Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 23 сентября 2021, вопрос №49384 100₴

Як правильно оформити заяву до суду одного з відповідачів про те, що до нього позовні вимоги не стосуються. (крім відзиву)

Як правильно оформити заяву до суду одного з відповідачів про те, що до нього позовні вимоги не стосуються
Розгляд справи у суді, строки на подання відзиву пройшли, один із відповідачів вважає, що його позовні вимоги не стосуютья, не вважає себе стороною у справі. Як правильно назвати заяву і на яку статтю кодексу посилатись? Клопотання про відмову в позові, клопотання про закриття справи чи по-іншому?

Ответы юристов (14)

    Рибінцев Сергій Сергійович

    Доброго дня!

    Передбачаю, що у Вас цивільний процес?

    Клопотання про заміну неналежного відповідача. І Ухвалою має Суд замінити (видалити) відповідача, якщо Суд задовільнить це клопотання та погодиться з вашими доводами.

    Повторюю, якщо це ЦПК - то положення ст.51 ЦПК України.

    Звертайтесь, якщо будуть питання.

    Гончаренко Константин

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вам необхідно подати подання до суду "про заміну сторони по справі"

    ---

    Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (ст. 48 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

    При розгляді справи в суді вважається, що сторони є належними.

    Належними сторонами в цивільній справі є особи, відносно яких є дані про те, що вони можуть бути суб'єктами спірних матеріальних правовідносин.Належний позивач — особа, якій належить право вимоги; належний відповідач — особа, котра повинна відповідати за позовом.

    Обґрунтування належності у осіб процесуальної правосуб'єктності позивача і відповідача покладається на позивача та осіб, які порушують процес на захист прав та інтересів позивача. Під час прийому позовної заяви до розгляду, на основі норм матеріального права, суд визначає чи є сторони належними. Відповідно, позивач і відповідач визнаються належними сторонами, якщо є припущення вважати, що вони є носіями спірного права або охоронюваного законом інтересу.

    Однак, не завжди справа порушується належним позивачем, а в якості відповідача залучається належний відповідач.

    У момент порушення справи не завжди відомо, чи є позивач суб'єктом права, чи порушене його право, чи є порушником права саме та особа, на яку вказує позивач. Тому позивача і відповідача в момент порушення справи вважають можливими суб'єктами спірних матеріальних правовідносин.

    Неналежні сторони в цивільному процесі

    Неналежними сторонами в цивільному процесі будуть ті особи, які не є суб'єктами права вимоги чи несення обов'язку. Неналежний позивач - це особа, якій не належить право вимоги по пред'явленому в суді позову, а неналежним відповідачем та особа, що не повинна відповідати по пред'явленому до неї в суді позову.

    При виникненні питання про заміну неналежного позивача необхідною є його згода, за наявності якої він вибуває з процесу, а його місце займає належний позивач. Процесуальні дії, виконані неналежним позивачем, не мають сили для належного, тому розгляд справи розпочинається спочатку. Якщо неналежний позивач дав згоду на його заміну, а належний не бажає вступити в процес, то суд закриває провадження в справі на підставі відмови позивача від позову. Якщо неналежний позивач не погоджується на заміну його іншою особою, то ця особа може вступити в справу як третя особа, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору, про що суд повідомляє таку третю особу.

    Незалежно від вступу третьої особи в справу суд зобов'язаний розглянути розпочату справу, винести рішення, яким дати відповідь, кому належить право вимоги, хто є належним позивачем.

    Заміна неналежного відповідача, залучення співвідповідачів

    Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

    Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій 51 статті ЦПК України, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

    Відповідач, замінений іншим відповідачем, має право заявити вимогу про компенсацію судових витрат, здійснених ним внаслідок необґрунтованих дій позивача. Питання про розподіл судових витрат вирішується в ухвалі про заміну неналежного відповідача.

    Загальні правила заміни неналежної сторони

    Для заміни неналежного відповідача іншою особою необхідно мати згоду також позивача. При заміні відповідача розгляд справи починається заново.

    Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може притягти цю особу як другого відповідача. Відповідь про те, хто є належним відповідачем, буде дана судом у його рішенні.

