Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте. Интересует вопрос.
Умер человек живущий и прописаный в квартире, не владелец, после его смерти не платились услуги за ЖКХ, насчитывались счета не по счётчикам, а по тарифу, где прописано было 4 человека один из которых умер и не был выписан. Вопрос:
После выписки умершего человека из квартира будет ли перерасчёт задолженности по ЖКХ? Если да, где его оформлять , кто и в каком порядке его осуществляет?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Доброго дня! Так, повинен бути здійснений перерахунок заборгованості.
Цивільний кодекс України:
Стаття 608. Припинення зобов'язання смертю фізичної особи
1. Зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.
2. Зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора.
Тобто вам потрібно вимагати перерахунок с дня смерті боржника. Зверніться с відповідними заявами з посиланням на ч. 2. ст. 608 Цивільного кодексу України до надавачів комунальних послуг. Додайте до заяв копії свідоцтва про смерть боржника.
Якщо перерахунок не буде здійснений - потрібно буде звертатися до суду.
Адвокат, м. Київ, 27 років досвіду
Доброго вечора! На Ваше питання: Власник квартири мав вчасно повідомити відповідні організації про смерть одного з людей які проживали в квартирі, та зменшити нарахування.
Якщо такого повідомлення не було, перерахунок діючим законодавтсвом не передбачений:
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" ст. 7. п.п. 5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;
Будуть питання звертайтесь, контакти в профілі. Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 27 років досвіду
Доброго вечора! На Ваше питання: Власник квартири мав вчасно повідомити відповідні організації про смерть одного з людей які проживали в квартирі, та зменшити нарахування.
Якщо такого повідомлення не було, перерахунок діючим законодавтсвом не передбачений:
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" ст. 7. п.п. 5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;
Будуть питання звертайтесь, контакти в профілі. Щасти Вам!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Відповідно до ст. ст. 66, 67, 162 Житловий кодекс Української РСР за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за утримання будинку, прибудинкової території та плата за спожиті комунальні послуги.
Відповідно до абз. 5 ч. ст.1 Закон України "Про житлово-комунальні послуги"житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг
Споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач(абз.13 ч.1 ст.1 Закон України "Про житлово-комунальні послуги")
Пунктом абз.1 1 ч. ст. 7 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, а згідно абз.5 ч.2 ст.7 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (постанова Верховного суду України від 30.05.2013 року).
Згідно положення частини 1, 3 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правам та обов'язками наділені обидві сторони договору.
У відповідності до ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, які затверджені постановою КМУ від 08.10.1992 року N 572, встановлено, що власники та наймач (орендар) квартири зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору, оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Ч.1. ст.12 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг.
Споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.6 ч.1 ст. 20);
Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору (п.1 ч.3ст. 20)
Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.32)
Згідно ст.14 ЦК України цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для неї.
Законодавством України не передбачено, що при переході права власності на житло від однієї фізичної особи до іншої борги колишнього власника по сплаті за комунальні послуги переходять до нового.
Cпір з приводу стягнення з нового власника житла боргу за житлово-комунальні послуги за попередні періоди
Розглядаючи спір з приводу стягнення з нового власника житла боргу за попередні періоди, коли власник був інший, варто звертати увагу на те, що відповідно до ст.322 ЦК на власника покладається тягар утримання майна. Таким чином, новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник. Якщо ж новий власник набув право власності у порядку спадкування, то він відповідно до ст.1218 ЦК отримує всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті, в розмірі вартості спадкового майна.
Крім того, кредитору спадкодавця при зверненні з вимогами до спадкоємця потрібно дотримуватися вимог, установлених стст.1281—1282 ЦК. Так, спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора про відкриття спадщини, якщо їм відомо про борги спадкодавця. Кредиторові належить протягом 6 місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом 1 року від настання строку вимоги. Кредитор, котрий не пред’явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у вказані строки, позбавляється права вимоги.
