Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня!
Який алгоритм, та правильність подачі документів на виплату за пораненням?
Чи виплачується ДГВ, коли проходиш лікування в госпіталі?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Юрію!
При отриманні поранення алгоритм дій такий:
Розумію, що обставини отримання травми, поранення, контузії чи захворювання можуть бути різними, а інколи навіть вкрай неприйнятними для цього, але перше, що військовослужбовець має зробити - негайно повідомити про таке ушкодження здоров’я безпосередньому начальникові, який зобов’язаний направити хворого до медичного пункту частини(ст.ст. 12, 254 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
За можливості зібрати докази обставин отримання травми, поранення чи контузії. Такі докази мають підтверджувати: дату, час, місце отримання такого ушкодження та те, що воно отримане не у зв’язку з неправомірними діями військовослужбовця (наприклад через невиконання правил безпеки,не одягнені засоби особистого захисту, тощо).
Це буде в нагоді під час проведення військовою частиною службового розслідування за фактом отримання травми та при поданні документів для компенсації за ушкодження здоров’я.
Більше того, через бойові дії можливі випадки втрати, знищення чи пошкодження документів.Тому бажано підстрахуватись та мати при собі такі докази.
Медична допомога військовослужбовцю надається за наступним алгоритмом:
1)сповіщення безпосереднього начальника (командира) про отриману травму, поранення, контузію;
2)направлення до медичного пункту частини, де йому надається відповідна допомога. При цьому, про кожне звернення військовослужбовця за медичною допомогою мають робитись записи у відповідних облікових журналах (Стаття 254-256 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
3)у разі необхідності за висновком лікаря частини військовослужбовець направляється до медичного закладу поза розташуванням частини.
При цьому, військовослужбовцю (супроводжуючому фельдшеру, сан.інструктору) надають наступні документи:
-направлення лікаря частини, підписане командиром;
-медична книжка;
-довідка про травму (каліцтво, поранення, контузію). Може бути надіслана протягом 30 днів до центру комплектування та соціальної підтримки, до якого приписаний військовослужбовець у разі, якщо обстановка не дозволяє надати таку довідку.
-медична характеристика.
Таким чином, по факту кожного звернення військовослужбовця за медичною допомогою робляться відповідні записи в облікових журналах медичних установ, медичній книзі військовослужбовця, складаються виписні / перевідні епікризи, виписки з медичних карток, результати обстежень та оглядів, тощо.
Вказані документи будуть необхідні для призначення одноразової грошової допомоги, зокрема під час огляду МСЕК для встановлення групи інвалідності/визначення ступеню втрати працездатності.Тому за можливості зберігайте вказані документи, робіть з них копії чи фотографуйте. В умовах війни може трапитись будь-що, в тому числі фактичне знищення таких документів.
Чи має право військовослужбовець звернутись до цивільної лікарні?
Так, військовослужбовець має право звернутись до державних або комунальних закладів охорони здоров'я та лікуватись в них за рахунок Міністерства оборони України або іншої силової структури, але виключно якщо:
1)за місцем проходження військової служби, навчальних і спеціальних зборів відсутні військово-медичні заклади охорони здоров'я, відповідні спеціалізовані відділення, спеціальне медичне обладнання;
2)або у екстрених випадках, коли військовослужбовець потребує невідкладної допомоги (в тому числі, скориставшись викликом «швидкої» допомоги «103»).
(Пункт 4 статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
При цьому, військовослужбовець зобов’язаний повідомити працівникам такого закладу, що він проходить військову службу та доповісти про таке звернення безпосередньому командиру (начальнику)(ст.12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
Чи можуть військовослужбовці лікуватись вдома?
Якщо брати до уваги положення Статуту, то можуть. Але не всі та за виключних умов:
1)лікуватись на квартирах (удома) можуть тільки офіцери та військовослужбовці, які проходять службу за контрактом;
2)виключно за висновком лікаря;(ч.5 ст.256 Статуту внутрішньої служби ЗСУ)
3)за погодженням безпосереднього командира (начальника) (ст.12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
Огляд ВЛК – це крок №3 в алгоритмі підготовки документів для отримання одноразової грошової допомоги при пораненні, травмуванні військовослужбовця.Хто направляє на ВЛК? Які постанови приймає ВЛК? Як діяти, якщо Ви не погоджуєтесь з постановою ВЛК?
Військово-лікарська комісія
Військово-лікарська комісія (ВЛК) – це єдиний орган, створений для визначення причинного зв’язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтваз проходженням служби/ виконання обов’язків служби/ захисту Батьківщини. Постанова ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання є одним з документів, які військовослужбовець має подати для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Хто дає направлення на медичний огляд ВЛК?
Направлення військовослужбовців на медичний оглядВЛК (в залежності від причин проведення такого огляду) проводиться:
прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище (зазвичай проводиться за рапортом військовослужбовця);
начальниками військових лікувальних закладів за місцем лікування.
Крім того, направлення може бути видане органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України; прокуратурою; судом; начальниками гарнізонів, штатних ВЛК; військовими комендантами гарнізонів; військовими комісарами.
У випадку направлення військовослужбовця на огляд ВЛК військовою частиною з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, надається оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва). Вказаний документ має переважне значення для постанов ВЛК, оскільки…
Які постанови приймає ВЛК?
