Начните консультацию с юристом онлайн
Солдат контрактник, 16.11 спілкувався з мамою по телефоном
20.11 з ТЦК надійшло сповіщення, що він вважається зниклим безвісти.
Сослуживці кажуть, що швидше загинув, бо робили бригаду.
Наразі батьки займаються необхідними процедурами у ТЦК та поліції.
Нам рекомендують їхати до його частини разом із юристами добиватися свідоцтва про смерть.
Запитання:
Як добитися отримання свідоцтва про смерть?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (36)
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Максиме!
Нажаль це можливо лише в судовому порядку.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеЯкщо тіло загиблого відсутнє або військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території, і неможливо отримати жодного документа про смерть, можна звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Такі справи розглядаються невідкладно, судовий збір не сплачується. До заяви потрібно докласти усі наявні документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі: фото-, відеозаписи, акти про настання смерті, сповіщення сім'ї тощо.
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеМоже. Законом це не заборонено.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, у вашому випадку треба подавати позов до суду, треба мати покази свідків і т.д хто , покази побратимів, які перебували рядом.
Порядок визнання фізичної особи померлоюВизнання фізичної особи померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Глава 4 ЦПК України (за аналогією визнання фізичної особи безвісно відсутньою).
У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина день його гаданої загибелі (наприклад, день катастрофи пасажирського літака, день землетрусу або іншого стихійного лиха).
Правові наслідки визнання фізичної особи померлоюПісля набрання законної сили рішенням суду про оголошення фізичної особи померлою, суд надсилає рішення до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Оголошення громадянина померлим тягне за собою ті самі наслідки, що і смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.
Спадкоємці не мають права протягом п'яти років відчужувати нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини після смерті особи, оголошеної померлою (ст. 47 ЦК України).
Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження. Така заборона вноситься до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Важливо! Для оголошення фізичної особи померлою законодавство не вимагає попереднього визнання її безвісти відсутньою.При оголошенні громадянина померлим днем його смерті вважається день набуття чинності рішенням суду, а в деяких випадках - день його ймовірної загибелі.
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлоюПерший наслідок — поновлюється особисто-правовий статус громадянина.
Другий наслідок — стосується майна, яке зберіглося на момент появи громадянина і яке перейшло безоплатно до інших осіб після оголошення відсутнього померлим. Власник, який з'явився, може вимагати повернення свого майна від цих осіб.
Третій наслідок — полягає у можливості повернути майно від осіб, до яких воно перейшло за відплатними угодами. Ці громадяни зобов'язані повернути майно власнику, який з'явився, якщо буде доведено, що, набуваючи майно, вони знали, що громадянин, оголошений померлим, перебуває серед живих, завдані при цьому збитки компенсуються особами, у яких майно набувалося за відплатною угодою.
Важливо! Поверненню належить тільки майно, що його виявлено в натурі. Закон не дозволяє повернення вартості речей, які були придбані безоплатно, а потім відчужені за гроші. Наприклад, якщо спадкоємці громадянина, оголошеного померлим, продали отриманий у спадщину будинок, то від покупця, який не знав, що оголошений померлим є живим, не можна вимагати повернення цього будинку, але не можна стягнути і його вартість із спадкоємців.Четвертий наслідок — щодо майна, яке в порядку спадкування перейшло до держави:
- якщо майно є в наявності, то воно повертається власникові;
- якщо майно було реалізовано, то після скасування рішення про оголошення особи померлою, їй повертається сума грошей, виручених від реалізації майна.
Контакти органів з розшуку безвісті відсутньої особиФункціонує «гаряча лінія» з розшуку осіб зниклих безвісти:
У випадку зникнення безвісті цивільної особи слід звернутись в відділок національної поліції з заявою чи на гарячу лінію Національної поліції:
Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених, для звернень громадян цілодобово працюють телефони:
Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - Олег Котенко (тел. 099-792-0126).
Інформація Національного інформаційного бюро та Мінреінтеграції: Що робити у разі, коли Ви не маєте зв’язку з близькою людиною понад три дні і ця людина знДякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеОзнайомитесь за посиланням, тут є відповіді на ваше запитання
https://www.rv.gov.ua/yak-diiaty-rodyni-v-iakii-ie...
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеВійськова частина повинна була зробити акт розслідування, після чого буде встановлено факт зникнення під час виконання бойового завдання.
Отримати посвідчення мають право батьки, подружжя та діти осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Для цього необхідно написати заяву до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання.
До заяви потрібно додати:
• паспорт (свідоцтво про народження) та індивідуальний податковий номер члена сім’ї, якому видається посвідчення;
• сповіщення ТЦК та СП про зникнення особи безвісти.
Посвідчення підтверджує право родичів зниклих безвісти на отримання соціальних гарантій від держави. Зокрема, пільги на проїзд громадським транспортом і на оплату житлово-комунальних послуг.
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеОсобою, зниклою безвісти, вважається фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук.
Особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин, якщо вона зникла у зв’язку зі:
Відповідного статусу особа набуває з моменту внесення відомостей про неї, які містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, подається до відповідного територіального органу Національної поліції України. У такій заяві зазначається інформація, що може сприяти розшуку особи.
Заявником може бути:
За особою, уповноваженою на виконання функцій держави, яка зникла безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи, займана посада та середній заробіток.
Особам, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, також надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.
Отже, надання особі статусу зниклої безвісти означає початок вжиття заходів для її розшуку. Статус особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, виникає з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи та зберігається до моменту припинення її розшуку.
Надання такого статусу не позбавляє родичів особи або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку. Так само не припиняється розшук особи, яку було оголошено померлою, але її місцеперебування, місце поховання чи місцезнаходження її останків не було встановлено.
Розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, припиняється не пізніше ніж через три дні з дня встановлення її місця перебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи. Про це повідомляються близькі родичі особи та члени її сім’ї, а також заявник, якщо він не належить до вказаних осіб.
Фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
Якщо встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи неможливо, то початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць – перше січня наступного року.
