Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 26 ноября 2023, вопрос №97521 400₴

Запитання стосовно здобуття освітнього рівня магістр

Доброго ранку, якщо у мене лише диплом бакалавра, чи являється мій вступ в магістратуру 2-ю вищою освітою?

Ответы юристов (11)

    Турчин Ярослав Олександрович

    ВІТАЮ ВАС, пане ПЕТРО!

    Ні. Не являється. Це інший ступінь вищої освіти в розумінні Законів України "Про освіту", "Про вищу освіту".

    А тому не вважається другою освітою.

    Другою освітою для Вас є здобуття ступеня бакалавр або магістр за іншою спеціальністю / напрямком підготовки.

    Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом (ч. 2 ст. 17 Закону України "Про освіту")

    Відповідно до ч.1, 2 ст. 5 Закону України "Про вищу освіту"

    Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень;
    • другий (магістерський) рівень;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

    Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

    1) молодший бакалавр;

    2) бакалавр;

    3) магістр;

    4) доктор філософії/доктор мистецтва;

    Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вищу освіту", післядипломна освіта включає здобуття другої (наступної) вищої освіти - здобуття ступеня бакалавра (магістра) за іншою спеціальністю на основі здобутої вищої освіти не нижче ступеня бакалавра та практичного досвіду.

    ОТЖЕ, як бачимо послідовне здобуття різних ступенів вищої освіти за одним напрямком підготовки / спеціальністю на освітньо-кваліфікаційних рівнях бакалавр - магістр - не є другою вищою освітою.

    З повагою, юрист-правозахисник Я.О. Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Петре!

    По відношенню до бакалаврату магістратура є наступним, більш високим рівнем освіти, й тому така вища освіта не може вважатися другою.

    Згідно роз'яснень Міністерства освіти і науки України вища освіта визначається сукупністю систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти та регулюється Законом України “Про вищу освіту” від 28 вересня 2017 року № 1556-18.

    Законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України “Про освіту”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” та інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

    Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету.

    Громадяни України, які не завершили навчання за кошти державного або місцевого бюджету за певним ступенем освіти, мають право повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти, за умови відшкодування до державного або місцевого бюджету коштів, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, у порядку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 658.

    Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми чи науковими програмами на різних рівнях вищої освіти:
    • початковий рівень (короткий цикл)
    • перший (бакалаврський) рівень
    • другий (магістерський) рівень
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень
    • науковий рівень

    Ці рівні регулюються Національною рамкою кваліфікацій (системний і структурований за компетентностями опис кваліфікаційних рівнів),,затвердженою Постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1341 "Про затвердження Національної рамки кваліфікацій", яка призначена для використання органами виконавчої влади, установами та організаціями, що реалізують державну політику у сфері освіти, зайнятості та соціально-трудових відносин, навчальними закладами, роботодавцями, іншими юридичними і фізичними особами з метою розроблення, ідентифікації, співвіднесення, визнання, планування і розвитку кваліфікацій.

    Документ про вищу освіту (науковий ступінь) видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню (наукову) програму та пройшла атестацію.

    Встановлено такі види документів про вищу освіту (наукові ступені) за відповідними ступенями:
    • Диплом молодшого бакалавра
    • Диплом бакалавра
    • Диплом магістра
    ВИСНОВОК:

    З огляду на зазначене, і якщо, як я здогадуюсь, мова йде про підстави для відстрочки від мобілізації в контексті можливих змін в українському законодавстві, законопроект яких вже знаходиться у Верховній Раді, скорше за все, за умови вступу до магістратури це Вас не торкнеться.

    Втім, життя зараз мінливе, тому будемо бачити, в якому вигляді ці зміни потраплять на підпис Президента.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Пономаренко Наталія
    100%

    Доброго ранку, Петро!

    Що таке друга вища освіта?

    Друга вища освіта — спеціалізоване навчання для людей з першою вищою освітою. Така освіта спрямована на вдосконалення, поглиблення, оновлення та розширення вже існуючих знань, умінь і навичок в освітянина. Другу вищу освіту здобувають на бакалаврі та магістратурі іншої спеціальності.

    Послідовне здобуття ступенів молодший спеціаліст - бакалавр - спеціаліст - магістр - не є другою / третьою / четвертою вищою освітою, а є однією освітою РІЗНИХ СТУПЕНІВ. Ключовим критерієм є відповідність спеціальност (напрямку підготовки). У них мають співпадати Код і найменування спеціальності, згідно з Переліком галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 7 липня 2021 р. № 762).

