Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день .У отца справка ВЛК 080-2.Я получил акт встановлення факту здійснення догляду за отцом.С отцом прописана мать пенсионер.Я единственный сын в другом доме.Могу ли я получить отсрочку по мобилизации и какие документы нужно сдать в ТЦК?Если самому явится в ТЦК не могут ли они вместо того,чтобы принять документы,мобилизовать?потому что комиссия пройдена?Или лучше отправить по почте?Как лучше поступить?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Миколо!
Ваших документів цілком достатньо для отримання відстрочки від мобілізації! Тут не вистачає лише Вашого свідоцтва про народження. Можливо також, я би ще додав до того довідку з Реєстру актів цивільного стану громадян, яку надає РАЦС, про відсутність у батька інших повнолітніх працездатних дітей, але це не критично.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в абзаці 10 частини першої згаданої статті зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
{Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"
Для отримання відстрочки Вам треба спочатку підготувати відповідну заяву на ім'я воєнкому з посиланням на згаданий абзац статті 23 та додати до нього наявні у Вас документи, а краще навіть їх нотаріально завірені копії (бо деякі військомати мають дурну звичку "губити" отримані від військовозобов'язаних документи).
Далі у Вас є два шляхи:
ПЕРШИЙ
Вручити заяву з документами персонально. Ризик, що Вас при тому можуть мобілізувати, дуже невеликий. В тім треба бути при подачі документів дуже уважним і обережним. Не забудьте переконатися в тому, що подані документи зареєстровані в ТЦК належним чином. Для того на другом примірнику Вашої заяви приймаюча документи особа повинна поставити штамп про прийняття документів в повному обсязі, дату та свій підпис. Цей екземпляр заяви залмшається у Вас.
ДРУГИЙ
Відправка заяви з документами поштою. Коректно це зробити Укрпоштою замовним листом з описом вкладення. При тому Ви будете мати від Украпошти документальне підтвердження, що ТЦК документи отримав саме в тому виглядів, в якому Ви їз відправили.
Другий шлях має своє плюси. Наприклад, у Вас буде гарантія того, що всі документи знаходяться в ТЦК. За потреби, через деякий час Ви можете навідатись до ваійськомату, аби переконатись, що рішення було прийняте.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Ви маєте право на відстрочку згідно абзацу 10 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", згідно якого, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати батьків.
Документи, які необхідно надати ТЦК:
Правилами військового обліку передбачено особисте повідомлення ТЦК про зміну персональних даних та надання документів про відстрочку.
Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.
У зв'язку з тим, що Ви уже пройшли ВЛК , то подати документи можете відразу поштою, згідно статті 20 ЗУ «Про звернення громадян» відповідь на лист Ви повинні отримати протягом 30 днів, у певних випадках 45 днів. Обов'язково зберігайте квитанцію про оплату та опис вкладеного.
У разі вручення повістки на відправку або мобілізаційного розпорядження - Ви можете від них відмовитися та в Акті відмови зазначити, що маєте право на відстрочку.
З повагою, Дерій В.О.!
Всього доброго!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Николай! Да, Вы имеете право на отсрочку от призыва по мобилизации, согласно Закону.
Начну с конца. То есть с Ваших вопросов.
1. Если самому явиться - да, теоретически могут и выкинуть Ваши документы или даже их уничтожить, потом сказав, что не было ничего. Другие скажут бред... но уже были эпизоды с подобным поведением сотрудников ГАИ, после чего их на время даже ликвидировали в стране. Так что я уже ничему не удивляюсь... Власть ничем и никем не ограниченная, при попустительстве правоохранительных органов и прокуратуры, - опьяняет. Потому время от времени чудят в ТЦК такого, что думали уже днее дна некуда... Но каждый раз находится куда пробивать дно.
2. По почте Вы можете отправить документы с описью вложения и уведомлением о получении, но как будет это воспринято конкретным ТЦК непонятно. Сейчас на официальные рапорты офицеров об увольнении не отвечают часто, суды игнорируют... Получите ли Вы ответ - непонятно. Но с другой стороны, это будет доказательством принятия исчерпывающих действий для уведомления ТЦК о своем праве на отсрочку. Хотя повторюсь, ни один закон не предусматривает обязанности уведомлять ТЦК об отсрочке.
