Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 13 вересня 2022, питання №72863

Розірвання договору оренди житлового приміщення та уникнення звинувачень у привласненні чи знищенні майна орендаря Доброго дня. Прохання відповісти на 2 питання. 1 Як розірвати в умовах військового стану договір оренди житлового приміщення між фізичними особами, якщо орендар 26.02.2022 покинув територію України та не повернувся. 2 Що робити з особистими речами Орендаря, які залишилися в об'єкті оренди, якщо орендар стверджує що він залишив цінні та особливо цінні речі та гроші в об'єкті оренди. Як уникнути звинувачень у тому що цінні та особливо цінні речі зникли чи є не в повному обсязі. дякую

Розірвання договору оренди житлового приміщення та уникнення звинувачень у привласненні чи знищенні майна орендаря
Доброго дня. Прохання відповісти на 2 питання.
1 Як розірвати в умовах військового стану договір оренди житлового приміщення між фізичними особами, якщо орендар 26.02.2022 покинув територію України та не повернувся.
2 Що робити з особистими речами Орендаря, які залишилися в об'єкті оренди, якщо орендар стверджує що він залишив цінні та особливо цінні речі та гроші в об'єкті оренди. Як уникнути звинувачень у тому що цінні та особливо цінні речі зникли чи є не в повному обсязі. дякую, прохання зв'язатися через месенджер

Відповіді юристів (3)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Аліно!

    Доброго дня. Прохання відповісти на 2 питання.1 Як розірвати в умовах військового стану договір оренди житлового приміщення між фізичними особами, якщо орендар 26.02.2022 покинув територію України та не повернувся.

    ПОТРІБНО БАЧИТИ УМОВИ ДОГОВОРУ, У ТОМУ ЧИСЛІ ТІ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ПОРЯДКУ РОЗІРВАННЯ ДОГОВІРНИХ ВІДНОСИН.

    2 Що робити з особистими речами Орендаря, які залишилися в об'єкті оренди, якщо орендар стверджує що він залишив цінні та особливо цінні речі та гроші в об'єкті оренди. Як уникнути звинувачень у тому що цінні та особливо цінні речі зникли чи є не в повному обсязі. дякую, прохання зв'язатися через месенджер

    ПИТАННЯ СКЛАДНЕ. ЯК ВАРІАНТ ВИ МОЖЕТЕ СКЛАСТИ ВСІ РЕЧІ РАЗОМ І ЗБЕРІГАТИ ЇХ ОКРЕМО.

    МАЄТЕ ПРАВО ВИСУНУТИ УМОВУ ЩОДО ОТРИМАННЯ ВСІХ РЕЧЕЙ АБО ОРЕНДАРЕМ, АБО ЙОГО ДОВІРЕНОЮ ОСОБОЮ. АЛЕ ЦЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ.

    У випадках необхідності детальної консультації, тисніть зелену кнопку «Звернутися»

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Аліна!

    Це питання вирішується, але точно треба бачити укладений Вами договір аренди, оскільки є багато підводних каменів, про які Ви можете навіть не підозрювати, а їх треба знати, аби випішити питання успішно!.

    В загальному порядку згідно україгського законодавства все виглядає так:

    Посилаючись на угоду і ЦК, ви маєте право пред'явити орендарю претензії. Самовільно виселити його з квартири і зайняти приміщення до закінчення терміну дії договору ви не можете, якщо тільки це не прописано в договорі.

    Важливий момент: позбавляючись так від квартиронаймача, ви, швидше за все, просто не зможете повернути борг за оренду. Крім того, при такому порядку дій орендодавець також порушує закон, і проти нього можуть направити позов. Тому, для початку, спробуйте просто мирно розібратися з ситуацією.

    Рішення конфлікту через суд. Якщо після пред'явлення претензії, попередження, наймач так і продовжує затримувати оплату, вирішувати питання рекомендується виключно через суд. В цьому випадку ви вчините за законом і зможете не лише виселити недобропорядного орендаря, але і повернути борг.

    В п.2.1 ст.825 ЦК сказано, що при довгостроковій оренді (більше року), заборгованість стає приводом для виселення, якщо оплата затримана більш ніж на півроку. Такий термін навряд чи влаштує орендодавця. Тому укладати договір найму квартири зручно на рік або менше (короткострокова оренда). В такому випадку звертатися до суду з питанням розірвання угоди можна при затримці двох платежів.

    Безпідставне виселення особи з займаної житлової площі за законом неможливе. У числі причин може бути не лише порушення умов договору та законодавчих норм з боку мешканців, а й необхідність заселення квартири самим власником або членами його сім'ї. Якщо ви зібралися перебратися в квартиру, яку здаєте, повинні попередити про це мешканців не пізніше, ніж за 2 місяці до переїзду. Чи можна виселити проблемного квартиранта з дитиною Виселення сім'ї з дитиною без реєстрації місця проживання у вашій квартирі проводиться практично в тому ж порядку, що і для орендарів без дітей. Але якщо квартиронаймач зареєструвався за цією адресою на підставі договору оренди (п.4 ст.18 Правил реєстрації місця проживання), він також може зареєструвати тут своїх неповнолітніх дітей, не отримуючи на це вашої згоди.

    Цивільним кодексом встановлено порядок, який досить якісно захищає право наймача на переукладання договору оренди у зв'язку із закінченням терміну дії попередньої угоди.

