Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 12 декабря 2023, вопрос №98616 600₴

ТЦК, Виписка з квартири, Обмежено здатний

Доброго дня

Спочатку ситуація:
35 років. В 2009 році був визнаний обмежено здатним та видалний військовий квиток. Не служив.

Прописаний у м. Полтава в квартирі батьків. Не власник.
С початку війни проживаю в іншому місті, орендую.
Термін відстуності за місцем прописки скоро буде, як 2 роки.
ФОП.

Необхідність:
1. Батьки проживають в іншому місці та мають бажання допомогти з житлом, а саме, продати в м. Полтава та купити де зараз проживаю я з сімєю;
2. Оформляти нову квартиру плануємо на маму чи батька;
3. Мені потрібно виписатися зі старої квартири;
4. Приписатися в новій квартирі.

Основне питання чи є варіанти зробити це без відвідування ТЦК маючи на руках військовий квиток від 2009 року?
Трохи вивчав питання і начебто новий власник може виписати через ЦНАП.
Та я не впевнений, що він зможе це зробити в моєму випадку.

Врахуйте також, що батько, 1965 року, також приписаний в цій квартирі, має військовий квиток ще старого образця.
Його також потрібно виписати. Тому друге питання вже по батькові чи є це можливим, знову таки без відвідування ТЦК?

Друге питання:
Які ризики не буди приписаним в новій квартирі?

Ответы юристов (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Основне питання чи є варіанти зробити це без відвідування ТЦК маючи на руках військовий квиток від 2009 року?

    Зняти Вас з місця реєстрації власник квартири може без Вашої присутності, але для реєстрації нового місця проживання Вам все ж таки потрібно звертатись в ЦНАП, який направить Вас до ТЦК. Дистанційно це зробити в умовах воєнного часу не можливо.

    Згідно Вимог щодо зняття з місцяреєстрації військовозобов’язаних, в ЦНАП повинні перевірятися військово-облікові документи військовозобов'язаного. Дане положення діє якщо військовозобов'язаний особисто подає заяву про зняття з місця реєстрації.

    Згідно п.2 ч.1 ст. 18. ЗУ «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»

    Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    Згідно пункту 61 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування). У разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою власника житла про зняття особи (осіб) із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) власник житла подає:

    1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення);

    2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.

    Тому власник квартири може подати заяву (додаток 6) про зняття з місця реєстрації осіб, які зареєстровані в квартирі надавши паспорт та документи про право власності на житло. Якщо власників двоє і більше - потрібна згода та присутність у ЦНАП всіх співвласників житла (або їх представників).

    Порядком встановлення заборони або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан передбачено можливість встановлення заборони на зняття із задекларованого (зареєстрованого) місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан. Запровадження такої заборони здійснюється військовим командуванням.

    Отже, відмова в знятті місця реєстрації може мати місце, якщо військове командування разом із військовими адміністраціями прийняли рішення про забору зміни місця проживання. Якщо відповідне рішення не прийняте - відмовити у знятті реєстрації на цій підставі не повинні.

    Згідно пункту87 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) орган реєстрації відмовляє в знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі, коли:

    1) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться відомості про обтяження щодо житла, яке особа декларує або реєструє як місце проживання (перебування), що стосуються заборони декларування/реєстрації місця проживання (перебування) у такому житлі, або перебування житла в іпотеці, довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов’язань (у разі відсутності письмової згоди відповідного іпотекодержателя або довірчого власника на декларування/реєстрацію місця проживання);

    2) відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не відповідають відомостям, зазначеним у поданих особою документах або даних;

    3) особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості;

    4) у поданих особою документах або відомостях містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними (крім випадку, передбаченого пунктом 53 цього Порядку), або строк дії паспортного документа іноземця чи особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, закінчився;

    5) звернулася дитина віком до 14 років або особа, не уповноважена на подання документів;

    6) житлу, в якому особа декларує або реєструє своє місце проживання (перебування), не присвоєна адреса у встановленому порядку;

    7) за адресою житла, в якому особа декларує або реєструє своє місце проживання (перебування), наявний об’єкт нерухомого майна, який не належить до житла;

    8) відомості реєстру територіальної громади щодо задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини віком до 14 років не відповідають відомостям, зазначеним у декларації (заяві), поданій стосовно дитини;

    9) дані реєстру територіальної громади щодо задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини віком від 14 до 18 років не відповідають відомостям, зазначеним у декларації (заяві), поданій дитиною.