Кроме того, ни один закон или подзаконный акт чётко не регулирует порядок предоставления документов в ТЦК, их перечень и т.д. для получения отсрочки от мобилизации... и вообще не предусматривается законом такая процессуальная конструкция как ПОЛУЧЕНИЕ ОТСРОЧКИ. Презюмируется, что отсрочку даёт ЗАКОН, а не согласие с этим ТЦК. Отсрочка есть или ее нет, согласно параметрам, определённым в статье 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации".
Из этого вывод - без крайней бюрократической надобности (требование по месту работы, при трудоустройстве, при вручении повестки (при желании) и т.д.) - нечего в тот ТЦК и СП ходить! Право на отсрочку не имеет срока давности.. Потому Вы всегда можете предьявить свои документы на отсрочку, если Вами заинтересуются в ТЦК или выдадут повестку. Да... Желательно иметь кроме оригиналов - нотариально заверенные копии, один из пакетов копий - спрятать в надежном месте на случай, если в ТЦК надумают "шалить".
Сейчас повестки и мобилизацию сотрудники ТЦК и государство используют для того, чтоб в том числе наполнить данными Гос. реестр призывников, военнообязанных и резервистов. При этом, закон о Реестре не возлагает на граждан Украины бремя наполнения государственных реестров... Пусть бы для начала довели до ума Демографический реестр и Реестры территориальных громад, которые полупустые... о Земельном кадастре десятилетиями пустом - вообще промолчу.
ТЦК и СП дали по закону сверхширокие права доступа практически ко всем Государственным реестрам и ведомственным базам данных... пусть работают, пусть наполняют данные автоматически, как это предусматривает Закон о Гос.реестре... Если программисты не смогли реализовать тех.задание по созданию программной среды Реестра, соответствующей требованиям закона - это проблемы государства, а не граждан Украины!
Потому повторюсь... У Вас нет обязанности ходить в ТЦК. В период дефицита призывников по мобилизации и необходимости выполнять планы по мобилизации - да, могут гребти всех, кто придет и будет готов "общаться". Чему удивляться... якобы не точно так же выполняли и выполняют планы в милиции / полиции, ГАИ / патрульной полиции и прочих гос.структурах... Главное галочку поставить, премию получить, повышение... а там хоть трава не расти.
Для отсрочки Вам в любом случае понадобятся оригиналы и нотариально заверенные копии:
1. Ваш паспорт, идентификационный код, учётно-приписные документы (военный билет), документы об образовании и семейном положении (о браке, о детях и т.д.) - для наполнения военкоматчиками своего Реестра.
2. Справка ВКК по форме № 080-2/о,.
3. Акт об установлении факта осуществления ухода за отцом.
4. Свидетельство о рождении Ваше.
5. Пенсионное удостоверение Вашей матери, подтверждающее ее нетрудоспособный статус.
Кроме того, учитывая, что ТЦК и СП сейчас "в край охр~нели" и массово требуют справку от ЗАГСа, что Вы единственный ребёнок у Ваших родителей. ЗАГСы уже устали объяснять военкоматам, что такое справки они не выдают, т.к. большинство людей призывного возраста всё еще - зарегистрированы в бумажном виде, потому что Государственный реестр актов гражданского состояния появился и заработал в Украине не ранее конца 2007 года, потому в их базах данных нет и не может быть данных о наличии всех детей, которые могут пылиться по всем органам регистрации ЗАГСов стран бывшего СССР в бумажном виде.
Как вариант решения вопроса военные юристы предлагают - оформить от родителей у нотариуса заявление в адрес "Всім, кого це стосується. Відповідально підтверджуємо, що ___ (прізвище, ім"я та по батькові, дата народження, є єдиною нашою дитиною. Що підтверджується свідоцтвом про народження серії __ № ___ , виданим ___. Інших дітей та осіб, які зобов"язані згідно із законом доглядати та (або) утримувати нас - не маємо. Дата. Підписи... Посвідчувальний напис нотаріуса)".