Прикладом правильної судової практики є рішення Ленінського районного суду м. Харкова про відмову в задоволенні позовних вимог КП «Харківводоканал» про стягнення заборгованості за послуги водопостачання за період з 1.09.2011 до 31.03.2014 з урахуванням інфляційних втрат та 3% річних. Рішення прийнято на підставі того, що відповідачі придбали квартиру у 2012 році й заборгованість з моменту її купівлі була відсутня. Предметом розгляду справи стала заборгованість попереднього власника житла. Позивач у свою чергу не навів доказів виникнення у відповідача зобов’язань щодо погашення заборгованості попереднього власника за послуги водопостачання. Посилання позивача на те, що відповідно до ст.520 ЦК боржник у зобов’язанні має бути змінений іншою особою лише за згодою кредитора, ніяким чином не обгрунтовувалось, доказів виникнення у відповідачів якихось зобов’язань перед позивачем за вказаний період не надавалось. З урахуванням положень статей 26, 38, 44 ЦПК правом подання заяви про відновлення втраченого судового провадження наділений і представник особи.
Позасудовий порядок вирішення питання
Куди звернутися:
Звернутися до Виконавця/Виробника надання послуг із письмовою заявою про відкриття на ім’я нового власника квартири нового особового рахунку.
Вартість:
Безкоштовно.
Перелік та зразки документів:
До заяви надати паспорт, код ІНН, договір купівлі-продажу/дарування, міни.
Строки розгляду заяви:
у строки передбачені ст.19,20 ЗУ «Про звернення громадян».
Судовий порядок
Куди звернутися:
до суду з позовною заявою про захист прав споживачів
Вартість:
Безкоштовно
Перелік та зразки документів:
паспорт, ІНН, правовстановлюючі документи, договір про надання житлово-комунальних послуг, довідка про склад сім’ї, копії листів до Виробника/Виконавця послуг, копію відповіді Виробника/Виконавця послуг.
Судова практика:
рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 16.08.2017 р. у справі № 610/2154/17, рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 04.09.2017 р. у справі № 610/2288/17.
З повагою,
Костянтин Гончаренко.
Юрист, м. Київ, 15 років досвіду
Тут у Вас две причины для перерасчёта. Первое: смерть одного из проживающих. Второе: если не подаются данные, то действительно насчитывают по кол-ву проживающих. Но... В этом же законе сказано, что при получении новых фактических данных Вам обязаны провести перерасчёт. Обращайтесь с заявлением в Ваш ЖЕК
Если нужно составить заявление, то обращайтесь через личные. Удачи Вам.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Гражданский кодекс Украины: (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 5. Дія актів цивільного законодавства у часі
1. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
2. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи...
Стаття 6. Акти цивільного законодавства і договір...
3...Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами...
4. Положення частин першої, другої і третьої цієї статті застосовуються і до односторонніх правочинів.".
Акты гражданского закодательства, в том числе, регулирующие порядок оплаты коммунальных услуг, не имеют обратной силы во времени, что прямо предусмотрено приведенной выше нормой; при этом, стороны в договоре, в данном случае потребитель и исполнитель коммунальной услуги, не могут отступить от данного положения, условия ГК; т.е., как я считаю, перерасчет размера стоимости коммунальных услуг подлежит с момента снятия умершего члена семьи с регистрации места жительства, а не с момента смерти. Закон суров, но это закон.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрий день, Ігоре!
Пунктом 6 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) передбачено, що споживач має право на несплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Пункт 11 частини другої статті 7 передбачає, що споживач зобов’язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об’єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Факт не проживання можна підтвердити довідкою, що видана на підставі акту щодо підтвердження факту проживання без реєстрації/факту непроживання, підписаний не менш як 3 сусідами.
У вашому випадку таким документом буде свідоцтво про смерть, в якому вказана дата смерті особи (адже, померла особа ніяк не могла проживати не лише за місцем реєстрації свого проживання, але й за будь-якою іншою адресою).
Згідно з п.5 частини другої ст. 8 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 р. № 151 встановлено, що у разі ненадання послуг виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг. Виконавець зобов'язаний провести такий перерахунок протягом місяця незалежно від наявності заборгованості.
Таким чином, якщо особа була відсутня за місцем проживання і Ви надасте відповідні документи (свідоцтво про смерть), то матимете право отримати перерахунок.
Всього доброго!
Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Игорь!
В каждую из организаций-поставщиков направьте письменное заявление о пересчете по показателю "прописанного", приложив копию свид.о смерти.
Попросите в данном ходатайстве направить вам письменный ответ о сумме пересчета и периоде.
К сожалению, самостоятельно никто не произведет этот пересчете, вам необходимо будет в каждую из организацией направить соответствующий документ и заявление/ходатайство.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Вам нужно подать заявление на перерасчет и приложить св о смерти
и конечно снять его с регистрации