Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 14 сентября 2023, вопрос №92537 240₴

Отсрочка от мобилизации

Добрый день.В ноябре 22 года получил отсрочку по пункту 11 теща инвалид 2 группы.В военном билете стоит штамп об отсрочке без даты окончания.Зная об изменениях в пункте 11,приготовил документы по пункту 10.У родного отца справка 080-2 о постоянном уходе.29 августа 2023 года пришла повестка на работу о уточнении данных.Когда я пришёл в ТЦК и хотел отдать документы по уходу за отцом.,Сказали зачем вам вторая отсрочка уже есть одна до ноября,хотя нет числа окончания в военном билете.Посмотрели документы по уходу за отцом ,сказали что не хватает акта с ЗАГС ,что я единственный сын у отца.Вопрос :Если первая отсрочка действующая,то почему только до ноября,если давались бессрочно?Можно ли оформлять отсрочку по уходу за отцом,если есть отсрочка по тёще,или надо ждать когда отсрочка по тёще закончится?Какие точно нужны документы по постоянному уходу за отцом,потому что в ЗАГС сказали что они справки такие не выдают?Спасибо за ответ

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    16.7%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Олексію!

    Якщо Ви маєте відстрочку за абзацем 11 частини першої статт23 Закону про мобілізацію на підставі інвалідності тещи, і ця відстрочка не має строку її дії, то, власне, вона буде чинною до тих пір, допоки у Вас є теща-інвалід!

    Отже Вам необов'язково наразі додатково шукати інші варіанти відстрочки - наприклад, на підстваі постійного догляду за батьком, тобто за абзацем 10 згаданої статті.

    Втім, якщо ТЦК вирішить створювати Вам з цим проблеми, Ви можете його дії легко оскаржити, і в тому я можу Вам допомогти.

    Законом передбачена можливість оскарження рішення ТЦКСП:

    По-перше, скарги на незаконні дії представників «військоматів», пов’язані із процесом мобілізації можуть бути в усній формі викладені на гарячій лінії Міністерства Оборони: 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99 (нижче більш детально).

    По-друге, скарги на порушення законодавства під час мобілізації подаються керівнику Центру комплектування та соціальної підтримки (воєнкому) або до вищестоячого обласного ТЦКСП (військкомату).

    Скарга має містити детальний опис обставин порушення і клопотання про припинення порушення.

    По-третє, у випадку відсутності належної реакції «воєнкома), незаконні дії, що стосуються мобілізації можуть бути оскаржені до адміністративного суду. Для отримання правової допомоги з цього питання необхідно звернутися до адвоката.

    Гарячі лінії Міністерства оборони та ЗС України

    0 800 50 04 42

    Call-центр Міністерства оборони Українидля вирішення проблемних питань та координації розгляду звернень громадян:

    Розпорядок роботи Саll-центру Міністерства оборони України

    Понеділок — четвер з 09.00 до 18.00

    П’ятниця з 09.00 до 16.45

    Перерва на обід з 13.00 до 13.45

    Субота з 09.00 до 15.00

    Call-центр Збройних Сил України для забезпечення своєчасного та якісного розгляду звернень (заяв) громадян. До нього входять Call-центри видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, оперативних та повітряних командувань, Call-центри Командування об'єднаних сил, ОТУ "Північ", ОТУ "Схід", ОУВ "Південь", Головнокомандувача Збройних Сил України, Психологічної допомоги.

    Номер багатоканального зв'язку Call-центру Збройних Сил України — 0800500410, (044) 454-44-99.

    Графік роботи Call-центрів видів, окремих родів війск (сил) Збройних Сил України, оперативних та повітряних командувань - у робочі дні з 09.00 до 18.00.

    Графік роботи Call-центрів Командування об'єднаних сил, ОТУ "Північ", ОТУ "Схід", ОУВ "Південь" —цілодобово, щоденно.

    Графік роботи Call-центру Головнокомандувача Збройних Сил України, Психологічної допомоги — у робочі дні з 09.00 до 18.00. Електронна адреса: Call-center_ZSU@mil.gov.ua.

