Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 18 января 2022, вопрос №54676 150₴

Могут ли стягивать коммунальные долги с родственников должника если они прописаны в его квартире

Добрый день, ситуация следующая, я прописан в квартире своего отца, у него большой коммунальный долг и в прошлом месяце суд выдал "виконавче провадження", в этом документе присутствует мое имя. Я уже около 5 лет не проживал в этой квартире, но всё ещё там прописан.
Вопросы:
1) Касается ли это ВП меня и будут ли с меня стягивать долги за квартиру в которой я прописан, но не проживаю?
2) Если касается, то как мне можно избежать выплат по этому долгу? Поможет ли смена прописки?

Ответы юристов (8)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Якщо вам надходять дзвінки чи смс-повідомлення стосовно боргу, який ви не брали, потрібно розуміти, що стати приводом для стягнення заборгованості у цій ситуації може, як правило, тільки в трьох випадках:

    Якщо ви виступаєте поручителем по кредиту (уклали з банком договір поруки). У цьому випадку вам необхідно знати, що згідно зі статтею 554 Цивільного кодексу України поручительство припускає солідарну відповідальність боржника і поручителя за погашення боргу.Якщо ви є дружиною / чоловіком боржника (необхідно враховувати, що відповідно до статті 65 Сімейного кодексу України при укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового. Водночас договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї).Якщо ви – спадкоємець померлого боржника, і вже вступили в права спадщини, оскільки до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за деяким виключенням (стаття 1218 Цивільного кодексу України).

    У всіх інших випадках батьки, діти, брати, сестри, племінники, знайомі та інші не несуть відповідальності за борги своїх родичів.

    Тому, якщо робітники фінансової установи телефонують щодо сплати кредитної заборгованості за договором, який ви не укладали, але були поручителем (уклали з банком договір поруки), та попереджають, що заберуть ваше житло, то це можливо у випадках:

    якщо боржник не виконав свої зобов’язання перед кредитором, тобто не повернув борг;якщо кредитор подав до суду позов про стягнення з вас кредитної заборгованості і суд ухвалив відповідне рішення;якщо держаний або приватний виконавець звернув стягнення на нерухоме майно (житло), але це можливо у разі відсутності у вас достатніх коштів для погашення боргу чи рухомого майна та, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 14.05.2021 – 120 тис. грн.).

    Якщо вам надходять дзвінки чи смс-повідомлення стосовно кредитної заборгованості за договором, який ви не укладали та за яким не виступали поручителем, то повертати борг третьої особи ви не зобов’язані та відібрати у вас житло ніхто не зможе, так як відсутня правова підстава. Найчастіше це спосіб, вживаний колекторами, щоб психологічно вплинути на самого недобросовісного боржника, розголосивши його недобросовісні дії з погашення боргу.

    Що робити у разі надокучливих дзвінків та смс-повідомлень?

    Якщо вам надмірно дошкуляють настирливі дзвінки та повідомлення про повернення боргу, який ви не брали, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

    дізнайтесь працівник, якої фінансової установи вам телефонує та перевірте, чи справжня ця організація. Перевірити таку інформацію можливо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;дізнайтесь чому вам телефонують та попередьте про відповідальність за порушення Закону України «Про захист персональних даних». Номер телефону людини – це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника;повідомте, що з боржником ви не спілкуєтеся, не бачитеся і не збираєтеся його шукати, щоб передати інформацію. Будуйте розмову спокійно, чітко та впевнено;зверніться з письмовою скаргою на адресу керівника цієї фінансової установи чи банку. У випадку якщо відповідні неправомірні дії продовжуються, ви маєте право звернутися до Національного банку України (шляхом: заповнення онлайн-форми за посиланням https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection/citizens-appeals; направлення звернення на адресу електронної пошти: nbu@bank.gov.ua; здійснення дзвінка на номер контакт-центру ‒ 0 800 505 240);.у разі відвертих погроз і образ – звернутися до поліції із заявою про відкриття кримінальної справи за однією зі статей Кримінального кодексу України – стаття 182 (порушення недоторканності приватного життя), стаття 189 (вимагання), стаття 190 (шахрайство), стаття 355 (примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань).