Над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, та особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, встановлюється опіка. Підставою для встановлення опіки над майном безвісно відсутньої особи є рішення суду, а над майном особи, зниклої безвісти – заява заінтересованої особи або органу опіки та піклування і відомості з Єдиного реєстру досудових розслідувань / Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Опис майна та встановлення над ним опіки здійснює нотаріус за останнім місцем проживання безвісно відсутньої особи. Опис майна фізичної особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та встановлення над ним опіки, здійснюється нотаріусом за останнім місцем проживання такої особи або за місцезнаходженням нерухомого майна чи основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – за місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Якщо таке майно знаходиться за межами нотаріального округу, нотаріус надсилає доручення про опис такого майна нотаріусу за місцезнаходженням майна.
Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, приймає виконання цивільних обов’язків на її користь, погашає за рахунок її майна борги, управляє цим майном в її інтересах. Також за рахунок цього майна опікун надає утримання особам, яких за законом зобов’язана утримувати зникла особа.
Якщо фізична особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з’явилася чи одержано відомості про місце її перебування, суд скасовує рішення про визнання її безвісно відсутньою. Як наслідок, опіка над майном цієї особи також припиняється.
Фізична особа може бути оголошена судом померлою за однієї з таких умов:
!!! Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті – зокрема, відбувається відкриття спадщини. Однак спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, протягом п’яти років не мають права відчужувати успадковане нерухоме майно.
Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з’явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи суд скасовує рішення про оголошення фізичної особи померлою.
Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою.
Якщо майно перейшло до нового власника за відплатним договором, і якщо на момент набуття цього майна новий власник знав, що фізична особа, яка була оголошена померлою, насправді жива, то новий власник зобов’язаний повернути це майно. У разі неможливості повернути майно в натурі відшкодовується вартість цього майна.
Заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
При цьому варто пам’ятати, що у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді.
У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено:
Слід відзначити, що для оголошення фізичної особи померлою не є обов’язковим попереднє визнання її безвісно відсутньою.
З повагою,
адвокат Наталія Пономаренко
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеПрошу. Завжди рада Вам допомогти.
Розумію Вас. Так, дуже часті випадки коли особи, які служили разом - остерігаються підтверджувати такі речі. В тому числі і через вплив безпосереднього керівництва.
В будь-якому разі такі особи можуть бути викликані до суду та допитані як свідки.
Крім того, військова частина, має проявити ініціативу щодо оголошення особи в розшук із повідомленням обставин за яких він пропав.
Зараз в країні не існує єдиного органу, відповідального за пошук безвісти зниклих “від а до я”, але існує низка органів які виконують ті чи інші функції, зокрема із пошуку та систематизації даних.
1. Офіційна заява до ТЦК та СП (колишні військкомати) Родичі військовослужбовців повинні звернутись за інформацією до ТЦК та СП за місцем свого постійного проживання або за місцем призову військового на службу. Якщо у ТЦК та СП не має відомостей про місце перебування військовослужбовця, керівник зобов’язаний направити запит до військової частини за місцем служби військовослужбовця або до відповідного кадрового органу, в якому ведеться облік особового складу.
2. Звернення до Національного бюро з пошуку людей.
НПА: Створено відповідно до вимог ст. 122 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими (ІІІ) від 12.08.1949 (у чинній редакції від 08.02.2006) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_153#Text) та ст. 136 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни (IV) від 12.08.1949 (https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_154#Text).
Функції виконує Державне підприємство «Український Національний центр розбудови миру», створене Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Повноваження: збір даних та ведення реєстру військовополонених, загиблих, зниклих безвісті, незаконно затриманих, зокрема і цивільних осіб, які перебувають під контролем держави-агресорки.
Як звернутись? Інформацію про полон, депортацію, чи зникнення особи можна залишити наступиними шляхами:
• Шляхом подання письмової заяви
• Шляхом звернення на гарячу лінію чи боти
• «Гаряча лінія» Національного інформаційного бюро: 1648
• Для дзвінків з-за кордону: +380 44 287 81 65
• Також на сайті: https://nib.gov.ua/uk/ можна отримати додаткову інформацію, а також повідомити про полон чи зникнення за посиланнями на • VIBER-БОТ: https://chats.viber.com/nib_uncp_bot , • TELEGRAM-БОТ: https://t.me/nib_uncp_bot • GOOGLE-ФОРМУ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfrVFSbSO... 4W8h14mstwYEyMpK7V184cDAjqulOw/viewform
Адреса: 03186, м. Київ, Чоколівський бульвар, 13.
3. Звернення до ПОЛІЦІЇ
Повноваження:
У разі потреби рекомендуємо рідним осіб, які зникли безвісти, потрапили у полон, викрадені, разом із наданням заяви про вказаний факт здати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння. Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого. Експертиза проводиться за рахунок держави.
Як звернутись?
• Загальна «Гаряча лінія» нацполіції: 0-800-50-02-02 (дзвінки безкоштовні)
• На сайті https://www.npu.gov.ua є кнопка “Подати звернення”, де ви можете:
• Заповнити он-лайн форму
• Відправити листа на електронну пошту (використати існуючі шаблони).
• Відправити листа на поштову адресу поліції (використати існуючі шаблони).
Нацполіція також відкрила «Гарячу лінію» для отримання інформації про розшук зниклих за номерами: • 089-420-18-67 • 0-800-21-21-51 (дзвінки безкоштовні)
5. Гаряча лінія МВС щодо полонених, зниклих безвісти та загиблих українських захисників
На гарячу лінію можна повідомити інформацію про своїх рідних та близьких, які потрапили в полон, зникли безвісти, загинули в зоні бойових дій. На лінії можна отримати послуги з психологічної допомоги, а також роз’яснення щодо прав рідних зазначених категорій осіб.
Як звернутись? • «Гаряча лінія»: + 38-089-420-18-66
7. Чат-боти Мінцифри.
