Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день, моєму чоловіку вручили повістку, коли він прийшов в ТЦК, і забрали військовий квиток. Він вже пройшов комісію і шось там підписав в журналі психолога(він не пам'ятає, бо був панічний стан()
Коли ми почали доводити, що він утримує 3х і більше дітей, а щей виплачує аліменти закордон, то комісар дав нам список документів, щоб ми зібрали, для заяви на відстрочку.
Питання: як забрати військовий квиток?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Згідно пункту 13 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу військовий квиток чоловік повинен був передавати за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання працівниками ТЦК такого квитка. Так як розписки не було - він вправі вимагати повернути йому військовий квиток або належним чином оформити розписку, адже військовий квиток може знадобитися для внесення інформації щодо відстрочки та придатності до військової служби після проходження ВЛК.
Щоб повернути військовий квиток чоловіку необхідно подати заяву до ТЦК про повернення військового квитка. Заяву потрібно подаватив 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр маєте залишити в себе..
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте її поштою цінним листом з описом вкладеного.
З Вашого питання стає зрозуміло, що у чоловіка є дитина (діти) від попереднього шлюбу , тому бажано ознайомитися із документами, які керівник ТЦК вказав як необхідні для отримання відстрочки, адже дуже часто в ТЦК вимагають документи в яких немає необхідності, але їх складно отримати.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Наталія!
Військовий квиток вилучити тимчасово мали право. Щоправда в таких випадках працівники ТЦК повинні надати розписку про вилучення.
Проте Вашому чоловіку зараз треба думати не про ВК - він ніде не подінеться від нього! - а про наявність всіх необхідних документів, які дають йому право на відстрочку!
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в абзаці четвертому частини першої згаданої статті зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
{Абзац четвертий частини першої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Законів № 2226-VIII від 06.12.2017, № 2122-IX від 15.03.2022}".
Отже за змістом і логікою наведеної норми закону, яка дає право на відстрочку, очевидно, що чоловік повинен мати або утримувати 3 дітей, що підтверджується свідоцтвами про народження чи нотаріально завіреними копіями таких свідоцтв, як також за певних обставин й іншими документами.
Наприклад, у разі, якщо в чоловіка є неповнолітні діти від минулих шлюбів, то факт утримання таких дітей повинен бути підтверджений довідкою з виконавчої служби про відсутність в нього боргів по аліментах.
Для отримання відстрочки чоловіку треба негайно підготувати та подати до ТЦК заяву відповідного змісту з посилання на вказаний вище абзац статті 23 та додати до неї підтверджувальні документи, на яких я частково зупинився в двох передостанніх реченнях.
Більш точно про перелік та форму таких документів можна було б говорити, маючи додаткову інформацію про статус всіх трьох або більше дітей, батьком яких чоловік є, або матір'ю яких є Ви.
Заяву про відстрочку треба зареєструвати належним чином в ТЦК й отримати відмітку про це на другому примірнику цього документу.
Якщо заяву з якихось причин ТЦК не приймає, її треба, довго не кваплячись, відправити разом із підтверджувальними документами Укрпоштою замовним листом з описом вкладення.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Наталія!
Добрий день, моєму чоловіку вручили повістку, коли він прийшов в ТЦК, і забрали військовий квиток. Він вже пройшов комісію і шось там підписав в журналі психолога(він не пам'ятає, бо був панічний стан()Коли ми почали доводити, що він утримує 3х і більше дітей, а щей виплачує аліменти закордон, то комісар дав нам список документів, щоб ми зібрали, для заяви на відстрочку.Питання: як забрати військовий квиток?
Вилучення військового квитка - типова і дуже поширена ситуація, коли ТЦК вже думаю, що людина "у них в руках". Якщо Ви маєте підстави для відстрочки від мобілізації, повернути ВК не складе великих складнощей. Для цього Вам потрібно просто підготувати заяву (маю зразки) про повернення військово-облікового документа та подати її до ТЦК самостійно або через засоби поштового зв'язку.