    У разі, якщо рівні здобувалися до реформи і після, то є відповідні таблиці відповідності напрямів підготовки та спеціальностей за переліками до 2015 року і після 2015 року.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/266-2015-%D0%B...

    Друга вища освіта в Україні може бути отримана на основі бакалавріату та магістратури. У чому відмінність?

    Зазвичай другу вищу освіту на базі бакалавріату отримують ті освітяни, які бажають фундаментально опанувати іншу освітню програму. Така програма доволі грунтовна та змістовна, але займає більше часу на вивчення ніж освіта на базі магістратури, десь від 3 до 4 років.

    Друга вища освіта на базі магістратури займає менше часу, від 1,5 до 2,5 років. Такий варіант освіти підійде освітянам, які бажають підвищити свою конкурентоспроможність на ринку фахівців.

    Чи дає право на відстрочку від мобілізації друга вища освіта?

    Вступ на другу вищу освіту надає право бути звільненим від мобілізації станом на цей час.

    Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» звільняє від мобілізації осіб, які отримують передвищу та вищу освіту, та осіб, які здобувають професійну (професійно-технічну) освіту.

    Зміни, які плануються щодо віку здобуття освіти (обмеження 30-ма роками), а також кількості вищих освіт - наразі лише на рівні проектів.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви вступаєте на магістратуру по тій же самій спеціальності, що і бакалаврат - вважається, що Ви здобуваєте одну вищу освіту, але її другий (магістерський) рівень. В результаті у Вас диплом бакалавра та магістра по одній спеціальності.

    Згдіно статті 5 ЗУ "Про вищу освітку" підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень;
    • другий (магістерський) рівень;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

    Якщо Ви вступаєте на магістратуру по іншій спеціальності - вважається, що у Вас це друга вища освіта. В результаті у Вас диплом бакалавра по одній спецііальності, диплом магістра по іншій.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми чи науковими програмами на різних рівнях вищої освіти:

    початковий рівень (короткий цикл)

    перший (бакалаврський) рівень

    другий (магістерський) рівень

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень

    науковий рівень.

    Бакалавр – це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми.

    Магістр – це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми.

    Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра.

    Друга вища освіта — це спеціалізоване навчання, що передбачає отримання іншої спеціальності, нової професії, розширення можливостей і вдосконалення фахової підготовки особи шляхом поглиблення й оновлення її знань, умінь і навичок на основі здобутого раніше освітнього ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) та практичного досвіду з присудженням нового або вищого освітнього ступеня.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Доброго ранку, Павло.

    Якщо по одній спеціальності, то не являється.

    Так, другу вищу освіту здобувають на бакалаврі та магістратурі іншої спеціальності.

    Гарного Вам дня, всього доброго.

    З повагою, адвокат Євген Олександрович

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Петро!

    Доброго ранку, якщо у мене лише диплом бакалавра, чи являється мій вступ в магістратуру 2-ю вищою освітою?

    У освітньому законодавству прийнято говорити про рівні освіти.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про освіту

    Стаття 10. Складники та рівні освіти

    1. Невід’ємними складниками системи освіти є:

    дошкільна освіта;

    повна загальна середня освіта;

    позашкільна освіта;

    спеціалізована освіта;

    професійна (професійно-технічна) освіта;

    фахова передвища освіта;

    вища освіта;

    освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

    2. Рівнями освіти є:

    дошкільна освіта;

    початкова освіта;

    базова середня освіта;

    профільна середня освіта;

    перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    фахова передвища освіта;

    початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

    перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

    другий (магістерський) рівень вищої освіти;

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    3. У системі позашкільної освіти та освіти дорослих (включно із післядипломною освітою) можуть здобуватися часткові кваліфікації.

    Таким чином, другий (магістерський) рівень вищої освіти є продовженням здобуття вищої освіти. При цьому дійсно варто здобувати освіту лише в рамках тої спеціальності, яку Ви здобули на бакалаврі. Після цього я не думаю, що до Вас можуть бути якісь питання в ТЦК, але давайте дочекаємось все ж законодавчого акту, який буде прийнятий.

    Поки що ми говоримо лише про проекти, на які ні в якому разі не варто орієнтуватись.