• Пошук зниклих — один із найбільших ресурсів для пошуку дітей та дорослих, зниклих під час вторгнення росії. У Telegram-каналі легко орієнтуватися за допомогою хештегів із назвами міст https://t.me/poshuk_znyklyh
• Пошук Україна 2022 — Telegram-канал для пошуку людей по всій Україні. Щоб подати заявку на пошук, треба заповнити Google-форму, яка надійде волонтерам та бійцям ТрО https://t.me/poshukukraina2022
• Знайди рідних — бот, створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій. https://t.me/Family_Search_bot
• Національне інформаційне бюро (розповідала вище) - надає інформацію про зниклих військових і цивільних — як загиблих, так і полонених або депортованих з України https://t. me/nib_uncp_bot
Міжнародні організації: Звернення до Міжнародного комітету червоного хреста Женевські конвенції, а також звичаєве міжнародне гуманітарне право (МГП)
Повноваження: надання послуг сторонам конфлікту та сприяння захисту прав військовополонених і поліпшення їхнього становища (гуманітарна організація). Представники МКЧХ можуть отримати доступ до місць утримання військовополонених, а також отримати дані про військовослужбовців, яких утримує росія. МКЧХ мають право відвідувати всіх військовополонених і цивільних інтернованих осіб під час міжнародних збройних конфліктів. Ці візити допомагають забезпечити повагу до їхнього життя та гідності, нагадавши органам влади, що поводження з полоненими та умови їх інтернування або утримання повинні відповідати стандартам МГП, у них повинен бути доступ до медичної допомоги, їжі та води, не можна застосовувати щодо них тортури, залякувати або вдаватися до насильства.
Як звернутись?
• Центральне агентства з розшуку МКЧХ
• Ел.адреса: ctabureau@icrc.org
• “Гаряча лінія”: +41 22 730 3600 | +7495 626 54 26 |
Але краще звертатись безпосередньо на контакти в Україні: • “Гаряча лінія”: 0-800-300-155 (дзвінки безкоштовні)
• Ел.адреса: kyi_kyiv@icrc.org
Також функціонує Товариство Червоного Хреста в Україні: 0 800 332 656, лінія підтримки Червоного Хреста «Давай поговоримо»: 0 800 331 800.
1. Командир В/Ч у день зникнення безвісти, захоплення в заручники або полон військовослужбовця особисто повідомляє керівника ТЦК та СП за місцем проживання сім’ї, дату і причину зникнення безвісти/ захоплення в полон військовослужбовця. Сповіщення складається у двох примірниках і перший примірник надсилається до військкомату (ТЦК та СП).
2. Керівник ТЦК та СП протягом 7 днів передає членам сім’ї офіційне Сповіщення сім’ї (зразок нижче), а також він проінформувати щодо пільг, передбачених законодавством України, і роз’яснити порядок подання документів для призначення пенсії (допомоги) членам сім’ї. Усі отримані ТЦК та СП документи, які підтверджують статус військовослужбовця, зберігаються у центрі.
3. ТЦК та СП зобов’язані також не пізніше п’яти днів після отримання інформації повідомляти членів сімей про визволення з полону військовослужбовців або отримання інформації про місце перебування зниклих безвісти.
В Нацгвардії: Зниклі безвісти військовослужбовці виключаються зі списків частини лише після ретельного розшуку та розслідування обставин їх неповернення до частини, але не пізніше 15 діб з дня зникнення.
Тобто військова частина розшукує військовослужбовця 15 діб, а потім може подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до Нацполіції України. Одночасно офіційне повідомлення про зникнення безвісти отримують родичі, які також мають право подавати заяву про необхідність розшуку.
Детальний порядок розшуку передбачений у ЗУ “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”. Особливими обставинами є збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
Розшуку передує ПОДАННЯ ЗАЯВИ
Хто подає? Заяву про розшук може подати будь хто, кому стало відомо про такі обставини (родичі, представники ВЧ, органи державної влади, місцевого самоврядування, громадські об’єднання). Що вказується? Вся наявна інформацію, яка може сприяти розшуку.
Куди подавати заяву? До відповідного територіального органу Національної поліції України. Нацполіція зобов’язана інформувати Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин протягом 3-х днів з моменту отримання такої інформації або заяви. Усі отримані дані вносяться до Реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, протягом 24 годин з моменту подання заяви. Розшук відбувається із застосуванням усіх можливих законних методів та триває до встановлення місця перебування зниклої особи, місця поховання чи знаходження її останків. Рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку.
Умови для визнання фізичної особи померлою Фізична особа зникла у зв’язку із воєнними діями, збройним конфліктом - після спливу 2-х років від дня закінчення воєнних дій.
З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу 6 місяців.
Визнання фізичної особи померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Глава 4 ЦПК України (за аналогією визнання фізичної особи безвісно відсутньою).
У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина день його гаданої загибелі.
Все інше я Вам уже повідомила.
Ви маєте пам'ятати, що процес не легкий і довготривалий. Моментально суд це рішення не прийме. Йому передує ряд заходів, які описані мною.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Максиме!
Ви не зможете отримати свідоцтво про смерть, якщо військовослужбовець вважається зниклим безвісти. Тому отримати його в цьому випадку можливо буде лише за рішенням суду.
Якщо військовослужбовець зник безвісти у зв’язку з воєнними діями на строк понад 2 роки, або щонайменше на 6 місяців за окремих умов, Ви можете звернутися до суду з заявою про визнання його померлим. У такому разі рішення суду про визнання особи померлою буде підставою для одержання свідоцтва про смерть у органах РАЦС.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Максиме!
Мої Вам співчуття!
Свідоцтво про смерть видають лише органи ДРАЦС. Щоб зареєструвати у відділі ДРАЦСУ смерть військовослужбовця - потрібне лікарське свідоцтво про смерть або довідка фельдшера про смерть, якщо отримати від медиків ці документи не в змозі - Вам потрібно встановити факт смерті військовослужбовця у судовому порядку. Існують позитивні судові рішення по Вашому питанню зокема рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 13.02.2023 у справі № 343/103/23
Перед цим Вам потрібно вимагати у військовій частині висновки службового розслідування, акт про настання смерті, доповідь командира, покази свідків (товаришів по службі).
Встановивши факт смерті військовослужбовця, його родичі у подальшому мають право скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, зокрема: спадкування, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, та ін.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВам потрібно вимага у військової частини Акт службового розслідування. В ньому повенен зазначатися статус військовослужбовця:
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВам не обов'язково їхати у військову частини. Вам достатньо зЗвернутись до ТЦК та СП за місцем свого проживання з письмовою заявою на адресу ВЧ про видачу копії акту службового розслідування.
