Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 01 октября 2023, вопрос №93938 550₴

Право мужа на отсрочку, если жена инвалид 3 группы пожизненно

Добрый вечер, у меня такой вопрос, я инвалид 3 группы пожизненно (онкология 8 лет, была первая стадия, сейчас четвертая), собрали все документы на отсрочку мужа в ТЦК, ему 50 лет, есть единственный ребенок совершеннолетний сын, он находится в местах лишения свободы, ему отбывать ещё 4,5 года, других родственников у меня нету, имеет ли право мой муж на отсрочку или будет отказ в отсрочке,если откажут есть ли тогда смысыл решать вопрос об отсрочке через суд, помогите пожалуйста разобраться, а то я уже совсем запуталась, приложу список документов которые приготовили для ТЦК (заявление от мужа в тцк,копия свидетельства о браке, нотореально заверенная, копия мсек нотариально заверенная, документ из реестра ЗАГСа, что у меня один сын и других детей нет,приговор по сыну из суда, справка из колонии где он сейчас отбывает срок)

Ответы юристов (44)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Оксано!

    имеет ли право мой муж на отсрочку или будет отказ в отсрочке,если откажут есть ли тогда смысыл решать вопрос об отсрочке через суд, помогите пожалуйста разобраться, а то я уже совсем запуталась, приложу список документов которые приготовили для ТЦК (заявление от мужа в тцк,копия свидетельства о браке, нотореально заверенная, копия мсек нотариально заверенная, документ из реестра ЗАГСа, что у меня один сын и других детей нет,приговор по сыну из суда, справка из колонии где он сейчас отбывает срок

    Ви зробили все правильно і Вашому чоловіку 100 % має бути відстрочка по абзацу 11 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    ...

    Вже давно сформована практика, що 3 група інвалідності дружини надає право на відстрочку від мобілізації.

    У цьому контексті звертаю увагу на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 (справа № 606/373/23, дата набрання законної сили: 30.06.2023) за позовом ОСОБА_1 до Шостого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про надання відстрочки на військову службу під час мобілізації, яким визнано протиправними дії та зобов’язано Шостий відділ Тернопільського РТЦК та СП надати відстрочку від призову під час мобілізації у зв’язку із наявністю дружини з III групою інвалідності.

    Як би Ваш син не відбував покарання з фізичною ізоляцією, тоді б із відстрочкою чоловіка були б проблеми, а так - у нього 100 % право на відстрочку.

    Питання до Вас - чи зареєстрував чоловік заяву про надання відстрочки у ТЦК? Є докази подання заяви?

    • Оксана Клиент год назад

      Спасибо за ответ, нет ещё в ТЦК не был, только приготовили документы, но я очень переживаю, что если подадим на отсрочку они дадут отказ, из-за этого оттягиваем отправку документов в ТЦК Укр почтой с уведомлением

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Оксано!

        Документи, які підтверджуть право особи на відстрочку, по закону повинні подаватись особисто! Враховуйте це при випрацюванні алгоритму дій.

        Що стосується побоювань, Ваш син не має ні фізичної, ні наскільки я розумію матеріальної складової для Вашого утримання, що Ви можете підтвердити відповідними документами. ТЦК не має жодного права відмовити чоловіку у відстрочці за даною підставою.

        І взагалі, раджу подавати документи та йти до ТЦК тільки за умови отримання повістки.

        Всього доброго. Успіхів! З повагою!

        • Оксана Клиент год назад

          Получается, что я не попадаю под 202 статью

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Оксано!

            Про яку статтю мова? Конкретизуйте, будь-ласка, не зовсім зрозуміло?

            • Оксана Клиент год назад

              Там где совершеннолетнии дети обязаны материально содержать своих родителей,это 202 статья семейного кодекса, на которую они могут сослаться в ТЦК

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Оксана!

    Як я вже і відповів Вам у Вашому безоплатному питанні, я б ні в якому разі не рекомендував Вашому чоловіку користатися підставою для відстрочки, визначеною у абзаці 11 частини першої статті 23 .ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»!

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    В згаданому абзаці зокрема зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    {Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"

    Причина проста: у Вас є син, який без огляду на відбування покарання в місцях позбавлення волі, є особою працездатною і може Вас утримувати.

    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Крім того, син, як Ваша дитина, зобов'язаний Вас утримувати.

    Цей обов'язок сина закріплений в Коституції та у Сімейному кодексі.

    Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

    Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Таким чином значно більш надійний варіант отримати чоловікові відстрочку - це абзац 10 частини першої тої ж статті закону. В даній нормі відсутня умова про наявність інших осіб, які можуть зха Вами доглядати. В 10-му абзаці зокрема зазначено наступне:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    {Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"

    Для отримання такої відстрочки Вашому чоловіку достатньо написати заяву до ТЦК та додати до неї наступні документи:

    копія свідоцтва про шлюб,

    довідка з ДРАЦС про те, що син - єдина Ваша дитина,

    копія Вашого посвідчення інваліда або ж копія довідки МСЕК, яка у Вас є,

    довідка ЛКК форми 080-4 про необхідність здійснення за Вами постійного догляду,

    вирок суду щодо сина, довідка, яка підтверджує факт перебування Вашого сина у місцях позбавлення волі.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Оксана Клиент год назад
    Скажите пожалуйста какой алгоритм получения этой справки 080-4,к кому за ней обращаться?
    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович год назад

      Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

      Общаться в чате

      Для того Вам треба звернутись до Вашого сімейного лікаря, і він повинен надати Вам направлення на лікарсько-консультативну комісію. Думаю, що з Вашим захворюванням після проходження ЛКК Ви без проблем отримаєте згадану мною довідку. Вся решта документів у Вас майже є. Отже після отримання довідки ЛКК шлях для відстрочки Вашому чоловіку буде практично відкритий!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    У Вашому випадку достатньо встановлення постійного догляду без припинення дієздатності родича та призначення опікуна судом .

    опишу опіку та догляд:

    Відповідно до ч.1 ст. 39 Цивільного Кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

    Положеннями ч. 3 ст. 296 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членом її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

    Відповідно до ст. 55 Цивільного Кодексу України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх осіб, також повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.

    Згідно зі ст. 58 Цивільного Кодексу України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

    Відповідно до положень ч. 1 ст. 60 Цивільного Кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

    Стаття 62 Цивільного Кодексу України визначає, що опіка встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки, або за місцем проживання опікуна.

    Згідно зі ст. 63 Цивільного Кодексу України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

    https://www.msp.gov.ua/news/8364.html?PrintVersion -Лист Мінсоцполітики від 10.06.2015 № 8596/0/14-15/19 "Про опіку та піклування над повнолітніми особами"

    Відповідно до пп. 1.3, 1.4 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.99 № 34/166/131/881, органами, які приймають рішення щодо опіки та піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

    потрібно звернутися до суду а потім до управління соціального захисту у вашому регіоні

    АБО

    оформлення постійного догляду з відповідними соціальними виплатами на догляд за такими категоріями осіб, що потребують догляду: за дітьми-інвалідами віком до 18 років; за інвалідами І групи або особами, які досягли 80-річного віку; за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду; та за іншими громадянам похилого віку, інвалідами, дітьми-інвалідами та хворими, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

    Звернутис до ЛКК в потім до до управління соціального захисту

    ЗАЯВА ПРО ВИДАЧУ висновКУ лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування ... копії довідки МСЕК або довідки ЛКК про те, що престарілий ІНВАЛІД , потребує стороннього догляду.

    МОЖЕ БУТИ відстрочка вд армії та допомога по догляду 860 грн 20 коп

    З повагою, Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Відстрочка оформлюється зараз лише особисто після влк.

    Тому один пакет направляєте рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення , кур єрською доставкою.

    після отримання підтвердження про вручення на смс з другим роздрукованим пакетом аналогічних документів прибуваєте до тцк сп для вирішення питання відстрочки , бажано зранку , щоб начальник був на місція

    Для этого письмо с заявлением необходимо отправлять через УКРПОЧТУ одним из двух видов отправки

    - заказное письмо с уведомлением о вручении

    -ценное письмо с описью с уведомлением о вручении.

    Заказное письмо с уведомлением о вручении стоит 35 грн. Вы получаете на руки сначала квитанцию, по номеру которой можно отследить на сайте трекинга Укрпочты прохождение Вашего письма. Ссыска на сайт https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html

    Когда письмо дойдет до получателя и он его получит, он распишется на уведомлении о вручении и это уведомление вернется на Ваш адрес, указанный Вами на письме.

    В случае с отправкой ценным письмом с описью (стоимость около 50 грн) у Вас остается доказательство вкладывания в конверт именно данного заявления.

    Не является обязательным отправка ценного письма с описью, но отправка с уведомлением о вручении ОБЯЗАТЕЛЬНА.

    В дальнейшем квитанция об отправки и распечатка трекинга Укрпочты будет доказательством Вашей отправки.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Кирда Вячеслав Володимирович
    27.3%

    Там где совершеннолетнии дети обязаны материально содержать своих родителей,это 202 статья семейного кодекса, на которую они могут сослаться в ТЦК

    Син є і це факт, і він зобов'язаний утримувати Вас. Але фізично, внаслідок ізоляції та відбування покарання, та матеріально він не може це робити.

