Начните консультацию с юристом онлайн
У батька є борг у банку за кредитом. Банк подав позов до суду. Чи можуть забрати в рахунок боргу майно або житло, якщо боржник там прописаний але не проживає.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Ні. Крім того, якщо це був не заставний кредит, то взагалі майно не стягується в рахунок заборгованості. По своїм зобов'язанням ви відповідаєте тільки власним майном.
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеЗвернення стягнення на об’єкти нерухомого майна здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник (ч. 1 ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження").
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Ірино! Якщо Батько не має права власності на це житло, то взагалі ні. Якщо він має право власності на весь будинок чи його частину - то за певних умов так.
Примусова реалізація житла для задоволення вимог кредиторів здійснюється Державною виконавчою службою – квартири або житлової площі, житлового будинку лише за борги, сума яких перевищує 20 розмірів мінімальної зарплати (134 тисячі гривень).
Звернення стягнення на майно боржника шляхом визнання права, у тому числі права власності на це майно за кредитором, передбачено ч. 2 статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) як спосіб захисту порушеного права. Із цих положень випливає, що відповідне право має виникнути та належати кредитору на підставі закону чи договору. За умови, коли у договорі не встановлено право кредитора набути майно боржника у власність, таке набуття може бути здійснено у випадку, передбаченому законом, та лише на підставі рішення суду. Адже згідно зі ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Кореспондують ці положення із приписами ст. 41 Конституції України про те, що «ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним». Розвиваються ці гарантії у ст. 321 ЦК України, відповідно до якої особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Таким чином, набуття кредитором права власності на майно боржника на підставі рішення суду можливе лише у випадках, встановлених у законі, а не просто при наявності боргу.
Загальною законодавчою підставою звернення стягнення на майно боржника за борговими зобов’язаннями служать положення Закону України «Про виконавче провадження», що застосовується судами та державною виконавчою службою. Спеціальним законодавчим актом щодо реалізації майна боржника виступають положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що реалізується господарським судом та ліквідатором. У цих випадках кредитор може набути право власності на майно боржника поза бажання останнього при купівлі цього предмету за загальним правилом з публічних торгів. Інші випадки набуття права власності кредитором на майно боржника встановлені положеннями законодавства про іпотеку, іпотечні облігації та про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень.
Звернення стягнення на майно як предмет застави відповідно до ЦК України (ст. 591) та Закону України «Про заставу» (ст. 20, 21) за загальним правилом здійснюється шляхом реалізації майна, при цьому не передбачається набуття права власності кредитором на предмет застави при зверненні на нього стягнення. Єдиним способом звернення стягнення на предмет застави визначається його реалізація.Один з винятків передбачений у законодавстві про іпотеку. Зокрема, ст. 37 Закону України «Про іпотеку» передбачає, що іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.
ОТЖЕ, у більшості випадків це неможливо. Крім того, в умовах воєнного стану стягнення на пенсійні виплати також не здійснюється, тому банку фактичного нічого не світить аж до кінця воєнного стану.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ірина!
Звернення стягнення на житло боржника є крайньою необхідністю для реалізації якої існують певні суто процедурні вимоги, дотримання яких є обов’язковими для примусового стягнення заборгованості в процесі виконавчого провадження.
Конфіскація житла відбувається в останньої чергу виконавчого провадження, лише після встановлення неможливості стягнути суму боргу за рахунок (чіткий порядок):
Отже, конфіскації житла передує встановлення у нього іншого майна або грошових коштів, за рахунок яких можна стягнути з боржника заборгованість не порушуючи його конституційне право на житло.
Стягнення заборгованості в примусовому порядку за рахунок коштів або майна боржника відбувається обов’язково через арешт (заборону відчуження).
Виключенням з такої ситуації є заставне майно боржника, яке стягувач (кредитор, банк інша фінансова компанія) має право реалізувати за рахунок боргу, однак лише у випадку зрівняння або перевищення суму богу над вартістю такого майна.
Звісно, це все за умови, якщо житло є власністю Вашого батька.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чате* пропустив фразу! зауважте, що дана норма щодо "лише за борги, сума яких перевищує 20 розмірів мінімальної зарплати (134 тисячі гривень)" діє лише щодо ЄДИНОГО ЖИТЛА боржника... Тобто якщо у боржника є кілька квартир, будинків та інших об"єктів нерухомості - то за їх рахунок може бути покрито борг. Якщо це єдине житло, то лише за умов якщо борг 134 тисячі гривень або більше.