Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 31 октября 2021, вопрос №50572 100₴

Соседи поставили на дверь в парадное - домофон без клавиатуры(и всем раздали ключи). Это законно или нет?

Это 9-ти этажка в Киеве, чешка. В подъезде вроде 54 квартиры, из них якобы "2 или 3 квартиры против", но это все формальность - я в одной из квартир прописан и имею часть в собственности - и меня никто про этот домофон не спрашивал, я ничего не подписывал.
Возле парадной двери поставили магнитный замок, который открывается, если приложить ключ(который раздали типо всем жильцам, но не всем).
Это законно вообще? Я имею ввиду, что вход допустим пожарным и скорым должен быть беспрепятственным или нету такого пункта в законе? Если есть клавиатура - пожарные хотя бы могут позвонить в одну из квартир или ввести секретный код, который открывает дверь.

Ответы юристов (4)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня.

    Якщо у вас є власність у вказаному будинку Вас не можуть не враховувати при виробленні ключів від під їзду.

    Якщо за встановлення домофону проголосувала більшість 70% власників квартир , це рішення дійсне.

    Відповідно до ст. 10 ЗУ "Про ОСББ" Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

    Статутом об’єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах. Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

    В такому випадку вам необхідно ознайомитись зі статутом ОСББ та перевірити яким чином в ньому прописаний порядоку визначення кількоості голосів та порядок прийняття рішень. В вашому випадку питання про затвердження питання установки домофону відноситься до питань порядку управління та користування майном тому повинні проголосувати 2/3 голосів якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень то 100% голосів.

    Щодо обмежень. Знову ж таки за рішенням Загальних зборів З ОСББ ви можете встановити будь-які обмеження але вони не можуть розповсюджуватись на співласників таким чином що позбавляють останніх їх прав або їх обмежують.

    Тому вам необхідно письмово звернутись РЕКОМЕНДОВАНИМ ЛИСТОМ поштою з врученням до голови правління ОСББ , ДОДАВШИ ДОКУМЕНТ КОПІЮ ПРО ВЛАСНІСТЬ МАЙНА З вимогою передати вам зразок ключів від домофону.

    Надалі з представниками поліції зайти до будинку та подати заяву про перешкоджання у користуванні власністю за присутності голови ОСББ на місці передати поліцейському, або ж віднести до відділу і зареєструвати в порядку ст.214 КПК України заявву про перешкоджання користування майном.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат Евгений Александрович
    100%
    Адвокат Евгений Александрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 30 лет опыта

    Добрий вечір, Валерій!

    Хто є утримувачем даного багатоквартирного житлового будинку: ЖЄК чи ОСББ та чи є з приводу встановлення домофону рішення ЖЄК чи ОСББ?

    Порядок скликання загальних зборів ОСББ:

    Основним органом управління в об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку (надалі – “ОСББ”) є загальні збори співвласників ОСББ. Загальні збори ОСББ є колегіальним органом управління, таким чином, його рішення оформляються шляхом складання протоколу загальних зборів ОСББ. Загальні збори проводяться не менше ніж 1 раз на рік.

    Загальні збори співвласників скликаються правлінням ОСББ, або ініціативною групою, що складається з трьох (або більше) співвласників. Відповідно – ініціатори скликання проводять загальні збори і забезпечують голосування співвласників для прийняття необхідних ОСББ рішень.

    Повідомлення про скликання загальних зборів направляються кожному, без виключень, співвласнику багатоквартирного будинку (чи будинків) за 14 днів до дати їх проведення «під розписку», або ж направляється поштою – рекомендованим листом. Направити його потрібно у письмовому вигляді поштовим відправленням рекомендованим листом на адресу відповідної квартири, або ж надати під розписку. Також, бажано розмістити повідомлення для загального відома у загальнодоступному місті (кожному під’їзді), таке розміщення необхідно здійснювати у сукупності із направленням поштою (рекомендованим листом) або наданням під розписку.

    Голосування на зборах та проведення письмового опитування:

    Загальні збори приймають рішення шляхом проведення поіменного голосування на зборах учасниками ОСББ. Рішення оформлюється протоколом.

    Поіменне голосування - прийняття рішення на загальних зборах ОСББ оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). При чому, рішення з питань:

    • щодо переліку та розмірів внесків, платежів до ОСББ;
    • щодо управління та користування спільним майном;
    • щодо передачі у користування фізичним та юридичним особам спільного майна (оренда, сервітут, тощо);
    • щодо реконструкції чи капітального ремонту будинку;
    • щодо зведення господарських споруд,

    вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників. Статутом конкретного ОСББ можуть встановлюватись й інші питання, які вимагають 2/3 голосів.