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеДодатково до моєї відповіді. Законодавство України передбачає надання певних прав та гарантій для членів сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців. Зокрема, родичі можуть отримувати зарплату та одноразові додаткові виплати з дня захоплення в полон і до моменту завершення лікування, якщо в ньому є потреба після повернення з полону. Для членів сімей зниклих безвісти можливим є отримання виплат з моменту встановлення причин зникнення і за весь період його, якщо обставини зникнення є поважними.
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (установи, організації), місця служби або дезертирували, не здійснюється.
Грошова допомога за безвісти зниклих та полонених військових призначена для таких членів їхніх сімей:
За відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на одержання.
Порядок подання заяви:
Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх» виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців здійснюється за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
До заяви додаються:
Строки подання та розгляду заяви
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців здійснюється у разі, коли заява про його виплату надійшла до військової частини (установи, організації):
Розмір грошової допомоги
Незалежно від статусу військовополонених чи безвісти зниклих, за кожним військовослужбовцем зберігаються виплати за тим розміром окладу, який вони отримували під час проходження служби.
Крім розміру посадового окладу, щомісячна виплата військовим також враховує:
Строк отримання
Сім’ї військових, захоплених у полон отримуватимуть виплату до дня їх звільнення включно.
Сім’ї зниклих безвісти військових отримуватимуть виплату до дня визнання їх загиблими у судовому порядку або остаточного виключення зі списків особового складу військової частини.
Суд має право визнати військових, які безвісти зникли, загиблими після спливу двох років від дня припинення (скасування) воєнного стану. Проте, за умови відомих причин зникнення (до прикладу, під час виконання бойового завдання) суд може оголосити про смерть раніше, втім, не раніше від спливу 6 місяців.
Прийміть мої щирі співчуття!
З повагою та розумінням, адвокат Наталія Пономаренко
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
дані про зниклих будуть вноситися в Єдиний реєстр зниклих безвісти. Реєстр розроблений Міністерством внутрішніх справ спільно з Уповноваженим зі зниклих безвісти й іншими відомствами.
▪️У реєстрі будуть зібрані та централізовані дані щодо зниклих безвісти: ПІБ особи, місце та дата народження, сімейний стан, місце проживання, територія, на якій відбулося зникнення, обставини та час зникнення, прикмети особи.
▪️Також до реєстру буде внесено інформацію про наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інші дані, які сприятимуть розшуку особи.
▪️Через місяць після внесення відповідної інформації до реєстру рідні зможуть отримати відповідний витяг, який підтверджуватиме статус зниклого.
▪️На підставі витягу люди зможуть звернутися до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію по втраті годувальника непрацездатним членам сімʼї.
---
Як отримати витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Витяги надає Департамент інформатизації МВС України.
▪️Для отримання витягу необхідно:
направити заяву на електронну пошту: pgmia@mvs.gov.ua або на адресу МВС: м. Київ, вул. Богомольця, 10; до заяви додати копії паспорта заявника та документа, який підтверджує родинні зв’язки з особою, зниклою безвісти.Перевірка даних здійснюється впродовж 30 календарних днів.
Витяг надсилається на вказану в заяві електронну адресу або ж на зворотну поштову адресу.
❗️Важливо. Включення особи до реєстру є єдиним підтвердженням того, що людина вважається зниклою безвісти за особливих обставин.
Наявність даних про людину в реєстрі не підтверджує загибель чи перебування її в полоні.
Якщо у вас виникли питання щодо отримання витягу з Єдиного реєстру, звертайтеся на гарячу лінію за номером: (050) 240-85-29.
Далі Необхідно звернутися до суду з позовом про визнання особи безвісти зниклою або померлою надавши докази таких обставин.
Рішенням суду встановлять цей факт.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Вам потрібно встановити не тільки факт смерті особи, але й те, що смерть настала внаслідок виконання військовослужбовцем військових обов'язків під час безпосередньої участі в заходах по обороні України. Встановлення саме такого факту обумовлено необхідністю визначення статусу загиблого та статусу членів його сім'ї як жертви міжнародного збройного конфлікту, особи, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення дол. поранених і хворих у діючих арміях, що обумовлює виникнення прав та обов'язків, передбачених нормами міжнародного гуманітарного права (що складається з Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року, Додаткових протоколів до них, інших міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та отримання заявником допомоги від гуманітарних організацій (Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Міжнародної Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного півмісяця, Товариства Червоного Хреста України).
З вказаного питання була прийнята Постанова Касаційного цивільного суду, яка надає можливість встановлення такого факту
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Адвокат, 24 года опыта
Так, військова частина зобов'язана надати такий документ
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеВам також стане в нагоді відповідний методичний матеріал "СТАТУС БЕЗВІСТИ ЗНИКЛИХ ТА ПОЛОНЕНИХ", підготовлений проектом "ЮРИДИЧНА СОТНЯ".
Там розписаний детальний алгоритм Ваших дій у відповідній ситуації, а також зазначено контакти гарячої лінії військових юристів відповідного проекту, які надають безкоштовні правові консультації військовослужбовцям та членам їх родин.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеВам також стане в нагоді відповідний методичний матеріал "СТАТУС БЕЗВІСТИ ЗНИКЛИХ ТА ПОЛОНЕНИХ", підготовлений проектом "ЮРИДИЧНА СОТНЯ".
Там розписаний детальний алгоритм Ваших дій у відповідній ситуації, а також зазначено контакти гарячої лінії військових юристів відповідного проекту, які надають безкоштовні правові консультації військовослужбовцям та членам їх родин.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
СПІВЧУВАЮ!
ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НЕ ВИДАЄ СВІДОЦТВО ПРО СМЕРТЬ.
Якщо тіло загиблого відсутнє або військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території, і неможливо отримати жодного документа про смерть, можна звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Такі справи розглядаються невідкладно, судовий збір не сплачується. До заяви потрібно докласти усі наявні документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі: фото-, відеозаписи, акти про настання смерті, сповіщення сім'ї тощо.
Перед зверненням до суду треба подати заяву до РАЦСу і отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті у зв’язку з відсутністю підтвердних документів. Хоча Верховний Суд вказував, що необов’язково отримувати попередню відмову РАЦСу, деякі суди все одно вимагають таке підтвердження.
За такою заявою РАЦС видає свідоцтво про смерть на підставі лікарського свідоцтва про смерть або рішення суду про встановлення факту смерті.
