Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 28 августа 2023, вопрос №91016 500₴

Повернення в Україну з закордону, без особи з інвалідністью котру супроводжував при визді

Виїхав за кордон з дружиною. Дружина повернулася назад, я досі за кордоном. У дружини при виїзді була 2 группа інвалідності. Дружина може виїхати за мною, але наразі, по документам, вона вже не інвалід, бо посвідчення просрочилось. Хочу повернутись назад, та не знаю чого чекати на кордоні. Пропустити то пропустять наскільки я розумію, але у в'язницю не хотілося б. На військовому обліку не стою

Ответы юристов (15)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НІЯКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОВЕРНЕННЯ ПІСЛЯ ІНВАЛІДА НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня!

    Вас пропустять на кордоні. Відповідальність ні адміністративна, ні кримінальна по відношенню до Вас не застосовується.

    Єдиний неприємний момент - це можлива заборона при наступному виїзді за кордон.

    Прикордонники по базі даних можуть отримати інформацію коли та на якій підставі Ви виїхали за межі України. Якщо підставою для перетину було супроводження дружини - вони можуть перевірити коли вона повернулася на територію України. Якщо стане відомо, що вона вже поверталася раніше ніж Ви - вони це розцінять як порушення Правил перетинання державного кордону громадянами України.

    У разі виникнення додаткових питань натискайте "звернутися". Всього доброго!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю, Микита!

    Виїхав за кордон з дружиною. Дружина повернулася назад, я досі за кордоном. У дружини при виїзді була 2 группа інвалідності. Дружина може виїхати за мною, але наразі, по документам, вона вже не інвалід, бо посвідчення просрочилось. Хочу повернутись назад, та не знаю чого чекати на кордоні. Пропустити то пропустять наскільки я розумію, але у в'язницю не хотілося б. На військовому обліку не стою

    НЕ ХВИЛЮЙТЕСЬ, НІЯКА В'ЯЗНИЦЯ ВАМ НЕ ЗАГРОЖУЄ. НАВІТЬ ВІДКИНЬТЕ ЦІ ДУМКИ.

    ТАК, ПО ЗАКОНОДАВСТВУ, ВИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ ПОВЕРНУТИСЬ НЕ ПІЗНІШЕ ДРУЖИНИ. НЕЗВАЖАЮЧИ НА ТЕ, ЩО БАЗА ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ МАЄ ЗМОГУ ВІДСТЕЖИТИ ЇЇ ПОВЕРНЕННЯ В УКРАЇНУ РАНІШЕ ВАС, АЛЕ ЖОДНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОРУШЕНННЯ ДАНОГО ПРАВИЛА НЕ ВСТАНОВЛЕНО, НЕ ГОВОРЯЧИ ВЖЕ ПРО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

    МАКСИМУМ, ЩО МОЖЕ БУТИ - ПРИ ПОВТОРНОМУ СУПРОВОДІ ДРУЖИНИ МОЖУТЬ БУТИ ПЕВНІ ПРОБЛЕМИ. ЦЕ ВСЕ, БІЛЬШЕ ВАМ НІЧОГО НЕ ЗАГРОЖУЄ - НІ АДМІНІСТРАТИВНА, НІ ТИМ ПАЧЕ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

    ТОМУ ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ, МОЖЕТЕ СМІЛИВО ПОВЕРТАТИСЬ ДО УКРАЇНИ. ЯКЩО Є МОЖЛИВІСТЬ ПОВЕРНЕННЯ РАЗОМ З ДРУЖИНОЮ, ФОРМАЛЬНО ЦЕ БУДЕ КРАЩЕ, АНІЖ САМОМУ.

    Всього доброго! З повагою.

    Карпенко Андрій Володимирович

    НА КОРДОНІ НІЯКИХ ЗАХОДІВ ДО ВАС ПРИЙНЯТО НЕ БУДЕ - НЕМАЄ ЗА ЩО.

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ:

    Стаття 33.

    Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

    Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

    ххх

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12

    Стаття 1. Право громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну

    Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

    ххх

    ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

    від 27.01.1995 року # 57

    Правила перетинання державного кордону України громадянами України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#t...

    7. Громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.

    Богун Сергій Павлович

    Єдине що Вас чекає в цій ситуації - не зможете виїхати за цією підставою ще раз. Більше нічого Вам не буде.

    Микита Клиент год назад

    Підскажіть, чи є шанс на отримання повістки?

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Микита!

      Повістка на території України теоретично може бути Вам вручена. Але це не відбудеться на кордоні, там таким не займаються. Більш вірогідно отримання повістки саме при поїздці по Україні. Але і це далеко не гарантія.

