Задайте питання юристу

917 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 25 травня 2021, питання №42808 100₴

Нарахували не існуючі кубометри за газ і не хочуть перераховувати

На лічильнику 535 кубометрів газу фактично аА квитанція прийшла на 1500 кубометрів газу я вже 3 рази писав заяву відділенні Одесагаз для перерахунку ще у лютому мені казали що прийняли заяву а сьогодні дзвонятьКажуть щоб я заплатив інакше подають до суду що мені робить

Відповіді юристів (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Дмитро!

    Потрібно на місці все вирішувати. Якщр правда за Вами, то ніякі суди нічим Вам не загрожують, однак доводити справу до суду звичайно не раджу.

    Потрібно з'ясовувати, звідки взялись такі нарахування. Вам краще приїхати до відділення і самостійно в усьому розібратися.

    Якщо це не допоможе, потрібно писати письмову претензію із вимогою провести належний перерахунок, тобто діяти на випередження.

    Гончаренко Константин
    35%
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    1. Сплатіть лише за той об’єм газу, який ви спожили за лічильником. Ви не мусите сплачувати надлишковий об’єм газу, який нараховано за коефіцієнтом приведення до стандартних умов.

    Пояснення: Відповідно до пункту 4.11 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам у випадку якщо споживач не погоджується з рахунком газзбуту, наприклад, не погоджується із сумою до сплати, споживач сплачує рахунок у тій частині, яка не оспорюється.

    Облгази не мали права застосовувати коефіцієнти коригування показів побутових лічильників газу. Ці коефіцієнти наведені в Методиці приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, а дана Методика не застосовна до побутових споживачів.

    2. Ви не мусите сплачувати донарахування за збільшеними нормами споживання газу за минулі періоди.

    Пояснення: Облгази домоглися в судах скасування рішень уряду про зниження норм споживання газу (постанови КМУ від 23.03.2016 № 203 та № 204, від 29.04.2015 № 237), що призвело до повернення в дію більших в 3 рази норм споживання газу, які діяли з 1996 по 2014 рік. Водночас немає чинного порядку донарахування платежів за газ за минулі періоди побутовим споживачам внаслідок визнання рішень уряду незаконними. Шкода, якої могли зазнати газзбути чи облгази внаслідок рішень уряду, відповідно до Цивільного кодексу України відшкодовується державою, а не споживачами.

    3. Ви не мусите сплачувати суму так званого «Рекомендованого платежу», який газзбут вказує в рахунку.

    Пояснення: Відповідно до пункту 4.4 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам об’єм постачання природного газу споживачу визначається за підсумками календарного місяця, - тобто по факту споживання газу. Чинним законодавством побутовий споживач не зобов’язаний робити передоплату постачання природного газу.

    4. Зверніться до свого газзбуту з листом-вимогою про перерахунок плати за газ

    Пояснення: лист-вимога до газзбуту дуже важливий, оскільки без такого листа ви фактично погоджуєтесь із донарахуваннями в рахунку, в односторонньому порядку визнаєте такі донарахування та стаєте боржником газзбуту. Лист ви можете надіслати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто віднести до газзбуту та отримати його копію із зазначенням дати реєстрації та вхідного реєстраційного номеру. .

    5. Спрямуйте скаргу до Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про порушення ліцензійних умов газзбутом/облгазом.

    Пояснення: скарга до НКРЕКП є дуже важливою, оскільки без неї НКРЕКП не зможе провести перевірку облгазу/газзбуту, виявити порушення та накласти штраф чи позбавити їх ліцензії. Якщо цього не зробити, то наступного разу в рахунку за газ суми донарахувань можуть зрости ще більше. Скаргу ви можете надіслати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення

    (Органом, який надав облгазам і газзбутам ліцензії на постачання газу населенню і який контролює їх діяльність, є НКРЕКП. Саме до нього потрібно звертатись, щоб зупинити незаконні дії облгазів та газзбутів.

    Всі письмові рішення оскаржуєте у суді.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Костромина Виктория
    25%
    Костромина Виктория 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 21 рік досвіду

    Якщо у Вас встановлено лічильник, то нарахування за газ здійснюється щомісяця відповідно до його показників. Проте, варто зауважити, що показники лічильників зазвичай знімаються у 20-х числах місяця, а рахунок за блакитне паливо споживачу виписується за увесь календарний місяць. Тому, нарахування за газ у той період, де немає показників лічильника здійснюється відповідно до «Методики розрахунків обсягів прогнозованого споживання природного газу населенням за наявності лічильника розрахунковим методом», затвердженої наказом НАК «Нафтогаз Украни» від 04.10.2005р. №560. Тобто до спожитої кількості газу станом на число, коли були зняті показники газового лічильника, додається прогнозоване споживання газу до кінця місяця.