Як правило, у більшості випадків після отримання такої заяви вони повертають військово-обліковий документ, оскільки знаю про свою неправоту заздалегідь. У заяві ми завжди вказуємо про наше право подати скарги до Міноборони, Оперативного Командування та/або до суду.
Всього доброго. Успіхів! З повагою!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Указ Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 "Про Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу" п. 13 Указу зазначає, що військовослужбовець (військовозобов'язаний, резервіст) може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка. Пишіть скаргу на начальника ТЦК про те, що у вас забрали війсськовий квиток, однак в порушення вищезгаданого Указу не вказали причину такого вилучення та не видали відповідну розписку про отримання.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, пані Наталя!
Посадова особа ТЦК допустила порушення законодавства вилучивши військово-обліковий документ без розписки.
Відповідно до пункту 13 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30.12.2016 р. № 582/2016, військовослужбовець (військовозобов"язаний, резервіст) може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка.
Форма розписки є Додатком 7 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов"язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487.
Пункт 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов"язаних та резервістів передбачає повноваження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - забезпечувати громадян військово-обліковими документами та зберігати здані або вилучені у призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-облікові документи.
Якщо Ваш чоловік вже написав заяву про право на відстрочку і збирає документи для підтвердження такого права, то скоріш за все військовий квиток йому не повернуть до оформлення у ньому відмітки про надання відстрочки.
Бажано дійсно подати заяву з проханням видати військово-обліковий документ (вказавши мету отримання та нагальну потребу в цьому) або розписку про прийняття на зберігання / вилучення військово-облікового документа. Адже формально Ваш чоловік наразі нічим не доведе, що він цей документ здав у ТЦК, а не загубив... що є адміністративним правопорушенням, за що передбачений штраф.
Якщо у Вас дійсно все гаразд з підставами для відстрочки та документами, які підтверджують право на відстрочку - то немає чого переживати. Вам повернуть військово-обліковий документ разом із записом про відстрочку.
На майбутнє - бажано перед викликом до слідчого, до ТЦК та таке інше - попередньо радитись з юристом, а не після цього. Після фатальних помилок потім набагато складніше виходити із ситуації.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Вам необхідно подати таку письмову скаргу на ім я начальника тцк сп(воєнкомат) через канцелярію установи , або поштою рекомендованим листом.
Після прийняття рішення начальником про надання відстрочки, мають бути зроблені відповідні записи у воєнний білет та видано його особі ще може бути окрема довідка яка підтверджує факт відстрочки.
Зразок заяви:
Начальнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки
___
вул. ___
___
Петренка Івана Петровича
що проживає за адресою:
___ область, ___ район,
м. ___, вул. ___
поштовий індекс 29000
тел.: *** *** ** **
СКАРГА
Я, ___ (П.І.П.), 02.01.1988 р.н., у січні 2013 року звернувся до ___ військкомату з проханням видати мені військовий квиток згідно чинного законодавства. Проте працівники військкомату мені повідомили, що у них відсутні бланки військових квитків і запропонували мені почекати 2 місяці. Через два місяці я знову звернувся з проханням видати мені військовий квиток, проте і в цей раз працівники мені відмовили посилаючись на відсутність бланків військових квитків і знову запропонували звернутись до них через «декілька місяців».
Неправомірні дії працівників військкомату продовжувалися до березня 2013 року. У березні 2013 року мені повідомили, що я можу з’явитися у ___ міський військкомат та отримати належний мені документ.
Проте, незважаючи на чинні на сьогодні нормативно-правові акти мені була надана «довідка» (від 15.03.2013 р. №000), а не військовий квиток.
На моє законне запитання чому була видана довідка ?, а не встановлений законом документ прапорщик ___ повідомила, що тим особам, які не служили в Збройних силах України військові квитки не видаються, а подібні довідки є дійсними.
Дане твердження не відповідає дійсності, так як при мені іншим особам були видані військові квитки, а «вибірковість» працівників щодо надання військових квитків мені не зрозуміла. Будь-які намагання мене особисто дізнатися яким нормативно-правовим атом керуються службовці ___ військкомату щодо невидачі військового квитка не принесли успіху.
