Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго вечора. Питання наступне: чи підлягає мій чоловік мобілізації, якщо я інвалід ІІІ групи? Чоловіку 28 років.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Ірино! Так, у Вашого чоловіка є право на відстрочку!
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: Особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
(Абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію")
Судячи з Вашого віку, у Вас не може бути дітей працездатного віку, а тому відсутні інші особи, які зобов"язані Вас утримувати окрім чоловіка.
Для підтвердження права на відстрочку можуть знадобитись:
- Свідоцтво про шлюб
- Документ, що підтверджує встановлення інвалідності
- Довідка про склад сім"ї
Слід пам"ятати, що відстрочку Вам дає не військкомат (ТЦК та СП), а Закон. Якщо статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" наявні підстави для відстрочки. До відома ТЦК ви просто доводите відомості про Вашу відстрочку і не більше того. ТЦК не має повноважень відбирати відстрочку, або з нею погоджуватись чи не погоджуватись. ТЦК просто вносить до своєї бази відомості, що Ви надали йому перелік документів, які підтверджують Ваше право на відстрочку.
Наразі немає навіть жодного єдиного підходу про те, чим має підтверджуватись, що Ви повідомили про своє право на відстрочку ТЦК. Чому? - Бо Міністерство оборони не потурбувалось про видання відповідних нормативно-правових актів, а законодавець в цьому напрямку чомусь не думає. Тож одній ТЦК видають довідки про відстрочку, інші листи - відповіді, в яких розглядається заява особи, що звернулась з документами про відстрочку і констатується факт наявності права на відстрочку... інші - взагалі нічого не видають, обмежившись внесенням відомостей до бази даних (Реєстру військовозобов"язаних).
Щасти Вам!
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Відповідно до п. 11 ч.1 ст. 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю.
Таким чином, сам статус інвалідності дружини є підставою для звільнення чоловіка від мобілізації
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ірина.
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;"
Такими особами можуть бути Ваші повнолітні діти (я так розумію, що в Вас їх немає) та Ваші батьки.
Батьки будуть вважатись непрацездатними лише в тому випадку, якщо вони є особами пенсійного віку або інвалідами.
Якщо ж батьки є працездатними особами, то відстрочку згідно абазацу 11 Ваш чоловік отримати не зможе.
"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"
Для отримання довідки ЛКК форми 080-4 Вам треба буде звернутися до сімейного лікаря за направленням на лікарсько-консультативну комісію.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Ірино!
Питання наступне: чи підлягає мій чоловік мобілізації, якщо я інвалід ІІІ групи? Чоловіку 28 років. - Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (законопроект 9342) вже набрав чинності і абз.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" почав діяти в новій редакції, а саме (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):
"- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати."
Тому давайте більш детально зупинимося на категорії "інші працездатні особи, зобов'язані відповідно до закону його утримувати".
Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/conv#n381):.
Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання
1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Стаття 199. Обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання
1. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
2. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків
1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
ВИСНОВКИ: якщо Ви не маєте повнолітніх працездатних дітей, то у вашого чоловіка є право на відстрочку. Можу надіслати Вам зразок заяви (він окремим файлом, на 4 сторінках), по якому мої клієнти успішно оформляли відстрочку у таких випадках.
Однак, ваш чоловік не зобов'язаний самостійно йти до ТЦК/військкомату та доводити своє право на відстрочку від мобілізації. Оскільки обов'язкова явка до військкомату лише по врученій під особистий підпис повістці, в якій мають бути вказані причини виклику та строки явки. Постанова КМУ 1478 містить затверджену форму повісток, бланк якої передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки (ПОВІСТКА).
При цьому, відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):
Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації
3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;
ХХХ
ОТЖЕ, у разі вручення повістки вашому чоловіку потрібно буде явитися на зазначену у ній дату до військкомату та надати документи, які підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно абз.11 ч.1 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а саме
- паспорт;
- військово-обліковий документ;
- паспорт дружини;
- довідка до акту огляду МСЕК;
- свідоцтво про шлюб;
- письмова заява на відстрочку.
Заява готується в 2-х примірниках (на вашому повинні поставити дату отримання та реєстраційний індекс) і подається в оригіналі, а додатки до неї (вищезазначені документи) - у звичайних копіях, без нотаріального посвідчення. При цьому з собою потрібно мати оригінали цих документів.
Якщо не захочуть приймати заяву на відстрочку або говоритимуть, що подасте її після проходження ВЛК, то можете посилатися на наступне:
Закон України "Про звернення громадян" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80#Text):
Стаття 7. Заборона відмови в прийнятті та розгляді звернення
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Згідно абзацу 15 пункту 2 ІНСТРУКЦІЇ з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 348 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/348-97-%D0%BF#Text):
"2. На вимогу громадянина, який подав звернення до організації, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення. Така копія повертається громадянинові.".
Також заяву та додатки до неї можна надіслати Укрпоштою цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення. Однак, тоді ці додатки повинні бути нотаріально засвідчені.
У разі виникнення додаткових питань, буду радий допомогти!
При зверненні вказуйте свою е-пошту.
Всього найкращого!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Вам треба встановити постійний догляд за дружиною , згідно довідки ЛКК , що вона потребує догляду вашого
всі можливості для відстрочки тут:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи
можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою".
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Ирина!
ОН ИМЕЕТЕ ПРАВО НА ОТСРОЧКУ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ В СВЯЗИ С ИНВАЛИДНОСТЬЮ ВАШЕЙ СУПРУГИ.
ПО ПОВОДУ ПОЛУЧЕНИЯ ОТСРОЧКИ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ, В СВЯЗИ С ИНВАЛИДНОСТЬЮ СУПРУГИ, ЧТО ПРЕДУСМОТРЕНО ЗАКОНОМ, ПРИ ОТСУТСТВИИ ДРУГИХ ТРУДОСПОСОБНЫХ ЛИЦ, ОБЯЗАННЫХ ЗА НЕЙ УХАЖИВАТЬ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:…які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю, …за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;…».
Звертайтеся через функціонал біля фото.
Всего доброго!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
"..Додаток 2 до Порядку
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:...
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;".
---
Доброго дня, пані Ірино! Незважаючи на те, що право на відстрочку від призову виникає по закону фактом наявності передбачених підстав (у Вашому випадку фактом Вашої інвалідності ІІ групи), це право ще необхідно реалізувати і, якщо хочете, захистити. З одного боку, наведене положення Правил військового обліку вимагає від військовозобов'язаного (Вашого чоловіка) подати до РТЦК та СП документи, що підтверджують право на вістрочку - в РТЦК та СП невідомо про це право чоловіка і може бути видано та вручено повістку. З іншої сторони оформленням відстрочки (хоча це процедура не із приємних і має ризик неочікуваних наслідків) убезпечується вручення повісток в майбутньому і, взагалі, вирішити дану проблему. Не зупиняюсь повторювати, що подання документів рекомендую шляхом подання заяви (під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) про підтвердження та оформлення відстрочки від призову під час мобілізації, з прикладенням копій документів, що підтверджують право на відстрочку: документа про Вашу інвалідність ІІ групи, свідоцтва про шлюб), з поясненням про відсутність у складі сім'ї дітей та Ваших (особисто) батьків; про внесення відомостей до Реєстру військовозобов'язаних про Вашу інвалідність ІІ групи (персональні дані чоловіка) та про відстрочку (службові дані), про внесення відмітки про відстрочку до військово-облікового документа. Можливе, скоріше всього, направлення на ВЛК (є правом РТЦК та СП), що не скасовує права на відстрочку; при цьому, вимагати реєстрацію вручення заяви до направлення на ВЛК.