Свідоцтво про смерть є підставою для нарахування допомоги. Зокрема, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку зі смертю військовослужбовця у родичів виникає з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Після державної реєстрації смерті РАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, погоджуюся з усіма твредженнями моїх колег та хожу додати
Безвісти зниклий за особливих обставин — це ті військовослужбовці, відомостей про яких немає. Які дійсно зникли в період збройного конфлікту, воєнного стану і т. д. Загалом, про те, що військовослужбовець зник безвісти, родина дізнається від ТЦК та СП. Тобто, територіальний центр, має відправити сповіщення про те, що військовослужбовець є безвісти зниклим. Після отримання такого сповіщення, члени родини такого військовослужбовця повинні піти в поліцію, написати заяву про те, що їх рідна людина вважається безвісти зниклою. Поліція, протягом трьох днів повинна інформувати уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин і видати члену родини такого військовослужбовця, витяг із реєстру досудових розслідувань, витяг із реєстру осіб зниклих за особливих обставин.
Такі витяги є особливо важливими, оскільки в майбутньому вони дають право реалізувати можливість щодо оформлення пенсії по втраті годувальника. Це актуально якщо є діти або не працездатні особи. Після отримання сповіщення, що військовослужбовець зник, не потрібно зупинятися у його пошуку. Наразі у нас функціонує національне інформаційне бюро. Туди можна подзвонити за номером 16 48.
Постановою № 168 від 28 лютого 2022 року чітко закріплене право членів родини військовослужбовців які зникли безвісти за особливих обставин або ж полонених — отримувати додаткову винагороду у розмірі 100 тисяч за весь час перебування в полоні або за весь час поки не буде змінено статус зниклого на якийсь інший статус. Мають нараховуватися виплати. Мають виплачуватись рідним людям військовослужбовця.
Коли є сповіщення що військовослужбовець є безвісти зниклим, дружина, батьки чи повнолітні діти зобов'язані звернутись з письмовою заявою (до заяви долучити документи які підтверджують родинні зв’язки, паспорт ідентифікаційний код) і направити таку заяву до командира військової частини де проходить службу зниклий військовослужбовець. Командир має право протягом 15 днів розглянути таку заяву та прийняти відповідне рішення по виплаті додаткової винагороди та грошового забезпечення таким заявникам які звернулись з відповідною заявою. Якщо недостатньо документів чи є якісь інші підстави для відмови — відповідно виплата не виплачується поки не будуть усунуті недоліки які будуть вказані у відповіді на звернення заявника. Немає жодного строку обмеження по таких виплатах. Наприклад, якщо зниклий має такий статус місяць, то відповідно такі виплати виплачуються місць. Якщо це пів року, то виплачується пів року.
Поки буде дійсний статус ці виплати припиняться нараховуватись і відповідно виплачуватись. Члени родини безвісти зниклих військовослужбовців мають право на низку пільг. Це зокрема пільги на сплату житлово-комунальних послуг, пільги на безкоштовний проїзд, це пільги на позачерговий вступ до ВНЗ, це пільги на санаторно-курортне лікування та інше.
Коли у вас є сповіщення, що військовослужбовець є безвісти зниклим, ви звернулися в поліцію, отримали витяг з реєстру досудових розслідувань, витяг з реєстру осіб зниклих за особливих обставин, після спливу одного місяця. Ви маєте право звернутися за пенсією по втраті годувальника. Ця пенсія виплачується виключно неповнолітнім дітям, утриманцям та непрацездатним. Якщо у вас є група інвалідності, ви маєте право на таку виплату. Якщо це батьки-пенсіонери вони теж мають право на таку виплату. Всі не працездатні члени родини. За такою пенсією потрібно звертатися до пенсійного фонду.
Якщо мова йде про інші обставини, коли чітко зрозуміло що військовослужбовець загинув, але немає жодних доказів, для того, щоб ідентифікувати тіло загиблого члени родини такого військовослужбовця здають ДНК. На жаль, сьогодні у нас не сформована єдина база ДНК, тому з цим на практиці виникає цілий ряд питань. Немає конкретного органу який зміг би посприяти в ідентифікації загиблих військових, або займатися пошуком чи виплатами членам родини військового. Рідні таких військових зобов'язані звертатися в низку органів з того чи іншого питання.
Після того, як рідні люди здають ДНК, експерти не припиняють пошук. Пошуки тривають до того моменту, коли буде інформація, що ДНК зійшлось — це тіло підтверджене. Тоді припиняються всі виплати, статус родини зниклого безвісти змінюється на інший. Військовослужбовець повинен бути виключений зі списків в/ч. Родина загиблого вже буде мати інші пільги та виплати.
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЗаконом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» визначено, що особою, зниклою безвісти вважається фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук.
Особа, яка зникла безвісти в зоні збройного конфлікту під час проходження нею військової служби або за будь-яких інших обставин, що підтверджують факт перебування особи у цій зоні вважається особою, зниклою безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом.
Особа, яка зникла безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, заворушеннями всередині держави або у зв’язку з надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру або іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей вважається особою, зниклою безвісти за особливих обставин.
Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук або за рішенням суду (про визнання фізичної особи безвісно відсутньою) та вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку (до встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти).
Заява про факт зникнення особи безвісти та її розшук подається до Національної поліції України, органу уповноваженого на розшук осіб, зниклих безвісти, зокрема родичем такої особи.
Родичами особи, зниклої безвісти вважаються: батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брати та сестри, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач, усиновлений, опікун, піклувальник, особа, яка перебуває під опікою чи піклуванням, чоловік, дружина та особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
ххх
У разі зникнення ваших рідних чи друзів, необхідно звернутися за допомогою до уповноваженого з питань зниклих безвісти осіб.
Для цього створили гарячу лінію Офісу уповноваженого з питань зниклих безвісти.
Коли звернення надходить до інших органів влади, які не уповноважені займатись цим питанням, людина лише втрачає свій критично важливий час.
Для того, щоб звернутись на гарячу лінію Офісу уповноваженого з питань зниклих безвісти, слід зателефонувати за номерами: 0 (800)33 92 47 (час роботи 9:00 – 17:00) або 0(95) 896 04 21 (цілодобово).
За другим контактом можна також писати у Viber чи Telegram. Звертатися на гарячу лінію можна за даними як про цивільних, так і військових.