    Успіхів.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Якщо говорити максимально просто, магістратура - це шлях до поглиблення власних знань за спеціальністю, яку ви вже почали опановувати в рамках отримання своєї першої вищої. Навіщо потрібно це саме поглиблення? Дуже просто – для того, щоб займати керівні посади. Сьогодні практично за всіма сучасними спеціальностями обійняти керівну посаду стало можливим тільки за наявності диплома про присвоєння ступеня магістра.Щодо здобуття другої вищої, то це шлях опанувати якийсь новий фах або ж розширити межі своїх знань за обраною раніше спеціальністю. У такому випадку, розширення меж відбувається, так би мовити, не «вгору», а «вшир». Наприклад, за першою освітою - ви вчитель молодших класів, а друга вища дасть вам змогу працювати вчителем математики у старших класах. А от під час здобуття ступеня магістра ви поглибили б свої знання «вгору», тобто отримали б у майбутньому змогу стати кандидатом наук у певній галузі знань.

    Рівень освіти — це завершений етап освіти, що характеризується певною складністю, певним рівнем компетентності, яку цей рівень надає, та певним стандартом, а також відповідає певному рівню Національної рамки кваліфікацій (НРК). Законом України «Про освіту» визначено десять рівнів освіти.

    Дошкільна освіта

    дошкільна освіта — нульовий рівень НРК.

    Повна загальна середня освіта

    • початкова освіта — перший рівень НРК;
    • базова середня освіта — другий рівень НРК;
    • профільна середня освіта — третій рівень НРК.

    Професійна (професійно-технічна) освіта

    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти — другий рівень НРК;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти — третій рівень НРК;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти — четвертий рівень НРК.

    Фахова передвища освіта

    • фахова передвища освіта — п'ятий рівень НРК.

    Вища освіта

    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти — шостий рівень НРК;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти — сьомий рівень НРК;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти — восьмий рівень НРК;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти — дев'ятий рівень НРК;
    • науковий рівень вищої освіти — десятий рівень НРК.

    Вища освіта визначається сукупністю систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти та регулюється Законом України “Про вищу освіту” від 28 вересня 2017 року № 1556-18.

    Ці рівні регулюються Національною рамкою кваліфікацій (системний і структурований за компетентностями опис кваліфікаційних рівнів), яка призначена для використання органами виконавчої влади, установами та організаціями, що реалізують державну політику у сфері освіти, зайнятості та соціально-трудових відносин, навчальними закладами, роботодавцями, іншими юридичними і фізичними особами з метою розроблення, ідентифікації, співвіднесення, визнання, планування і розвитку кваліфікацій.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Аспірантура - це 3 рівень здобуття освіти по тій же спеціальності , це не є новою осітою

    Проект 9672

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42664

    на даний час це лише проект, змін не зареєстровано та не приймалося голосуванням депутатів у залі , мови про них йти не може.

    До того ж згідно ст. 58 Конституції України - Закони України не мають зворотної дії у часі, тож для діючих студентів змін не має бути.

    На думку ініціатора пана Веніславського - це буде стосуватись студентів від 30 і далі , які вступили після 24.02.22, якщо це друга вища освіта. (наприклад уже є будівельна, а тепер вступили на економіста)

    ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію та моб. Підготовку» (надалі - Закон про військову службу), відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти.

    відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

    • у школах та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
    • у ВНЗ з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти (магістерського)
    • у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання;
    • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва;
    • в навчальних закладах інших держав в рамках міжнародних договорів України

    Вам необхідно до 1 жовтня подати заяву про продовження відстрочки з додаванням довідки з закладу освіти про проходження навчання встановленої форми № 20

    після аспірантури можете пройти далі по спеціальності на здобуття доктора наук по цій спеціальності це одна спеціальність буде просто вищого рівня.

    Отсрочка от мобилизации не будет распространяться на мужчин старше 30 лет, которые получают непоследовательное высшее образование, — министр образования Лисовый

    Для студентов-мужчин, которые еще не достигли 30 лет и получают последовательное образование, а также для педагогических работников, работающих в учебных заведениях (по основному месту работы не менее чем на 0,75 ставки), отсрочка будет сохраняться.

    З повагою, Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Закон України "Про вищу освіту" (

    "Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти

    1. Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

    початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

    перший (бакалаврський) рівень;

    другий (магістерський) рівень;

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

    Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв’язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

    Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв’язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

    Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв’язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

    Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв’язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності...".