    За правилом, встановленим ст.10 Закону «Про ОСББ», належність певної кількості голосів конкретному співвласнику, вираховується так :

    1. У кожного співвласника така кількість голосів, яка відповідає частці загальної площі його квартири або нежитлового приміщення у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

    Тобто, за 100 % береться загальна площа квартир та приміщень у будинку (чи будинках, які об’єднані одним ОСББ). Якщо в будинку 10 квартир абсолютно однакової площі, при цьому, кожною квартирою володіє по одному співвласнику, то кожен співвласник має 10% голосів на загальних зборах ОСББ.

    2. Якщо ж одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлового (-их) приміщення (-нь), які складають понад 50% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку - у такому випадку у кожного співвласника буде по одному голосу. 1 співвласник = 1 голос.

    Відповідно до ст.10 Закону Статутом об’єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах. Зазвичай ОСББ встановлюють собі за правило 1 співвласник = 1 голос, щоб не мати проблем із врахуванням кількості площ та їх власників.

    Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Письмове опитування полягає у тому, що протягом 15 календарних днів, до співвласників, що не проголосували, можна направити листки опитування із поставленим питанням (у вигляді резолюції), щодо якого необхідно отримати думку співвласника (рішення). Листки опитування мають містити:

    • дату опитування;
    • П.І.Б. співвласника;
    • документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення;
    • номер (адресу) квартири або нежитлового приміщення;
    • загальна площа квартири або нежитлового приміщення;
    • документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників);

    Співвласник, який отримує листок опитування, власноручно заповнює свою відповідь : "так", "ні" або "утримався" і проставляє особистий підпис. Особа, яка проводила опитування, також проставляє свій підпис.

    Протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку: форма та зміст:

    Протокол загальних зборів ОСББ – це письмовий документ, яким оформляються прийняті рішення загальних зборів співвласників ОСББ. Вимоги до протоколу не встановлені Законом “Про ОСББ”, останнім лише встановлено, що рішення завжди оформлюються особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування.

    Однак, для складення протоколу загальних зборів ОСББ 2020 можна користуватися Законом “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” (надалі – Закон №417-VIII) та Наказом Мінрегіонбуду та ЖКГ від 25.08.2015 р. № 203 “Про затвердження форми протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку” (надалі – Наказ № 203).

    Протокол загальних зборів повинен містити такі відомості:

    · дата і номер протоколу,

    · місцезнаходження будинку (-ків),

    · кількість та склад присутніх співвласників (їх представників)

    · сукупна площа квартир (приміщень) присутніх на зборах,

    · загальна кількість співвласників та їх площ в будинку (-ках),

    · підписи осіб, що склали протокол,

    · порядок денний зборів;

    · відомості про розгляд питань порядку денного (внесена пропозиція, саме питання, здійснене по них поіменне голосування із зазначенням кожного співвласника (за наявності - його представника і документів такого представника), що проголосував,

    · відомості про квартиру (приміщення), площу, про документи на нерухомість, про результат голосування такого співвласника – і звичайно ж його/її підпис),

    · підсумки та результат голосування;

    · наявність додатків – листків опитування.

    Окрім цих відомостей, слід зазначити назву ОСББ, його ідентифікаційний код, а також – дату складення протоколу і дату, місце проведення зборів. За необхідності – у протоколі можна вміщувати й іншу інформацію, що необхідна, в залежності від особливостей загальних зборів та Вашого ОСББ. Також, у разі проведення письмового опитування, до протоколу додаються листки опитування.

    Протокол (з додатками) обов’язково має бути оприлюднено. Типовий статут ОСББ, затверджений Наказом Держкома України з ЖКГ від 27 серпня 2003 року № 141, уточнює, що оприлюднення здійснюється:

    • шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування;
    • шляхом надання його в письмовій формі кожному співвласнику протягом 10 днів після його прийняття (під розписку, або направленням поштою рекомендованого листа);
    • шляхом розміщення у загальнодоступному місці при вході до кожного під’їзду.