      Успіхів.

    • Богун Сергій Павлович

      Так, є. Від цього Ви не застраховані. Якщо Ви придатні до військової служби і більше не маєте підстав для відстрочки.

    • Дерій Владислав Олегович

      Ризик отримати повістку є. Повістку вручають уповноважені особи, зазвичай, це співробітники ТЦК, а не прикордонники. Тому якщо в пункті пропуску Вам захочуть вручити повістку - Ви маєте право знати, хто перед вами, та запитати у нього/неї документи, які підтверджують його/її повноваження. Найчастіше це службовий особовий документ, а також наказ коменданта.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    відповідальність поки не встановлена , можливий штраф за порушення правил обліку ст. 210 Купап - 510-1700 грн , але протокол без вас не випишуть , там потрібна ваш підпис , або запис про незгоду та оскарження.

    і неможливо буде знову супроводжувати цю саму особу з інвалідністю.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Середницький Євгеній Вікторович
    40%

    Вітаю,

    Відповідальність за те, що залишився за кордоном без особи з інвалідністю, якщо така особа повернулася.

    Після останніх змін у Правилах перетину державного кордону громадянами України стало обов'язковим правило, що якщо перетин кордону стався для супроводу особи з інвалідністю, і особа з інвалідністю повертається до України, то супроводжуючий також пізніше цього ж дня зобов'язаний повернутися в України.

    Багато осіб виїжджає за кордон для супроводу особи з інвалідністю, разом з особою з інвалідністю поруч, а сама особа з інвалідністю, мати чи батько, чи стороння людина потім не хоче жити за кордоном і повертається в Україну назад. А супроводжуючий залишається за кордоном.

    У зв'язкуз чим виникає питання, а що за це буде, чи взагалі законно це чи ні, і як потім повертатися в Україну.

    Тут треба розуміти, що так, якщо з 27.09.2022 особа з інвалідністю, у супроводі якого Ви виїжджали, повернувся до України, а Ви залишилися за кордоном, то виходить, що виїхали з України Ви законно, але з дня повернення особи з інвалідністю перебуваєте за кордоном вже незаконно.

    Однак, парадокс, але відповідальності за таке незаконне перебування за кордоном на даний момент немає, жодної, ні адміністративної, ні кримінальної.

    А немає відповідальності – значить, Вам навіть штраф за таке порушення ніхто виписати не може, не те, щоб посадити.

    Вся відповідальність, і кримінальна, і адміністративна, яка існує на даний момент, стосується незаконного перетину кордону України.

    При цьому, перетнули то Ви її законно, з особи з інвалідністю та документами для його супроводу.

    А відповідальності за те, що особи з інвалідністю повернулася без Вас, на даний момент немає.

    Тому фактично на даний момент часу у Вас є всі шанси безкарно повернутися в Україну без особи з інвалідністю або продовжувати там перебувати. Але не поспішайте робити поспішні висновки, оскільки є багато але, які теж потрібно врахувати. І ризик у таких порушеннях також є.

    Зазвичай, коли люди виїжджають за кордон, а особа з інвалідністю повертається без них, то вони вже сидять за кордоном до останнього, чекають на закінчення війни та якихось новин.

    Ось приклад реальної історії.

    Чоловік у цьому випадку виїжджав за кордон для супроводу своєї матері, особи з інвалідністю 2 групи, яка незадовго після виїзду повернулася до України без нього. А він лишився за кордоном. І ось настав той день і час, коли йому потрібно було приїхати в Україну.

    Для поїздки він вибрав поїзд Пшемисль-Київ, оскільки сказав, що в ньому прикордонники більш-менш нормальні, свавілля та «місцевих царів» зазвичай немає, і все відбувається в основному за законом.

    Повернувшись в Україну на кордоні, у нього поцікавилися, а як він виїжджав. Він брехати не став, сказав, що виїжджав разом із матір'ю яка є особою з інвалідністю. Тоді спитали, а де ж мати. І тут він теж сказав правду, що вона повернулася в Україну раніше за нього.

    Звичайно, на кордоні після цього у нього запитали, чи знає він, що це порушення і що він не мав права залишатися за кордоном без матері. Він вдав, що не знав. Відповів, що постанов у них виходить дуже багато щодня, і за всіма змінами не встежиш. І мило посміхнувся. Сказав, що якщо вважаєте за потрібне, можете виписати мені штраф.

    Після чого на кордоні кудись забрали перевірити його документи, повернулися і побажали хорошого шляху.