В Україні працює гаряча лінія Міністерства внутрішніх справ для звернень рідних та близьких полонених, зниклих безвісти та загиблих українських захисників. Номер багатоканального телефону: 089 420 18 66.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
ххх
Не треба ЗВЕРТАТИСЬ у ВІЙСЬКОВУ ЧАСТИНУ.
Треба звертатись в Офісу уповноваженого з питань зниклих безвісти та
на гарячу лінію Міністерства внутрішніх справ для звернень рідних та близьких полонених, зниклих безвісти та загиблих українських захисників. Номер багатоканального телефону: 089 420 18 66.
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Добрий день!
Оголошення військового померлим
У зв’язку з військовою агресією росії проти України частина наших захисників Сил оборони України загинули або зникли безвісти. Частина з них офіційно не встановлена як померлі або їх смерть не зафіксована у спосіб, як того вимагає закон.
Наразі існує декілька механізмів фіксування фактів смерті або зникнення людини, до яких відноситься оголошення людини померлою.
Статтею 46 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа може бути оголошена судом померлою.
Військовий, який пропав безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошений судом померлим після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше ніж черещ шість місяців.
Визнання людини померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Главою 4 Цивільного процесуального кодексу України. Слід зазначити, що для оголошення військового померлим законодавство не вимагає попереднього визнання його безвісти зниклим.
Заява про оголошення військового померлим має подаватися родичем або членом сім’ї до суду за місцем проживання родича, або ж за останнім відомим місцем перебування зниклого. Заява обов'язково має містити наступну інформацію:
При зверненні до суду родич військового має надати якомога більше доказів смерті чи зникнення. Доказами вказаних фактів можуть бути: довідки чи акти про смерть складені свідками, фото тіла чи місця поховання людини, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо реєстрації заяви про злочин щодо зникнення чи смерті людини, фото, відео, статті ЗМІ щодо обстрілів в період смерті військового, його викрадення, покази свідків смерті чи зникнення людини, які зможуть надати свої покази в суді.
Людини оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Водночас, військовий, який пропав безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити його загибель від певного нещасного випадку, або у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошений померлим від дня його вірогідної смерті.
Після набрання законної сили рішенням суду про оголошення людини померлою, суд самостійно направляє рішення до органу РАЦС для реєстрації смерті. На підставі рішення суду органи РАЦСУ видають свідоцтво про смерть.
Після набрання законної сили рішенням суд надсилає його до нотаріуса для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Оголошення громадянина померлим тягне за собою такі наслідки: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників, виникає право на оформлення компенсації у зв’язку із загибеллю військовослужбовця.
Спадкоємці не мають права протягом п'яти років відчужувати нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини після смерті людини, оголошеної померлою.
Ваш адвокат,
Євгеній Промський
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю.
Співчуття Вам.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Стаття 4. Набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин
1. Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
2. Особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом.
3. Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
4. Якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, була оголошена померлою, але її місцеперебування, місце поховання чи місцезнаходження її останків не було встановлено, проведення розшуку в розумінні цього Закону не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження її останків.
Іноземець чи особа без громадянства, яка зникла на території України, набуває правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, якщо така особа перебувала на території України на законних підставах.
Стаття 6. Права близьких родичів та членів сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
1. Близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме).
2. Реалізація права, передбаченого частиною першою цієї статті, відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України.
3. Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов’язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім’ї таких осіб.
4. Члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
5. Громадяни, громадські об’єднання, юридичні особи приватного права можуть за їх згодою залучатися Національною поліцією України до розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Громадяни, громадські об’єднання, юридичні особи приватного права з власної ініціативи, за погодженням з Національною поліцією України, мають право брати участь у розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, надавати допомогу і сприяння органам Національної поліції України у розшуку таких осіб у формах, не заборонених законодавством.
Громадяни, громадські об’єднання, юридичні особи приватного права, які беруть участь у розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, мають право отримувати від державних органів інформацію про особу, зниклу безвісти за особливих обставин, маршрут та територію, на яких доцільно проводити розшук, іншу інформацію, яка може сприяти ефективному розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, крім даних, які отримано в результаті слідчих дій чи оперативно-розшукової діяльності.
Стаття 18. Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин
{Назва статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2191-IX від 14.04.2022}
1. Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, подається до відповідного територіального органу Національної поліції України.
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.
{Абзац другий частини першої статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2191-IX від 14.04.2022}
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана Уповноваженим, якщо зазначені в абзаці другому цієї частини особи звернулися до неї з повідомленням про зникнення особи.
У заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, зазначається інформація, що може сприяти розшуку такої особи.
{Частина перша статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2191-IX від 14.04.2022}
2. У разі отримання інформації про зникнення особи за особливих обставин або заяви про розшук такої особи Національна поліція України зобов’язана інформувати Уповноваженого протягом трьох днів з моменту отримання такої інформації або заяви.
3. Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Реєстру в порядку, передбаченому цим Законом, протягом 24 годин після отримання Уповноваженим від Національної поліції України інформації про зникнення особи за особливих обставин або інформації про отримання заяви про розшук такої особи.
Стаття 18. Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин
1. Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, подається до відповідного територіального органу Національної поліції України.
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.
{Абзац другий частини першої статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2191-IX від 14.04.2022}
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана Уповноваженим, якщо зазначені в абзаці другому цієї частини особи звернулися до неї з повідомленням про зникнення особи.
У заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, зазначається інформація, що може сприяти розшуку такої особи.
{Частина перша статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2191-IX від 14.04.2022}
2. У разі отримання інформації про зникнення особи за особливих обставин або заяви про розшук такої особи Національна поліція України зобов’язана інформувати Уповноваженого протягом трьох днів з моменту отримання такої інформації або заяви.
3. Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Реєстру в порядку, передбаченому цим Законом, протягом 24 годин після отримання Уповноваженим від Національної поліції України інформації про зникнення особи за особливих обставин або інформації про отримання заяви про розшук такої особи.
Стаття 19. Розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин
1. З метою отримання інформації, що може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, Уповноважений надсилає запити на отримання інформації до органів державної влади (зокрема органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), органів місцевого самоврядування, їх посадових чи службових осіб, громадських об’єднань та міжнародних гуманітарних організацій, що можуть володіти необхідною інформацією.