Более сложный вариант - установить факт, имеющий юридическое значение - через суд. Но суд может и отказать заниматься подобным бредом в интересах военкоматов.
Надеюсь мои ответы помогут Вам в принятии решения.
С уважением, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Как вариант решения вопроса военные юристы предлагают - оформить от родителей у нотариуса заявление в адрес "Всім, кого це стосується. Відповідально підтверджуємо, що ___ (прізвище, ім"я та по батькові, дата народження, є єдиною нашою дитиною. Що підтверджується свідоцтвом про народження серії __ № ___ , виданим ___. Інших дітей та осіб, які зобов"язані згідно із законом доглядати та (або) утримувати нас - не маємо. Дата. Підписи... Посвідчувальний напис нотаріуса)".
---
З таким же успіхом батьки можуть подати до нотаріуса заяву про те, що їх дитина чесна людина, не злодій, не шахрай і т.п.; або я про себе.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Миколо!
Добрый день .У отца справка ВЛК 080-2.Я получил акт встановлення факту здійснення догляду за отцом.С отцом прописана мать пенсионер.Я единственный сын в другом доме.Могу ли я получить отсрочку по мобилизации и какие документы нужно сдать в ТЦК?
Загалом - так. Маєте право на відстрочку у даній ситуації як особа, зайнята постійним доглядом за хворим батьком. Добре, що маєте Акт встановлення факту здійснення догляду, який власне і підтверджує зайнятість доглядом.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
...
Если самому явится в ТЦК не могут ли они вместо того,чтобы принять документы,мобилизовать?потому что комиссия пройдена?
Якщо Ви не отримували повістки, не бачу сенсу, аби з'являтись самостійно. Ви повинні усвідомлювати, що це достатньо не проста підстава для відстрочки, яку інколи складно довести ТЦК у зв'язку із відомими нам причинами.
Але, за будь-яких умов, Вам потрібно підготувати:
1. Заяву про оформлення відстрочки від мобілізації.
2. Ваш паспорт, код, а також батька.
3. Ваше свідоцтво про народження.
4. Документи про потребу в догляді, зокрема медичний висновок 080-2/о.
5. Акт встановлення факту здійснення догляду.
6. Також можна було б додати до цього Акт про спільне проживання або Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Или лучше отправить по почте?Как лучше поступить?
Згідно із законодавством, подавати такід документи потрібно особисто. Ось саме таку відповідь, як правило, отримують особи від ТЦК на документи, відправлені поштою. Тому йти до ТЦК та СП особисто Вам все одно доведеться.
Якщо зараз у Вас відсутня повістка про явку на конкретне число, я б радив ще оформити додаткові документи, аби в ТЦК взагалі не було жодних питань.
Успіхів. Всього доброго! З повагою.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Достатньо оформити постійний догляд , або (оформити акт встановлення постійного догляду у виконавчому комітеті міської ради) за мамою на підставі довідки ЛКК будь-якої лікарні, що мама потребує постійного догляду, далі у органі соц захисту подасте ддокументи та отримаєте рішення про призначення родича доглядачем з відповідною виплатою, далі подасте - рішення органу соц захисту, довідку про інвалідність мами МСЕК - 157/о , свій паспорт, свідоцтво про народження для підтвердження родинних зв язків з мамою та заяву на відстрочку до тцк сп(воєнкомат)
Також це може бути довідка ЛКК будь-якої лікарні про те, що мама потребує постійного догляду на основі діагнозу. (якщо є інвалідність то ЛКК не обов язково)
це дасть право на відстрочку та виїзд закордон з мамою. (ст.23 ЗУ Про мобылілізацію та моб. підготовку)
Таке формулювання може дати підставу для відстрочки з правом виїзду, візьміть на ВЛК всі медичні документи оригінали та копії , копії залиште у них в тцк сп.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи
можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою".
