Начните консультацию с юристом онлайн
Пожалуйста, дайте развернутый ответ по новому закону который может подписать президент. А именно про """"законопроект №9342,в котором говорится в сравнительной таблице, которую депутаты добавили к законопроекту. Дело в том, что в действующей редакции отсрочку получают граждане, чьи жены/супруги или родители (или родители жены) имеют инвалидность первой или второй группы. Однако во второе чтение была внесена правка, которая усиливает правила отсрочки.
Речь идет о добавленном абзаце, в котором дополнили правила словами "при условии, что такие лица с инвалидностью не имеют других трудоспособных лиц, которые обязаны в соответствии с законом их содержать". То есть теперь если у гражданина есть в семье лица с инвалидностью, но он не единственный кормильец, то он не получит отсрочку.""" - Вырезка из СМИ
Теперь описываю свой случай, у меня есть жена, она лицо с инвалидностью, у нас нет детей. Нас двое. Может ли этот закон в случае подписание его президентом затронуть меня? Например сказать, что у моей жены есть мама, которая могла бы быть с ней, пока меня мобилизуют?
Или же эта новая поправка может гласить лишь про то, что (ГИПОТЕТИЧЕСКИ!!!) теперь меня могут мобилизовать если у моей жены была бы мама с инвалидностью второй группы, то я бы был мобилизован потому что у мамы жены есть муж.
Я правильно понял закон, что я не попадаю под мобилизацию и новые поправки меня не касаются? Если я не правильно понял, то попрошу дать развернутый ответ.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (12)
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Поки що повного офіційного тесту зміно до Закону немає, тому напевне можливо бути сказати тільки після офіційної публікації.
Публікації в ЗМІ досить часто некоректні, так як складаються не фахівцями і підміняють поняття.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Олексію!
Пожалуйста, дайте развернутый ответ по новому закону который может подписать президент. А именно про """законопроект №9342,в котором говорится в сравнительной таблице, которую депутаты добавили к законопроекту. Дело в том, что в действующей редакции отсрочку получают граждане, чьи жены/супруги или родители (или родители жены) имеют инвалидность первой или второй группы. Однако во второе чтение была внесена правка, которая усиливает правила отсрочки.
Речь идет о добавленном абзаце, в котором дополнили правила словами "при условии, что такие лица с инвалидностью не имеют других трудоспособных лиц, которые обязаны в соответствии с законом их содержать". То есть теперь если у гражданина есть в семье лица с инвалидностью, но он не единственный кормильец, то он не получит отсрочку.""" - Вырезка из СМИ
Теперь описываю свой случай, у меня есть жена, она лицо с инвалидностью, у нас нет детей. Нас двое. Может ли этот закон в случае подписание его президентом затронуть меня? Например сказать, что у моей жены есть мама, которая могла бы быть с ней, пока меня мобилизуют?
Якщо він буде підписаний Президентом України, дані зміни стосуватимуться Вас безпосередньо.
Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю згідно із законодавством покладається на дітей, чоловіка (дружину) та батьків особи.
СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135)
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text
Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина
1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
...
У випадку набрання ним законної сили, на мою суб'єктивну точку зору, право на відстрочку скоріше за все Ви втратите. Але чекаємо подальших новин щодо цього.
Однак, щодо статті 198 СКУ можна апелювати про те, що Ваша дружина не потребувати матеріальної допомоги, оскільки в неї є Ви. Цілком згодний і з цим. Дуже багато на даний момент знаків питань, а тому треба дочекатись подальших новин.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю згідно із законодавством покладається на дітей та чоловіка особи.
законопроєкт № 9342 тільки прийнятий на сесії Верховної Ради України та ще не підписаний Головою ВР. після цього його має підписати Президент України і тільки тоді він набере законної сили.
Якщо у особи з інвалідністю є ще інші родичі , які теоретично здатні його доглядати , то у відстрочці можуть відмовити , якщо цю поправку приймуть у такому розумінні
З повагою, Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, поки зміни не вступили в силу, про це рано говорити, та давати будь яку юридичну оцінку даної ситуації.
