Умова: Компанія у 2021 році відносилася до мікропідприємств (категорія підприємства не змінювалася у попередні роки), у 2022 – до малих, за результатами 2023 – до великих.
Запитання: Чи необхідно у такому випадку змінювати категорію на велике та здійснювати перехід на МСФЗ? Яку, у такому випадку, дату вважати датою переходу на МСФЗ?
Відповідь:
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік: «<…> Якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств <…>».
Міністерство фінансів України у листі від 04.07.2019 № 35210-01-2/17297 роз’яснило дану норму Закону наступним чином: «У разі якщо підприємство за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає одній з категорій (мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств), то таке підприємство належатиме до однієї з трьох інших категорій залежно від його показників, які відповідають критеріям певної категорії підприємства».
Відповідно з метою застосування норми ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік слід два роки поспіль не відповідати певній категорії підприємств. І на початку третього року здійснювати перехід в іншу категорію. Відповідно до інформації у запиті Компанія два роки поспіль не відповідає категорії мікро. При цьому за результатами 2023 року вона відноситься до категорії великих. Це означає, що з 2024 року Компанія має звітувати як велике підприємство.
Відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес, материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
До підприємств, котрі становлять суспільний інтерес, відносяться, зокрема, великі підприємства (ст. 1 Закону про бухоблік).
Зміна категорії з мікро на велике здійснюється з 01.01.2024, та, відповідно, виникає обов’язок складати фінансову звітність за МСФЗ. Якщо керуватися настановами Міністерства фінансів України у листі від 27.02.2018 № 35210-06-5/5570, то датою переходу на МСФЗ для такого підприємства, яке вперше застосовуватиме МСФЗ, буде 01.01.2024.
Коментарі