Начните консультацию с юристом онлайн
Мені майже 25 років. З документів маю приписне. Чи можуть мене мобілізувати до армії? Якщо видадуть повістку то що робити?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (11)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, на даний момент вас не мають право мобілізувати. Ще не внесені зміни у ст. 15 зу про військовий обов'язок і військову службу. Про зменшення віку для переведення в резерв з 27 до 25 років.
На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Але Найближчим часом зміни будуть внесені тому рекомендую подбати про підстави для відстрочки.
Ст. 23 Зу про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеПовістка повинна бути отримане під особистий підпис. Усі інші виклики не є законними. Будь яка відповідальність відсутня.
Поважна причина неявки лікарняний.
Тому у разі отримання повістки у день явки зверніться до лікарні, викликайте швидку.
Штраф за неявку від 3400 до 5100 гривень. Штраф можуть накласти тільки у присутності порушника протягом 2 місяців з дня не явки.
Тому якщо ви отримаєте повістку і не з'явитися у ТЦК протягом 2 місяців на вас не зможуть накласти штраф.
Є ще декілька нюансів, прогалин, якими можно скористуватися. Звертайтесь
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
Так як Ви маєте приписне та Ваш вік 25 років, то маєте статус не військовозобов'язаного, а призовника й тому наразі не підлягаєте мобілізації у зв'язку з тим, що призов на строкову службу під час дії воєного стану Президентом України був скасований.
Проте, на підпису у Президента України ще з червня місяця знаходиться закон, який зменшує призовний вік з 27 років до 25. У разі його підписання Ви по досягненню 25 років повинні будете з'явитись до ТЦК, пройти ВЛК та отримати військовий квиток або тимчасове посвідчення й тоді вже будете військовозобов'язаним і відповідно до цього підялгатимете мобілізації.
Якщо зі станом Вашого здоров'я все в порядку, радив би Вам вже зараз подумати про підстави для відсточки, які надає стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Щодо повістки, то вона вважається законною тільки тоді, коли видана Вам особисто під розпис. Так як Ви є призовником і не підлягаєте мобілізації, не бачу жодних причин для того, щоб хвилюватися з цього приводу. Якщо ж Ви все таки не схочете йти до військкомату, то це можна зробити тільки у випадку поважної причини для неявки, наприклад, лікарняний. В даній ситуації Ви повинні будете написати заяву до ТЦК, що не можете з'явитись у зв'язку з хворобою та додати до неї лікарняний. Відправити ці документи до ТЦК потрібно буде Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення. У разі неявки без поважної причини на Вас може бути накладений адмінистративний штраф.
Виникне потреба у отриманні роз'яснень, з радістю їх надам!
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Дмитро!
ТАК, ЯКЩО ВИ ПРИЗОВНИК - ВІК ВІД 18 ДО 27 РОКІВ ТА У Є ПРИПИСНЕ, ТО ВЗАГАЛІ ПОВИННІ БУТИ ЗВІЛЬНЕНІ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ТАК ЯК ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ПІДЛЯГАЮТЬ ЛИШЕ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ І РЕЗЕРВІСТИ.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...
"8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 1. Військовий обов'язок...9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період".
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...".
- У РАЗІ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ, ЗІ СТОРОНИ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ):
1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:
- ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.
2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:
0 800 50 04 42
Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)
- УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
Звертайтеся через функціонал разом з фото.
Всього доброго.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Дмитро!
Мені майже 25 років. З документів маю приписне. Чи можуть мене мобілізувати до армії?
Станом на зараз - ні, не мають жодного права. Призовний вік на сьогодні становить 27 років, і в свої 24 Вас не мають права мобілізувати. Згідно із Указом Президента України мобілізації підлягають лише військовозобов'язані та резервісти.
Призовні комісії наразі створені лише для обмеженої категорії, тому навіть направити Вас на ВЛК не мають жодного права.
Але хотів би звернути увагу, що в Президента на підписі вже давненько, а якщо точніше з 05.06.2023, перебуває законопроєкт № 9281 "Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Якщо він його підпише та він набере чинності, призовників вік буде до 25 років і з всіма наслідками, щи випливають.
Тому відповідь на Ваше питанняя: станом на зараз не мають права мобілізувати до лав ЗСУ. Як тільки набере чинності Закон № 9281 та Вам виповниться 25 років, Ви в зоні ризику.
Якщо видадуть повістку то що робити?
У цьому відношенні є 3 варіанти дій:
1. Прийти до ТЦК із заявою про те, що Ви на певний момент є призовником та не підлягаєте мобілізації.
2. Не прийти до ТЦК за поважною причиною.
3. Просто не прийти до ТЦК.
Що обрати - Ваш вибір. За потреби можу проконсультувати більш детально по кожному пункту.
Всього доброго. Успіхів! З повагою!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
До 27 років Вас призвати не можуть, але в будь-який момент Президент може підписати закон про зміну призовного віку до 25.
Тому раджу на всякий випадок ознайомитися з підставами для відстрочки згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Якщо видадуть повістку є 2 варіанти :
1. Прийти за повісткою та надати документи для відстрочки.
2. Мати поважну причину для неявки (наприклад, лікарняний)
У разі виникнення додаткових питань - звертайтесь! буду радий допомогти! Всього доброго!
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Дмитро!