    "З А К О Н У К Р А Ї Н И Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (законопроект №9672 - прим.авт.)Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:І. Абзаци другий, третій частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» викласти в такій редакції:«здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які за денною або дуальною формами здобуття освіти здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній Законом України «Про освіту», якщо навчання було розпочато не пізніше року досягнення здобувачем освіти 30-річного віку, а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;..".

    ---

    Доброго дня, пане Петре! В редакції законопроекту №9672 право на відстрочку від призову під час мобілізації передбачене не щодо здобуття другої вищої освіти, взагалі, а за рівнем освіти, що є вищим від попередньо здобутого - тобто за цією ж спеціальністю, тобто право на відстрочку у Вас зберігається. З іншої сторони, здобуття освіти за іншою спеціальністю даним законопроектом не передбачено, а отже не дає права на відстрочку

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю,

    ЩО СОБОЮ ЯВЛЯЄ МАГІСТРАТУРА?

    Магістратура - це наступна після «бакалавра» щабель в системі вищої освіти. Магістрам надається можливість отримати більш глибокі знання теорії пов'язаної зі спеціальністю, а також знайти певний рівень в науково-дослідній діяльності.

    Вступ до магістратури можливо як на платній основі (контракт), так і безкоштовно (бюджетні місця). Варто відзначити, що з кожним роком кількість бюджетних місць зменшується, а вартість платного місця збільшується. Ціна за навчання на магістратурі залежить від популярності і затребуваності спеціальності. Навчання на рівень «магістра» триватиме протягом 2-2,5 років.

    Після закінчення навчання на рівні «бакалавр» вступити до магістратури можна або на свою спеціальність, або на спеціальність, безпосередньо пов'язану з тією, на яку раніше, проводилося навчання.

    Навчання на магістратурі на увазі під собою наявність двох форм вивчення спеціальності:

    • Денна форма навчання - студент присутній на всіх лекція, практичних і лабораторних роботах протягом семестру, а потім здає сесію.
    • Заочна форма навчання - студент прослуховує всі лекції в прискореному режимі протягом декількох тижнів, всі практичні та лабораторні роботи він виконує в домашніх умовах, а потім все відразу здає викладачеві.
    • ОСОБЛИВОСТІ ОТРИМАННЯ ДРУГОЇ ВИЩОЇ ОСВІТИДане освіту здобувають ті люди, які в процесі своєї професійної діяльності усвідомили, що хочуть реалізувати себе в зовсім іншій сфері. Для отримання цього виду освіти обов'язково має бути перша вища освіта.При вторинному вступі на здобуття вищої освіти, відсутні бюджетні місця, відповідно за навчання прийдется платити.
    • Тривалість навчання на отримання диплома про другу вищу освіту становить від 2,5 до 3,5 років. Варто відзначити, що якщо отримується другу вищу освіту якось пов'язано з уже наявною професією, то термін навчання зменшується, якщо ж спеціальності зовсім не схожі, то на навчання йде максимум часу, а саме 3,5 року.Надходження на другу вищу освіту відбувається за допомогою співбесіди або ж проходження профільних тестів.При надходженні на такий тип вищої освіти є сім форм навчання:ВІДМІННОСТІ МІЖ МАГІСТРАТОМ І ДРУГОЮ ВИЩОЮ ОСВІТОЮОтримання магістратури відрізняється від отримання другої вищої освіти наступними моментами:
      1. Надходження на магістратуру допускається як на платній, так і на безкоштовній основі (бюджет). Надходження на отримання другої вищої освіти можливо тільки на платній основі.
      2. Надходження на магістратуру має бути здійснено за одержуваної спеціальності на рівні «бакалавр» або ж за фахом, тісно пов'язаної з раніше одержуваної. Надходження на другу вищу освіту може відбуватися як на спеціальність схожу з уже наявною професією, так і на спеціальність, яка кардинально відрізняється від уже наявної.
      3. Максимальний термін навчання на магістратурі складає два роки і п'ять місяців. Для навчання на другу вищу освіту два роки і п'ять місяців - це мінімальний термін.
      4. При надходженні на магістратуру необхідно скласти іспити на наявний рівень знань за фахом. Для вторинного надходження на здобуття вищої освіти досить пройти тестування за наявністю базових знань з майбутньої спеціальності або ж просто пройти співбесіду з представником вищого навчального закладу.
      5. При навчанні на магістратурі існує тільки дві форми навчання - денна та заочна. При навчанні на другу спеціальність існує сім форм навчання.
      Ці основні моменти виявляють кардинальні відмінності між магістратом і другою вищою освітою.

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024