    Вимога позивача буде присуджена з одного з відповідачів, стосовно другого відповідача у вимозі буде відмовлено. При відмові у позові до такого відповідача зроблені ним витрати не присуджуються з позивача, а відносяться за рахунок держави.

    Заміна неналежної сторони належною можлива в суді першої інстанції протягом усього часу розгляду справи, про що суд постановляє мотивовану ухвалу.

    Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

    Відповідач, замінений іншим відповідачем, має право заявити вимогу про компенсацію судових витрат, здійснених ним внаслідок необґрунтованих дій позивача. Питання про розподіл судових витрат вирішується в ухвалі про заміну неналежного відповідача.

    Після заміни неналежного відповідача або залучення співвідповідача справа розглядається спочатку в разі її відкладення або за клопотанням нового відповідача чи залученого співвідповідача, та за його результатами суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача (п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції").

    Процесуальне правонаступництво

    Процесуальне правонаступництво, як і заміна неналежної сторони, являє собою зміну суб'єктного складу учасників спору.

    Процесуальне правонаступництво- це заміна під час провадження у цивільній справі сторін або третіх осіб іншими особами, до яких переходять права та обов'язки у спірних правовідносинах.

    Згідно зі статтею 55 ЦПК України У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

    Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього так само, як вони були обов’язкові для особи, яку він замінив.

    Залежно від обсягу правонаступництва розрізняють універсальне (повне) і сингулярне (часткове) правонаступництво.

    Універсальне правонаступництво настає у разі смерті громадянина і припинення юридичної особи, а сингулярне – у випадку заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір.

    У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Тетяна Клиент 2 года назад

      дуже вам вдячна за розгорнуту відповідь

    Гончаренко Константин

    зразок подання до суду:

    Клопотання про заміну відповідача

    До Маліновського районного суду м. Одеси

    Судді Мазун І.А.

    Справа № 521/6188/15-ц

    Позивач 1: Тавлєва Людмила Анатоліївна,

    мешкає за адресою: 65000м. Одеса вул. Радісна буд. 11 кв. 111,

    т. 050 111

    Позивач 2: Тавлєв Ілля Леонідович,

    мешкає за адресою: 65000 м. Одеса

    вул. Радісна буд. 19 кв. 121.

    т.050 111

    Представник позивачів:

    адвокат Єлісєєв Дмитро Олексійович,

    65012, м. Одеса вул. Велика

    Арнаутська буд. 44 офіс 512

    т. 050 631 07 12

    Відповідач: Комунальне підприємство «Одесміськелектротранс»

    65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, буд. 1,

    Тел.: 048 724 62 57

    Третя особа: Відділення виконавчої дирекції

    Фонду соціального страхування від нещасних

    випадків на виробництві та професійних

    захворювань України у м. Одеса

    65049, м. Одеса, вул. І. Франка, буд. 55.

    Клопотання

    В Вашому провадженні знаходиться цивільна справа № 521/6188/15-ц за позовом Тавлєвої Людмили Анатоліївни та Тавлєва Іллі Леонідовича до КП Комунального підприємства «Одесміськелектротранс», про стягнення моральної шкоди на користь Тавлевої Людмили Анатоліївни у розмірі 200 тис. гривента Тавлєва Іллі Леонідовича у розмірі 200 тис. гривен.

    В процесі розгляду справи неодноразово підіймалося питання про сумніви, що до належності відповідача по вказаній справі з тих підстав, що є неоднозначна судова практика щодо питання належного суб’єкту відшкодування моральної шкоди в наслідок загибелі на виробництві у зв’язку з дією джерела підвищеної небезпеки.

    Відповідно до п. 1-4 Постанови № 6 від 27.03.1992 року Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» зміни в регулюванні порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням його здоров'я при виконанні трудових обов'язків, не можуть бути підставою для відмови у прийнятті заяви або закриття провадження у справі з тих мотивів, що згідно із Законом N 1105-XIV ( 1105-14 ) відшкодування шкоди має проводитися не роботодавцем, про що заявляються вимоги, а Фондом. У тому разі, коли позов пред'явлено до неналежного відповідача, питання про його заміну вирішується згідно зі ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України ( 1540-06 ) (далі - ЦПК). ( Постанову доповнено пунктом 1-4 згідно з Постановою Верховного Суду N 9 ( v0009700-03) від 24.10.2003 ).