    Якщо відмовляють у знятті з місця реєстрації - вимагайте письмову відмову для можливості її оскарження.

    Врахуйте також, що батько, 1965 року, також приписаний в цій квартирі, має військовий квиток ще старого образця. Його також потрібно виписати. Тому друге питання вже по батькові чи є це можливим, знову таки без відвідування ТЦК?

    З Вашим батьком аналогічна ситуація. Його може виписати новий власник. Але зареєструвати нове місце проживання без відвідування ТЦК не вийде, адже Ваш батько є військовозобов'язаним до 60 років.

    Які ризики не буди приписаним в новій квартирі?

    Згідно статті 197 КУпАП

    Проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання - тягнуть за собою попередження.

    Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн).

    Згідно статті 210 КУпАП

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (850 - 1700 грн)

    Отже, якщо Ви будете жити без реєстрації місця проживання Ви будете порушувати правила військового обліку.

    Крім того являючись ФОП Вам необхідно буде внести зміни до Ваших облікових даних та вказати фактичне місце проживання.

    Щоб не підлягати мобілізації Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юрію!

    На жаль проблема явки до ТЦК в описаному Вами випадку і у Вас, і у батька існує. При чому така явка до ТЦК повинна носити персональний характер. Знятися з військового обліку та знову стати на нього дистанційно не вийде. Закон такого не передбачає.

    У відповідності з пунктом 61 Закону України «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»» для виписки і прописки необхідно подати наступний пакет документів:

    1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення);

    2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.

    При реєстрації за згодою власника потрібна його особиста присутність при подачі заяви. Також власник житла повинен мати при собі документи, що засвідчують особу і право власності на нерухомість (будинок або квартиру), в яку здійснюється прописка.

    Згідно пункту 2 частини 1 статті 18 згаданого вище закону зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) відбувається:

    "за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них".

    Процедура виписки-прописки призовників та військовозобов’язаних додатково включає необхідність знятися з обліку в військкоматі за 3 дні до переїзду і потім стати на військовий облік не пізніше 7 днів.

    Також згідно частини 4 ст. 37 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу": у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування.

    ВИСНОВОК:

    Отже, повторюсь, якщо обійти ТЦК при знятті з реєстрації за місцем проживання гіпотетично можливо (це, щоправда, залежить від того, хто є власником нерухомості), то реєстрація в новому місці проживання без звернення до ТЦК, на жаль, точно не вийде. Тому з огляду на зазначене перед зверненням до ТЦК я би рекомендував Вам та батьку уважно ознайомитись з передбаченими законом підставами отримання відстрочки.

    Зокрема стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

    Можливо, вдасться вирішити Вашу проблему виписки і прописки саме в такий спосіб?

    Крім того, як правильно помітили, питання виписки за певних умов можна розв'язати шляхом продажу нерухомості з Вашою та батьковою пропискою. В такому випадку після купівлі новий власнику буде набагато простіше виписати Вас через ЦНАП, надавши документи, які підтверджують таку власність.

    Що стосується ризиків щодо відсутності прописки в новому помешканні, то їх по суті немає. Є, щоправда, купа незручностей, з цим пов'язаних. Без огляду на те, що Україна колись переможно відмовилась від інституту прописки, яку ганебного пережитку совєтського минулого, без прописки, на жаль, й досі жити в цій країні доволі складно, якщо взагалі можливо.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович
    50%

    ВІТАЮ ВАС, пане ЮРІЙ!

    Зняти Вас з реєстрації дійсно жодних проблем немає. По новому законодавству, що діє з 2021 року - це дійсно без жодного клопоту та судів має право зробити в ЦНАПі новий власник або діючий власник (власники) житла. Проблема виникає у реєстрації Вас за новою адресою і щоб Ви в таких умовах з батьком не опинилися особою, що не має встановленого місця проживання.

    Закон України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1871-20#Text

    Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265-2022-%D0%B...