Якщо ви вже маєте відстрочку то вас це точно не за чепить найближчі 6 місяців з дня отримання відстрочки. Томущо відстрочка надається на 6 місяців. А у разі внесення змін закон зворотньої дії не має. Тому треба почекати і далі все буде ясно
Цей закон викликав паніку, і не факт що він буде підписаний. Тримаємо руку на пульсі, спостерігаємо.
Для детальної консультації та обміну контактів натискайте кнопку звернутися.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Алексій!
Що стосується законопроекту 9342, про який Ви згадуєте у питанні, то він ще не підписаний Головою ВР та Президентом, й тому поки що немає законної сили.
Коли закон буде чинний він, звичайно, торкнеться Вашої підстави на відстрочку від мобілізації, тому що у дружини є рідна матір, яка теоритично може за нею доглядати. Проте, якщо Ваша теща має інвалідність ІІ групи, вона не за яких умов не може розглядатися, як особа, яка здатна здійснювати постійний догляд будь за ким.
В такому випадку згадане Вами право на відстрочку через інвалідність дружини за Вами зберігається, і Вас не можуть мобілізувати.
Це все, що Вам потрібно знати.
Виникнуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім!
Юрист, г. Днепр, 12 лет опыта
Вітаю. Зеленський ухвалений закон не підписав, а МВФ його розкритикував
Виявилося, що "в бюджеті на їхню реалізацію грошей немає".
Тому не факт, що його підпише презедент.
Для співпраці натискайте кнопку звернутися.
Юрист, г. Киев, 8 лет опыта
ВІтаю. Теперь описываю свой случай, у меня есть жена, она лицо с инвалидностью, у нас нет детей. Нас двое. Может ли этот закон в случае подписание его президентом затронуть меня? Например сказать, что у моей жены есть мама, которая могла бы быть с ней, пока меня мобилизуют?
Или же эта новая поправка может гласить лишь про то, что (ГИПОТЕТИЧЕСКИ!!!) теперь меня могут мобилизовать если у моей жены была бы мама с инвалидностью второй группы, то я бы был мобилизован потому что у мамы жены есть муж.Я правильно понял закон, что я не попадаю под мобилизацию и новые поправки меня не касаются? Если я не правильно понял, то попрошу дать развернутый ответ.
Ні ви не правильно зрозуміли, тому що мати маючи другу інвалідності є не працездатною особою. тому ви у будь якому випадку будете мати право на відстрочку. Але поки що рано про щось говорити, законопроект не підписаний презедентом.
НАТИСКАЙТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ І Я ВАМ ДОПОМОЖУ,
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Олексій!
ВИХОДЯЧИ З ВАШИХ ДАНИХ, ВІДСТРОЧКА ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ ЗАЛИШИТЬСЯ, ТАК ЯК ІНШИХ ПРАЦЕЗДАТНИХ ОСІБ, ЯКІ ПОВИННИ УТРИМУВАТИ ВАШУ ДРУЖИНУ ІНВАЛІДА 3 ГРУПИ (ПОНОВЛІТНІ ДІТИ) - НЕ МАЄ.
БАТЬКИ ТІЛЬКИ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ.
ДОКУМЕНТИ: ДОВІДКА ПРО СКЛАД СІМ'Ї, СВІДОЦТВО ПРО РЕЄСТРАЦІЮ ШЛЮБУ ТОЩО.
При наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".
Всього доброго!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/2947-14#Text):
" Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання...
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи...
Стаття 180. Обов'язок батьків утримувати дитину
1. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття...
Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина
1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Стаття 199. Обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання
1. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу...
Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків
1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
Стаття 203. Обов'язок дочки, сина брати участь у додаткових витратах на батьків
1. Дочка, син крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.".
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.".