Керівники органів державної влади (зокрема органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), органів місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, а також керівники громадських об’єднань, до яких надійшов запит Уповноваженого на отримання інформації, зобов’язані повідомити Уповноваженого в письмовій формі про результати розгляду такого запиту в триденний строк з дня його одержання.
Якщо запит Уповноваженого про отримання інформації з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, керівник відповідного органу державної влади (зокрема органу, уповноваженого на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), органу місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа, керівник громадського об’єднання, до якого надійшов запит, зобов’язаний письмово повідомити про це Уповноваженого та розглянути запит в інший строк, що не перевищує одного місяця з дня одержання запиту.
Якщо запит Уповноваженого про отримання інформації з об’єктивних причин не може бути розглянуто протягом одного місяця з дня його одержання, керівник відповідного органу державної влади (зокрема органу, уповноваженого на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), органу місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа, керівник громадського об’єднання, до якого надійшов запит, продовжує вживати всіх можливих заходів з метою отримання інформації, що може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та повідомляє про це Уповноваженого із зазначенням причин, що унеможливлюють надання інформації у встановлений строк.
Ненадання керівником органу державної влади (зокрема органу, уповноваженого на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), органу місцевого самоврядування, громадського об’єднання відповіді на запит Уповноваженого тягне за собою адміністративну відповідальність у порядку, визначеному законом.
2. Органи, уповноважені на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, під час виконання запитів (звернень) заінтересованих організацій, установ, громадян щодо інформування про стан розшуку (ідентифікації) особи (трупа) не повідомляють результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій, оперативних заходів, не розкривають методи та способи розшукової роботи.
3. Уповноважений узагальнює отриману інформацію та у триденний строк передає її до відповідного територіального органу Національної поліції України для вжиття заходів з розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, про що повідомляє заявнику.
4. Уповноважений здійснює моніторинг виконання заходів щодо розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, і має право витребувати у відповідного територіального органу Національної поліції України інформацію про результати виконання таких заходів на будь-якій стадії їх проведення на підставі запиту від заявника або за власною ініціативою.
5. Після закриття кримінального провадження щодо розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідний територіальний орган Національної поліції України повідомляє про це Уповноваженого не пізніше ніж у триденний строк із зазначенням підстав для прийняття такого рішення.
{Cтаття 19 в редакції Закону № 2191-IX від 14.04.2022}
Стаття 20. Припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин
1. Розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, припиняється не пізніше ніж через три дні з дня встановлення місця перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи з повідомленням про це її близьких родичів та членів сім’ї, а також заявника, якщо заявник не є близьким родичем та членом сім’ї. Про припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, невідкладно робиться відмітка в Реєстрі.
2. Рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку.
Якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.
...
НА ДАНОМУ ЕТАПІ ДІЇ РОДИЧІВ ВІРНІ - ПОТРІБНО ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО РОЗШУК ОСОБИ ДО ВІДПОВІДНИХ ОРГАНІВ.
НА ДАНОМУ ЕТАПІ ВІДПОВІДНЕ СВІДОЦТВО СІМ'Я НЕ ОТРИМАЄ. ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ВСТАНОВЛЮВАТИ ФАКТ СМЕРТІ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ, А ПОТІМ ЗВЕРТАТИСЬ ДО РАЦСУ.
ПОРАДНИК МІНІСТЕРСТВА РЕІНТЕГРАЦІЇ: https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2023/04/al...
Дякую
Сослуживці, офіційно не підтвердять факт смерті, оскільки точно не бачили і боятися наслідків.
Чи може військова частина видати документ, який підтверджує, що військовий зник безвісти під час виконання бойового завдання?
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Так, таким документом є сповіщення, де має бути вказано коли зник військовослужбовець, за яких обставин.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеТак!
Командування військової частини зобов'язано провести службове розслідування та його копію видати членам сім'ї зниклого військовослужбовця. Плюс у сім'ї наскільки я розумію, вже є оповіщення про зниклого безвісти військового.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеБУДЬТЕ ЗДОРОВІ, пане МАКСИМ! Прийміть мої щирі співчуття!
Процедура отримання свідоцтва про смерть у такому випадку не така легка, як здається.
По-перше. Військові частини та інші органи військового управління та компетентні органи не уповноважені видвати медичні свідоцтва про смерть чи свідоцтво про смерть органу РАЦС.
По-друге. У такому випадку свідоцтво про смерть видає орган РАЦС Міністерства юстиції за місцем звернення родичів на підставі РІШЕННЯ СУДУ про визнання особи померлим.
Справа розглядається у порядку окремого провадження із залученням відповідних органів (ТЦК за місцем мобілізації чи укладення контракту та орган РАЦС) як заінтересованих осіб.
!!! НА ЧАС ПОКИ НЕ БУДЕ ВИРІШЕНО ПИТАННЯ ВИЗНАННЯ ПОМЕРЛИМ РОДИЧІ МАЮТЬ ПРАВО НА ПІЛЬГИ.
По-третє. Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року чітко закріплене право членів родини військовослужбовців які зникли безвісти за особливих обставин або ж полонених — отримувати додаткову винагороду у розмірі 100 тисяч за весь час поки не буде змінено статус зниклого на якийсь інший статус.
Коли є сповіщення що військовослужбовець є безвісти зниклим, дружина, батьки чи повнолітні діти МАЮТЬ звернутись з письмовою заявою (до заяви долучити документи які підтверджують родинні зв’язки, паспорт ідентифікаційний код) і направити таку заяву до командира військової частини, де проходить службу зниклий військовослужбовець.
Командир має право протягом 15 днів розглянути таку заяву та прийняти відповідне рішення по виплаті додаткової винагороди та грошового забезпечення таким заявникам які звернулись з відповідною заявою.
Якщо недостатньо документів чи є якісь інші підстави для відмови — відповідно виплата не виплачується поки не будуть усунуті недоліки які будуть вказані у відповіді на звернення заявника. Немає жодного строку обмеження по таких виплатах. Наприклад, якщо зниклий має такий статус місяць, то відповідно такі виплати виплачуються місць. Якщо це пів року, то виплачується пів року.
Поки буде дійсний статус ці виплати припиняться нараховуватись і відповідно виплачуватись.