    Фактично ці обставини можуть говорити про відсутність у Вас на даний момент інших осіб, зобов'язаних і здатних Вас утримувати. На мій погляд, Ваш чоловік має безумовне право на відстрочку від мобілізації і ТЦК не може в даній ситуації відмовити у реалізації цього права. Це буде повне порушення прав осіб з інвалідністю та здорового глузду.

    Успіхів.

    Адвокат  Євген Олександрович
    21.8%
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Доброго вечора, Оксана.

    ЩОДО ПІДСТАВ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:…які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю, …за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;…».

    КЛЮЧОВІ ДВА МОМЕНТИ: "...що такі особи з інвалідністю НЕ МАЮТЬ ІНШИХ ПРАЦЕЗДАТНИХ ОСІБ..." ТА "...ЗОБОВ'ЯЗАНИХ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ ЇХ УТРИМУВАТИ;...".

    ПО ВАШОМУ СИНУ ДОКУМЕНТІВ ДОСТАТНЬО, ЩОБ ПІДТВЕРДИТИ ЩО ВІН НЕ МАЄ ЗМОГИ ВАС УТРИМУВАТИ.

    ПЕРЕД ТИМ, ЯК ЗВЕРТАТИСЯ ЙОМУ ДО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ТРЕБА МАТИ ДОКУМЕНТИ ЩОДО:

    - ВАШИХ БАТЬКІВ, ЩОБ СПРОСТУВАТИ ТЕ, ЩО ВОНИ МОЖУТЬ ВАС УТРИМУВАТИ;

    - СУМИ ВАШОЇ ПЕНСІЇ, ЯКА У 2023 РОЦІ НЕ ПОВИННА ПЕРЕВИЩУВАТИ 2093 ГРН., ЯКЩО ТАК ТО ВИ НЕ ПОТРЕБУЄТЕ МАТЕРАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ І У ВАШОГО ЧОЛОВІКА НЕ МАЄ ОБОВ'ЯЗКУ ВАС УТРИМУВАТИ;

    - СУМИ ЙОГО ДОХОДУ, ЯКА У 2023 РОЦІ ПОВИННА ПЕРЕВИЩУВАТИ 2589 ГРН., ЯКЩО ТАК ТО У ВАШОГО ЧОЛОВІКА НЕ МАЄ ОБОВ'ЯЗКУ ВАС УТРИМУВАТИ.

    З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлений у розмірі 2 589 грн.

    При цьому прожитковий мінімум не один, їх декілька – залежно від наявних соціально-демографічних груп населення:

    • для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія) – 2 093 грн..

    СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135):

    Сімейний кодекс України | від 10.01.2002 № 2947-III (rada.gov.ua)

    Глава 9ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ ПО УТРИМАННЮ

    Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання

    1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

    2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

    3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.

    4. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

    5. Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку із вчиненням ним умисного кримінального правопорушення, якщо це встановлено судом.

    6. Той із подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку з протиправною поведінкою другого з подружжя, має право на утримання незалежно від права на відшкодування шкоди відповідно до Цивільного кодексу України.

    ТОМУ РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ВСІ:

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";

    народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

    працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;

    інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

    Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

    військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

    працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

    Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

    Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.".

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

    "Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього... 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

    1) призвані чи прийняті на військову службу;

    2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

    3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

    4) досягли граничного віку перебування в запасі;

    5) припинили громадянство України;

    6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

    7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

    8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".

    Всього доброго!

    Оксана Клиент год назад

    Мне сейчас 48 лет, моей маме 67лет и она инвалид 3 группы, но она от меня отказалась официально в детстве, отца по документам не имею, моя социальная помощь 2100 гр, муж официально не работает, соответственно доход подтвердить не может, как эта ситуация может повлиять на отсрочку

    • Адвокат  Євген Олександрович
      Адвокат Євген Олександрович год назад

      Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

      Оксана.

      Ваша мама инвалид 3 группы, пенсионер, поэтому не имеет обязанности Вас содержать и это+ для получения Вашим супругом отсрочки от призыва по мобилизации.

      Но Ваша пенсия превышает прожиточный минимум - 2100 грн., а должно быть не больше 2093 грн. и супруг не может подтвердить доход.

      Поэтому, по абз.11 части 1 статьи 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" он не сможет получить отсрочку от призыва по мобилизации, не рекомендую ему обращаться в ТЦКСП.

      Рекомендую обратить внимание на иные основания для получения отсрочки от призыва по мобилизации (указаны в ответе выше).

      Всего доброго, удачи Вам.

      С уважением, адвокат Евгений Александрович.

    Турчин Ярослав Олександрович
    21.8%

    Здравствуйте, Оксана! Ваш муж имеет однозначное право на отсрочку от мобилизации, согласно абзацу 11 части первой статьи 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации".