---
Доброго дня, пане Олексію! Законопроект №9342 передбачає наявність інших працездатних осіб, зобов'язаних по закону утримувати іншого з подружжя військовозобов'язаного. Відповідно до Сімейного кодексу такими зобов'язаними особами є другий з подружжя, батьки щодо дітей, повнолітні діти щодо батьків. Таким чином, по-перше, не зобов'язаними є родичі іншого споріднення - брати та сестри між собою та інші віддалені родичі, по-друге, не зобов'язаними є непрацездатні батьки щодо дітей та навпаки. По-третє, проживання батьків та повновлітніх дітей окремо своїми сім'ями, в різних населених пунктах не може тягти зобов'язання по утриманню того з батьків чи того з повнолітньої дитини, змінювати місце проживання, чи склад сім'ї, залишати роботу, відмовляти в утриманні членів своєї сім'ї - і все це для мобілізації того з родичів, який має, може і здійснює це утримання - ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Як у Вашому наведеному прикладі - мати дружини, по-перше, може бути непрацездатною (за віком), по-друге, проживати в іншому місці, своєю сім'єю, працювати, по-третє, вона не зобов'язана по закону утримувати, опікуватись своєю повнолітньою дочкою, у якої є чоловік, не може бути примушена робити те, що не передбачено законодавством.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Законопроект 9342 підписаний Президентом та набирає чинності з дня його опублікування.
Згідно законопроекту абзац 11 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" доповнено словами "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати".
Згідно ст.1 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.
Отже, непрацездатним вважаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого законом, або є особами з інвалідністю I, II чи III групи.
Тому, якщо Ваша дружина, має рідних батьків пенсійного віку (або вони є особами з інвалідністю) то Ви не втрачаєте право на відстрочку,.
Якщо батьки Вашої дружини є працездатними, то Вам потрібно, довести, що вони не мають змоги утримувати Вашу дружину.
Також згідно абз. 10 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" підставою для відстрочки є здійснення постійного догляду за дружиною, але за наявності висновку медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу дружини у постійному догляді.
Для обговорення деталей в телефонному режимі - натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Щодо закону , то
30.06.2023Розсилання акта30.06.2023Повернуто з підписом від Президента УкраїниНі Вас не мобілізують, так як у вас є право на відстрочку
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
{Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
{Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3161-IX від 28.06.2023}
До того ж найблищий родич зарез у Дружини Ви
Успіхів
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня!
Я правильно понял закон, что я не попадаю под мобилизацию и новые поправки меня не касаются? - так, все правильно. З урахуванням наявності дружини з інвалідністю та відсутності дітей, Ви не підлягаєте мобілізації. Уже набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (законопроект 9342) і абз.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" діє у новій редакції, а саме:
"- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати."
Тобто тепер окрім документів, які підтверджують родинні зв'язки з дружиною та її інвалідність, потрібні також ті, які підтверджують відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону її утримувати.
На практиці, про батьків ніхто не запитує (лише про дітей). Так, ТЦК вимагають витяг із реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю. Такого витягу, передбаченого законодавством, не існує. Однак, все одно чоловіки звертаються до РАЦСів із заявою-проханням та отримують відмову, щоб потім цю відмову подати в ТЦК. Звичайно така відмова ніяк не підтверджує відсутність в особи працездатних дітей.
Згідно до Наказу Мінюсту 24.07.2008 № 1269/5 "Про затвердження Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян" (див. за посиланням:Про затвердження Інструкції з... | від 24.07.2008 № 1269/5 (rada.gov.ua)
Згідно до вище вказаної інструкції, РАГС видає наступні повні витяги з реєстру:
а) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (додаток 15);
б) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (додаток 16);
в) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб (додаток 17);
г) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про розірвання шлюбу (додаток 18);
ґ) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про зміну імені (додаток 19);
д) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про усиновлення (додаток 20);
е) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про встановлення батьківства (додаток 21);
є) повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану (додаток 22).
Але жодний з таких документів також в повній мірі не підтверджують факт відсутності інших осіб в родині, які мають обов'язок утримувати особу з інвалідністю. При цьому, в більшості випадків ТЦК приймають до уваги "повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження" як на особу з інвалідністю, так і на військовозобов'язаного, який реалізує своє право на відстрочку.
Тому треба взяти повний витяг на себе і на дружину з РАГСу щодо актового запису про народження. Якщо ТЦК буде вважати недостатнім підтвердженням факту, нехай надають письмове обгрунтування з вичерпним переліком документів, якими Ви можете підтвердити факт відсутності у дружини інших осіб, які мають обов'язок її утримувати.
Можливо потрібно буде робити нотаріально посвідчену заяву від дружини про те, що вона підтверджує, що не має працездатних дітей, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати.
Пишіть, якщо щось незрозуміло.
Всього найкращого!