    У зв’язку з вищевикладеним з метою недопущення відмови судом у задоволенні позовних вимог по вказаній справі на підставі пред’явлення позовних вимог до неналежного відповідача, керуючисьПостановою № 6 від 27.03.1992 року Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», ч. 1 ст. 33ЦПК України,-

    ПРОШУ:

    У разі якщо на думку суду відповідачем по справі №521/6188/15-цмає бути не Комунальне підприємство «Одесміськелектротранс», а Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. І. Франка, буд. 55, то ухвалити рішення про заміну неналежного відповідача відповідною особою.

    ___2020р. Тавлєва Л.А.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Танача Юлія  Антонівна
    60%

    Доброго дня, Тетяно!

    З Вашого питання розумію, що Ви з боку Відповідача або і є Відповідачем по справі.

    Дозволю собі не погодитися з висновками колег з попередніх відповідей.

    Дійсно, суд на певних стадіях процесу та за певних умов, змінює відповідача або виключає особу з кола відповідачів, проте виключно за клопотанням Позивача. Якщо такого клопотання не буде - суд не має право ані за власною ініціативою, ані за клопотанням Відповідача змінювати суб'єктний склад учасників процесу. Клопотання Відповідач подати може, але за правилами процесу, суд залишить його без задоволення.

    Раджу Вам все ж скласти відзив, додати до нього докази та, разом із клопотанням про поновлення строку на подання відзиву, направити у встановленому порядку.

    У відзиві обов'язково зробіть посилання на те, що у разі відмови у позові до Вас Позивач буде винен Вам всі судові витрати у справі, раджу зазначити значні суми у попередньому розрахунку судових витрат.

    Успіхів Вам і всього найкращого!

    Ангеліна
    40%
    Ангеліна 2 года назад

    Юрист, г. Киев, 4 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня! До суду необхідно направити заяву про закриття провадження в частині позовної вимоги (чи позовних вимог залежно від їх кількості) до відповідача _ (вказати ПІБ відповідача).

    В тексті заяви необхідно вказати, що вказаний відповідач ніколи не порушував та не оспорював права та інтереси позивача. Між ними відсутній будь-який спір про право, а тому особа є неналежним відповідачем.

    Якщо справа розглядається в порядку цивільного судочинства, то в самій заяві необхідно послатись на статтю 255 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якої суд своєю ухвалою закриває провадження у справі якщо відсутній предмет спору.

    Про заміну неналежного відповідача може клопотати лише позивач (ч. 1 ст. 51 ЦПК України).

    В разі необхідності, звертайтесь за додатковою консультацією.

    • Крикун Сергій  Павлович

      Предмет спору не відсутній, не відпав у позивача у зв'язку з тим, що позово подано не до того, не до належного відповідача, тому посилання та застосування ст.255 вважаю помилковим. Крім того, ситуація повністю врегульована наведеною мною та колегою Гончаренко постановою ВСУ.

    Рибінцев Сергій Сергійович

    Все ж Тетяно, уточніть будь ласка мені в особисті (натискайте кнопку звернутися), повноту значення для вас "заяву до суду одного з відповідачів про те, що до нього позовні вимоги не стосуються"

    Це значить, що ви помилились відповідачем і тепер все чого ви просите його не стосується?

    Чи це значить, що все чого ви хотіли, тепер просити саме у цього відповідача не будете, наприклад тому, що він виконав вашу частину вимог до нього?

    • Тетяна Клиент 2 года назад

      Я зі сторони одного із Відповідачів, справа цивільна. Вже всі заяви по суті були подані. Позовні вимоги до нас обох, однак мене спір не стосується. Потрібно заяву про це написати судді (крім відзиву), Власне хочу щоб то було клопотання щоб не подавати протилежній стороні.