    «Гаряча лінія» з питань проходження військової служби за контрактом, в тому числі для бажаючих вступити до українського війська, відповіді на телефонні дзвінки за телефоном

    0 800 500 051 — щоденно з 09.00 до 18.00 крім суботи та неділі;

    Крім того, поки у Вас є час і про всяк випадок я все ж таки порадив Вам не поспішати знімати з повістки дня питання відстрочки на підставі ПД за батьком. Для того Вам залишилось всього-навсього отримати в ДРАЦСі витяг з Реєстру цивільного стану громадян, що у батька відсутні відомості про реєстрацію народження інших дітей. ДРАЦСи повинні такі витяги надавати! Якщо відмовлять, теж можна легко оскаржити, поки є час.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16.7%

    Вітаю, Олексію!

    .Вопрос :Если первая отсрочка действующая,то почему только до ноября,если давались бессрочно?

    Скоріше за все давали відстрочку безстроково, а потім вирішили переграти, що вона річного строку. Але по факту Ви можете стояти на позиції того, що відстрочка Вам надана безстроково і Закон не має зворотньої дії в часі. Посилайтесь на статтю 58 Конституції України.

    Можно ли оформлять отсрочку по уходу за отцом,если есть отсрочка по тёще,или надо ждать когда отсрочка по тёще закончится?

    Можна оформлювати, не чекавши закінчення умовно 1 року відстрочки. Та і бажано оформлювати, тому що незважаючи на статтю 58 Конституції України, отримати звільнення від мобілізації по тещі явно Вам не дадуть.

    Какие точно нужны документы по постоянному уходу за отцом,потому что в ЗАГС сказали что они справки такие не выдают?Спасибо за ответ

    Рацс дійсно не видає довідки про відсутність у особи інших дітей. Вже відповідні роз'яснення були надіслані до Міністерства оборони України та Генерального Штабу. Тому така вимога ТЦК є незаконною, та і взагалі доводити факт відсутності інших осіб за абзацом 10 не потрібно.

    Подавайте заяву про надання відстрочки на реєстрацію і очікуйте відповіді.

    Успіхів. Всього доброго!

    Гончаренко Константин
    16.7%
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Якщо вам встигли затвердити відстрочку за підписом начальника то вона буде діяти цей час , зворотної дії закону не може бути (ст. 58 Конституції України), поки ваша родичка є особою з інвалідністю відстрочка має бути , для будь-яких інших дій немає правових підстав.

    Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю з числа найближчих родичів, згідно із законодавством покладається на дітей та чоловіка особи.

    законопроєкт № 9342 підписано

    Якщо у особи з інвалідністю є ще інші родичі , які теоретично здатні його доглядати , то у відстрочці можуть відмовити , відстрочку матиме хтось один з родичів.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42005 передано до Президента України , підписано

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    16.7%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:..

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    {Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3161-IX від 28.06.2023}...

    Закон України " Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3161-20#n39):

    " I. Внести зміни до таких законів України:...

    4. Абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами) доповнити словами "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати"...

    II. Прикінцеві та перехідні положення...

    4. Кабінету Міністрів України:

    вжити заходів щодо прийняття та/або оновлення нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, що випливають із цього Закону;...

    забезпечити набрання чинності нормативно-правовими актами, зазначеними в цьому пункті, не пізніше 30 днів з дня набрання чинності цим Законом." (Закон набрав чинності 30.06.2023р. - прим.авт.).

    "ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    "..Додаток 2 до Порядку

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:...

    8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

    Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    "Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

    Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."