За результатом огляду військовослужбовця, який отримав травму, поранення, контузію ВЛК, серед іншого, вирішує наступні питання.
І. Встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців.
У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях (п.21.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України)*:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов’язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.
в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, або одержане внаслідок правопорушення.
ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
* Слід звернути увагу, що до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України не вносились зміни. У зв’язку з цим, можливі зміни у зазначених формулюваннях.
ІІ. Чи потребує переведення до іншого військового / цивільного лікувального закладу?
У воєнний час лікування військовослужбовців має бути закінчене у військовому лікувальному закладі (солдатів, матросів, сержантів і старшин - у батальйонах (командах) видужуючих). Проте, за постановою ВЛК, військовослужбовця можуть перевести до іншого медичного закладу (абз.10 пп. в п.20.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
ІІІ. Чи потребує військовослужбовець звільнення від виконання службових обов’язків/ відпустки за станом здоров’я?
У виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка за станом здоров'я на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка за станом здоров'я може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань - повторно продовжена ще на 30 календарних днів (п.6.35 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
ІV. Придатність військовослужбовця до проходження служби.
Якщо після продовження відпустки за станом здоров'я військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби (п.6.35 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України)
Як діяти, якщо Ви не погоджуєтесь з постановою ВЛК?
Якщо у Вас виникають сумніви у правомірності постанови ВЛК Ви маєте право:
1)звернутись до ВЛК вищого рівня для перегляду такої постанови;
2)або оскаржити таку постанову в судовому порядку.
Згідно з п. 2.4.10 р. 2 Положення постанова ВЛК (військово-лікарської комісії) регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК (Центральної військово-лікарської комісії).
Відповідно до п. 2.3.5 р. 2 Положення постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Оскарження постанови ВЛК регіонів:
- постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату переглядаються ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва;
- переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК мають право ВЛК регіонів (постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право переглядати тільки ЦВЛК);
- постанови будь-яких ВЛК можуть переглядатися ЦВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Для перегляду відповідного рішення (Постанови) медкомісії Вам необхідно подати у ВЛК вищого рівня або ЦВЛК заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня та додати до заяви всі наявні документи, видані військово-лікарською комісією, рішення якої переглядається. Також в заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду, додати результати попередніх обстежень, документів, на підставі яких чоловіка було визнано непридатним до військової служби.
Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено оскарження рішень призовних комісій.
Крім того, начальник Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач повідомив контакти для подачі скарг з приводу мобілізації.
Так, працює спеціально створена гаряча лінія Міноборони. До неї можна зателефонувати за номерами:
0800 500 410, 0800 500 442, 044 454 44 99. Ці контакти можна знайти на сайті Міноборони.
Для отримання повної консультації та опрацювання детального та практичного алгоритму дій, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись". Постараюсь Вам допомогти!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
У разі поранення військовослужбовець може розраховувати на такі види виплат:
Виплата додаткової винагороди (бойових) здійснюється за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, а також перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії (пункт 1 КМУ від 28.02.2022 №168).
Розмір такої виплати залежить від того, якими є наслідки отриманого поранення.
У разі отримання військовослужбовцем інвалідності, розмір виплат визначено пунктом Б част. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей".
Розмір одноразової допомоги може становити:
Військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає такі документи:
До заяви додаються копії:
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю.
Питання виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з пораненням визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі – Порядок).
Відповідно до пункту 3 Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
у разі встановлення інвалідності – дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності – дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності;
у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності – дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Для детальної консультації звертайтесь в особисті через кнопку "Звернутися".
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Юрію!
1) РОЗМІР ВИПЛАТИ ЗА ПОРАНЕННЯ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ТОГО, ЯКИМИ Є НАСЛІДКИ ОТРИМАНОГО ПОРАНЕННЯ.
Щодо отримання одноразової грошової допомоги при пораненнях, то послідовність дій має бути наступна:
Крок 1: Зібрати документи, вичерпний перелік яких передбачено п. 11 Порядку затвердженого постановою КМ України від 25.12.2013 №975.
Перелік необхідних документів
1.заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
2.завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
3.постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
4.документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
5.документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт чи ін);
6.документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків).
Крок 2: подати зібрані документи до уповноваженого органу , а саме:
або за місцем проходження служби, тобто – до відповідного командира (начальника) військового формування;
або до уповноваженого структурного підрозділу ЗСУ, НГУ чи іншого військового формування (залежно від місця проходження служби), на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.
Крок 3: після реєстрації документів чекати, оскільки:
уповноважений орган у 15-денний строк складає висновок для розпорядника бюджетних коштів;розпорядник бюджетних коштів у місячний строк з дня надходження висновку з документами приймає рішення: або про призначення допомоги, або про відмову у її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання.Тобто, у сукупності розгляд документів має відбуватись не більше 45 днів, а рішення про відмову у виплатах чи повернення документів на доопрацювання – можуть бути оскаржені.
2) Відповідно до пункт 1 КМУ від 28.02.2022 №168 Ви маєте право на додаткову грошову винагороду перебуваючи на стаціонарному лікуанні.
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 1000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:
у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго! Бережіть себе!