Вважаю, що працівники ___ міського військового комісаріату порушили моє право на отримання військового квитка з наступних підстав.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (чинний) від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час.
Згідно п.3. Указу Президента України «Про положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцерів запасу» (чинний) від 25 травня 1994 року N 263/94 військові квитки видають районні (міські) військові комісаріати під час призову громадян на військову службу, зарахування їх до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров’я.
Відповідно до п.29 Постанови «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 21 березня 2002 р. N 352 (чинний) громадяни, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також ті, що були раніше засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт, зокрема із звільненням від відбування покарання на військовий облік призовників не беруться і на підставі рішення комісії з питань приписки одержують військовий квиток, у якому робиться відповідна відмітка. Оформлення військових квитків цим громадянам здійснюється на підставі витягу з книги протоколів засідань комісії з питань приписки.
Даним документом підтверджується моє право на отримання військового квитка, а не «довідки». Також, відповідно до п.4. Указу Президента України «Про положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцерів запасу» (чинний) від 25 травня 1994 року N 263/94 військовий квиток являє собою зшиту внакидку нитками книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з твердої обрізної з закругленими кутами обкладинки, обтягнутої бумвінілом темно-зеленого кольору, і 32-х сторінок.
Тобто, мені повинен бути виданий документ встановленого зразка, а не ½ аркуша А4, яка іменується «довідкою».
Необхідність військового квитка обґрунтовується також тим, що при прийомі на роботу або на вимогу органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування вимагається оригінал військового квитка. Надаючи незрозумілий аркуш паперу іменований «довідкою» відчуваю себе ніякового. Також даний факт принижує мою честь та гідність, що вважаю неприпустимим в процесі побудови правової держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись, Законом України «Про звернення громадян»,
ПРОШУ:
Додатки:
– Копія довідки видана ___
– Копія паспорта громадянина України.
П.І.П. ___
14 квітня 2013р. /підпис/
---
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОЛОЖЕННЯ про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/582/2016#Text):
"1. Військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовий квиток) є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку...
6. Військовослужбовці (військовозобов'язані, резервісти) зобов'язані надійно зберігати військові квитки, стежити за своєчасним і точним внесенням до них змін та виконувати вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»...
13. Військовослужбовець (військовозобов'язаний, резервіст) може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка...".
---
Доброго вечора, пані Наталю! По-перше, військовий квиток, як документ, що посвідчує особу, має, зобов'язаний бути в цієї особи - відібрання його в РТЦК є незаконним. По-друге, військовозобов'язаний зобов'язаний (тавтологія вимушена) надійно зберігати квиток у себе, а не передавти його іншим особам. По-третє, військовозобов'язаний може, тобто має право, але не зобов'язаний передавати квиток, та й то лише з оформленням розписки іншою особою про його отримання. По-четверте, як зазначено колегами, передача квитка в РТЦК та СП не є самим важливим питанням - важливим є оформлення відстрочки від призову, в тому числі, з внесенням відмітки про неї у військовому квитку.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Наталія!
ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК МАЮТЬ ПРАВО ВИЛУЧАТИ ЛИШЕ ПРИ НАЯВНОСТІ ПІДСТАВ, АЛЕ ЗОБОВ"ЯЗАНІ ПРО ЦЕ НАДАТИ РОЗПИСКУ:
Указ Президента України
Про Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу:
Про Положення про військови... | від 30.12.2016 № 582/2016 (rada.gov.ua)
ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента Українивід 30 грудня 2016 року № 582/2016
ПОЛОЖЕННЯ про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу
"13. Військовослужбовець (військовозобов'язаний) може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка".
ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента Українивід 30 грудня 2016 року № 582/2016
ПОЛОЖЕННЯ про військовий квиток офіцера запасу:
"12. Офіцер запасу може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка.".
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), Є НЕЗАКОННИМИ.
НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:
1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:
- ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.
2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:
0 800 50 04 42
Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)
- УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
3) ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Наталія!
РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ВСІ:
ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.".
ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
"Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього... 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".
Всього доброго!