    Але - це також теорія. Бо ж якщо Ваших облікових даних досі немає в Реєстрі територіальної громади, то ніякий власник Вас не зніме з обліку в ЦНАПі, поки в ЦНАПі не з"являються відомості про те, що Ви десь зареєстровані. Багатьох осіб, які ставали на облік до 2012 року немає в жодних базах, окрім баз обліку МВС (колишньої системи паспортних столів міліції), які не спішать ділитися даними навіть з Міграційною службою. Тому дані про більшість громадян, які мають паспорти старого зразка, штамп ПРОПИСАНИЙ у паспортах, ніколи не отримували закордонні паспорти та не зверталися до органів ДМСУ - не числяться в електронних базах даних і у Реєстрі територіальної громади, який працює не буду вказувати через яке місце і яким чином його налаштували на роботу...

    Але припустимо, що дані про Вас є в Реєстрі тер.громади м. Полтави і Вас дійсно власник зможе зняти з обліку.

    Проблема в іншому - в такому випадку дійсно без попередньої постановки на військовий облік у новому регіоні, а отже зняття з обліку у старому регіоні - Вас ніхто не пропише (не зареєструє) за новою адресою.

    Функція зміни місця реєстрації через застосунок "ДІЯ" для військовозобов"язаних осіб віком від 18 до 60 років - заблокована. Враховуючи, що система не знає хто військовозобов"язаний, то заблокували доступ для всіх осіб чоловічої статі.

    Отже, для того аби змінити адресу реєстрації на нову Вам потрібно знятися з військового обліку в м. Полтава та стати на військовий облік за новим місцем проживання. Тобто - завітати у 2 ТЦК та СП (колишні військкомати).

    І тут ризики виникають наступного характеру.

    1. Відмова Вас зняти з обліку в ТЦК м. Полтави, або Ваша мобілізація в м. Полтава, власне як і батька, який по новому законодавству є особою призовного віку та військовозобов"язаним.

    По законодавству щодо військового обліку в умовах воєнного стану Ви не маєте права змінювати місце проживання без дозволу воєнкома (начальника ТЦК та СП). Так. Саме так і виглядає неокріпосне право, яке запроваджене в Україні під благовидним приводом режиму воєнного стану.

    2. У разі якщо в ТЦК м. Палтави таки працюють адекватні особи, Вас знімуть з обліку і дозволять змінити місце проживання - попередньо оновивши Ваші дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов"язаних та резервістів, провівши медичну комісію (ВЛК) та не виписавши Вам мобілізаційні розпорядження (бойові повістки) - Ви зможете перейти до наступного етапу "квесту".

    Хоча даю щодо цього 1 % із 99 %, що Вас не мобілізують вже в першому ТЦК. Щиро кажучи в мене, як і у інших осіб, які не мають рівні доступу до службової інформації Міністерства оборони та Генерального штабу - немає інформації в якому ТЦК як виконується план по мобілізації. Але судячи з того, як гребуть усіх підряд, то плани явно виконуються не дуже...

    3. Наступний крок - Вас мають поставити на військовий облік за новим планованим місцем реєстрації та проживання. Це так само не зробе жоден ЦНАП без попередньої постановки на військовий облік в регіоні планованої реєстрації.

    Тут Ви так само ризикуєте бути мобілізованим, якщо у конкретному ТЦК не виконується план по мобілізації серед військовозобов"язаних, які придатні до служби та вони не гребують мобілізацією будь-кого, хто прийшов до них і "готовий спілкуватися".

    Крім того, забув сказати, що враховуючи зниження вимог щодо придатності за діючим Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, Ви та Ваш батько цілком можете бути визнані придатними до служби... Хоча навіть обмежена придатність при мухлюванні військово-лікарських комісій із вказанням конкретних обмежень - робить Вас майже цілком придатним до служби в зоні бойових дій.

    ОТЖЕ, в такому випадку Ваші батьки зможуть продати свою квартиру і придбати житло там, де Ви проживаєте зараз, але без персональної явки до ТЦК Вас держава відмовиться реєструвати за новим місцем проживання в будь-якому куточку України.

    І ризики Вашої мобілізації в такому випадку надвисокі. В іншому випадку - Ви з батьком можете бути особами без зареєстрованого місця проживання.

    Причому зареєструватися Ви маєте протягом 30 днів.. Бо за проживання без реєстрації на Вас може бути поліцією накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за статтею 197 КУпАП (17-51 грн). В принципі нічим іншим Вам це не загрожує. ФОП Вам автоматично ніхто не закриє. Права власності батька так само ніхто не позбавить. В принципі і встановити чи знятий з обліку громадянин, за наявності у паспорті штампа ПРОПИСАНИЙ / ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ - дуже складно.

