Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 13 августа 2022, вопрос №71230 150₴

Выезд за границу из оккупированной территории

Парень, 27 лет. В данный момент нахожусь на оккупированной территории. Есть вариант выезда из через АР Крым в Польщу для дальнейшего трудоустройства. Вопрос в следующем: будет ли криминальная ответственность при попытке вернуться на территорию подконтрольную Украине? Спасибо.

P.S. Писать лучше на вайбер, телеграмм либо почту, мобильная связь недоступна.

Ответы юристов (8)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Добрыйдень, Алексей!

    Формально ответственность за незаконное пересечение границы предусмотрена статьей 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України).

    "Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади -

    тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.

    Ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -

    тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.

    Чинність цієї статті не поширюється на випадки повернення в Україну без встановлених документів громадян України, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, а також на випадки прибуття в Україну іноземців чи осіб без громадянства з наміром отримати притулок чи бути визнаними в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо вони звернулися із заявою про надання притулку чи заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

    Но на деле в Вашем случае эта статья действовать не будет, поскольку Вы согласно ст. 18 Уголовного кодекса Украины находились в состоянии крайней необходимости:

    «Не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода».

    То есть в данном случае Вы защищали свое конституционное право на жизнь, независимо от способа этой защиты.

    Советую по приезду в ЕС обратится в украинское консульство или посольство, где изложить обстоятельства своего пересечения границы и стать на учет. Это даст Вам стопроцентную гарантию из бежать любой ответственности. Помните, Ваш случай не единственный: многие поступают так, не имея другой возможности избежать попадания на оккупированные территории.

    То же самое рекомендует вице-премьер, министр по вопросам реинтеграции Ирина Верещук.

    Прямая речь: "Виїдьте, будь ласка, бо наша армія обов’язково деокуповуватиме ці землі. Наша воля це робити є непохитною. І дуже-дуже важко потім буде відкрити гуманітарний коридор, коли там будуть діти… Ми знатимемо, що там діти, і ми будемо безсилі, і цього дуже не хочеться. Повірте, деокупація буде дуже швидко. Контрнаступ обов’язково буде".

    При этом Верещук призвала «скористатися для виїзду тимчасово, виданими для цього окупантами "фейковими" документами і запевнила, що українська влада за це не каратиме».

    Прямая речь: "Вони (то есть Ви – ред. моя) не порушать закон, якщо виїдуть через тимчасово окуповані території. Ми знаємо, що це на сьогодні – ледь не єдині гуманітарні коридори, якщо їх так можна назвати, і яким можна виїхати. Отже, якщо є можливість, виїдьте, особливо, з дітками.

    Як тільки ви потрапите на територію третіх країн – Європейського Союзу чи ще когось – зверніться в будь-яке консульство або знайдіть можливість зателефонувати до нас. Навіть без жодних документів вас впустять всі країни. Як буде потрібно, ми виготовимо документи, передамо в консульство, де ви будете знаходитись".

    При наличии вопросов, обращайтесь лично, нажав кнопку "звернутись" возле моего ыото. Удачи!

    • Алексей Клиент 2 года назад

      Большое спасибо за ответ!

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Добрый день.

    Однозначно - уголовной ответственности не будет. Порядок выезда из неподконтрольной территории установлен «Об обеспечении прав и свобод граждан и правовой режим на временно оккупированной территории Украины» и Правилами пересечения государственной границы Украины. Данные акты не предусматривают возможность попадания на территорию других государств не через территорию подконтрольную Украине. За нарушение этого порядка может быть применена административная ответственность. В военное время примеров привлечения к ответственности за это нет, но формально норма не исключена и не изменена.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    • Алексей Клиент 2 года назад

      Большое спасибо за ответ!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Здравствуйте!

    НЕТ, НИКАКОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ НЕ БУДЕТ.

    Украинцы не нарушают законы Украины, если во время войны выезжают в безопасное место из зоны боевых действий или оккупации через временно оккупированные территории или территорию россии.

    Об этом сообщила пресс-служба Министерства реинтеграции временно оккупированных территорий.

    Там объясняют, что такое пересечение люди осуществляют в состоянии крайней необходимости, поэтому, согласно Кодексу об админправонарушениях, освобождаются от ответственности.

    В законе объясняют, что крайняя потребность — это действие для устранения опасности, угрожающей государственному или общественному порядку, собственности, правам и свободам граждан, установленному порядку управления, если эта опасность при данных обстоятельствах не могла быть устранена другими средствами и если причиненный вред менее значим, чем предотвращенный вред.

    Также в Министерстве отметили, что украинцы могут обратиться за разъяснениями на горячую линию Минреинтеграции по кризисным вопросам по номеру 1548.

    • Алексей Клиент 2 года назад

      Большое спасибо за ответ!

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна 2 года назад

    Юрист, г. Днепр, 6 лет опыта

    Доброго дня. В даному випадку мова може йти про адміністративну відповідальність і то лише при вручені повістки на кордоні.

    Адміністративна відповідальність настає за статтею 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 грн (3400–5100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії.

    Теоретично це може бути відповідальність за ухилення від мобілізації.

    Притягнення до адміністративної відповідальності можливе при умові складення протоколу та вручення його порушнику.

    Кримінальної відповдальності за неповерненя наразі не передбачено.

    • Алексей Клиент 2 года назад

      Большое спасибо за ответ!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024