона перебуває із заявами с проханням надати грошові кошти на утримання, ліки, харчування, потім - звернутися до суду і в судовому порядку визначити розмір сум на утримання матері.

    Костромина Виктория

    Доброго вечора!Ситуація :троє дітей одна мама (потребує 24/7догляд =будинок пристарілих(((як примусити дітей оплачувати таку послугу ???Якщо двоє з них не ідуть на контакт і взагалі не цікавляться мамою!!!Діагноз в мами Паркінсона +Нервова шизофренія(((

    Маме или опекуну или дому престарелых нужно подать на взыскание алиментов и дополнительных расходов

    но есть свои нюансы

    нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов ( заявы, иски т .п.) - обращайтесь через сайт, с ув Виктория Костромина

    Гончаренко Константин
    16.7%

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вашій мамі чи органу опіки, або керівнику установи в якій вона перебуває необхідно звернутися письмово до повнолітніх родичів з вимогою надати матеріальну допомогу на утримання матері, бо згідно законодавства повнолітні , працездатні діти зобов'язані утримувати престарілих батьків.

    Наступний крок звернутися до суду з позовом про стягнення коштів у вигляді аліментів на утримання матері з іі родичів. Рішення суду ,яке вступило в силу+ виконавчий лист ,подати до органів ДВС для примусового виконання рішення суду і стягнення коштів на користь хвороіі матері.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат Евгений Александрович
    20%

    Добрий вечір, Діана!

    СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135):

    Сімейний кодекс України | від 10.01.2002 № 2947-III (rada.gov.ua)

    "Глава 17

    ОБОВ'ЯЗОК ПОВНОЛІТНІХ ДОЧКИ, СИНА УТРИМУВАТИ БАТЬКІВ ТА ЙОГО ВИКОНАННЯ

    Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

    1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

    Стаття 203. Обов'язок дочки, сина брати участь у додаткових витратах на батьків

    1. Дочка, син крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

    Стаття 204. Звільнення дочки, сина від обов'язку утримувати матір, батька

    1. Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків.

    Дочка, син звільняються судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

    У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.

    2. Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.

    Стаття 205. Визначення розміру аліментів на батьків

    1. Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

    2. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.

    Стаття 206. Стягнення з дитини витрат на догляд та лікування батьків

    1. У виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, особами з інвалідністю, а дитина (стаття 6 цього Кодексу) має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними".

    Треба звернутися з листами до дітей, а якщо не буде результату, звертатися з позовною заявою до суду.

    Всього доброго!

    Пользователь не активен
    23.3%
    Пользователь не активен 3 года назад

    Адвокат, г. Днепр, 25 лет опыта

    Общаться в чате

    Добрый день!

    Насколько я понимаю речь идет о частном доме престарелых (согласно новых изменений в законодательстве - при наличии родственников государственные не берут таких престарелых), в таком случае следующие варианты разрешения ситуации:

    - частный дом престарелых (где находится мать) обращается за выплатой средств на содержание матери к детям (письменно), в случае отказа - от имени мамы (если она дееспособна) подается иск в суд о взыскании алиментов н ее содержание,

    - если если есть основания для признания недееспособной - в судебном порядке мама признается недееспособной и назначается опекун, который затем подает в суд (в интересах мамы) исковое заявление на ее содержание,

    - с лицом, которое готово ухаживать за мамой, заключается договор пожизненного содержания в обмен на имеющуюся у нее недвижимость (этот вариант подходит если есть недвижимость и рассчитывать на какие-либо выплаты от детей не приходится).

    Нужны более детальные обстоятельства ситуации - тогда можно будет подумать над более подходящими вариантами.

    С уважением, адвокат Татьяна Власенко

    Савченко Олександр
    23.3%
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Доброго вечора, Діано!

    Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

    Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України право на утримання виникає за умови, якщо батьки:

    • є непрацездатними.

    Непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (стаття 26) пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (абзац сімнадцятий статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

    • потребують матеріальної допомоги (тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).

    При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі. При цьому, отримання матір`ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги. (Постанова Верховного Суду України від 05.09.2019 у справі № 212/1055/18-ц).

    Обов`язок повнолітніх дітей утримувати батьків чинним законодавством не пов`язується з працездатністю дітей і їх можливістю надавати батькам матеріальну допомогу та виникає на підставі сукупності наступних умов:

    • походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (зокрема, усиновлення);
    • непрацездатність матері, батька (тобто вони є особами, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або особами з інвалідністю);
    • потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

    Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов.

    Обов’язок утримувати батьків включає:

    • сплату аліментів;
    • участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю

    Аліменти на утримання батьків можуть виплачуватись:

    • у добровільному порядку;
    • у судовому порядку (примусово).

    У випадку якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно батьки мають право звернутися до суду.

    Позовна заява про стягнення аліментів подається у порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача.

    Позивачем у справі буде непрацездатний батько, мати чи обоє батьків, відповідачем повнолітні дочка, сина чи всі діти разом.

    За подання позовної заяви у справах про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

    До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (стягнення аліментів), наприклад:

    • свідоцтво про народження дитини (рішення про усиновлення);
    • документи, що підтверджують непрацездатність позивача (пенсійне посвідчення, посвідчення особи з інвалідністю або довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності);
    • документи, що підтверджують доводи позивача про потребу в матеріальній допомозі (наприклад, довідка з Управління Пенсійного фонду про розмір пенсії; довідка з лікувальної установи про захворювання; чеки, що підтверджують оплату медичних обстежень, проведення операцій, купівлю ліків; документи, що підтверджують лікування в санаторно-курортних закладах тощо);
    • довідка про склад сім'ї;
    • документи, що підтверджують доходи відповідача (за наявності) (наприклад, довідка про заробітну плату, витяг з Реєстру нерухомого майна про здійснену купівлю чи продаж нерухомого майна тощо).

    Крім того, до справи можна залучити свідків, які підтвердять, що непрацездатні батьки дійсно потребують матеріальної допомоги, не можуть самі себе забезпечити, перебувають у немічному стані.

    Судові рішення, що набрали чинності, є обов’язковими та підлягають виконанню на всій території України. Якщо боржник відмовляється добровільно виконувати рішення суду або тип справи дозволяє негайне виконання рішення (зокрема, справи про стягнення аліментів), законодавством передбачена можливість примусового виконання рішень. Для того щоб ініціювати примусове виконання такого рішення, необхідно отримати в суді виконавчий лист та звернутися з цим виконавчим документом і відповідною заявою до органу виконання рішень.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України