    Щодо військового квитка Вашого батька, то тут у держави так само подвійні стандарти, адже радянські військові квитки з написом "Министерство обороны СССР" вони цілком визнають і застосовують їх при військовому обліку та проходженні служби військовослужбовцями без жодних запитань станом на цей час... При цьому документи про непридатність до військової служби, видані після 1991 року - визнають незавжди і не всі... та що там, майже завжди не визнають. Бо ж як вигідно у конкретних обставинах - так і діють, адже як і у всіх інших питаннях, законодавець, Кабінет Міністрів та й навіть Міністерство оборони - жодним чином питання обігу, обміну, видачі військово-облікових документів, їх форм та ін. нормально не регламентували, що не заважає ТЦК діяти у цьому питанні без наявної регламентації - на власний розсуд, грубо порушуючи статтю 19 Конституції України. Хоча їм то що.. Формально вони навіть не є суб"єктами владних повноважень, адже не зареєстровані нормально як юридичні особи публічного права чи їх відокремлені структурні підрозділи.

    Вибачте за невтішні новини, але тут варіантів немає і жоден юрист Вам в цьому питанні з реєстрацією місця проживання без візитів до ТЦК не допоможе.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина).

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас!

    Основне питання чи є варіанти зробити це без відвідування ТЦК маючи на руках військовий квиток від 2009 року Трохи вивчав питання і начебто новий власник може виписати через ЦНАП Та я не впевнений, що він зможе це зробити в моєму випадку.

    У першу чергу хочу зазначити, що оформити договори купівлі-продажу Ви зможете без жодних проблем та відвідувань ТЦК. Слава Богу, на даний час ці процеси залишаються непов'язаними.

    Однак з приводу головної проблеми, або проблем, не все так втішно. Справа в тому, що зняти Вас і Вашого батька з місця реєстрації дійсно можуть, головне бажання та воля нового власника на це. Але от Вам зареєструватися по новому місцю проживання - величезний головний біль, який може вилитися у Вашу мобілізацію.

    Без наявності у Вас або у батька підстави для відстрочки від мобілізації, передбаченої статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", дана ідея - авантюра та зараз неможлива для практичного вирішення. Ви просто будете мобілізовані, за умови проходження, звичайно ВЛК. Але її проходить зараз більшість.

    З приводу Вашого військового квитка, в цілому він має бути дійсним, оскільки військовий квиток сам по собі вважається належним військово-обліковим документом.

    Врахуйте також, що батько, 1965 року, також приписаний в цій квартирі, має військовий квиток ще старого образця. Його також потрібно виписати. Тому друге питання вже по батькові чи є це можливим, знову таки без відвідування ТЦК?

    Аналогічної до Вашої ситуації відповідь - ні. Без ТЦК та СП Вам ніяким чином не зареєструватися по новому місцю проживання.

    Хочу сказати Вам навіть таке: зараз дуже велика проблема для чоловіків знятися з військового обліку у зв'язку із зміною місця проживання. При цьому ця складність спіткає також і осіб, які мають підстави для відстрочки від мобілізації. Не говорячи вже про тих, у кого них немає.

    Тому Вам теоретично навіть проблематично було б знятись з обліку у м. Полтава.

    Тому підсумовуючи Ваші дві аналогічні ситуацїі повідомляю, що без відвідування ТЦК змінити місце реєстрації - неможливо. Дія у цьому відношенні жодних дивідендів не надає.

    Друге питання:Які ризики не буди приписаним в новій квартирі?

    За проживання без реєстрації місця проживання та за несвоєчасну «прописку» передбачена адміністративна відповідальність:

    • попередження, якщо таке правопорушення вчинене вперше;

    • накладення штрафу від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо таке правопорушення вчинене повторно.Якщо під час подачі документів встановлено, що особа прострочила строки для реєстрації нового місця проживання, на таку особу складається адміністративний протокол за вчинення адміністративного правопорушення.

    Взагалі законодавством визначено, що громадяни України, а також іноземці чи особи без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

    Втім, як бачите, штрафи доволі незначні, погодьтеся. І знаю багато випадків, коли особи проживають без місця реєстрації. Але ж проблема в тому, скільки так прийдеться проживати, цього ніхто не знає. Загалом варіант може бути "робочим", але оскільки він базується на свідомому вчиненні адміністративного правопорушення, не можу Вам його рекомендувати.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024