Начните консультацию с юристом онлайн
Записался в тероборону по направлению из военкомата присягу не принял только занес в штаб копию паспорта и военного билета. По семейным обстоятельствам вынужден был уйти . Наступает за это судебная ответственность? Спасибо
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Леонид!
Срок действия контракта добровольца территориальной обороны – три года.
Это соглашение может быть расторгнуто досрочно из-за нарушения добровольцем его условий или присяги, в связи с принятием добровольца на военную службу, по состоянию его здоровья, из-за выхода из гражданства Украины или — в любой момент — по заявлению добровольца территориальной обороны о прекращении договора.
Этот контракт отличается от обычного контракта военнослужащего ВСУ тем, что человек может в одностороннем порядке его расторгнуть.
Например, сегодня ты поступил в добровольческое формирование, через полгода передумал – и вышел из его состава. Так сейчас прописано в Положении о добровольческом формировании территориальных общин:
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 29 грудня 2021 р. № 1449Київ
"Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад
23. Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони можуть бути:
закінчення строку контракту;
порушення умов контракту добровольця територіальної оборони або присяги добровольця територіальної оборони;
заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту;
призов (прийняття) на військову службу;
укладення контракту про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, служби в правоохоронних органах;
укладення контракту про проходження служби в державному органі спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;
незадовільний стан здоров’я добровольця територіальної оборони;
наявність громадянства іншої держави...
...У випадку подання письмової заяви членом добровольчого формування з вимогою розірвання контракту добровольця територіальної оборони його повноваження припиняються з моменту прийняття рішення командира добровольчого формування на підставі поданої заяви. Про надходження такої заяви командир добровольчого формування невідкладно інформує командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
24. Припинення контракту добровольця територіальної оборони має наслідком припинення членства в добровольчому формуванні".
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Добрый день, Леонид!
До присяги и подписания контракта обязательства вы не приняли, ответственность за нарушения неподписанного контракта не возникает.
Кроме присяги, оружие не принимали?
Набирайте.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Леонид!
"Записался в тероборону по направлению из военкомата присягу не принял только занес в штаб копию паспорта и военного билета. По семейным обстоятельствам вынужден был уйти . Наступает за это судебная ответственность? Спасибо"?
- Если Вы подали заявление и подписали контакт, то Вы приняты, то подав заявление Вы можете его расторгнуть.
Если Вы только подали документы и не подали заявление и не подписали контакт, то Вы не приняты, то подав заявление Вы можете его расторгнуть, что видно из нормативно-правовых актах:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про основи національного спротиву
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2021, № 41, ст.339):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-20#Text
"Стаття 8. Формування військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад...
"Стаття 9. Комплектування Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад..."':
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВА
від 29 грудня 2021 р. № 1449Київ
Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад
ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 29 грудня 2021 р. № 1449
ПОЛОЖЕННЯпро добровольчі формування територіальних громад:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1449-2021-%D0%...
"19. Особа, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого формування. У заяві зазначається прізвище та ім’я особи, місце реєстрації та фактичного проживання, інформація про освіту, інформація про місце роботи або вид діяльності, інформація про військово-облікову спеціальність (за наявності), обґрунтування бажання стати членом добровольчого формування.
До заяви додаються копія документа, що посвідчує особу, копія військово-облікового документа (обов’язково для чоловіків та за наявності в жінок), медична довідка для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи за формою 127/о (додаток 1 до Порядку) та копія документа, що містить відомості про унікальний номер запису у Єдиному державному демографічному реєстрі.
Документи, які додаються до заяви особи, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, та можуть бути отримані шляхом інформаційної взаємодії, подаються відповідними центральними органами виконавчої влади і місцевими держадміністраціями у порядку, визначеному Положенням про електронну взаємодію електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216).
3. До складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони".
"20. Командир добровольчого формування ухвалює рішення про зарахування до членства у добровольчому формуванні протягом семи робочих днів або надає особі обґрунтовану відмову в зарахуванні до членства на підставі критеріїв, визначених пунктами 16 та 17 цього Положення".
" 21. Контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони.
Контракт добровольця територіальної оборони укладається в чотирьох примірниках. Примірники контракту добровольця територіальної оборони надаються члену добровольчого формування, командиру військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил, командиру добровольчого формування та керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
23. Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони можуть бути:.. заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту;... ".
При наличии вопросов обращайтесь индивидуально через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Вітаю!
Якщо ви не підписали контракт, не отримали зброю, не склали присягу, то з юридичної точки зору ви
НЕ Є членом добровольчого формування територіальної громади.
Якщо ж контракт було підписано, то ви маєте право розірвати його за вашою заявою!
Таким чином, ваші дії не є порушенням закону.
Нормативні документи додаю до консультації
ПОЛОЖЕННЯ про добровольчі формування територіальних громад https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1449-2021-%D0%...
19. Особа, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого формування. У заяві зазначається прізвище та ім’я особи, місце реєстрації та фактичного проживання, інформація про освіту, інформація про місце роботи або вид діяльності, інформація про військово-облікову спеціальність (за наявності), обґрунтування бажання стати членом добровольчого формування.
До заяви додаються копія документа, що посвідчує особу, копія військово-облікового документа (обов’язково для чоловіків та за наявності в жінок), медична довідка для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи за формою 127/о (додаток 1 до Порядку) та копія документа, що містить відомості про унікальний номер запису у Єдиному державному демографічному реєстрі.
Документи, які додаються до заяви особи, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, та можуть бути отримані шляхом інформаційної взаємодії, подаються відповідними центральними органами виконавчої влади і місцевими держадміністраціями у порядку, визначеному Положенням про електронну взаємодію електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216).