    Надалі ця особа має переважні права на оренду і навіть покупку квартири, яку займає в даний момент (ст.822 ЦК). Угода автоматично продовжується на аналогічний термін і з аналогічними умовами якщо: власник житлової площі не повідомив наймача про продовження оренди за нових умов або про її припинення хоча б за три місяці до закінчення терміну дії договору; орендар не попередив квартировласника, що не має наміру далі знімати квартиру за три місяці до закінчення оренди, і не виїхав. Тому, якщо ви плануєте виселити наймача після закінчення терміну дії контракту, офіційно повідомте його про це у встановлені часові рамки. Інакше він буде мати право залишатися в квартирі, й виселити його ви зможете лише за рішенням суду.

    Відповідно до ст. 169 Житлового кодексу РСР у разі припинення договору найму жилого приміщення в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, наймач і особи, які проживають разом з ним, зобов'язані звільнити жиле приміщення, а в разі відмовлення - підлягають виселенню в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.

    Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    За приписами ст.629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

    Стаття 785 ЦК України чітко зазначає, що після закінчення строку договору наймач зобов’язаний негайно повернути орендодавцю речі (квартиру) в стані, в якому вона була отримана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Як правило, квартира передається по акту приймання-передавання з метою уникнення майбутніх можливих непорозумінь чи конфліктів.

    Власник має повне право витребувати належне йому майно від особи, яка незаконно без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК).Згідно ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Проте, згідно ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором. У такому випадку положення ст. 387 ЦК України не підлягають застосуванню. Залежно від обставин справи, наприклад, якщо наймач після закінчення строку дії договору та відсутності заперечень власника продовжував проживати у житловому приміщенні та сплачувати рахунки за надані послуги,- то договір слід вважати продовженим на той самий термін.Таким чином, після закінчення строку дії договору оренди у разі заперечення, проживання орендатора в квартирі вважається протиправним. Отримання відмови наймача у звільненні жилого приміщення є підставою звернення до суду для вирішення проблеми. До позовної заяви потрібно додати як мінімум документи на право власності і копію договору оренди.

    Порядок примусового виселення наймача за рішенням суду

    Згідно ч. 2 ст.825 ЦК України договір найму житла може бути розірваним по рішенню суду на вимогу орендодавця у випадках:

    відсутності оплати за житло протягом 6 місяців, якщо договором не встановлено більш тривалий строк, а при короткостроковій оренді – більше двох разів;

    знищення або псування житла орендарем або іншими особами, за дії яких він відповідає.

    У разі отримання відмови від наймача звільнити квартиру, наймодавець має право звернутися з позовною заявою до суду про усунення перешкод у користуванні квартирою (будинком) шляхом виселення відповідачів. Статтею 66 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що державний виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання боржником рішення про його виселення.У разі невиконання боржником рішення про його виселення самостійно державний виконавець виконує його примусово.Державний виконавець призначає день і час примусового виселення, про що письмово інформує боржника. Боржник вважається повідомленим про його примусове виселення, якщо повідомлення надіслано йому за адресою, за якою має здійснюватися виселення, чи іншою адресою, достовірно встановленою державним виконавцем.Відсутність боржника, належним чином повідомленого про день і час примусового виселення, під час виконання рішення про виселення боржника не є перешкодою для його виселення.Примусове виселення полягає у звільненні приміщення, зазначеного у виконавчому документі, від боржника, його майна, домашніх тварин та у забороні боржнику користуватися цим приміщенням.

    Примусовому виселенню підлягають виключно особи, зазначені у виконавчому документі. Примусове виселення здійснюється у присутності понятих за участю працівників поліції.Якщо виконання рішення здійснюється за відсутності боржника, державний виконавець зобов’язаний провести опис майна. Описане майно передається для відповідального зберігання стягувачу або іншій особі, визначеній державним виконавцем.Якщо боржник перешкоджає виконанню рішення про його виселення, державний виконавець накладає на нього штраф у порядку, визначеному цим Законом. Передане для зберігання майно боржника повертається йому державним виконавцем на підставі акта після відшкодування боржником витрат, пов’язаних із зберіганням такого майна. У разі якщо боржник відмовляється відшкодувати витрати, пов’язані із зберіганням майна, вони компенсуються за рахунок реалізації майна боржника або його частини.Зберігання майна здійснюється протягом не більше двох місяців з дня передачі на зберігання. Після закінчення двомісячного строку невитребуване майно реалізується в порядку, визначеному цим Законом. Отримані від реалізації такого майна кошти, за вирахуванням понесених витрат, перераховуються боржнику.У разі якщо майно не було реалізовано, розпорядження ним здійснюється в порядку, встановленому для розпорядження безхазяйним майном.

    У разі якщо особа самостійно вселилася у приміщення, з якого вона була примусово виселена, повторне її виселення може бути здійснено державним виконавцем на підставі ухвали суду, який прийняв рішення про виселення. Виконавче провадження у такому разі підлягає відновленню за постановою державного виконавця.

    Будуть питання, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь на них відповісти!

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    1. Чи укладався письмовий договір оренди?

    2. Чи передбачено договором можливість розірвання в односторонньому порядку умов договору та порядок дій при цьому.

    Виходячи з умов договору можливо кілька варіантів дії:

    - Входження в орендоване приміщення в присутності 2-3 свідків та складання акту огляду та опису предметів які знаходяться в приміщенні

    - Розірвання договору оренди в судовому порядку зі стягненням орендної плати за весь час оренди та виселення орендаря. В цьому випадку входження в орендоване приміщення буде проводити державний або приватний виконавець і він буде складати усі необхідні документи.

    Але починати потрібно з аналізу умов договору.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України