    Періодичність скликання та виключна компетенція загальних зборів:

    Кожного року, збори проводяться як мінімум один раз – це вимога Закону «Про ОСББ». Якщо у цього органу управління є нагальні питання, є можливість частішого проведення загальних зборів. Наприклад, з питань затвердження річного звіту, кошторису, балансу об'єднання, або ж визначення переліку та розміру платежів/внесків (відрахувань до фондів ОСББ), їх порядок сплати співвласниками - потребують обов'язкового скликання загальних зборів, оскільки виключно загальні збори ОСББ можуть приймати рішення щодо таких. Разом з зазначеними, до виключної компетенції належать питання щодо:

    1. затвердження та внесення змін до статуту ОСББ;
    2. обрання членів правління та визначення розміру матеріального та іншого їх заохочення;
    3. використання спільного майна (в тому числі передача в оренду); обмежень використання спільного майна;
    4. погодження договорів, сума яких перевищує зазначену в статуті, або ж предметом яких є спільне майно (майно ОСББ), цінні папери, майнові права;
    5. реконструкції та ремонту будинку, зведення господарських споруд;
    6. обрання чи відкликання управителя, укладення та зміна договорів із ним, передача функції асоціації ОСББ; визначення умов договорів із управителем;
    7. визначення порядок утримання та експлуатації багатоквартирного будинку ОСББ (чи шляхом самозабезпечення, чи управителем, чи визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, чи виступати колективним споживачем житлово-комунальних послуг);
    8. списання боргів співвласників у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна об'єднання, на суму боргу;
    9. заснування інших юридичних осіб, участь у них;
    10. за необхідністю і якщо це визначено статутом – обрання представників, для оперативного вирішення нагальних питань ОСББ;
    11. ліквідація та/або реорганізація ОСББ;
    12. інші організаційні питання, що за змістом вимагають компетенції загальних зборів співвласників (наприклад, обрання голови загальних зборів та наділення його повноваженнями – не плутати із головою правління) та питання визначені.

    Нормативна база:

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Установка домофону може перешкоджати доступу служб екстреної допомоги, зокрема, швидкої допомоги, у вашу квартиру. Також це буде перешкоджати доступу до житла вашим родичам знайомим.

    То навіщо вам страждати через інших, кому захотілося домофону, тим більше, що без вашої згоди це – не законно. І ще один великий мінус: майже всі і так мають броньовані двері, навіщо тоді платити за просту «бутафорію» у вигляді домофону і ще в додачу щомісячну плату за уявні послуги коли є код на дверях. Також вони вас будуть заспокоювати тим, що якщо ви не хочете домофону вони вам дають безкоштовно ключі. І тут відразу виникає велика проблема: адже всіх нас відвідують друзі, гості, сім'я, і, безперечно, це – основна біда, адже вам доведеться бути «лакеєм» і постійно виходити, щоб їх впускати в будинок. А, враховуючи те, на якому поверсі ви живете то це буде проблематично.

    Згідно зі статтею 10. п. 2. Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», встановлено, що всі власники квартир є співвласниками допоміжних приміщень (парадної, сходова клітка і т. Д.) І технічного обладнання (вхідні двері, замки і т. д.) всього будинку. Тому без згоди 100% власників квартир не можна проводити дії по установці домофону, оскільки це обмежить їхнє право власності (в частині користування і розпорядження майном). Таким чином фірма-установник вводить в оману мешканців під'їзду, фірма підштовхує їх на порушення ст. 369 Цивільного кодексу України (розпорядження майном, що перебуває у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою ВСІХ власників) і ст. 382 ЦКУ, створюючи при цьому конфліктні ситуації.

    Згода має бути 100%, тобто всі мешканці будинку. По-друге, якщо при установці домофону без згоди всіх мешканців його таки встановлюють, то порушують ст. 33, 68 Конституції України (право на свободу вибору, свободу пересування), ст. 19, 21 Закону України «Про захист прав споживачів» (нав'язування, примус продавцем купувати товари та послуги, не потрібні йому), ст. 9 Житлового кодексу України (ніхто не може бути обмежений у праві користування жилим приміщенням), ст. 189 Кримінального кодексу України (вимагання) є нав'язування в невигідне становище особу (осіб) є вимагання. Запам'ятайте згода має бути 100% всіх мешканців будинку інше не передбачено.

    Тільки у випадку 100-відсоткової письмової згоди мешканців будинку домофон можна встановлювати.

    Успіхів

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 19 лет опыта

    изначально зависит от того на чьем балансе находится дом или кто управитель - ЖЕК или ОСББ

    и если это ОСББ и 70 % собственников квартиры проголосовало - за - то домофну быть

    а ключ или жетон - Вы в любом случаи можете получить


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України