    У зв’язку з цим, рекомендуємо споживачам вказувати фактичний показник лічильника станом на останній день місяця за номером телефону, вказаним у квитанції.

    Відповідно до п. 17 «Правил надання послуг з газопостачання», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.99р зняття показників лічильника проводиться споживачем щомісяця. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.

    Правовідносини між ПАТ “газ” та споживачами регулюються спеціальною нормою права - „Правилами надання населенню послуг з газопостачання”, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.99р. із змінами (надалі Правила...).Відповідно до п.17 Правил…- зняття показань лічильників проводиться споживачем щомісяця. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.

    Нарахування за газ проводиться згідно показів газового лічильника та відповідно до «Методики розрахунків обсягів прогнозованого споживання природного газу населенням за наявності лічильника розрахунковим методом»,затвердженої наказом НАК «Нафтогаз Украни» від 04.10.2005р. №560 (надалі Методика).Оскільки показники газового лічильника знімаються в 20-тих числах місяця, тому розрахунок спожитого природного газу проводиться відповідно до Методики, тобто до спожитої кількості газу станом на число, коли були зняті показники газового лічильника, додається прогнозоване споживання газу до кінця місяця.

    Також відповідно до п.13 Правил… – розрахунки за надані послуги з газопостачання можуть провадитися на підставі планових платежів з підсумковим розрахунком за період не більше одного року. У разі застосування планових платежів або безготівкової форми оплати газопостачальна організація періодично провадить перерахунок за фактично надані послуги з газопостачання та видає споживачеві рахунок.

    Тому у випадку не повідомлення споживачем фактичного показника, нарахування за газ проводиться згідно авансових платежів. Проведення корекції можливе після створення доступу до помешкання для зняття фактичних показників лічильника.Контактний телефон вказано в рахунку-квитанції за газ.

    Чи впливає на стан розрахунків за газ неоплачена сума «рекомендованого авансу», яка вказана в рахунку-квитанції?

    Рекомендований аванс не є обов’язковим до оплати. Тому, зверніть увагу, що в квитанції є останній рядок, який називається «Фактично оплачено абонентом». У цьому рядку Ви можете вказати суму за фактично спожитий газ.

    Якщо споживач не бажає сплачувати рекомендований аванс, це жодним чином не позначиться на його розрахунках та не стане причиною заборгованості за спожитий газ за його абонентськоим рахунком.

    Крикун Сергій  Павлович
    40%
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19#n436):

    "Стаття 2. Відносини, що регулюються цим Законом

    1. Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг...з постачання та розподілу...природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках...

    Стаття 5. Перелік житлово-комунальних послуг

    1. До житлово-комунальних послуг належать:...

    2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу,...

    Стаття 17. Комерційний облік комунальних послуг...

    2. Комерційний облік комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії у багатоквартирному будинку здійснюється встановленими в житлових і нежитлових приміщеннях споживачів вузлами обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку...

    Стаття 19. Послуга з постачання та розподілу природного газу

    1. Одиниця виміру обсягу спожитого споживачем природного газу визначається правилами постачання природного газу, що затверджуються уповноваженим законом органом...".

    "ПРАВИЛА постачання природного газу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1382-15):

    "23. Розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об'єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ,..."

    Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    "Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

    Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.".

    Вважаю за належне та правомірне оплату Вами вартості об'єму використаного пиродного газу згідно з показниками лічильника. Щодо телефонного дзвінка вимагайте письмового розранку суми, що вимагається до сплати.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19/conv#n...):

    Стаття 17. Комерційний облік комунальних послуг...

    2. Комерційний облік комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії у багатоквартирному будинку здійснюється встановленими в житлових і нежитлових приміщеннях споживачів вузлами обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.

    КОДЕКС газорозподільних систем (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1379-15#Text):

    4. Порядок комерційного обліку газу по об’єктах побутових споживачів (населення)

    1. Визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

    Для визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

    У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

    У разі встановлення лічильника газу у комунальній квартирі об’єм споживання природного газу розраховується відповідно до кількості мешканців квартири та займаної ними площі.

    4. Побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов’язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п’яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

    У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об’єм розподілу та споживання природного газу по об’єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об’єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об’єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об’єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом.

    Для вирішення питання раджу Вам зателефонувати на урядову "гарячу лінію" (1545) та подати на Одесагаз скаргу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (https://www.nerc.gov.ua/?id=20326).

    Зразок звернення - https://www.nerc.gov.ua/?id=20327

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України