    Крикун Сергій  Павлович

    Пост. Пленуму ВСУ "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0002700-09/pa...):

    "8. Пред'явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі чи залишення заяви без руху, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному статтею 33 ЦПК ( 1618-15 ). У разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, і позивач не погоджується на її заміну, суд залучає до участі в справі іншу особу як співвідповідача з власної ініціативи. Після заміни неналежного відповідача або залучення співвідповідача справа розглядається спочатку в разі її відкладення або за клопотанням нового відповідача чи залученого співвідповідача та за його результатами суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача...".

    Отже, суд або за згодою позивача замінює неналежного відповідача належним, або за відмови позивача про заміну залучає належного відповідача за своєю ініціативою в якості співвідповідача з подальшою відмовою у позові до неналежного відповідача, тобто за відмови позивача неналежний відповідач продовжує участь у судовому процесі до прийняття рішення судом. Заяву про помилкове подання позову позивачем, про відсутність спору та заміну неналежного відповідача належним неналежний відповідач може викласти, як я вважаю, у відзиві на позов, оскільки відзиву по суті спору в такому випадку не має, не може бути, при цьому, відзив є заявою по суті справи - ч.2 ст.174 ЦПК України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n7322).

    • Ангеліна
      Ангеліна 2 года назад

      Юрист, г. Киев, 4 года опыта

      Общаться в чате

      Вказана постанова була винесена під час дії минулої редакції ЦПК України. Дійсно, ст. 33 ЦПК України станом на 2009 р. передбачала право суду з власної ініціативи за відмови позивача залучити співвідповідача. Однак, наразі ЦПК України не передбачає такого права суду.

      Під відсутністю предмета спору я мала на увазі відсутність предмету спору між конкретними сторонами, а не його відсутність взагалі.

      Вважаю, що подання відповідачем клопотання про заміну відповідача не дасть жодного результату, оскільки таким правом наділений лише позивач.

      • Тетяна Клиент 2 года назад

        тобто можна подати клопотання про закриття справи в частині вимоги до мене як Відповідача, оскільки спір мене не стосується?

      • Крикун Сергій  Павлович

        Пункт 2) ч.1 ст.255 ЦПК передбачає відсутність спору як такого, тобто взагалі - в іншому випадку (що мав на увазі юрист) норма не може бути застосована - це по-перше. По-друге, відповідно до чинного ЦПК:

        "Стаття 51. Залучення до участі у справі співвідповідача. Заміна неналежного відповідача...

        3. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача." -

        передбачено право суду за своєю ініціативою після початку розгляду справи залучати співвідповідача або замінювати первісного відповідача належним.

    Адвокат Евгений Александрович

    Добрий вечір, Тетяна!

    Відповідно до частини першої статті 178 ЦПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову.Після одержання копій ухвали про відкриття провадження у справі і позовної заяви відповідач має право подати суду письмовий відзив на позов, в якому викласти свою позицію щодо заперечення проти позовних вимог із зазначенням доказів, що підтверджують його незгоду з позовними вимогами.Відзив на позов - найбільш поширений тактичний прийом захисту. Заперечуючи проти позову, відповідач не лише захищається, але й створює умови для якісної роботи суду, допомагає встановити характер спірних правовідносин, закон, який їх регулює, факти, які необхідно встановити і які лежать в основі вимог і заперечень, коло осіб, що мають брати участь у справі. Таким чином, скориставшись своїм правом подати письмове заперечення проти позову, відповідач дасть змогу судді попередньо і всебічно зорієнтуватися в характері спору, який буде предметом судового розгляду.

    Вимоги щодо змісту, форми та порядку подання відзиву на позов визначені в ст. 178 ЦПК України.

    Відзив подається в письмовій формі за підписом відповідача або його представника. Якщо відзив підписується представником, то до нього додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

    Відзив повинен містити:

    1) найменування (ім’я) позивача і номер справи;2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв’язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності;3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем;4) обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується;5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання;7) заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті;8) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв’язку із розглядом справи.

    До відзиву додаються:

    • докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;
    • документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи;

    Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

    Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

    Строк на написання відзиву можна спробувати поновити.

    Отже, якщо у встановлений строк надати відзив із усіма доказами є неможливим, тоді обов’язково має бути подано клопотання із проханням продовжити встановлений судом строк для подання відзиву та із зазначенням причин неможливості вкластися у встановлені строки.

    У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

    Всього доброго!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України