Це зокрема пільги на сплату житлово-комунальних послуг, пільги на безкоштовний проїзд, це пільги на позачерговий вступ до ВНЗ, це пільги на санаторно-курортне лікування та інше.
Коли у вас є сповіщення, що військовослужбовець є безвісти зниклим, Ви звернулися в поліцію, отримали витяг з реєстру досудових розслідувань, витяг з реєстру осіб зниклих за особливих обставин, після спливу одного місяця.
Ви маєте право звернутися за пенсією по втраті годувальника. Ця пенсія виплачується виключно неповнолітнім дітям, утриманцям та непрацездатним. Якщо у вас є група інвалідності, ви маєте право на таку виплату. Якщо це батьки-пенсіонери вони теж мають право на таку виплату. Всі не працездатні члени родини. За такою пенсією потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду.
Якщо мова йде про інші обставини, коли чітко зрозуміло що військовослужбовець загинув, але немає жодних доказів, для того, щоб ідентифікувати тіло загиблого члени родини такого військовослужбовця здають ДНК. На жаль, сьогодні у нас не сформована єдина база ДНК, тому з цим на практиці виникає цілий ряд питань. Немає конкретного органу який зміг би посприяти в ідентифікації загиблих військових, або займатися пошуком чи виплатами членам родини військового. Рідні таких військових зобов'язані звертатися в низку органів з того чи іншого питання.
Після того, як рідні люди здають ДНК, експерти не припиняють пошук. Пошуки тривають до того моменту, коли буде інформація, що ДНК зійшлось — це тіло підтверджене.
Тоді припиняються всі виплати, статус родини зниклого безвісти змінюється на інший.
Тоді ж військовослужбовець повинен бути виключений зі списків в/ч. Родина загиблого вже буде мати інші пільги та виплати.
Маю надію, що моя відповідь внесе свій вклад у розуміння юридичної процедури вирішення Вашого питання та наявних у Вас пільг та прав, передбачених законодавством.
З повагою, юрист-правозахисник Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Максим.
Командир в/ч, у якій служив військовий, протягом 24 годин повідомляє ТЦК за місцем проживання про дату і причину загибелі військовослужбовця.
Після цього представник ТЦК протягом 7 днів вручає письмове сповіщення сім'ї про загибель військовослужбовця та узгоджує місце, час та порядок поховання. Якщо вони змінили місце проживання, то сповіщення сім'ї пересилається до Кадрового центру Збройних Сил, де вони можуть отримати його протягом 3 років.
Якщо рідні дізналися про загибель від інших людей, зокрема з неофіційних джерел, варто повідомити ТЦК, в якому стоїть на обліку військовослужбовець, і дізнатися, чи отримували вони сповіщення командира про загибель від в/ч. Якщо ТЦК не отримували сповіщення, можна самостійно шукати інформацію про загибель.
Перелік ресурсів та контактів організацій, де дізнаватися і кому повідомляти про загибель родича-військовослужбовця, можна знайти у Дорожній карті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Представник ТЦК також має проінформувати родичів щодо пільг, роз’яснити порядок подання документів для призначення допомоги членам сім'ї.
Після констатації факту смерті тіло загиблого військовослужбовця доставляють в морг для експертизи. Відповідальність за зберігання тіл загиблих несуть керівники медичних установ, які проводять експертизу тіла або які приймали тіло на зберігання.
Після дослідження тіла судово-медичним експертом командир в/ч забезпечує транспортування тіла загиблого з моргу та організацію його поховання. Тіло військовослужбовця мають доставити до місця поховання за рахунок держави протягом 3 днів із дня загибелі.
Після встановлення причин і обставин загибелі військовослужбовця та отримання підтвердних документів наказом по стройовій частині його виключають із списків особового складу в/ч.
Наказ по стройовій частині є підставою для відправлення власних речей, цінностей і особистих документів загиблого військовослужбовця його сім'ї або близьким родичам. Речі упаковуються з актом під підпис, опечатуються сургучевою печаткою в/ч та відправляються сім'ї разом із сповіщенням про власні речі загиблого.
На підставі сповіщень від командирів в/ч районні ТЦК вносять записи до книги обліку загиблих військовослужбовців. Окрім цього, із в/ч до ТЦК передають військовий квиток та обліково-послужну картку загиблого військовослужбовця, на першій сторінці яких роблять запис про дату його загибел
Командир в/ч, у якій служив загиблий, разом із сповіщенням командира про загибель військовослужбовця має надіслати до ТЦК за місцем проживання рідних свідоцтво про смерть.
Якщо свідоцтво про смерть не було оформлене, його можна оформити самостійно. Спочатку лікар патологоанатом або судово-медичний експерт після дослідження тіла загиблого видає лікарське свідоцтво про смерть (форма 106/о).
На підставі лікарського свідоцтва про смерть можна звернутися до РАЦСу із заявою про державну реєстрацію смерті та отримання свідоцтва про смерть. Протягом 1 року із дня загибелі заява подається за зареєстрованим місцем проживання військовослужбовця, місцем його загибелі чи місцем поховання, а після спливу цього строку — за місцем проживання родичів.
Якщо документ про смерть (незалежно від його форми) виданий незаконними органами на тимчасово окупованій території, як виняток, його дозволено подавати до РАЦСу для отримання свідоцтва про смерть.
Якщо тіло загиблого відсутнє або військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території, і неможливо отримати жодного документа про смерть, можна звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Такі справи розглядаються невідкладно, судовий збір не сплачується. До заяви потрібно докласти усі наявні документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі: фото-, відеозаписи, акти про настання смерті, сповіщення сім'ї тощо.
Перед зверненням до суду юристи рекомендують подати заяву до РАЦСу і отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті у зв’язку з відсутністю підтвердних документів. Хоча Верховний Суд вказував, що необов’язково отримувати попередню відмову РАЦСу, деякі суди все одно вимагають таке підтвердження.
За такою заявою РАЦС видає свідоцтво про смерть на підставі лікарського свідоцтва про смерть або рішення суду про встановлення факту смерті.
Свідоцтво про смерть є підставою для нарахування допомоги. Зокрема, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку зі смертю військовослужбовця у родичів виникає з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Після державної реєстрації смерті РАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.
Всього доброго!