Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 23 лютого 2024, питання №102642

Відмова від повернення завдатку

Добрий день. Склалася така ситуація.
Ми орендували квартиру, при підписанні договору заплатили завдаток. А коли повідомили, що плануємо виїзжати, господарка відповіла, що вона не поверне завдаток, так як на початку війни нам запропонувала один місяць пожити безкоштовно. А тепер стверджує, що це було за рахунок завдатку, хоча на момент пропозиції про безкоштовний місяць цього не було озвучено. Та таких умов неповернення завдатку не прописано у договорі. Як можливо повернути завдаток?

Відповіді юристів (3)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Звертайтесь з претензією.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Катерина!

    Ви маєте право звернутись до орендодавця з письмовою претензією щодо повернення суми завдатку. Якщо претензія буде проігнорована, то тоді можна звертатись до суду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 8 місяців тому

    Юрист, м. Львів, 9 років досвіду

    Доброго вечора. В Цивільному кодексі України є ряд положень про завдаток наступного змісту.

    § 5. Завдаток

    Стаття 570. Поняття завдатку

    1. Завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

    2. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

    Стаття 571. Правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком

    1. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора.

    Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.

    2. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором.

    3. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.

    Тому якщо невиконання зобов'язання трапилось з вини відчужувача завдатку, то сума завдатку має залишитись в отримувача завдатку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України