Останніми тижнями переглядаю доволі багато інформації, у тому числі неправдивої, щодо виїзду за кордон неповнолітніх осіб, тобто тих, хто не досяг 18-річного віку.
Основне - виїзд за кордон 17-річним НЕ ЗАБОРОНЕНО, не вірте різноманітним фейкам. Щобільше, не бачу також і того, що така заборона може бути накладена найближчим часом.
Однак при спробі перетнути кордон все ж потрібно володіти певною інформацією.
1. Звісно, рекомендую мати закордонний паспорт.
2. Неповнолітній у віці 17 років повинен перебувати на військовому обліку. Нагадую, що з 17 січня набрав чинності Закон, що передбачає:
"Щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом:
проходження електронної ідентифікації та уточнення своїх персональних даних засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з поданням необхідних документів, перелік яких встановлюється Міністерством оборони України".
Підтвердити перебування на військовому обліку можливо двома способами:
1) письмовий військово-обліковий документ (приписне свідоцтво, посвідчення про приписку)
2) електронний військово-обліковий документ (Резерв+).
Я нагадую, що 17-річні, які перебувають на військовому обліку, також мали уточнювати свої облікові дані у строк до 16.07.2024.
3. Особа, яка досягла 16-річного віку, юридично має право на самостійне перетинання державного кордону (без супроводу батьків).
Відповідно до статті 313 ЦК України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.
Втім хотів би внести корективи: перш ніж виїздити самостійно, рекомендую ознайомитися із законодавством тої країни, куди Ви направляєтеся. Польща, здається, без проблем пропускає неповнолітніх без супроводу батьків.
Якщо прикордонник безпідставно відмовив у виїзді з країн, можна спробувати оскаржити. Для цього Ви повинні подати скаргу до відповідальної особи прикордонної служби, зазначеної в рішенні. Ви також можете звернутися на гарячу лінію прикордонної служби (1598).
З повагою!
Коментарі