Задайте вопрос юристу

828 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

12 января 2022, вопрос №54327

Прекращение выплаты пенсии пегнсионеру-инвалиду, находящемуся за границей

Я - пенсионерка, инвалид 2-ой группы онко. 63 года.
Нахожусь в Норвегии с 12 марта 2020 с мужем-норвежцем. Улетели из Украины в Норвегию на 10 дней. Не смогли вернуться из-за начавшейся пандемии. Муж-пенсионер перенес два инфаркта. Пока живем здесь.
У меня нет постоянного вида на жительство. Я не работаю. Доходов здесь нет.
Украинский Пенсионный Фонд прекратил выплату мне пенсии на основании моего нахождения за границей. Это пункт отменен решением суда, как противоречащий Конституции Украины.
Имеются ли законные основания для этого ?

Ответы юристов (1)

    Ангеліна
    Общаться в чате Ангеліна 2 года назад

    Юрист, г. Киев, 4 года опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Добрий день. Припинення виплати пенсії у зв'язку з проживанням пенсіонера за кордоном є незаконним.

    Конституційний Суд України в рішенні від 07.10.2009 №25-рп/2009 визнав такими, що не відповідають Конституції України положення п. 2 ч. 1 ст. 49, другого речення ст. 51 Закону №1058-IV щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання (перебування) за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір. КСУ наголосив про те, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

    Після прийняття вищевказаного рішення КСУ і на теперішній час інших законів, що регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору, не прийнято. Однак, відсутність такого законодавчо встановленого механізму не може бути підставою для позбавлення таких осіб права на соціальний захист, що встановлений ст. 46 Конституції України.

    Таким чином, виплата пенсії не може ставитись в залежність від місця проживання громадянина.

    Однак, для того, щоб поновити виплати пенсії і стягнути заборгованість по неотриманій пенсії необхідно звертатись до суду. Враховуйте, що в сучасних реаліях судовий процес займе тривалий проміжок часу. В середньому, суд першої інстанції розглядає справи один рік. Крім того, Вам знадобиться правова допомога адвоката, роботу якого також потрібно буде оплачувати.

    Звертайтесь, в разі необхідності додаткових консультацій чи допомоги.

    Успіхів!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України