    Лично я, сложноподчиненную лингвистическую конструкцию отечественных законодателей "особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати" - понимаю и трактую как таковую, что требования по доказательству, что лица с инвалидностью не имеют других трудоспособных лиц, обязанных согласно закону их содержать - как касающуюся одного с родителей или родителей жены (мужа) из числа лиц с инвалидностью I-II группы. То бишь не отношу данную норму к части предложения "особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю".

    Но учитывая, что в наш век "трактователей законов" развелось в каждом кабинете чиновничьем по 3 умника... то правильно делаете, что собрали все необходимые документы.

    Поддерживаю мнение коллег, что Вы не обязаны уведомлять военное руководство (ТЦК / военкомат) о наличии у Вашего мужа права на отсрочку... если ему нет необходимости это делать по месту работы / учёбы.

    Перечень учётной информации, которая подлежит обновлению в течении 7 дней после ее изменения - чётко определён в части одиннадцатой статьей 38 Закона Украины "О воинской обязанности и воинской службе".

    Данный перечень полный и расширенной трактовке со стороны ТЦК не подлежит.

    "Призовники, військовозобов’язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи" (частина 11 статті 38 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу")

    Право на отсрочку даёт закон, а не клерк в чиновничьем кабинете.

    Именно потому до сих пор ни Правительство, ни Мин.обороны не утвердили четкого порядка принятия к сведению информации об отсрочке.. в связи с чем, каждый сотрудник / начальник ТЦК делает, что ему взбредёт в голову... по собственному убеждению и разумению как оно должно быть. Одни ТЦК делают запись в военном билете, другие просто вносят данные об отсрочке в Единый реестр военнообязанных, третьи - выдают справку с печатью ТЦК, четвертые - ответ на заявление за подписью начальника ТЦК в порядке Закона Украины "Об обращениях граждан", пятые - вообще смотрят на документы и отправляют домой с Богом, ничего не делая! Может в уставном плане армия это и порядок с дисциплиной, но в юридическом плане - органы военного управления это полный бардак и грубейшие нарушения Конституции и законодательства Украины.

    А если нет порядка обращения и формы предоставления отсрочки, то по моему убеждению - отправить документы почтой МОЖНО. А можно вообще не отправлять и не обращаться, без надобности, т.к. в условиях отсутствия законодательного и подзаконного регулирования вопроса - гражданин лишён возможности планировать свои действия и надлежащее поведение.

    Никто не обязан делать то, что прямо не предусмотрено законом (часть первая статьи 19 Конституции Украины).

    Вы правы, что могут утверждать, что Ваш сын - несмотря на нахождение в местах лишения свободы не лишён обязанности Вас содержать, т.к. статьями 118 - 121 Уголовно-исполнительного кодекса Украины имеет право работать, получать заработную плату, с которой идёт отчисления в т.ч. алиментов и иных гражданских обязательств.

    В виду этого, я бы на Вашем месте вообще не упоминал о сыне, если данные о нём не находятся в учётных данных в военном билете / в военкоматовском деле, в виде отметки в паспорте Вашем и (или) Вашего мужа. Доступа к базам Единого государственного реестра гражданского состояния у военкоматов нет.

    Если данных о сыне нет в военном билете, учетных данных и паспорте. Эту информацию можно слегка умолчать.

    Справка о составе семьи из горисполкома (ЦНАПа) - доказывает перечень лиц, которые проживают с Вами одной семьей. Если ТЦК хочет оказывать обратное - пусть они идут в суд.

    Судебные перспективы. Всегда есть шанс защитить свои права в суде. Но всё чаще попадаются решения "отечественных судов", демонстрирующие откровенную некомпетентность, циничность или непорядочность судей в данной категории дел. Одни не понимают сути дела, другие предпочитают помолчать по принципу "как бы чего не вышло", третьи умышленно плюют на закон, выполняя волю политического режима в стране по принципу военно-политической целесообразности, смакуя свою возможность вершить судьбы и отправлять людей на смерть. Потому 100 % гарантии и прогноза развития ситуации Вам не даст никто. Но шансы попасть на порядочного судью есть. Несмотря на волны переаттестаций, еще осталась в системе горсть идеалистов, не считающих "себя сервисом по обслуживанию двух остальных ветвей власти в стране".

    В любом случае решать Вам. Законное право на отсрочку у Вас есть. Нужно ли Вам идти в военкомат (ТЦК), проходить врачебную комиссию и рисковать нарваться на беспредел и выполнение "плана до двору" любой ценой.. Тоже решать Вам. В любом случае при наличии права на отсрочку - исключается любая ответственность Вашего мужа "по фантазиям" военкоматчиков об административной или уголовной ответственности.