    Жодного адміністративного штрафу навіть не виписали. Про жодну кримінальну відповідальність теж не йшлося.

    Ось такий відгук про повернення досить обнадійливий.

    Як поводитися на кордоні, якщо виникають претензії з приводу повернення в Україну, якщо особа з інвалідністювиїхала раніше.

    Не ведіть себе грубо з прикордонникам. Відповідайте на запитання чітко та коректно.

    А при виникненні претензій, чому інвалід виїхав раніше, а Ви залишилися, вибачтесь, скажіть, що так,не знаєте про порушення. Можете сказати щоб виписали за це штраф.

    Тільки попросіть все зробити офіційно і виписати протокол про правопорушення.

    І про диво, швидше за все, прикордонники зроблять серйозний вигляд, перевірять Ваші документи і повернуть Вам назад.

    А чому, здивуєтеся Ви? Тому, щоб хоча б виписати Вам штраф, потрібна відповідна стаття до КУпАП, яка передбачала б штраф чи якусь відповідальність за такі Ваші порушення. Такої статті наразі немає. Тому й виписати вам нічого не можуть.

    Звісно, людський чинник не виключений. І цілком можливо, що хтось може зіткнутися на кордоні з некоректною поведінкою прикордонників, з погрозами, а можливо навіть із викликом поліції. У такому разі раджу зберігати спокій, всі дії по можливості фіксувати на фото, відео, аудіо, будь-які звинувачення просити оформити письмово і надати Вам у вигляді документа. Також не соромтеся зателефонувати або навіть викликати адвоката. На це Ви маєте повне право.

    І пам'ятайте, що закон на вашому боці. І викладені вище дії органів Держприкордонслужби, якщо вони раптом відбудуться, будуть суттєвим порушенням Ваших прав.

    Коли можлива кримінальна відповідальність:

    Кримінальна відповідальність можлива за незаконний виїзд з України, якщо його було здійснено за підробленими документами, за допомогою хабара, або якщо Ви були організатором такого незаконного перетину кордону.

    Зупинимося окремо на кримінальній відповідальності за ухилення від мобілізації за ст. ст. 335, 336, 336-1, 337 КК України, якою всіх так сильно лякають.

    Справа в тому, що всі ці статті вимагають, щоб було доведено намір з боку обвинуваченого про те, що він усі свої дії здійснював саме з метою ухилення від мобілізації. А намір довести найскладніше.

    І, як правило, кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації у разі, коли інвалід повернувся в Україну раніше за Вас, довести вкрай складно.

    Чому складно?

    Насамперед із двох причин:

    - як правило, у тих, хто виїхав з України для супроводу інваліда вже таким чином, навіть якби він не виїхав, є відстрочка від мобілізації, батьки інваліди 1 та 2 групи, або батьки дружини інваліди, чи дружина інвалід, чи інші підстави. А відстрочка від мобілізації як така виключає факт ухилення від мобілізації;

    - також для того щоб говорити про ухилення від мобілізації, потрібно не тільки не мати відстрочку, а ще повинні бути докази вручення Вам повістки, і не один раз, а, як мінімум, кілька, або ж вручення Вам один раз повістки, але не звичайної для уточнення даних або на медкомісію, а мобілізаційного розпорядження з так званим запрошенням прийти з речами, що видається тільки після проходження медкомісії.

    Вручити повістку людині за кордоном досить проблематично, варіант покласти в поштову скриньку або зателефонувати - не доказ і легко оскаржити його в суді. І навіть якщо військкомат підійде до цього питання зі знанням справи, з чим я до речі ще жодного разу не стикалася, відправить поштою на адресу реєстрації повістку, зберігши квитанцію про відправлення, то людина матиме поважну причину – вона не могла про це знати і була за кордоном.

    Також важливо пам'ятати, що притягувати до кримінальної відповідальності органи Держприкордонслужби не мають повноважень. Це має робити поліція.

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Микито!

    При поверненні до України Вам особливо ризикувати немає чим, оскільки відповідальність за невчасне повернення після приїзду до України дружини-інваліда, яку Ви супроводжували, або ж навіть за неповернення з за кордону в таких випадках жодної відповідальності за собою не тягне - ані адміністративної, ані, тим більше, кримінальної!

    Втім для повторного виїзду з України дружині треба буде поновити посвідчення інваліда. Протягом дії військового стану проходити МСЕК необов'язково. Держава передбачила заочне отримання довідки МСЕК.

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 року № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування:

    у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії;

    Кримська республіканська, обласні, центральні міські у мм. Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.

