Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день! Навчаюсь на магістратурі у ВНЗ, денна форма. Вступив у 2022 році, навчання закінчую в січні 2023 року. Наразі влітку планую також вступ до аспірантури, але на руках є приписне, зі штампом про постановку на військовий облік в 2010 році (не обмінював приписне на військовий квиток після 27 років). В університеті сказали, що для вступу в аспірантуру потрібен саме військовий квиток або тимчасове посвідчення. Планую звернутись до ТЦК з заявою, довідкою від ВНЗ про навчання в магістратурі для оформлення відстрочки і обміну приписного на військовий квиток.
1. Чи є шанс того, що мене мобілізують, незважаючи на те, що я студент? (Якщо не буду підписувати ніякі добровільні згоди, звісно)
2. Коли саме подається заява на відстрочку до тцк - до влк чи після? Чи немає різниці?
3. Дійсно для вступу в аспірантуру приписне не підходить чи можна вступити з приписним?
4. При подачі заяви що я маю право вимагати в тцк, як підтвердження того, що мою заяву на відстрочку прийняли і вона в кінці не "загубиться"?
5. Чи можуть мені після влк видати бойову повістку, незважаючи на моє право на відстрочку? Якщо так, які мають бути мої дії?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (9)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Владе!
Добрий день! Навчаюсь на магістратурі у ВНЗ, денна форма. Вступив у 2022 році, навчання закінчую в січні 2023 року. Наразі влітку планую також вступ до аспірантури, але на руках є приписне, зі штампом про постановку на військовий облік в 2010 році (не обмінював приписне на військовий квиток після 27 років). В університеті сказали, що для вступу в аспірантуру потрібен саме військовий квиток або тимчасове посвідчення. Планую звернутись до ТЦК з заявою, довідкою від ВНЗ про навчання в магістратурі для оформлення відстрочки і обміну приписного на військовий квиток.1. Чи є шанс того, що мене мобілізують, незважаючи на те, що я студент? (Якщо не буду підписувати ніякі добровільні згоди, звісно)
Такий шанс абсолютно відсутній! Вам тільки потрібно підготувати якісну заяву про надання відстрочки та нотаріальні копії всіх документів. До січня 2024 року (думаю Ви помилилися, коли написали про закінчення навчання у січні 2023 року) Вам зобов'язані надати відстрочку від мобілізації.
2. Коли саме подається заява на відстрочку до тцк - до влк чи після? Чи немає різниці?
В цілому різниця не так важлива, але я раджу своїм клієнтам заяву про надання відстрочки реєструвати до проходження ВЛК. Якщо відмовляються реєструвати, тоді направляємо по пошті.
3. Дійсно для вступу в аспірантуру приписне не підходить чи можна вступити з приписним?
Дійсно, у даному віці це вже неналежний військово-обліковий документ для Вас. У віці 29 років Ви вже де-юре є військовозобов'язаним, а при вступі зараз вимагається як раз актуальний ВОД.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 30 грудня 2022 р. № 1487 Київ
Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.
...
20. Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці
для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного
для резервістів - військовий квиток
4. При подачі заяви що я маю право вимагати в тцк, як підтвердження того, що мою заяву на відстрочку прийняли і вона в кінці не "загубиться"?
Проставлення на іншому примірнику заяви відмітки про отримання заяви та копій документів. Якщо відмовляються це робити, тоді направляємоп по пошті.
5. Чи можуть мені після влк видати бойову повістку, незважаючи на моє право на відстрочку? Якщо так, які мають бути мої дії?
Може бути все, що завгодно. Але ризик цього все ж є мінімальним. Тим не менше, якщо це станеться, потрібно терміново в той же день подавати скарги до:
- начальница цього ТЦК та СП.
- обласного ТЦК та СП.
- Міноборони України.
ЯКЩО ВАМ ПОТРІБНИЙ СУПРОВІД, ЗВЕРТАЙТЕСЬ. МОЖУ ДОДАТКОВО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИ ПО ІНШИМ ПИТАННЯМ АБО ПІДГОТУВАТИ ДОКУМЕНТИ.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Владе!
Ні, такого шансу немає, оскільки Ви, як студент, маєте відстрочку від мобілізації згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Заяву на відстрочку краще подати до проходження ВЛК. До заяви треба додати довідку з ВНЗ про навчання на деній формі, нотаріально завірену копію студентського квитка та копію контракту (якщо є).
Вам в будь якому випадку треба міняти приписне на воєний квиток де б Ви не хотіли вчитися, або працювати. Такі вимоги містить пункт 34 постанови КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року.
На другому, Вашому примірнику заяви працівники ТЦК повинні зробити помітку, що заява прийнята такою то особою, такого то числа.
Повістку можуть надавати в будь якому випадку і в будь якій ситуації, окрім випадків, коли така повістка пов'язана з мобілізацією до ЗСУ. Ви мобілізації не підлягаєте!
Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь на них відповісти.
Дякую за відповіді, все чітко і зрозуміло!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу! У разі потреби звертайтесь персонально! Завжди буду радий допомогти.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Значення має , якщо ви маєте приписне свідоцтво і вам від 18-27 років тоді ви є призовником і можете отримати довідку з ТЦК СП (Воєнкомат) про відстрочку. за навчанням ( треба довідка, або наказ про зарахування з ВНЗ З НОТАРІАЛЬНИМ ПЕРЕКЛАДОМ та довідка про відстрочку з ТЦК СП). ТАКОЖ СТУДЕНТСЬКИЙ квиток ВНЗ
Якщо ж ви маєте воєнний білет то ви є військовозобов язаний і відстрочка за навчанням може бути надана згідно ст, 23 ЗУ Про мобілізацію і моб підготовку , відмовити не мають права , але можуть.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи
можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою".
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день!
ВРАХОВУЮЧИ ТЕ, ЩО ВИ СТУДЕНТ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ ВУЗУ, ТО МАЄТЕ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;...".
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "ЗВЕРНУТИСЯ".
Всього доброго!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Влад!
НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:
1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:
- ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.
2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:
0 800 50 04 42
Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)
- УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
3) ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, надаю відповіді на ваші запитання
1. Чи є шанс того, що мене мобілізують, незважаючи на те, що я студент? (Якщо не буду підписувати ніякі добровільні згоди, звісно)
Ви маєте право на відстрочку від мобілізації згідно ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Але про відстрочку треба заявити.
2. Коли саме подається заява на відстрочку до тцк - до влк чи після? Чи немає різниці?
Різниці не має, але ви повинні будете пройти влк у будь якому разі.
3. Дійсно для вступу в аспірантуру приписне не підходить чи можна вступити з приписним?
Так треба мати, військово обліковий документ, у вашому випадку, це військовий квиток.
4. При подачі заяви що я маю право вимагати в тцк, як підтвердження того, що мою заяву на відстрочку прийняли і вона в кінці не "загубиться"?
Так, робіть заяву у 2 екземплярах, при сдачі на одному вам поставлять штамп о прийнятті вашої заяви.
5. Чи можуть мені після влк видати бойову повістку, незважаючи на моє право на відстрочку? Якщо так, які мають бути мої дії?
Зараз може, бути що хочешь. Тцк постійно порушують законодавство.
У такому випадку просто не треба ні куди ходити. Якщо ви маєте підстави для відстрочки, притягнення вас. До кримінальної відповідальності за ухилення відподає само собою.
Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Добрий день!
Отримання відстрочки від мобілізації студенту магістратури, 29 років - Ви маєте право на відстрочку згідно абз.2 ч.3 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію як здобувач вищої освіти (магістр) за денною формою навчання. Це право можна підтвердити за допомою витягу з наказу про зарахування, довідки про навчання тощо. Для оформлення відстрочки потрібно подати відповідну заяву на ім'я керівника ТЦК.
ПОЛОЖЕННЯ про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/154-2022-%D0%B...):
11. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:
оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;
У даному випадку є 2 способи подачі:
1) віднести особисто (тоді роздрукуйте в 2-х примірниках, щоб на вашому проставили дату отримання та реєстраційний індекс).
Закон України "Про звернення громадян" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80#Text):
Стаття 7. Заборона відмови в прийнятті та розгляді звернення
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду...
Також згідно абзацу 15 пункту 2 ІНСТРУКЦІЇ з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 348 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/348-97-%D0%BF#Text):
"2. На вимогу громадянина, який подав звернення до організації, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення. Така копія повертається громадянинові."
2) надіслати поштою цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення.
Це потрібно на випадок, якщо у ТЦК не захочуть приймати документи (досить часто говорять, що приймуть їх тільки після того, як особа пройде ВЛК). Так у Вас залишаться докази того, що Ви повідомили ТЦК про ваше право на відстрочку від мобілізації.
Так, згідно з пунктами 59, 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення.
У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Згідно із пунктом 3.2.1.2 Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" від 12.05.2006 року №211 при прийманні листа (бандеролі) з оголошеною цінністю з описом вкладення працівник зв`язку звіряє вкладення з описом ф.107, а також перевіряє відповідність місця призначення, найменування адресата та суми оголошеної цінності, зазначених на відправленні та примірнику опису, розписується на ньому і проставляє відбиток календарного штемпеля. Форма опису вкладення передбачає, що внесення виправлень до опису вкладення не допускається, про що зазначено безпосередньо на бланку опису вкладення.
Отже, належними доказами направлення заяви на відстрочку + додатків до неї є оригінали розрахункового документу (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека) та опису вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, видані відправникові поштового відправлення.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):
Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації
3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;
НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ТЦК ВИ МАЄТЕ ПРАВО:
1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.
2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:
0 800 50 04 42
Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)
- УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
3) ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!