    С уважением.

    • Оксана Клиент год назад
      Доброе утро, а разве с октября не будет единого реестра по всем данным военнообязанных мужчин, где они будут знать всю информацию о человеке?
      • Турчин Ярослав Олександрович

        Конечно не будет. Это очередная фикция, как и Реестр территориальной громады с регистрацией места жительства... бывшие паспортные столы МВД так ничерта и не передали в онлайн ни миграционной службе, ни Единый государственный демографический реестр... потому Реестры громады пустые сейчас и их как только не ухищряются наполнять... заставляя туда вставать на учёт тех, кто получает субсидии, при получении новых паспортов и т.д. А у моих клиентов, кто не оформлял новые паспорта, не получал субсидии и т.д., у кого как был штамп "прописка" в паспорте 1998 года, так и остался... тех ни в одной доблестной новой государственной базе нет... только в МВД... а МВД не отдает свои данные никому кроме Нацполиции )))

        Тем более сколько лет как в ЗАГСах стали просить налоговые номера?! А до этого регистрация шла только по ФИО и дате рождения в бумажном виде... В ЗАГСе без архивных данных в лучшем случае есть данные о людях с 2003 года... и не всегда с привязкой к РНОКПП. И как будет подтягиваться эта информация без РНОКПП в Реестр военнообязанных с учётом возможных однофамильцев и двойников ?! - Говорю же это всё фикция... Именно потому военнообязанных и загоняют в военкоматы, в тч. преследуя цель - наполнить базы. Для того, чтоб подключить военкоматчиков к всем Реестрам и базам - это сумасшедшая работа... Никто ее естественно во время войны проводить не будет.

        Тем более, раз уж у Вас документы на руках, ничто не мешает Вашему мужу поклипать глазами и сказать, если вдруг выяснится... а что, сын в тюрьме считается?! Он то не юрист и не обязан знать лишается ли человек в тюрьме всех прав, или нет...

        Уж если документы, доказывающие выезд детей заграницу и то были достаточными для военкомата для того, чтоб оформить отсрочку... то тюрьма тем более... Насколько я понимаю в контексте наличия жены и других родственников с инвалидностью важное значение имеет не только возможность слать деньги, но и физически осуществлять присмотр и уход. В связи с тем, что Ваш сын ограничен в свободе передвижения, то разумеется не может быть рядом и осуществлять уход за Вами.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ваш чоловік не отримував повістку - краще відкласти подачу документів, адже у Вас неоднозначна ситуація.

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Згідно статті 202 СКУ повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Особи, засуджені до позбавлення волі за вироком суду не звільняються від обов’язку сплачувати аліменти.

    Згідно ст. 121 Кримінально-виконавчого кодексу України відшкодування засудженими витрат на їхнє утримання проводиться після відрахування прибуткового податку і аліментів. Відрахування за виконавчими листами та іншими виконавчими документами проводяться у порядку, встановленому законодавством.

    Отже, згідно законодавства Ви маєте повнолітнього працездатного сина, який зобов'язаний Вас утримувати.

    Тому все залежить від рішення ТЦК, можливо доветься відстоювати право на відстрочку у судовому порядку.

    Ви можете спробувати отримати довідку ЛКК про потребу у сторонньому догляді, але на даний час щоб її отримати потрібно щоб людина мала обмежену рухову активність або когнітивні порушення.

    Раджу не поспішати вдправляти документи до ТЦК. Тим більше, що відправивши документи поштою - чоловіка зобов'яжуть особисто прийти для проходження ВЛК.

    З повагою, Дерій В.О.!

    Всього доброго!

    Оксана Клиент год назад

    Дякую, а якщо я не потребую материальноi доромоги?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович год назад

      Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

      Общаться в чате

      Справа зовсім не в тім, чи потребуєте Ви матеріальну допомогу, чи ні.

      В змінах до абзацу 11 частини першої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" йдеться про потенційну можливість надання такої допомоги іншими близькими родичами та, очевидно, їх обов'язок надавати Вам цю допомогу. Наявність таких осіб нівелює виключність статусу Вашого чоловіка у питанні Вашого утримання та позбавляє його права на відстрочку. На жаль...

      Власне, це головна особливість внесених змін та можливості отримати Вашим чоловіком відстрочку на зазначеній підставі.

      Тому і виникає питання абзацу 10 тої ж частини статті 23, про який я Вам неоднорразово наголошував в обох Ваших запитах із зазначеного приводу на цьому сайті.

      В 10-му абзаці вимога щодо інших осіб, здатних Вас утримувати, не міститься.