20. Командир добровольчого формування ухвалює рішення про зарахування до членства у добровольчому формуванні протягом семи робочих днів або надає особі обґрунтовану відмову в зарахуванні до членства на підставі критеріїв, визначених пунктами 16 та 17 цього Положення.
21. Контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони.
Контракт добровольця територіальної оборони укладається в чотирьох примірниках. Примірники контракту добровольця територіальної оборони надаються члену добровольчого формування, командиру військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил, командиру добровольчого формування та керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
22. Облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ведеться територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за територіальним принципом. Командир добровольчого формування веде іменний список добровольчого формування.
23. Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони можуть бути:
закінчення строку контракту;
порушення умов контракту добровольця територіальної оборони або присяги добровольця територіальної оборони;
заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту;
призов (прийняття) на військову службу;
укладення контракту про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, служби в правоохоронних органах;
укладення контракту про проходження служби в державному органі спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;
незадовільний стан здоров’я добровольця територіальної оборони;
наявність громадянства іншої держави.
У випадку подання письмової заяви членом добровольчого формування з вимогою розірвання контракту добровольця територіальної оборони його повноваження припиняються з моменту прийняття рішення командира добровольчого формування на підставі поданої заяви. Про надходження такої заяви командир добровольчого формування невідкладно інформує командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
24. Припинення контракту добровольця територіальної оборони має наслідком припинення членства в добровольчому формуванні.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Добрый день!
Если вы не подавали заявление и не подписали контракт то контракт не вступил в силу , а значит вас не приняли и не выдали приказа командующего батальена о принятии на службу.
Если этого нет , ответственность не наступает .подав заявление Вы можете отменить ваше вступление в ТРО,
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Ви можете здійснити оплатуюристу, натиснувши "галочку зеленого кольору під фото обраного юриста", з залишенням відзиву, а також додатково: у разі наявності можливості у графі: "Віддячити".
Під час воєнного стану це дуже актуально.
Юрист, 19 лет опыта
Добрый вечер Леонид.
Если Вы не принимали присягу и не подписывали контракт (один экземпляр должен быть у Вас если подписывали ), то Вы юридически не являетесь добровольцем теробороны. Членом добровольческого формирования может быть гражданин Украины в возрасте от 18 лет, проживающий на территории общества, где действует добровольческое формирование, прошел медицинский, профессиональный и психологический отбор (проверку) и заключил контракт добровольца территориальной обороны.
Если же контракт Вы подписали то основанием для его расторжения будет ваше заявление о его прекращении. Ответственности за это не предусмотрено. В случае подачи письменного заявления членом добровольческого формирования с требованием расторжения контракта добровольца территориальной обороны его полномочия прекращаются с момента принятия решения командира добровольческого формирования на основании поданного заявления. О поступлении такого заявления командир добровольческого формирования безотлагательно информирует командира воинской части Сил территориальной обороны Вооруженных сил и руководителя территориального центра комплектования и социальной поддержки.
Прекращение договора добровольца территориальной обороны влечет за собой прекращение членства в добровольческом формировании. Ответственности за это не предусмотрено.
Но Вам могут сразу выдать повестку по мобилизации и призвать на воинскую службу. Прекращение воинской службы возможно только по достижению граничного возраста (60 лет) либо по состоянию здоровья. Вы должны быть к этому готовы. Также законом предусмотрены случаи когда предоставляется отсрочка по мобилизации.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Здравствуйте, Леонид!
Записался в тероборону по направлению из военкомата - что означает по направлению, была ли повестка?
Нужно понимать: Вы записались добровольцем в тероборону (ДФТГ) или же были призваны на военную службу по мобилизации и отправлены в подразделение ОБТРО.
У первом случае Вам ничего не грозит, во втором - может грозить административная ответственность по ст. 210-1 КУпАП (штраф от 3400 грн до 5100 грн).
Если все-таки были призваны, то нужно иметь основания для увольнения с военной службы.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12/conv#n...):
Стаття 26. Звільнення з військової служби
4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
1) під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану):
...
2) під час воєнного стану:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
г) у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років; у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність; у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я; у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи; у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною; у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи; у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Цим Законом вносяться зміни до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої ст. 26 "Звільнення з військової служби" Закону України "Про військовй обов’язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):
"4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
2) під час воєнного стану:
г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років."
Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період звільняються з військової служби за станом здоров'я у разі наявності висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час, за винятком випадків, визначених положеннями про проходження громадянами України військової служби.
Направлення на медичний огляд проводиться:
Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом, у тому числі за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6 глави 6 розділу II Положення).
Прийняття рішення ВЛК:
У разі коли військовослужбовці, які звільняються з військової служби, визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, ВЛК приймає постанову (висновок) про:
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів (про те чи підлягає постанова затвердженню ВЛК визначено в Положенні).
Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно (пункт 22.12 Положення).
Військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт та документи, що підтверджують підстави для звільнення (висновок ВЛК).
Командир військової частини приймає рішення відповідно до вимог Указу Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 "Про проходження громадянами України військової служби у збройних силах України" та інших нормативних актів. Після видання наказу про звільнення військовослужбовець здає справи та посаду і виключається зі списків військової частини.У разі, якщо висновок ВЛК не свідчить про погіршення стану здоров’я, то у достроковому звільнені буде відмовлено.
Порядок оскарження:
У разі відмови у достроковому звільненні з військової служби за станом здоров’я, рішення повідомляється із зазначенням причини відмови. Таке рішення може бути оскаржене в адміністративному порядку шляхом подання позовної заяви.
До заяви додаються: копії паспорта, відмова в/ч у достроковому звільненні, висновок про стан здоров’я ВЛК.
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися".
При зверненні вказуйте свій e-mail, по якому з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!