​Зняття адміністративного розшуку: варіанти та можливості.

У продовження попереднього посту хотів би поділитися своїми думками щодо правової можливості та механізмів зняття адміністративного розшуку ТЦК та СП.

Від самого початку хотів би зазначити, що само по собі це доволі складне питання. Потрібно розуміти, зняття адміністративного розшуку для осіб, які не мають права на відстрочку від мобілізації, напряму суперечить роботі ТЦК та СП, які будь-що хочуть бачити особу у себе та власне для цього і подали її до адміністративного розшуку. А тому, якщо хтось пропонує Вам відповідні послуги з наданням гарантій успіху - обдумайте 100 разів та не приймайте поспішних рішень.

Для тих, хто мають оформлену відстрочку від мобілізації, ситуація не виглядає такою складною. Достатньо з'явитися до ТЦК особисто або спробувати дистанційні методи вирішення питання, про які поговоримо нижче. Вибір за кожним.

Перш ніж перейти до основного хотів би зазначити, що, у першу чергу, Ви повинні розуміти, за яке порушення Вас розшукує ТЦК та СП. Пам'ятаєте, ще 20 травня вийшло оновлення застосунку Резерв+, після якого причина розшуку стала відкритою. Я тоді писав (https://t.me/konsultatsii_viiskovi/459) про те, що це може зіграти не на руку ТЦК, і буквально наступного дня (або через день) ця інформація перестала бути доступною. Тому якщо суть Вашого порушення Вам незрозуміла, на першому етапі варто з'ясувати саме цей момент.

Отже, що можна спробувати, аби видалити порушення правил військового обліку (розшук)?

1. Подайте до ТЦК та СП заяву про незаконність адміністративного розшуку ТЦК та СП з вимогою про його скасування. Якщо Ви уважно читали попередній пост, то зрозуміли, що сам по собі даний вид розшуку є "напівлегальним", адже чітко законодавством не врегульований. Якщо це стосується Вашої ситуації - спробуйте піти таким шляхом.

2. Подайте до ТЦК та СП заяву про сплив строку для притягнення Вас до відповідальності (стосується тих, чиє порушення було виявлено ТЦК та СП більш як 3 місяці тому), спираючись на статтю 38 КУпАП. Знову ж таки, ось цей момент "виявлення" не такий однозначний, треба обережно до цього підходити.

3. Якщо Ви згодні з інкримінованим Вам порушенням - тоді звертайтеся до ТЦК з відповідною заявою. Закон передбачає такий спосіб взаємодії з ТЦК, коли оплачується 50 % стягнення, але лише у випадку подання заяви про визнання правопорушення.

Мушу визнати, що даний спосіб вирішення питання найбільш привабливим і дієвим, але він не є панацеєю на 100 %. Що може піти не так?

- ТЦК може проігнорувати Вашу заяву.

- разом із постановою ТЦК про накладення стягнення Ви можете отримати нову повістку про виклик.

- ТЦК може не зняти порушення після сплати Вами стягнення у розмірі 50 %.

4. Якщо ТЦК відмовляє Вам у знятті адміністративного розшуку - звертайтеся до суду із відповідною заявою. Приклади успішної судової практики вже є, наприклад, рішення Дніпропетровського ОАС від 30.04.2025 (справа № 160/31249/24). Доводи суду:

"Внесення до Реєстру даних про позивача призвело до порушення його прав, оскільки, як встановлено, до Національної поліції надсилалося звернення уповноваженими особами ТЦК та СП про доставлення громадянина за вчинення ним правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП.

При цьому, як встановлено, факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній".

Особисто я вважаю даний спосіб вирішення питання малоефективним, адже поки відбуватиметься судове слухання, ніхто не заборонить ТЦК надіслати, як мінімум, одну повістку.

Ось такі основні способи зняття розшуку можу виділити. Звісно, запорукою успіху буде ефективна комунікація з ТЦК та СП, адже саме останні мають повноваження як додати порушення (розшук), так і його зняти.

Насамкінець відзначу, що кожна ситуація є індивідуальною та потребує професійного підходу. Аби дати клієнту можливий алгоритм дій - його ситуацію варто вивчити досконало, що можливе лише у ході повноцінної консультації.


Рейтинг: 2 - 1 голосів

Автор статті


Кирда Вячеслав Володимирович

Адвокат, м. Чернігів

Вік: 7 років досвіду На проекті 4 роки
Всього консультацій: 21075 Платних консультацій: 5417

Цивільне право, Трудове право, Сімейне право, Нерухомість, А...

669 відгуків

Коментарі