    У підсумку зазначу, що при виникненні ситуацій з надокучливими дзвінками про повернення боргу, який ви не брали, та з залякуваннями, що відберуть житло, слід зберігати спокій, приймати виважені рішення та за захистом своїх прав звертатись до фахівців. Памятайте, що ніхто без правових підстав не зможе забрати ваше житло. А для моніторингу змін статусу ваших об’єктів нерухомості ви можете зареєструватися у сервісі SMS-Маяк.

    Виконавець может арештувати лише майно яке зареєстроване на батька як власника. Ваша майно не має відношення до боргу батьків.

    Так змініть реєстрацію проживання свого.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Танача Юлія  Антонівна
    33.3%

    Добрый день, Сергей!

    1. Суд, вероятнее всего, выдал судебный приказ. Если Вы прописаны в этой квартире - да, судебный приказ с высокой степенью вероятности, содержит и Ваши данный как должника. Долги могут быть взысканы с Вас ( необходимо видеть сам документ, чтобы ответить утвердительно).

    2. Чтобы избежать выплат по долгу сейчас необходимо подать в суд заявление об отмене судебного приказа. В дальнейшем - собирать документы, подтверждающие проживание по другому адресу ( акт и справка из ЖЭКа, ОСМД), показания свидетелей, договор аренды жилья) и сменить прописку. Коммунальная служба будет обращаться в суд повторно, за взысканием долга уже в порядке искового производства, но к тому времени Вы подготовите доказательства своего не проживания по адресу и требования к Вам будут незаконны. При этом учитывайте, что лица, которые там проживают и прописаны, взыскания не минуют.

    Удачи Вам!

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта

    Могут ли стягивать коммунальные долги с родственников должника если они прописаны в его квартире

    Ххххххххххх

    Все зарегестрированые в квартире солидарно оплачивают коммунальныне долги.

    Для того чтобы в дальнейшем не платить коммунальные платежи, поменяйте место регистрации.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Здравствуйте!

    Если Вы там зарегистрированны, то ВП каснется и Вас, так как регистрация подразумеват уплату коммунальных платежей.

    Смена прописки може помочь в будущем, но коммуналка за предыдущие годы в том числе может быть взыскана и за Ваш счет.

    Удачи!

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 2 года назад

    Юрист, г. Харьков, 32 года опыта

    Если уже есть судебное решение, то избежать оплаты долга по решению суда можно только в случае отмены такого решения. Если это судебный приказ, то об его отмене нужно обращаться с заявлением в тот суд, который выдал судебный приказ, если это решение, то путем подачи апелляции в апелляционный суд. Выписка без отмены решения вам не поможет. Постарайтесь отменить решение, после чего в срочном порядке меняйте регистрацию места жительства. Это может помочь избежать взыскания с вас долга при последующем обращении взыскателя в суд.

    Савченко Олександр
    33.3%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Доброго дня, Сергій!

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    Стаття 322. Тягар утримання майна

    1. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

    Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19#Text):

    Стаття 1. Визначення термінів

    1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

    6) індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;

    13) споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач;

    Стаття 7. Права і обов’язки споживачів

    1. Споживач має право:

    6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;

    2. Індивідуальний споживач зобов’язаний:

    11) інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об’єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором;

    Стаття 9. Порядок оплати житлово-комунальних послуг

    1. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

    ВИСНОВКИ: наявність прописки у квартирі не зобов'язує Вас її утримувати, оскільки Ви не є її власником. Якщо Ви або від вашого імені не було укладено договір про надання житлово-комунальних послуг, то відповідно Ви також не є споживачем цих послуг, а тому не повинні їх оплачувати.

    Крім того, ваш батько (як власник квартири та відповідно споживач) зобов'язаний був повідомити виконавців комунальних послуг про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у його житлі (тобто, про те, що Ви з такого-то часу не проживаєте в квартирі).

    Наразі Вам потрібно звернутися в юстицію (до виконавця, який відкрив виконавче провадження) та отримати копії матеріалів виконавчого провадження. Лише після ознайомлення з документами можна вирішити, що Вам робити надалі.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти (пошту) в моєму профілі або через Звернутися біля фото.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 19 лет опыта

    1) Касается ли это ВП меня и будут ли с меня стягивать долги за квартиру в которой я прописан, но не проживаю?