    • Дерій Владислав Олегович

      В статті 202 СКУ вказано повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

      Якщо Ви не потребуєте матеріальної допомоги - тоді, згідно законодавства, син не зобов'язаний Вас утримувати.

      Тому, на всяк випадок, додатково підготуйте довідку про отримання соціальної допомоги.

      До ТЦК краще йти після вручення повістки.

      Правилами військового обліку передбачено особисте повідомлення ТЦК про зміну персональних даних та надання документів про відстрочку.

      Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

      Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.

    Крикун Сергій  Павлович
    12.7%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:...

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати; ...".

    "ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    "...Додаток 2 до Порядку

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:...

    8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;...".

    ---

    Доброго дня, панеі Оксано! По-перше, наведена норма Закону про мобілізацію, щодо права Вашого чоловіка на відстрочку, передбачає дві вимоги - наявність у Вас інвалідності (будь-якої групи) та відстутність у Вас інших працездатних осіб, які по закону зобов'язані Вас утримувати. Ніякого відношення до права на відстрочку чоловіка сума Вашої пенсії не має - підставою є Ваш статус особи з інвалідністю. По-друге, наведена норма Правил військового обліку вимагає подання військовогозобов'язаним до РТЦК та СП (особисто, у 7-денний строк) документів, що підтверджуюють його право на відстрочку від призову, а точніше, подання заяви (під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) про підтвердження та оформлення відстрочки з прикладенням копій документів, що підтверджують це право на відстрочку. Так, при поданні заяви чоловік, скоріше всього, буде направлений на ВЛК (це право та обов'язок РТЦК та СП), але як я кожного разу рекомендую з цього питання - вимагати реєстрації вручення заяви про відстрочку до направлення на ВЛК та виконання інших вимог РТЦК та СП.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Так, ваш чоловік має право на відстрочку від мобілізації. Відповдно до

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n458

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків

    Враховуючи, що ваш син позбавлений волі, ваш чоловік єдиний хто може вас утримувати.

    заявление от мужа в тцк,копия свидетельства о браке, нотореально заверенная, копия мсек нотариально заверенная, документ из реестра ЗАГСа, что у меня один сын и других детей нет,приговор по сыну из суда, справка из колонии где он сейчас отбывает срок)

    Додаєте,ще сюди свідоутво про смерть ваших батьків, або їх пенсійне посвідчення.

    Також, є варінт оформлення відстрочки за а.10 ст.23

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду

    Для цього вам потрібно отримати Довідку ЛКК форми 080-4/о про потребу постійного догляду. Для цього вам потрібно звернутися до сімейного лікаря і отримати направлення на ЛКК.

    Для отримання відстрочки за даною підставою, вам потрібно мати такі документи (їх нотаріально завірені копії)

    Свідоцтво про шлюб

    Довідка ЛКК 080-4

    Одне місце реєстрації.

    Оксана Клиент год назад

    Спасибо за ответ,от меня мама отказалась в детстве,о чем есть документ, опекунство взяла бабушка,а вообще мне сейчас 48 лет, моей маме в кавычках 67 лет и она тоже инвалид 3 группы, проживает на пограничной теретории где идут бои, бабушки давно нет в живых, отца официально тоже нет, документы все собрали, но отправлять в тцк мужа пока боюсь, шансы 50 на 50, так, как есть закон, что сын обязан в таком случае мне платить алименты, но откуда они возьмутся, если им там зарплату не платят и физически он мне помочь не может,обратились к адвокату, что бы в случае отказа он занялся этим делом, так он запросил 30 тыс. гр за это дело и то без гарантии в нашу пользу

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович год назад

      Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

      Общаться в чате

      ТЦК не буде на це звертати увагу. Вони підходять до цього формально - є працездатний син, значить зобов'язаний утримувати. Адвоката можна знайти й з більш помірними апетитами.

      Головне же відмовитись від оформлення відстрочки за абзацем 11 та зосередити свої зусилля на оформленні постійного догляду за абзацем 10 ст. 23. Я Вам про це вже писав вище.

    • Корнійчук Євген Іванович

      Доброго дня, ви ваш чоловік має 100 відсоткове право на відстрочку. Вам нічого хвилюватися. У разі проблем з ТЦК можу допомогти їх вирішити. З гарантією на вашу користь.

      • Оксана Клиент год назад

        А как тогда быть по статье 118-121 исполнительно кодекса ?

        • Корнійчук Євген Іванович

          Ні як не бути. Це його право а не обов'язок працювати. Обов' язок виникає тільки у разі, якщо ви подасте до суду, отримаєте виконавчий лист та передасте його до виконавчої служби. І в нього винекне заборгованість за виконавчим документом.

