Задайте питання юристу

920 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 12 травня 2022, питання №64187

Чи має право поліція перевіряти документі в місті АТО, при цьому не називаючи хто ця людина, і яка причина перевірки

Чи має право поліція перевіряти документі в місті АТО, при цьому не називаючи хто ця людина, і яка причина перевірки.

М Курахово . Донецька область
Подходят на улице 2 парня в полицейской форме и один из теробороны, просят показать документы и начинают с них переписывать всю информацию к себе в телефон. На вопрос зачем это делают ответили «сейчас военное положение, мы не должны отчитываться». Свои документы показали только после того, как я попросила это сделать. В ходе разговора начинают спрашивать по какому адресу я проживаю и с кем приживаю, я начинаю задавать вопросы зачем эта информация и куда он её пишет, один парень начинает огрызаться и говорить, что не обязан отчитываться. После споров удалось понять, что вносят эту информацию в какой-то чат в телеграмме. На вопросы зачем это делают — твёрдого ответа не последовало, только переходы на личности, рассказы о том как они ездят под завалы и вытаскивают людей, а другие ничего не делают. Подходят выборочно к людям, за 15 минут полемики внесли только мои данные. Очень было неприятно, когда один из представителей полиции перешёл на личности и начал оскорблять заочно моего мужа, мол они работают, а парни из пенитенциарной службы ничего не делают.

Оскорбление это такое, но я так и не поняла зачем они переписывают в какой-то чат паспортные данные людей, номера телефоном, IMEI телефона, адрес проживания. И почему угрожают, что в военное время могут делать все, что хотят.

Но нормальна ситуація? Чи можна змінити щось у відношенні поліції до людей?

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ксенія!

    Так, у період надзвичайного стану і ТРО, і тим більше поліція мають право перевіряти документи, але вони обов'язково повинні представлятися.

    Стаття 18. Основні обов’язки поліцейського

    Закон України Про Національну поліцію

    1. Поліцейський зобов’язаний:

    1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

    2) професійно виконувати свої службові обов’язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов’язків, наказів керівництва;

    3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

    4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров’я;

    5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків;

    6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

    2. Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов’язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.

    3. Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

    4. Додаткові обов’язки, пов’язані з проходженням поліцейським служби в поліції, можуть бути покладені на нього виключно законом.

    Крім того, незаконними діями поліції можуть бути:

    активні дії (неналежне спілкування — образи, лайки; незаконний огляд, незаконна перевірка документів, проведення опитування неповнолітніх;

    Бездільність (ігнорування усної чи письмової заяви про правопорушення; відмова назвати прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення (частина третя стаття 18 Закону України "Про національну поліцію"; ненадання допомоги у небезпечній ситуації). Такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, передбаченого статтею 365 Кримінального кодексу України).

    Для оскарження незаконні дії/бездіяльність працівника поліції (незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування) особа, щодо якої вчинено такі дії, має право в направити скаргу в порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі (Закон України "Про звернення громадян"); повідомити усно за номером "102" або "0-800-50-02-02" (call-центр); звернутися з позовною заявою до суду.

    У випадку, якщо дії/бездіяльність працівника поліції містять ознаки злочину, особа має право звернутися з відповідною заявою до Державного бюро розслідувань або його територіальних управлінь.

    Скарга розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник органу або підрозділу поліції або його заступники встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляють особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів

    Якщо відповідь Вас задовільнила, можете залищити відгук.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України