    да

    2) Если касается, то как мне можно избежать выплат по этому долгу?

    - никак - решение суда нужно выполнить

    - чтоб попытаться не платить - нужно обжаловать решение суда и потом соответственно отменить исполнительное производство

    Поможет ли смена прописки?

    нет

    Адвокат Евгений Александрович
    33.3%
    Адвокат Евгений Александрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 30 лет опыта

    Здравствуйте, Сергей!

    "1) Касается ли это ВП меня и будут ли с меня стягивать долги за квартиру в которой я прописан, но не проживаю"?

    - Да, в виду того, что Вы зарегистрированы в квартире.

    "2) Если касается, то как мне можно избежать выплат по этому долгу"?

    - Закон Украины «О жилищно-коммунальных услугах» №1875-IV от 24 июня 2004 года это позволяет. В п. 6 ч.1 статьи 20 говорится, что потребитель имеет право не оплачивать стоимость услуг ЖКХ в период временного отсутствия при соответствующем документальном оформлении.

    Факт непроживания можно подтвердить справкой, выданной на основании акта, подписанного не менее как тремя соседями. В случае, если человек зарегистрирован, но не проживает по адресу регистрации, ему целесообразно подтвердить факт своего пребывания по другому адресу соответствующей справкой.

    Это может быть документ, который подтверждает место пребывания лица в другой административно-территориальной единице в связи с работой, лечением, учебой, длительной командировкой, отбыванием наказания и тому подобное.

    Это будет письменными доказательствами в суде.

    Таким образом, если вы отсутствовали по месту жительства и предоставили соответствующие документы (удостоверение о командировке, вызов за границу) и тому подобное - то имеете право получить перерасчет.

    Вам необходимо подавать отзыв на иск в суд:

    "Відповідно до частини першої статті 178 ЦПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову.

    Після одержання копій ухвали про відкриття провадження у справі і позовної заяви відповідач має право подати суду письмовий відзив на позов, в якому викласти свою позицію щодо заперечення проти позовних вимог із зазначенням доказів, що підтверджують його незгоду з позовними вимогами.

    Відзив на позов - найбільш поширений тактичний прийом захисту. Заперечуючи проти позову, відповідач не лише захищається, але й створює умови для якісної роботи суду, допомагає встановити характер спірних правовідносин, закон, який їх регулює, факти, які необхідно встановити і які лежать в основі вимог і заперечень, коло осіб, що мають брати участь у справі. Таким чином, скориставшись своїм правом подати письмове заперечення проти позову, відповідач дасть змогу судді попередньо і всебічно зорієнтуватися в характері спору, який буде предметом судового розгляду.

    Вимоги щодо змісту, форми та порядку подання відзиву на позов визначені в ст. 178 ЦПК України".

    В суде необходимо доказывать о том, что Вы не проживали в квартире и не пользовались коммунальными услугами.

    По поводу доказательств, обращаю Ваше внимание на следующее:

    "Відповідно до ч. 2 ст. 83 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) передбачається, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

    Докази є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

    Доказами у цивільному процесі можуть бути:

    1. письмові, речові та електронні доказами;
    2. висновки експертів;
    3. показаннями свідків.

    Письмові докази - це будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи; документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

    Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено ЦПК України. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених кваліфікованим електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

    Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього або іншої особи, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги. Документи, отримані за допомогою факсимільного чи інших аналогічних засобів зв’язку, приймаються судом до розгляду як письмові докази у випадках і в порядку, які встановлені законом або договором (стаття 95 ЦПК України

    Речові докази - це предмети матеріального світу, що містять інформацію про обставини, які мають значення для справи. Речовими доказами є також магнітні, електронні та інші носії інформації, що містять аудіовізуальну інформацію про обставини, що мають значення для справи.

    Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, задані судом".

    Обратите внимание на возможных свидетелей, которые могут подтвердить Ваше не проживание в этой квартире и постоянное проживание в другой квартире.

    Рекомендую Вам подать в суд заявление о вызове свидетелей.

    "Поможет ли смена прописки"?

    - Сейчас не поможет, этого необходимо было сделать до начисления суммы долга за коммунальные услуги и подачи иска.

    При наличии вопросов обращайтесь.

    Всего доброго, удачи Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України