1) Мені майже 25 років. З документів маю приписне. Чи можуть мене мобілізувати до армії? - ні, не можуть. Оскільки призову на військову службу під час мобілізації підлягають резервісти та військовозобов`язані, а не чоловіки віком від 18 до 60 років, що підтверджується Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65 "Про загальну мобілізацію" та ст. 39 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники, призовники, військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти.
Згідно статті 37 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" взяттю на військовий облік призовників підлягають громадяни України:
приписані до призовних дільниць;
які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;
звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов’язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;
на військовий облік військовозобов'язаних:
звільнені з військової служби в запас;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;
які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі.
При цьому, відповідно до пункту 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 року № 1487, військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
для резервістів - військовий квиток.
ХХХ
2) Якщо видадуть повістку то що робити? - раджу завжди носити із собою паспорт та посвідчення про приписку до призовної дільниці, щоб підтвердити свій статус призовника. Досить часто це допомагає уникнути вручення повістки. Навіть якщо Вам вручать повістку, то прийдете до ТЦК/військкомату, там уточнять ваші облікові дані (тобто, з'ясують ваш статус призовника) та відправлять додому. На ВЛК ніхто Вас направляти не буде.
Оскільки, згідно статті 18-1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.
Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо:
організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;
направлення призовників, які виявили бажання вступити до закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.
У разі виникнення додаткових питань, буду радий допомогти!
При зверненні вказуйте свою е-пошту.
Всього найкращого!
Бережіть себе!
Юрист, г. Днепр, 6 лет опыта
Доброго дня.
Згідно Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Окрім, цього 30 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні за основу та в цілому проєкт Закону про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (реєстр. №9281). Законопроєкт має на меті зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників від 27 до 25-річного віку. Закон направлено на підпис президенту України.
Але на даний час змін до Закону не має.
У разі неявки призовника без поважних причин за викликом військового комісаріату на призовну комісію він несе відповідальність, установлену законом.
Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Вы не подлежит призыву по мобилизации, так как Вы являетесь призывником и Вас возможно призвать только на срочную воинскую службу.(18-27 ЛЕТ)
Так же вы можете получить отсрочку в связи с учебой.( если у вас оригинал приписного)
Документи, які для цього необхідні: 2.1. Довідка з ВНЗ, 2.2. Довідка з військкомату про відстрочку від призову.
Если есть справка из ВУЗа о зачислении на учебу , это дает право на отсрочку на весь период учебы
Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)
Щодо черги мобілізації: ( наразі черги скасували , призивають всіх хто наразі необхідний в ЗСУ згідно військово-облікових спеціальностей придатних громадян)
---
Ответственность за неявку ( при врученной и подписанной повестке)
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...
"8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".
Таким образом, должна быть повестка (сообщение) с уведомлением о прибытии в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (военкомат) в связи с моьиомщацмей.
"2) Если мне вручили повестку и я не являюсь, то что будет"?
- В таком случае Вас могут привлечь к административной ответственности по статье 210-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях в виде штрафа в размере от 3400 грн. до 5100 грн..
"Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Без подписанной повестки с контрольным талоном о вручении в деле ТЦК СП доказать уклонение от мобилизации сложно.
--- Если повестку не подписали и контрольного талона о вручени у ТЦК СП НЕТ , то доказать уклонение от мобилизации сложно , Новую повестку могут вручить под подпись только на територрии ТЦК СП , и только их работники. Никаких вручений на улицах постах , по телефону , в полициях и других быть не может у них нет полномочий , но есть приказ по вручению повесток. Если повестка не вручена , можно не являтся, протокол без вас не составят , если повестка будет вручена, явитесь пройдете ВЛК и далее решат.Возьмите справку с больницы стационара , что болели и поэтому на учет не стали или не прибыли - это уважительная причина , тогда штрафа за нарушение учета не будет.( ст.210 Купап -510 грн) Явка должна быть в том случае когда повестка вручена работником военкомата тцк сп и подписана вами лично, а талон о вручении лежит в деле , только так , остальное незаконно и требует доказательств. Пока сами не вызовут повесткой вы не обязаны туда прибывать.
Привідсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останнього у її отриманні – про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку, – відсутні дані про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК.
Рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 р.
С уважением, Константин Гончаренко
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Закон України " Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n2):
"Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу
1. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Стаття 18-1. Особливості призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій під час дії воєнного стану
1. Під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться...
3. Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо:
організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;".
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
" Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи...";
"Стаття 22... При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.".
---Доброго дня, пане Дмитре! По-перше, за віком Ви є призовником,але під час воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться. По-друге, навіть у випадку підписання Президентом України Закону про зменшення призовного віку з 27 до 25 років, цей Закон, з підстави заборони зворотної сили закону у часі, на Вас не має поширюватись, не підлягає до застосування. Оскільки Ви були взяті, прийняті на військовий облік за нормою ст.15 Закону про призовний вік обмеженням у 27 років, то його зменшення буде надання закону зворотної сили.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання:
Так вас можуть мобілізувати.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.
Насправді, чинним законодавством не визначено місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть вручити в будь-якому місці, в парку, на блокпостах, на вулиці чи іншому публічному місці.
Зокрема, пунктами 32 і 47 Порядку, організації та ведення військового обліку, лише додатково наголошено про видачу повісток за місцем проживання та за місцем роботи військовозобов’язаного, однак вручення повістки на вулиці є також законним.
Тобто, для відмови в отриманні повістки призовник повинен мати конкретні і поважні причини, серед яких:
Успіхів