          Щоб уникнути цих всих складностей, зверніться до сімейного лікаря і отримайте направлення на ЛКК для отримання довідки формы 080-4. Це надасть вам змогу оформити відстрочку по догляду, а. 10 ст..23 зу про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

          • Оксана Клиент год назад
            К сожалению лкк сейчас при 3 группе пожизненно не дают,группу я получала в 2015 году, когда была 1 стадия, сейчас 4, группу поменять во время войны не реально,хоть бы 3 не забрали,лкк люди тяжело получают при 1группе, а так для получения лкк необходимо серьёзное психологическое заболевание или человек должен иметь серьёзные заболевания опорно-двигательного аппарата, мы уже об этом узнавали у семейного врача,по этому на данный момент есть у меня только 3 группа пожизненно и 4 стадия онкологии, я на пожизненном лечении гормонами
            • Корнійчук Євген Іванович

              Казати то одне, треба пробувати. Що з ЛКК, що з інвалідністю. Ні хто у вас не забере 3 групу, вы можете розраховувати на 2.

      • Оксана Клиент год назад
        Спасибо большое за Ваши ответы, они для меня были очень полезны, если мы решимся идти в ТЦК и будет отказ тогда я с Вами буду пробовать связаться и просить Вас о помощи в решении этой проблемы
        • Корнійчук Євген Іванович

          Буду радий вам допомогти.

    • Крикун Сергій  Павлович
      Крикун Сергій Павлович год назад

      Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

      Закон України " Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3161-20#n39):

      " I. Внести зміни до таких законів України:...

      4. Абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами) доповнити словами "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати"...

      II. Прикінцеві та перехідні положення...

      4. Кабінету Міністрів України:

      вжити заходів щодо прийняття та/або оновлення нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, що випливають із цього Закону;

      встановити порядок передачі медичних та інших документів військовослужбовців, які перебували на лікуванні в закладах охорони здоров’я державної та комунальної форми власності та державних установах Національної академії медичних наук, до військових частин та/або територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

      забезпечити набрання чинності нормативно-правовими актами, зазначеними в цьому пункті, не пізніше 30 днів з дня набрання чинності цим Законом.".

      Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

      "Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством...".

      ---

      Пані Оксано, Ваша ця репліка стосується, як вбачається сина, що знаходиться в місці позбавлення волі. З цього приводу, звертає увагу Вашу та Вашого чоловіка на Закон, яким було доповнено положення абз.одинадцятого ч.першої ст.23 Закону про мобілізацію, а саме - зобов'язанням КМУ та інших цетральних органів влади прийняття ноормативно-правових актів з питань, що випливають з цього Закону, а саме - видання Міноборони України наказу про порядок застосування вимоги: "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати". На даний час такого документа немає, принаймні мені про нього невідомо, а отже не врегульовано Ваш випадок перебування сина, як особи, що зобов'язана Вас утримувати, у місці позбавлення волі, тобто в обставинах, що унеможливлюють таке утримання. За цих обставин чоловік не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, тобто не може бути позбавлений ні обов'язку Вас утримувати, ні права на відстрочку від призову.

    Оксана Клиент год назад

    Спасибо за ответ, а как быть тогда со статьёй 118-121 исполнительно кодекса в отношении сына?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович год назад

      Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

      Общаться в чате

      Не можу з Вами не погодитись з приводу посилання на Главу 18 Кримального виконавчого кодексу України - ПРАЦЯ ЗАСУДЖЕНИХ ДО ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ. В ній в згаданих Вами статтях додатково підтверджується, що син, без огляду на свій нинішній статус все ж таки зобов'язаний утримувати матір.

      Цей обов'язок також закріплений в Коституції та у Сімейному кодексі:

      Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

      Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    • Крикун Сергій  Павлович
      Крикун Сергій Павлович год назад

      Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

      Пані Оксано, це до кого з юристів питання? Вам же запроновано не хвилюватись і обіцяно допомогу з гарантією на Вашу користь. По суті питання: по-перше, ст.ст.118-121 КВК (про роботу засуджених) не мають відношення до Закону про мобілізацію та до питання відстрочки від призову; по-друге, це законодавець має пояснити, як розуміти та хто має забезпечити вимогу: "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати" - видати закон справа проста - пояснити, про що видано - ото справа.

      • Оксана Клиент год назад

        Спасибо за ответ

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Оксана.

    Ваш сын обязан Вас содержать, обязанность такая предусмотрена по закону, ст. 202 Семейного кодекса Украины, не предусматриваетесть ли у него материальная возможность или нет:

    СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text

    "Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

    1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

    Другое дело в фактической возможности исполнять такую обязанность.

    Ваша мама инвалид 3 группы, пенсионер, поэтому не имеет обязанности Вас содержать и это+ для получения Вашим супругом отсрочки от призыва по мобилизации.

