Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Підкажіть будь ласка як бути в данній ситуації, та я зберегти свою частину будинку.
Є будинок на два власника (будинок має один вхід), один власник, який був прописаний та проживав у ній, та з початку війни виїхав з країни та повертатися не збирається. Мав кредити у різних банках біля 150'000 грн.(без застави під майно) за які перестав сплачувати. Приходили листівки з банків, тепер надходять листівки з суду.
Наразі останні 12 місяців у будинку проживає моя сім'я. Маю право власності на другу частину будинку, али не прописаний тут.
Чи зможуть його конфіскувати за борги? Як зберегти мою частину будинку? Які мої дії повинні бути у разі як що прийдуть з виконавчою служби?
Дякую за відповіді.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Киев, 8 лет опыта
Доброго дня, вам нічого не загрожує, ваша части на майна ні як не буде фігорувати у даній справі.
Якщо не було затстави під майно, його частину теж ні яким чином не відберуть, на нього просто накладуть арешт і все, це значить що він його не зможе не продати ні передати комусь іншому поки не вирішить проблеми з кредиторами.
ВІдібрати майно можуть лише за згодою боржника це передбачено п.8 ст 26 ЗУ про виконавче провадження.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n275
У разі якщо при відкритті виконавчого провадження виконавцем накладено арешт на майно боржника, боржник за погодженням із стягувачем має право передати йому таке майно або реалізувати його та передати кошти від його реалізації стягувачу в рахунок повного або часткового погашення боргу за виконавчим документом. У разі продажу майна боржника покупець повинен внести кошти за придбане майно на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця. Після передачі майна стягувачу або внесення покупцем коштів на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця арешт з проданого майна боржника знімається за постановою виконавця.
Але у такому разі, якщо будуть продавати частину нерухомості у яких два власника ви будете мати право першим викупити дану частину у продовж місяця виставлення на продаж, про це вас повинні будуть повідомити.
Цивільний кодекс України Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності 1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. 2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі. 3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця. 4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік. 5. Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
ЩО до вас хтось прийде це 1 відсоток із 100 тому можете не хвилюватися.
НАТИСКАЙТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ І Я ВАМ ДОПОМОЖУ,
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Для відповіді на Ваше питання потрібно отримати від Вас додаткову інформацію.
1. Ви володієте вказаним будинком на підставі спільної сумісної (коли частка не визначається) чи спільної часткової (коли визначена частка) власності?
2. Які є правовстановчі документи щодо будинку?
3. Чи можливо поділити будинок в натурі, тобто закріпити за Вами конкретну площу з самостійним входом та комунікаціями?
При отриманні інформації на ці питання можливо надати вам повну консультацію та допомогти вирішити проблему.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, г. Одесса, 11 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня. Я так розумію у вас будинок на праві спільної часткової власності. Вашій 1/2 нічого не загрожує. На 1/2 частини боржника буде накладений арешт, що унеможливить вас та боржника розпоряджатись цим будинком.Частку боржника не заберуть.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, ваше майно ні яким чином не стосується боржника. Якщо не було видано кредит не під заставу майна, у нього його не відберуть. Тому будьте спокійні.
У самому поганому випадку.:
У разі відчуження його майна вы будете мати переважне право його викупити. Це передбачено Ст 362 цивільного кодексу України.
Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності
1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця
4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець..
До таких вимог застосовується позовна давність в один рік
5. Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Розподіл коштів зведених за консультацію на сайт клієнт здійснює самостійно ✅
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олексію!
І етапСудовий розгляд справи про стягнення заборгованості: на даному етапі кредитор має прово звернутися до суду із заявою про стягнення заборгованості, а також подати клопотання про опис майна боржника та накладення арешту на належне йому майно. Опис майна та його арешт здійснюється державним (приватним виконавцем) (стаття 56 Закону України "Про виконавче провадження").
ІІ етап♦ Добровільне виконання боржником рішення суду.
♦ Виконання рішення суду державним (приватним) виконавцем, у тому числі шляхом звернення до суду з поданням про визначення частки майна боржника у майні, яким він володіє спільно з іншими особами (частина шоста статті 48 Закону України "Про виконавче провадження", стаття 443 Цивільного процесуального кодексу України.