З повагою
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Николай!
ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО НА ОТСРОЧКУ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ В СВЯЗИ С УХОДОМ ЗА ОТЦОМ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:…
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;…».
АЛГОРИТМ ДЕЙСТВИЙ ПО ПОВОДУ ПОЛУЧЕНИЯ ОТСРОЧКИ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ:
ВАМ ТРЕБА ЗВЕРНУТИСЯ ДО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), РАЗОМ З ТАКИМИ ДОКУМЕНТАМИ:
- ПАСПОРТОМ ГР.УКРАЇНИ, ІДЕНТИФІКАЦІЙНИМ КОДОМ (ОРИГІНАЛИ І КОПІЇ), ВІЙСЬКОВИМ КВИТКОМ (ТИЧАСОВИМ ПОСВІДЧЕННЯМ), ПРИПИСНИМ, КОПІЯМИ: СВІДОЦТВА ПРО ВАШЕ НАРОДЖЕННЯ, ДОВІДКИ МСЕК ЩОДО ІНВАЛІДА БАТЬКА (У РАЗІ НАЯВНОСТІ), ПЕНСІЙНОГО ПОСВІДЧЕННЯ ІНВАЛІДА (У РАЗІ НАЯВНОСТІ), ВИСНОВКУ (ДОВІДКИ) ЛКК ЛІКАРНЮ ПРО ТЕ, ЩО БАТЬКО ПОТРЕБУЄ ДОГЛЯДУ, АКТУ ДОГЛЯДУ ЗА БАТЬКОМ,
- ДЕ:
1) СТАТИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК;
2) ПРОЙТИ ВЛК;
3) ОТРИМАТИ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК (ТИЧАСОВЕ ПОСВІДЧЕННЯ), У РАЗІ ЇХ ВІДСУТНОСТІ;
4) ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, З ПРОСТАВЛЕННЯМ ВІДМІТКИ ПРО ЦЕ У ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ (ТИЧАСОВОМУ ПОСВІДЧЕННІ).
Всего доброго!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
"... Додаток 2 до Порядку
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:..
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;..".
Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:...
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України...
Стаття 60. Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.
За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.".
---
Доброго дня, пане Михайле! По-перше виділена мною норма Правил військового обліку вимагає подання військовозобов'язаним до РТЦК та СП документів, що підтверджують право на відстрочку, особисто. Крім того, для оформлення відстрочки необхідно мати оригінал військово-облікового документа, який не може бути направлений поштою. З іншої сторони відповідно до наведеної ч. другої ст.19 Конституції України про дотримання виключно законодавства службовці РТЦК та СП (посадові особи) мають право не вирішувати питання відстрочки за документами, поданими не особисто. По-друге, право на відстрочку виникає на підставі закону (Закону про мобілізацію) за наявності підстав, пердбачних ст.23 Закону, а не за рішенням РТЦК та СП (надати чи відмовити у відстрочці) - тобто, в оформленні відстрочки за наявності підстави не може бути відмовлено. Інша справа, що РТЦК та СП, при поданні документів (точніше заяви про підтвердження та оформлення (не надання!) відстрочки - під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) направить військовозобов'язаного, скоріше всього, на ВЛК (на що РТЦК та СП має право), але це, незалежно від висновку ВЛК про ступінь придатності до військової служби, не скасовує право право на відстрочку. Необхідним при цьому, як я ввжаю, вимагати реєстрацію вручення заяви про відстрочку до моменту направлення на ВЛК та виконання інших вимог РТЦК та СП. По-третє, щодо ігнорування заяви, її "втрати" - відповідно до ч.першої ст.19 Конституції України "ніхто не можу бути примушений, робити те, що не передбачено законодавством", а відповідно до ст.60 - "не зобов'язаний виконувати явно злочинні накази чи розпорядження". І, взагалі, закон захищає того, хто його виконує; РТЦК та СП може посилатись на отгрунтвання своїх дій та порушення віськовозобов'язаного, що документи щодо відстрочки ним подані не особисто.