    Но Ваша пенсия превышает прожиточный минимум - 2100 грн., а должно быть не больше 2093 грн. и супруг не может подтвердить доход, поэтому, по абз.11 части 1 статьи 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" он не сможет получить отсрочку от призыва по мобилизации, не рекомендую ему обращаться в ТЦКСП.

    Рекомендую обратить внимание на иные основания для получения отсрочки от призыва по мобилизации (указаны в ответе выше).

    Всего доброго, удачи Вам.

    С уважением, адвокат Евгений Александрович.

    Адвокат  Євген Олександрович
    16.4%
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Оксана.

    Хорошо если ТЦК та СП просто откажет, а если Вашего супруга не выпустят из помещения и в день отправки отправят в воинскую часть на военные сборы, либо в лучшем случае вручат повестку на отправку, в связи с призывом на воинскую службу по мобилизации.

    Поэтому, перед тем, как идти в ТЦК та СП, нужно быть уверенным, что 100 % будет отсрочка от призыва на воинскую службу по мобилизации, что должно быть подтверждено оригиналами и копиями документов.

    При указанных Вами основаниях и документах, с учётом действующего законодательства, я не вижу оснований для получения отсрочки от призыва на воинскую службу по мобилизации по абз.11 части 1 статьи 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации".

    Всего доброго, удачи Вам.

    С уважением адвокат Евгений Александрович.

    • Оксана Клиент год назад

      Все документы готовы, я их перечисляла выше, копия свидетельства о браке заверена нотореально, копия мсек заверена нотореально,адвокатский запрос из ЗАГСа, что он является единственным ребенком, приговор сына из суда с печатями, справка из места лишения свободы с печатями, где он отбывает срок, заявление в ТЦК составленное адвокатом с подписью моего мужа, подпись заверена нотореально

      • Адвокат  Євген Олександрович
        Адвокат Євген Олександрович год назад

        Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

        Оксана.

        Отсрочка от призыва на воинскую службу по мобилизации не даётся на расстоянии, по заявлению направленному по почте.

        Отсрочку от призыва на воинскую службу по мобилизации, можно получить только при личном прибытии в ТЦК та СП, при наличии наличии медкомиссии (1 раз в 5 лет), всех документов о личности, семейнрм положении, образовании, учёбе и/или работе, наличии актуального не просроченого действительного военно-учётного документа, заполнении бланка заявления об отсрочке от призыва по мобилизации самого ТЦК та СП или образца такого заявления, как правило на месте и соответственно всех документов, которые даёт это право на получение отсрочки от призыва на воинскую службу по мобилизации по конкретному основанию.

        По документах:

        Он сам подтверждает наличие у Вас сына, то есть иного трудоспособного лица, которое обязано осуществлять Ваше содержание+нет справки с отделения ПФУ о сумме Вашей пенсии+нет справки о его доходах о возможности материально Вас обеспечивать.

        Исходя из Вашей ситуации, наличия документов, отсутствия оснований для получения отсрочки от призыва на воинскую службу по мобилизации по абз.11 части 1 статьи 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации", не рекомендую подавать такое заявление, дабы не привлекать на себя внимание, а обратить внимание на иные основания для получения отсрочки от призыва на воинскую службу по мобилизации.

        Ведь с ответом в виде отказа на такое заявление, может быть приложена и повестка в конверте, отправленному рекомендованным письмом с уведомлением.

        Нужно обратить внимание на иные основания для получения отсрочки от призыва на воинскую службу по мобилизации.

        С уважением, адвокат Евгений Александрович.

    Токмач Галина Миколаївна

    Вітаю!

    Ваш чоловік має право на відстрочку згідно абз.11 ч.1 ст.23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Оскільки у зв'язку зі знаходженням у місцях позбавлення волі ваш син фактично не має змоги Вас утримувати. Документів, зазначених Вами у питанні, більш ніж достатньо для відстрочки. Тому ніякий догляд оформлювати непотрібно. Крім того, враховуючи вік вашого чоловіка, можливо після проходження ВЛК його взагалі буде визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я. Також звертаю увагу, що ваш чоловік не зобов'язаний самостійно йти до ТЦК, обов'язкова явка лише по врученій під особистий підпис повістці, в якій мають бути вказані причини виклику та строки явки. Постанова КМУ 1478 містить затверджену форму повісток, бланк якої передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки (ПОВІСТКА).

    При цьому, відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

    3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    Всього найкращого!

    • Оксана Клиент 11 месяцев назад

      Спасибо большое за ответ, но мы так пока и не решились идти в тцк, дело в том, что Безуглая готовит законопроект в котором вообще хочет убрать 3 группу и что после этого закона ожидать вообще не понятно


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024