Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 04 сентября 2023, вопрос №91703 150₴

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

Добрий день!
Я маю батька-пенсіонера, який є інвалідом II групи. Батько отримує пенсію в сумі до 5 000 грн. Він одружений на моїй матері, яка досягла пенсійного віку, отримує пенсію і не працює, тобто є непрацездатною відповідно до законодавства України. При цьому в мене є сестра, якій 47 років, але вона знаходиться у декретній відпустці за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. З декрету сестра до до досягнення дитиною 3-річного віку виходити не збирається.
Відповідно до абзацу одинадцятого частиної першої ст. 23 Закону України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", НЕ підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: які, зокрема, мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Якщо я укладу з батьком договір про сплату аліментів (на утримання непрацездатного батька) і буду сплачувати аліменти на його утримання, то чи зможу я в такому випадку отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації? Чи потрібно (при ствердній відповіді на перше питання) доводити, що батько потребує матеріальної допомоги для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації? Сестра, перебуваючи в декретні відпустці, не працює, і не отримує ніякий дохід, крім соціальної виплати на свою дитину (860 грн), тобто фізично не має змогу утримувати батька. При цьому сестра перебуває у шлюбі. Чоловік сестри працює.

Ответы юристов (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Ростиславе!

    Якщо я укладу з батьком договір про сплату аліментів (на утримання непрацездатного батька) і буду сплачувати аліменти на його утримання, то чи зможу я в такому випадку отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації?

    На жаль, але укладення договору у даному випадку не зіграє Вам на користь, оскільки зміст абзацу 11 частини першої статті 23 полягає саме у факті відсутності інших осіб, які зобов'язані утримувати непрацездатну особу. У даному випадку Ваша сестра має точно такий же обов'язкок, як і Ви, по утриманню батька. Перебування сестри у декретній відпустці у даному випадку не настільки важливо.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    АБЗАЦ 10 зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    АБЗАЦ 11 які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    ТИМ НЕ МЕНШЕ, У ДАНІЙ СИТУАЦІЇ БІЛЬШ РЕАЛЬНО БУДЕ СПРОБУВАТИ ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ПО АБЗАЦУ 10. ДЛЯ ЦЬОГО ЛИШЕ ПОТРІБНО, АБИ БАТЬКО ОТРИМАВ ВИСНОВОК ЛКК ПРО ТЕ, ЩО ВІН ПОТРЕБУЄ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.

    Чи потрібно (при ствердній відповіді на перше питання) доводити, що батько потребує матеріальної допомоги для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації? Сестра, перебуваючи в декретні відпустці, не працює, і не отримує ніякий дохід, крім соціальної виплати на свою дитину (860 грн), тобто фізично не має змогу утримувати батька. При цьому сестра перебуває у шлюбі. Чоловік сестри працює.

    Описав ситуацію, якою вона є насправді, вище. Із відстрочкою по абзацу 11 можуть бути проблеми, оскільки факт наявності працездатної сестри точно не зіграє на Вашу користь.

    Всього доброго. Успіхів! З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Ростиславе!

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Отже, Ваша сестра згідно чинного законодавства вважається працездатною особою, незважаючи на те, що знаходиться у декретній відпустці.

    Згідно статті 51 Конституції Украйни:

    "Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків."

    Відповідно до статті 202 СКУ:

    "Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги".

    Виходячи з вищенаведенного Ви не будете мати права на відстрочку згідно абзацу 11 статті 23, так як Ваша сестра є працездатною особою, яка як і Ви повинна утримувати батька.

    Раджу Вам обдумати отримання відстрочки згідно абзацу 10 згаданної статті, яка зазначає:

    "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"

    Для отримання відстрочки на даній підставі Вашому батьку потрібно буде пройти ЛКК (лікарська-консультативна комісія), направлення на яку можна отримати у сімейного лікаря, та отримати довідку форми 080-4 про потребу у постійному догляді, якщо, звісно, подібного допису немає на зворотній стороні довідки МСЕК. Після цього Вам потрібно буде оформити компенсацію від держави на догляд або отримати акт встановлення факту здійснення догляду. Один з цих документів ТЦК обов'язково буде у Вас вимагати, як доказ того, що саме Ви доглядаєте за батьком. Щодо компенсації на догляд, то в даному випадку є певні нюанси, які пов'язані з доходами. А от акт встановлення факту догляду, на мою думку, зробити буде простіше.

    Виникне потреба у персональній консультації, я завжди готовий до того!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви будете мати право на відстрочку від мобілізації згідно ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    У разі отримання повістки під особистий підпис, ви повинні написати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобіліцазії додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про народження

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідка про надання допогти у зв'язку з інвалідністю батька.

    Пенсійне посвідчення матері.

    Довідка про склад сім’ї

    Довідка про декретну відпустку сестри.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    При Ваших умовах - Ви маєте право на відстрочку!

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Такий обов’язок мають один із подружжя, працездатні батьки та повнолітні працездатні діти.

    Тому Ви матимете право на відстрочку, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов’язані утримувати Вашого батька або вони є непрацездатними.

    Непрацездатні громадяни - пенсіонери або особи з інвалідністю.

    Ваша сестра - являється тимчасово непрацездатною, адже отримує допомогу по тимчасовій непрацездатності згідно статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування"

    У разі вручення повістки під особистий підпис - Вам необхідно підготувати та надати ТЦК такий пакет документів:

    • заява про відстрочку
    • військово-обліковий документ
    • Ваше свідоцтво про народження
    • свідоцтво про народження сестри
    • копії паспортів батька, матері, сестри
    • документ про інвалідність батька
    • свідоцтво про шлюб батьків
    • пенсійне посвідчення матері
    • довідку про отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності Вашої сестри

    Подавати заяву до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного

    У разі виникнення додаткових питань - звертайтесь! Гарного дня!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Якщо вам встигли затвердити відстрочку за підписом начальника то вона буде діяти цей час , зворотної дії закону не може бути (ст. 58 Конституції України)

    Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю з числа найближчих родичів, згідно із законодавством покладається на дітей та чоловіка особи.( в статті 51 Конституції України. Дана конституційна норма знайшла своє відображення і в Сімейному кодексі України (статті 202-206).)

    законопроєкт № 9342 підписано

    Якщо у особи з інвалідністю є ще інші родичі , які теоретично здатні його доглядати , то у відстрочці можуть відмовити , відстрочку матиме хтось один з родичів.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42005 передано до Президента України , підписано

    ---

    Один з родичів , який подасть документи батька отримає відстрочку інші вже ні.

    для іншого родича доведеться оформити вже як доглядача за батьком через соц захист , або акт встановлення постійного догляду у міській раді викон комі.

    за фактом інвалідності отримає лише один , інший як доглядач через соц захист.

    треба ще довести , що родичка не має фізичної чи матеріальної спроможності доглядати батька унаслідок здоров я чи перебування у частих відрядженнях по роботі чи з питань ведення бізнесу.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024