Умови:
У випадку, якщо позов про виділення частки в натурі неможливо пред'явити, кредитор має право вимоги щодо продажу частки у сумісній власності з наступним задоволенням вимог за рахунок одержавних після продажу грошових сум.
Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом 10 днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі (стаття 362 ЦК України).
→ звернення стягнення в примусовому порядку шляхом продажу частки з публічних торгів;
Реалізація частки у праві спільної часткової власності з прилюдних торгів проводиться відповідно до вимог статті 61 Закону України «Про виконавче провадження», Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2831/5, та інших законодавчих актів.
→ примусове переведення прав і обов'язків боржника на кредитора з компенсацією (якщо така має місце);
Право власності боржника на спільне майно припиняється. Кредитор стає новим учасником права спільної часткової власності та повинен зареєструвати своє право власності відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.
Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім!
Юрист, г. Днепр, 12 лет опыта
Вітаю, вам нічого не загрожує. Єдине це психологічний тиск зі сторони банку. (листи і т.д тому не піддавайтесь провакаціям. Знайте одне, що вашу частину ні яким чином не тронуть, а що стосується частини боржника, на неї тільки накладуть арешт і все. Ні хто до вас з виконавчої служби не прийде.
Також рекомендую, якщо вас будуть доставати колектори або банк. звертайтесь до поліції.
ОсновнеПоняття правопорушення, злочин, кваліфікація, підслідність і ін. Ми вже розглянули в попередній статті. І хоча законодавство з тих часів змінилося, суть залишилася колишньою. Тому не будемо зупинятися на цьому моменті.
Головне, потрібно запам’ятати наступне. Якщо правопорушення кваліфікується за нормами Кримінального кодексу України (ККУ), то воно є кримінальним (тобто злочином). Якщо ж за нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), то адміністративним.
Зараз нас цікавлять саме кримінальні правопорушення (злочини), що здійснюються різного роду кредиторами або їх представниками. Так, наші суб’єкти здійснюють і адміністративні проступки. Наприклад, таким є відмова розглянути звернення громадянина (лист, запит, скаргу і т.д.), за що передбачено солідний штраф. Але це питання ми обговоримо в наступних публікаціях.
Основними законодавчими та нормативними актами в світлі нашої теми є:
Основну масу злочинів наших підопічних можна кваліфікувати за такими статтями ККУ:
Звичайно, цей перелік є неповним, залежить від конкретної ситуації і діянь самого кредитора. Більш того, ми зараз не будемо детально зупинятися на кожній з кваліфікацій, оскільки публікація перетворитися в нудну юридичну лекцію. Тут краще працювати з практикуючим юристом. Зупинюся лише на різниці в статтях 189 і 355 ККУ.
Стаття 189 ККУ «Вимагання» передбачає, що будь-які правовідносини (угода, договір) відсутні, але заплатити гроші, так би мовити, переконливо вимагають. У свою чергу, стаття 355 ККУ «Примус до виконання або невиконання цивільно-правових зобов’язань» виходить з того, що угода була, але вимога її виконання або невиконання носить явно незаконний характер.
Як діяти, якщо колектори турбують через борги іншої особиПовернення заборгованості є основним видом діяльності колекторських компаній, які використовують різні методи. Як правило, прийоми спілкування з клієнтами залежать від терміну позики, яку заборгував клієнт, його історії сплати тіла та відсотків за кредитом.
Колекторські компанії не зацікавлені звертатися з позовами до суду внаслідок тривалості судових процесів та значними додатковими фінансовими витратами. Це вимагає залучення кваліфікованих юристів для здійснення цього етапу, що вимагає від колекторської компанії відповідних витрат. Колекторські компанії завжди намагаються отримати оплату боргу ще на досудовому етапі.
Як діяти в умовах психологічного тиску та погроз? Головне запастися терпінням, адже колекторські фірми діють в загальному психологічним тиском, а саме: поширюють конфіденційну та неправдиву інформацію про боржника, погрожують забрати майно, телефонують у вечірній час; погрожують життю боржника та життю їх родини та інше.
Важливо! Ніхто без Вашого дозволу не має права заходити до квартири чи будинку (це злочин, передбачений ст.162 ККУ - порушення недоторканості житла), забирати будь-які речі (це злочин, передбачений ч.3 ст.186 ККУ - грабіж, поєднаний з проникненням у житло), примушувати сплатити заборгованість (це злочин, передбачений ст.355 ККУ - примушування до виконання цивільно-правових зобов'язань), присвоювати собі функції Державної виконавчої служби (це злочин, передбачений ст.356 ККУ - самоправство).
