Договір між батьками щодо сплати аліментів на дитину: переваги для платника та отримувача аліментів

Законом гарантовано право дітей на розвиток та належний рівень життя, який мають забезпечити батьки. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

Є два способи виплати аліментів: добровільний та в примусовому порядку.

Батьки дитини можуть між собою домовитись щодо розміру та періодичності сплати аліментів. Дана домовленість може бути усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини.

Право батьків на укладення договору про розмір та періодичність сплати аліментів на дитину передбачене статею 189 Сімейного кодексу України. Сторонами такого договору є батьки (усиновлювачі) дитини, незалежно від того, чи перебували (перебувають) вони у шлюбі.

Які переваги укладення батьками договору щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину:

встановлення розміру аліментів за взаємною згодою;

розмір аліментів може бути вищим (або нижчим) за той, на який одержувач аліментів міг би претендувати згідно закону;

спрощений (позасудовий) спосіб стягнення заборгованості, що передбачає у разі невиконання умов договору стягнення аліментів на підставі виконавчого напису нотаріуса;

«швидке розлучення»: якщо питання аліментів врегульовані договором, розлучитися можна протягом 1-2 місяців – у спрощеному провадженні, без участі сторін;

в договорі батьки можуть визначити, з ким буде проживати дитина після припинення шлюбних відносин, що в майбутньому позбавить зайвих конфліктів;

договором може бути встановлений регламент зустрічей з дитиною тим з батьків, який не проживає постійно разом з дитиною, та інших родичів (дідуся, бабусі, братів, сестер тощо). Важливо максимально чітко зафіксувати в договорі порядок побачень з дитиною, можливість спільного відпочинку, проведення вихідних та святкових днів, канікул, відвідування інших родичів, а також форми та засоби фіксації порушень цього порядку і можливість застосування санкцій за такі порушення;

сторони по договору можуть передбачити індексацію аліментів.

Окремо до уваги: розмір аліментів, який визначається у договорі, повинен бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, при цьому мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені чинним законодавством.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Погодивши всі умови та уклавши письмовий нотаріально посвідчений договір, батьки в такий спосіб уникають багатьох проблем: для отримувача аліментів це гарантія отримання аліментів у належному розмірі, а для платника аліментів це чітке визначення місця проживання дитини, досягнення домовленостей щодо зустрічей з дитиною, чітке визначення можливості спільного відпочинку, проведення вихідних та святкових днів, канікул, відвідування інших родичів.

Тому, якщо є згода між батьками про укладення договору щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину, необхідно розробити проект договору, в якому узгодити всі важливі для вас моменти та надати цей договір нотаріусу для посвідчення.


Рейтинг: 3 - 1 голосів

Автор статті


Неверчак Євген Борисович

Адвокат, м. Полтава

Вік: 47 років 25 років досвіду На проекті 4 роки
Всього консультацій: 15 Платних консультацій: 1

Цивільне право, Трудове право, Сімейне право, Нерухомість, А...

немає відгуків

Коментарі