    На період дії воєнного стану на території України:

    пункт 5 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи", не застосовується;

    у разі неможливості направлення лікарем або лікарсько-консультативною комісією, в тому числі заочно, осіб з тимчасовою непрацездатністю на медико-соціальну експертизу в строки, визначені абзацом другим пункту 6 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи”:

    рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається без направлення на медико-соціальну експертизу лікуючим лікарем або лікарсько-консультативною комісією;

    направлення лікарем чи лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу здійснюється не пізніше ніж через місяць після припинення або скасування воєнного стану.

    Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:

    осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;

    дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917.

    При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

    У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров’я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.

    За потреби отримання детальних роз'яснень можете використати функціонал, який надає сайт біля моєї відповіді. З радістю доможу!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович

    Вітаю Вас, Микито!

    До Вас не буде застосовано жодних мір відповідальності за повернення, адже Ви не порушили жодної вимоги законодавства. Проте, Ви можете бути призвані до ЗСУ у разі допущення помилки, про яку розповів нижче.

    Крім цього.

    Під час війни людям з інвалідністю не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити інвалідність. Інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення/скасування.

    Щоб спростити проведення медико-соціальної експертизи, Кабмін ухвалив постанову КМУ № 225.

    Вона передбачає, що під час війни людям можуть встановити інвалідність заочно та незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування.

    Також медико-соціальна експертиза за направленням лікарсько-консультативної комісії проходить незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування того, хто звертається для встановлення інвалідності.

    "Лікар, який оформляє направлення на МСЕК, не може вимагати від пацієнта-внутрішньо переміщеної особи укладання декларації", – наголошують у МОЗ.

    Також медики не мають права вимагати, щоб пацієнти прийшли на повторний огляд для підтвердження інвалідності під час воєнного стану.

    Крім цього, внаслідок наведеного Ви маєте зберігати право на відстрочку від мобілізації.

    Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 р. № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:

    осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;

    дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 100, ст. 3666).

    При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

    У разі невизнання Ваших прав Ви можете оскаржувати дії та рішенн органів державної влади в суді.

    Єдине - за порушення правил військового обліку, тобто неперебування на обліку та відсутність військово-облікових документів, Ви можете бути притягнуті до відповідальності за ст. 210 КУпАП до адміністративної відповідальності (штраф).

    Стаття 210 КУпАП передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (зокрема, за те, що не став вчасно, протягом 7 днів, на облік). За це штраф — від 510 до 850 грн. За повторне порушення протягом року, а також вчинення його в особливий період штраф зростає до 1700 грн.

    Стаття 210−1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Наприклад, неявка за повісткою про первинний виклик до військкомату.

    За вчинення правопорушення вперше штраф для:

    - громадян - від 1700 грн до 3400 грн;

    - посадовців - від 3400 грн до 5100 грн.

    За скоєння повторно протягом року, в особливий період штраф для:

    - громадян - від 3400 грн до 5100 грн;

    - посадовців - від 5100 грн до 8500 грн.

    Національна поліція у встановленому законом порядку зобов’язана за зверненнями доставити до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Центрального управління або регіональних органів СБУ таких осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210−1 КУпАП (ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про військовий обов"язок і військову службу»).

    Стаття 211 КУпАП передбачає відповідальність за псування військово-облікових документів чи втрату з необережності. тимчасових посвідчень військовозобов’язаних). За таке порушення штраф - від 510 грн до 850 грн.

    Тобто Ви можете бути оштрафовані на 1700 грн. за порушення правил військового обліку і Водночас отримати повістку до ТЦК та СП для постановлення на військовий обліку, проходження медичної комісії тощо.. Аж до направлення у Збройні сили. Проте, Вам слід одразу реалізувати право на відстрочку від призову, оскільки інвалідність Вашої дружини під час воєнного стану є дійсною до його завершення / скасування і ще 6 місців після цього.

    Однак, якщо незважаючи на право на продовження дії інвалідності автоматично на період воєнного стану - Ваша дружина погодилась на повторний огляд і їй зняли інвалідність, у Вас відсутні підстави для відстрочки від призову за мобілізацією і Ви можете бути призвані до армії у разі визнання Вас ВЛК придатним до військової служби.

    З повагою! Бережіть себе та близьких! Успішного вирішення ситуації, що склалась!

    Карпенко Андрій Володимирович

    ПОВІСТКИ НА КОРДОНІ НЕ ВИПИСУЮТЬ.

    • Турчин Ярослав Олександрович

      Це теоретично чи з практики?! Дуже багато випадків коли виписують! І на кордоні під час в"їзду, і на блок-постах і на дорозі! Будь-де!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024