Отже, якщо вам зателефонували і погрожують, ви маєте бути емоційно спокійними, не давати причин розвивати агресивність в спілкуванні; якщо до вас приїхали люди, які вимагали гроші (з метою залякати) - викликайте поліцію, ні в чому не сумніваючись; не піддавайтеся провокаціям.
Не дайте рейдерам і шахраям нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.
При спілкуванні з колектором ви маєте право дізнатись його прізвище, ім'я, по батькові, посаду, реквізити організації, в якій він працює, та реквізити договору. Рекомендовано не розголошувати при розмові будь-які персональні дані. Якщо представники колекторської організації дійсно набули право грошової вимоги, за вашою вимогою вони повинні надати цю інформацію. Якщо ж ні - є ризик того, що ви розмовляєте з шахраями. Якщо ж у вас є підозра, що ви розмовляєте з шахраями, які не мають ніякої інформації чи представляються працівниками поліції, але не можуть представитись - рекомендовано припинити розмову.
Трапляються випадки, коли представники колекторських компаній надсилають листи, які зовнішньо мають ознаки позовної заяви до суду, однак з припискою "Зразок", які надсилаються боржникам задля залякування. Також трапляються й листи, в яких йде мова про те, що нібито суд постановив стягнути з боржника певні грошові кошти чи навіть арештувати його майно.
Листи від колекторських організацій бувають різні. Зверніть увагу на наявність підпису та печатки на листі, якщо вони відсутні або надруковані на принтері - юридична сила такого листа є сумнівною. Якщо ви заборгували банку і не маєте інформації щодо того, чи отримала колекторська організація право вимоги за боргом, варто дізнатись від представників банку, чи дійсно вашу справу перепродали. Для того, щоб дізнатись, чи справжня організація, яка вимагає від вас погашення заборгованості, рекомендовано перевірити її наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Зручний та швидкий пошук інформації на більш ніж 6,5 млн юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України надає аналітична система перевірки та моніторингу CONTR AGENT.
У разі, якщо до боржника ще й телефонують, треба вимагати копію договору про відступлення вимоги.
Щоб дізнатись, чи дійсно було відкрите судове провадження по вашій справі, перевірте цю інформацію на сайті "Судова влада України". Введіть в пошукову форму свої дані та дізнайтесь, чи були на території України судові справи по вашому питанню за останні роки. Відповідно до чинного законодавства на території України примусове стягнення боргу можливе тільки органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями. Тому в разі, коли ви отримали листа з погрозами про виконання ніби рішення суду, на якому відсутні справжні печатка та підпис, - хвилюватись не варто, краще перевірте цю інформацію на сайті Судової влади. Якщо ж до вас особисто приходять підозрілі люди, які погрожують життю чи здоров'ю, - варто звертатись до поліції. У свою чергу правоохоронні органи не можуть і не будуть вимагати у вас виконати грошові зобов'язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними.
Як діяти, якщо від вас вимагають віддати кредит, який ви не брали? Ситуацій, коли колектори стягують "міфічні" борги може бути декілька:
- телефонують по чужому кредиту, де позичальник залишив ваш номер телефону як контактної особи;
- близький родич оформив кредит, своєчасно не повернув борг, при цьому колектори віднайшли телефони всіх близьких людей та починають їм систематично дзвонити та погрожувати;
- кредит оформили шахраї без вашого відома через онлайн сервіс та інші.
Якщо вас та вашу родину турбують колектори щодо кредиту, який ви точно не брали, слід відразу про це повідомити колектору та уточнити, до вас звертаються як до боржника за кредитом чи як до третьої особи (так званого поручителя). Адже непоодинокі ситуації, коли ваш родич чи знайомий взяв кредит і вказав вас поручителем, надавши ваш номер телефону та іншу контактну інформацію. При цьому ви можете і не підозрювати про це. У такому разі краще говорити колекторам, що з боржником ви давно не спілкуєтеся, не бачитеся і не збираєтеся його шукати, щоб передати інформацію. Будуйте розмову спокійно, чітко та впевнено (ваш співрозмовник повинен переконатися, що всі подальші звернення до вас жодним чином не забезпечать повернення простроченого кредиту).