    ---

    Доброго дня, пане Олексію! По-перше, Закон про мобілізацію не передбачає оформлення відстрочки від призову яким-небудь строком - більш того, за змістом ст.23 відстрочка передбачена під час мобілізації, тобто протягом всього періоду мобілізації. Тому оформлення відстрочки на певний строк суперечить Закону про мобілізацію, суперечить Конеституції України про обов'язок посадових осіб органів державної влади (службовців РТЦК та СП) про дії виключно в межах чинного законодавства. По-друге, щодо доведення відсутності інших осіб по догляду за родичами-осіб з інвалідністю І чи ІІ групи: по-перше, наведеним п.4 перехідних положень Закону №3161-IX прямо передбачено зобов'язання КМУ забезпечити прийняття центральними органами влади нормативних актів, що випливають з цього Закону, впродовж 30 днів з моменту наборання чинності цим Законом - тобто, Міноборони був зобов'язаний протягом липня 2023р. видати наказ про порядок обгрунтування відсутності таких інших осіб. Але фактично РТЦК та СП перекладають це питання на військовозобов'язаних - без підставно, незаконно, коли РАЦС не розуміють, про що йдеться, та відмовляють у наданні довідок, які не передбачені законодавством. Відповідно до Конституції України щодо цього питання, то громадяни не можуть бути примушені робити те, що не передбачено законодавством, а для службовців РТЦК та СП, як осіб публічного права, діє принцип: "Заборонено все, що прямо не дозволено законом" - покладення доведення відстутності інших осіб на військовослужбовця не пеедбачено законодпавством, тому є незаконним. По-третє, що оформлення відстрочки з іншої підстави, то Правила військового обліку прямо зобов'язують військовозобов'язаного подавати до РТЦК та СП документи, що підтверджують право на відстрочку, тому в РТЦК та СП зобов'язані прийняти та офомити відстрочку незалежно від кількості підстав для неї.

    Адвокат  Євген Олександрович
    16.7%
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Доброго дня, Олексій!

    - ЯКЩО ВИ ВЖЕ ОТРИМАЛИ ВІДСТРОЧКУ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, БЕЗ СТРОК УДІЇ, ТО ВОНА У ВАС ЗАЛИШАЄТЬСЯ БЕЗ СТРОКУ ДІЇ:

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141):

    Конституція України | від 28.06.1996 № 254к/96-ВР (rada.gov.ua)

    "Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

    {Офіційне тлумачення частини першої статті 58 див. в Рішенні Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99}

    Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

    {Офіційне тлумачення статті 58 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 1-зп від 13.05.97, № 6-рп/2000 від 19.04.2000}".

    ПРИ ЦЬОМУ, ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ) ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ СТРОКУ ДО ЛИСТОПАДА ПОТОЧНОГО РОКУ, Є НЕЗАКОННИМИ.

    НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:

    1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

    - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

    2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

    0 800 50 04 42

    Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

    - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

    Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

    3) ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

    ЩОДО ДРУГОЇ ВІДСТРОЧКИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА БАТЬКОМ, ТРЕБА НАЯВНІСТЬ ПАСПОРТІВ ГР.УКРАЇНИ ВАШОГО І БАТЬКА, РНОКПП НА ОБОХ, СВІДОЦТВА ПРО ВАШЕ НАРОДЖЕННЯ, ДОВІДКИ ЛКК ЩОДО ДОГЛЯДУ, ПОСВІДЧЕННЯ (ДОВІДКИ УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ), ЩО ВИ Є ДОГЛЯДАЧЕМ.

    Всього доброго!

    Дерій Владислав Олегович
    16.7%

    Доброго дня!

    Згідно пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки РТЦК оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

    ТЦК зафіксув наявність відстрочки на один рік, проте, це не є перешкодою для подачі документів про підтвердження відстрочки по іншій підставі.

    Законодавчо закріплено, що військовозобов'язані заброньовані підприємствами або визнані ВЛК тимчасово непридатними можуть отримати відстрочку до 6 місяців. До інших підстав фіксований термін дії відстрочки не визначений, тому право на відстрочку існує на час, поки існує обставина, через яку надається відстрочка.

    Ваша підстава для відстрочки – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиною дитиною в сім'ї, до того ж органи РАЦС такі довідки не видають.

    Документи, які необхідно надати ТЦК:

    Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:

    Акт складається на протязі 5 днів.

    Подавати заяву про відстрочку до ТЦК рекомендую в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.

    Всього доброго!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024