Будь-який збір інформації про фізичну особу без її згоди є незаконним. У разі порушення своїх прав така фізична особа може звернутися зі скаргою на незаконні дії, пов'язані зі збором, зберіганням і обробкою його персональних даних до спеціально уповноваженого органу державної влади з питань захисту персональних даних або до суду.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
при чому тут колектори, де про них згадка у питанні. Також, якщо копіюєте чужу статтю (плагітуєте), то, по-перше, редагуйте ("Ми вже розглянули в попередній статті..., наших підопічних"), по-друге, посилайтесь на джерело.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Доки на частині квартири є арешт власник не може розпоряджатися майном (продати, подарувати, обміняти)
Власнику треба звернутись письмово до органу ДВС, що наклав арешт(на ім я начальника) з проханням надати вичерпні роз яснення , щодо перебігу виконавчого провадження, якщо воно завершено та закрито , вимагати видачі постанови про зняття арешту з майна та виключення даних з реєстру боржників виконавцем.
Письмову відмову органу ДВС ОСКАРЖИТИ У СУДІ ТА ВИМАГАТИ НЕГАЙНОГО ЗНЯТТЯ АРЕШТУ ВИКОНАВЦЕМ З МАЙНА.
Якщо провадження не завершено , необхідно у суді зняти арешт з частини майна , далі викупити кимось із співласників цю частину , переоформити на нового власника , гроші зарахувати на рахунок органу ДВС , тільки після цього можливо продати всю квартиру у цілому.
Вам нічого не загрожує , а ось розпорядитися будинком буде неможливо , треба буде у суді виділити вашу частину у окреме майно та лише тоді ви зможете продати чи подарувати свою частину дітям.
Жити можна в ньому без проблем , будинок у цілому не можливо реалізувати банку , якщо є інші власники , а арешт буде точно.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОРЯДОК надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1127-2015-%D0%...):
"2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
майно - нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти нерухомості, меліоративна мережа, складова частина меліоративної мережі; надавач інформації з Державного реєстру прав - державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор), адміністратор центру надання адміністративних послуг або помічник нотаріуса...
3. Інформація з Державного реєстру прав надається виключно за допомогою програмних засобів ведення Реєстру у паперовій або електронній формі, ...
5. Інформація з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права, обтяження речових прав містить актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права, обтяження речових прав, наявні в Державному реєстрі прав, а також відповідні відомості з його невід’ємної архівної складової частини або відомості про відсутність зареєстрованих речових прав, обтяжень речових прав...
10. Для отримання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі особа, яка бажає отримати таку інформацію, звертається до будь-якого надавача інформації з Державного реєстру прав...
15. Інформація з Державного реєстру прав в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія) або на підставі договорів про надання сервісної послуги, укладених з технічним адміністратором Державного реєстру прав, через інші інформаційні системи, що забезпечують ідентифікацію користувача з використанням засобів електронної ідентифікації з середнім або високим рівнем довіри (далі - інформаційні системи), надається особі, яка бажає отримати таку інформацію та ідентифікована з використанням засобів електронної ідентифікації з середнім або високим рівнем довіри...".
---
Доброго дня, пане Олексію! Вважаю за належне та необхідне для Вас звернутись до, наприклад, будь-якого помічника нотаріуса із заявою про надання інформації з Реєстру речових права як щодо Вашого права на свою частину будинку, так і щодо права боржника (співвласника) на свою частину будинку. Також можете отримати інформацію в електроннній формі. Дана інформація буде необхідна, як я вважаю, у випадку візиту виконавця та накладення арешту на будинок (в тому числі, в тому оскарження арешту, звільнення своєї частини з під арешту). Щодо можливого звернення стягнення на частину боржника, то необхідним має бути попереднє у судовому порядку виділення частини будинку боржника у натурі.
Адвокат, г. Киев, 24 года опыта
Доброго дня!
Ви, як власник 1/2 нерухомого майна не несете відповідальність за боржника та за його зобов"язання.
Я вважаю, що за рішенням суду виконавчою службою може буде накладено арешт на майно боржника, в тому числі і на дане нерухоме майно боржника, але тільки на його частку!
Також у разі відчуження його майна ви будете мати переважне право його викупити, що передбачено ст 362 цивільного кодексу України: "Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності"
Якщо виниклі додаткові питання , звертайтесь
Гарного дня!